Evlilik hazırlığı... Çok bunaldım...

Eski konularınızı biliyorum. Anneniz bu konularda ısrarcı olacak siz de arada kalacaksınız bu süreçte. Ama normal zamanda bile tüm evin eşyasını birden halletmek zorken korona döneminde iki kat zor. Benim tavsiyem kirada oturacaksanız çok abartıya gitmeyin eşyada. Hele birikiminizi hiç kullanmayın. Korona bitince yurt dışı filan yaparsınız. Mutluluklar şimdiden

ya dugune iliskin seyler hazir olsun, gelinlik davetiye falan,
evin isi zaten bitmez ki,
10 yillik evliyim hala evimde eksik var, zaten biri geliyor digeri eskiyor derken surekli sirkulasyon.

Ayrica aileniz neden bu kadar darliyor sizi, yasli olduklari icindir belki de.

Dugunum memlekette oldu, inanin nikahimdan bir gun oncesi gece 2 ye kadar calistim, islerimi bitirdim de 2 haftalik tatile ciktim dugunle birlikte.
Yasadigim yerde ev isini kendim halletmistim ama dugunle ilgili her isi ailem halletti, ben cogu seyi eve gidince gordum, bunu aldik kina icin, sunu aldik nikah icin diye.

Allah kolaylık versin. Tez yazma süreci hiçbir başka işiniz yokken bile insanı perişan eden bir süreç. Evlilik öncesinde eminim daha da yormuştur sizi.
Evlilik öncesi süreçte herkesin kafasından bir fikir çıkar, herkes bir kulp bulur. Hiç duymayın kim ne diyor. Kendi aileniz bile olsa. Hazır 65 yaşa yasak varken nişanlınızla beraber gidin bakın her şeyinizi. Zaten ailece gitseniz de seçimlerinizi çok onaylamayacaklar. Anne-babalarımız daha eski kafa bakıyorlar genelde eşya ve dekorasyon işine.
Nikah için de üzülmeyin. Az ve öz kişi çağırabiliyorsunuz sanırım. Gerçekten sevdiğiniz insanlarla sıcak bir ortam olması belki daha iyidir. Her işte bir hayır vardır sonuçta.
Aşık olduğunuz eşyayla ilgili de acele etmeyin bence. Ben de evlenmeden önce kaç eşyaya aşık oldum sayısını hatırlamıyorum bile :) Ama hepsine aynı heyecanla aynı istekle aşık olmuştum :) Sonra onları değil de bambaşka bir şey aldık. Şimdiki eşyalarımı da çok seviyorum. Geçiyor bir süre sonra o aşk. Tüm seçenekleri görüp öyle tercih yapmanızı tavsiye ederim.

Yurtdışına gidecekseniz anneniz ne derse desin eve eşya almayın. Paranızı harcamayın, zaten döviz alıp başını gidiyo canı isteyince elinizde paranız olsun. 10bin salon takımına verip ne yapacaksınız giderseniz? Boşa para bunlar. Nişanlınızla konuşun, kalırsak bunları bunları istiyorum eve diye ona göre alırsınız kalacaksanız. Giderseniz zaten orada bir şekilde halledeceksiniz.
Düğün yerine tezinize, sınavınıza odaklanın derim. Annenizi duymayın olsun bitsin

Ay bu aileler cok fena, ben de benzer seyler yasadim,esya almayalim dedim annem ses etmedi ama esim cok dirdir etti yok esyasiz evlenilmezmis bilmemne. Biz de beraber yasiyorduk oysa ki,tonla tantana ettiler. Ben sizin yerinizde olsam madem ailenizin hevesi var herseyi onlara yikarim. Alin yapin benim isim gucum var mesgul etmeyin beni derim :KK66: mutlu olun yeter yahu ev neymis esya neymis hepsi bos

Bence zaten esyaya önem veren bir tip değilsiniz. Salon takimlariymis gelinlikmis bi heves o kadar para harcamayin derim kullanisli ve temiz olsun yeter size. Zaten nisanlinizla da beraber yasiyordunuz yanlış hatırlamıyorsam az cok nasıl düzen kuracaginizada düşünmüşsünüzdür. L koltuk + 2 tek size yeter. Mağazalardan değil de mobilya yapan yer bulursanız çok daha ucuza istediğiniz takimi yaptırabilirsiniz. Önemli olan beyaz esyanin kalitesi bence almisken camaşır kurutma makinesi ve robot süpürgede alın. 2 calısan insan olarak yükünüzü baya azaltir. Eğer prenses hayalleriniz yoksa gelinlik yerine de beyaz elbise alın lüks markadan alırsınız. Genede gelinlikten ucuza gelir.
Teziniz olduğu icin ekstra strese girmissiniz sizinde bildiğiniz gibi bu yolun sonu yok. Eşinizin zevkine güveniyorsanız bu işi ona paslayın hatta anne babanizi da salın üstüne o uğrassin (saka tabi ki) . Şu dönemde gidilmez ama bi masajdı spaydı iyi gelirdi size. Bence kendinize 1 günlük mola verin telefonunuzu kapatın. Nisanlinizla pikniğe falan gidin.

Amma büyütüp abartmışsınız ya
Bence kimseyi karıştırmadan eşya eksik vs gidip ikiniz beğenin.
Sonra biz bunu sevdik bunu aldık deyin.
Çok kargaşaya Gerek yok yasayacak olan da sensin kullanacak olan da sen.

Mutluluklar

Merhabalar
Nişanlıyım. Yaz sonu nikahım olacak. Düğün zaten istememiştim. Sade bir nikah töreni olacaktı ama şuan o da güvenli değil nikahı basıp oturacağız gibi duruyor davetli falan olamayacak sanırım. Neyse düğün yok ama ev eşya işleri var. Şuanki evimiz öğrenci evi gibi. Yeni bir düzen kurulacak.
Tabi korona sebebiyle henüz hiç bir hazırlık yapmadık. Ne ev var ne eşya ne halı ne perde. Bir tek çeyizlik eşyam, yatak yorgan, mutfak eşyaları tamam. Onları da annem ara ara alıp koymuş kenara.
Yazmam gereken bir tezim, tez komitem, ayrıca çok önemli bir sınavım var 20 gün sonra. Ha bir de çalışıyorum.
Annem günde 8 kere arayıp kızımmmm bak şuna da bakın diyor ve her aradığında yarım saat tutuyor beni. Bir de sürekli aman yetişmeyecek etmeyecek diye telaş ettiriyor. Babam, nişamlım ile yaptığımız her şