evlilik adımları atarken öğerendiklerim.. fikirlerinize ihtiyacım var.

Ben bilemedim açıkçası araşturın derim.

Lakin garip aile de çok, evlenip siz de o eve gitmeyin diye de tavır yapıyor olabilirler.

Benim takıldığım yer, ezik demişsiniz. Ezik gördüğünüz birine nasıl saygı duyacaksınız?

ya aslında ezik dogru bi kelime olmamış olabilir. kırılgan hasass mı desem acaba. yani o benim sevgime sıgınmış durumda çok hassas demek istedim. ama en başından beri aileside bu işin içinde olsun bu süreçlerde olsun diye çok direndi farkındayım. benden saklayarak onları işin içinde tutmaya calıştı ama olmadı.

hayır çünkü kolay karar verebilen biri değilim, ailem bunu bilir. onu gercekten sevdiğimin farkındalar. zaten sevgilim hakkında olumsuz düşünmüyorlar ama aile durumundan dolayı onlarda tedirginler.
Hadi egitimi umursamadin diyelim aradaki statu farki nolacak? Sen kariyer yaptikca da artacak. Bugun sen muhasebecisin o isci ok, on sene sonra sen mudur oldun o yine isci, rahatsiz olmayacak misin bu statu farkindan? Aile sorun degil de bu sorunlu bi durum

ooo garip demek isterdim değil canım..
şimdi kimden başlayım.. yengeden.. birebir aynı yaşadım...
eltim kayınvalidemlerle oturuyor.. biz daha nişanlanmadan dert oldu içine ama ne dert .. ben ondan daha eğitimliydim ailem falan filan herşey ondan üstün.. resmen her an olay çıkarmaya bahane arıyor ben kendime çeyiz alsam bile panik atağı tutup gece hastaneye kaldırılıyordu.. evim boyanınca eşyalarım gelince falan hep hastanedeydi.. kayınvalidemde evde huzursuzluk olmasın diye hep sessiz kalıyordu.. eşimin onların yanında kalması olay sebebiydi.. yani mesele hayatında kimseyi istememesi kayınvalideye bile tahammül edememesi üstüne benim ondan bir tık daha iyi yaşayacağımı kaldıramamamasıydı..
kayınvalidenin kayınvalidemden farkı eşinin olmaması.. benim kayınpederim var ve eltimin eli daha bağlı.. senin kayınvaliden korkuyor yanlız kalırım sende istemezsen ortada kalırım diye.. o yüzden sesi çıkmıyor geline uyuyordur.. kaynın zaten belliki eşine bağımlı.. ne diyeyim.. zor çok zor.. eşinin iyi yanı hataları görmesi benimki öle değildi hep ailesini yukarda tutardı.. laf ettirmezdi.. etmedimde.. ne bileyim.. sen doğru tanı.. dğru karar ver.,,, ama bu gördüklerin eşinin kötü olduğunu göstermez..

işte elti adayımla aramızdaki sosyal farkta bu. benim ailem memur ailesi. ve yılların brikimiyle iyi bir evleri var. yani onun gözünde iyi bir ev ortamında yaşıyorum.sosyalim gezip tozuyorum ölçülü şekilde. egitim durumu zaten farklı. birde iş konusu ben meslek sahibiyim masabaşı işim var. o daha calışmaya yeni başlamış 2 sene oluyor. aslında ben takdir ediyorum azmini cocukları büyütüp işe girmiş. ama bu onu göremicek kadar gör malesef

Hadi egitimi umursamadin diyelim aradaki statu farki nolacak? Sen kariyer yaptikca da artacak. Bugun sen muhasebecisin o isci ok, on sene sonra sen mudur oldun o yine isci, rahatsiz olmayacak misin bu statu farkindan? Aile sorun degil de bu sorunlu bi durum

şu anki kafa yapım sorun olmaz diyor. ama ilerisini tecrübe etmeden bilemicem .

işte elti adayımla aramızdaki sosyal farkta bu. benim ailem memur ailesi. ve yılların brikimiyle iyi bir evleri var. yani onun gözünde iyi bir ev ortamında yaşıyorum.sosyalim gezip tozuyorum ölçülü şekilde. egitim durumu zaten farklı. birde iş konusu ben meslek sahibiyim masabaşı işim var. o daha calışmaya yeni başlamış 2 sene oluyor. aslında ben takdir ediyorum azmini cocukları büyütüp işe girmiş. ama bu onu göremicek kadar gör malesef
aynı aynı.. inan 7 yıldır aynıyım ne kadar yüze çıkarmasada hala aynı.. ç ocuğuma aldığım kıyafeti bile kıyaslar.. falan falan.. işte bitmez anlatsam görmüyorum duymuyorum bu yaptıklarını ne yazıkkı olan kendine oluyor kocaman bir kin büyütüyor içinde.. ve zararı kendine veriyor.. eşimle ilgili kararları alırken hep dışında tuttum bu olayları çünkü ben zarar görüyordum ki dediğim gibi eşim onlara laf getirtmezdi..

Altını çizdiğim kısım dikkatimi çekti.

Madem evi varmış, az da olsa geliri varmış, neden cümbür cemaat yaşamayı seçmiş. Evin içinde çok istenen, özlenen biri de değil halbuki.

O eve nasıl sahip olmuş sordunuz mu? Neden her zaman orada yaşamıyormuş?

Etrafta onları tanıyan birileri var mı? Soruşturabileceğiniz? Babalarını tanıyanlar?

şu an abisi ve annesinin oturduğu ev babadan kalma yani sevgiliminde hakkı olan bir ev. annesi babadan kalma emekli maaşıyla kredi çekerek almış bu evi. ama henüz ona ait değil çünkü ipotekli ve borcu bitince annesinin üzerine tapusu. yani anladıgım evden gitsin başını soksun diye almışlar. ama yarın evlense o ev oturulacak bir ev degil: ve bugün satılsa babadan kalma ev bundan 2 kat daha değerli

Son düzenleme:
şu an abisi ve annesinin oturduğu ev babadan kalma yani sevgiliminde hakkı olan bir ev. annesi babadan kalma emekli maaşıyla kredi çekerek almış bu evi. ama henüz ona ait değil çünkü ipotekli ve borcu bitince annesinin üzerine tapusu. yani anladıgım evden gitsin başını soksun diye almışlar. ama yarın evlense orta oturulacak bir ev degil: ve bugün satılsa babadan kalma ev bundan 2 kat daha değerli

Peki neden orada yaşamıyor tek başına?

Peki neden orada yaşamıyor tek başına?

bakımsız ev benle yeni tanıştıgında sürekli eve masraf yapıyordu. tekrar annesinin yanına döndü masraf yapmamak ve düğün için daha hızlı hazırlık yapmak istediği için. yani benim gördüğüm bu. ama bana acık oldugu aksamdan beri ona tek dedğim şey kendini neden ezdiriyorsun çık ordan kendi basının caresine bak. kendine bakmayı bilen biri değil. sanırım yanlız yaşamayıda beceremiyor.

şu an abisi ve annesinin oturduğu ev babadan kalma yani sevgiliminde hakkı olan bir ev. annesi babadan kalma emekli maaşıyla kredi çekerek almış bu evi. ama henüz ona ait değil çünkü ipotekli ve borcu bitince annesinin üzerine tapusu. yani anladıgım evden gitsin başını soksun diye almışlar. ama yarın evlense o ev oturulacak bir ev degil: ve bugün satılsa babadan kalma ev bundan 2 kat daha değerli
Çocuğu evden uzaklaştırmak için yeni bir ev alınması ki krediyle alınmış üstelik, bu çok düşündürücü. Acaba çocuğun başka bir sıkıntısı mı var, ne bileyim kumar olur uyuşturucu olur... İçinizi karartmak için yazmıyorum ama her ihtimali değerlendirin.

Çocuğu evden uzaklaştırmak için yeni bir ev alınması ki krediyle alınmış üstelik, bu çok düşündürücü. Acaba çocuğun başka bir sıkıntısı mı var, ne bileyim kumar olur uyuşturucu olur... İçinizi karartmak için yazmıyorum ama her ihtimali değerlendirin.

ilk tanıştıgım zamanlarda bende sizin gibi düşünüyordum. onu tanımaya başladıkça bu düşüncem azaldı. aslında tüm mesele onun zamanındaki tutarsızve sorumsuz davranışları ailesini maddi zorluklara sokmuş. abiside o zamanki borçlarını krediyle kapatmış ve sevgilimde kendini topladıktan sonra abisine borcunu kapatmaya başlamış. son taksitinide bu ay ödicek biticek. sanıyorum ki bu abisinin onun adına girdiği borc yüzünden yengesi tepki verdi ve tamamen ipler koptu. tamam bizim ki de huysuz herkezle kolay anlaşamıyor. bazen olaylara aşırı tepkiler verebiliyor. yani masum diyorum ama sevgilim ama hiç bişeyde yapmamış değil. kendiside bunu diyebiliyor. ama o hataları fark edip toparlamış o yaptıklarını unutup yoluna bakarken ailesi yani abi ve yenge unutmuyor en ufakcık bir terslikte yüzüne vuruyorlar. aşağılıyorlar.

suanki durumu bilemicem ama evlenirseniz yenge anneyi size postalayacakmis gibi hissettim. ben cok baktim biraz da sen bak gibi...

iki kez geldiler ama konuşmadılar bayramda ben gittim ev ortamlarını görmeye yanıma annemide alarak bunlara ragmen bana yakınlık göstermediler. aksine benim ailemi de olumsuz düşünmeye itiyorlar. ailem sevgilimin nasıl cırpıntıgını görüyor o yüzden işi kestirip atmıyor bekliyorlar. ama artık onlarda istememeye başladı. sevgilim ailesi tarafından istenmeyince kendi evine tamamen taşındı. artık bu yolda yanlızım ben senin için herşeyi yapıcam biraz kendimi toplayıp ailenle konuşucam dedi. bende anlattım ailenin bu davranışlarının ilişkimize zarar verdiğini. bu kararda emin misin diye tekrar tekrar sordum.

evlensekte ailenle görüşmem , bu durumdan sonra annene gelinlik yapamam . bunca şeyi tekbaşımıza hallettikten sonra annem evimize de gelse ona hürmet etmemi beklemiceksin senin annendir geldiğinde ilgini alakanı göster ama benim hiç bir şekilde yanımda özel günlerimde olamıcak baştan anlaşalım dedim. hele abin ve onun ailesi asla evime giremezler. sen dışarda görüşürsün ayrı . sonuçta ailen koparacak halim yok. dedim bunları konuştuk ve sevgilim bu düşüncelerime saygı duyuyor beni haklı görüyor. , bu aile sorununu benim getirmediğini ve kendi meselesi oldugunu , beni bunların dışında tutacagını söyledi..

bakalım nasıl devam edicek

Son düzenleme:
yani gelin işte evde kayınbiraderini istememesi normal tabi ama orası annenin evi değil mi. madem ayrı yaşamak istiyorlar abi ve eşi gitsin kendine hayat kursun. evlenecek olunca bu korkuları iyice artmış. sahiplenmek istemişler evi.
ama görüştüğün kişinin kötülüğü var mı varsa ne bunları çözmek kolay değil iyi tanımaya çalış. çevreden bilgi almak faydalıdır.

yengesi rahat yaşayan biri. gezeyim kardeşime gideyim , arkadaşımı kahveye çağırayım, yada komşularımı. yani bazen alt komşu gece saat 1 de bile çat kapı bunlara gelip yengeyle kahve içip muhabbet edebiliyor. bu arada kayınvalide evde yemek işini yapıyor, çocuklara bakıyor yani kendine hizmet ettiren bir kayınvalide degil, aksine hala ev işlerini idare eden yardımcı olan biri. bunları düşününce yenge rahatı bozulacak diye cıkmak istemiyor evden gibi bir düşünce geliyor aklıma.

Bence 6 ay filan daha bekleyin daha yakından tanıyın aile sırlarını evlendikten sonra bile söylemek istemiyolar ama en azından sevgilinizin kötü biri olup olmadığını anlayabilirsiniz

Bence 6 ay filan daha bekleyin daha yakından tanıyın aile sırlarını evlendikten sonra bile söylemek istemiyolar ama en azından sevgilinizin kötü biri olup olmadığını anlayabilirsiniz

sanıyorum ki en doğrusu bu olucak. hem o zamana kadar onun aileside anlar bizim direndiğimizi bu ilişkiyi evlilikle sonuçlandırmak istediğimizi. cünkü bu olanlar dışında ben sevgilimden eminim yani bana bu hayatta iyi bir yol arkadaşı olucak. ailesi yüzünden onu terk etmekte istemiyorum. ama üzülüp kırılmaktanda korkuyorum

sanıyorum ki en doğrusu bu olucak. hem o zamana kadar onun aileside anlar bizim direndiğimizi bu ilişkiyi evlilikle sonuçlandırmak istediğimizi. cünkü bu olanlar dışında ben sevgilimden eminim yani bana bu hayatta iyi bir yol arkadaşı olucak. ailesi yüzünden onu terk etmekte istemiyorum. ama üzülüp kırılmaktanda korkuyorum
Aile çok önemli evlenmeden önceki davranışlarından çok daha fazlasını bekleyin biraz zaman geçince herkes gerçek yüzünü gösteriyo malesef bi uzak durmuyolar

X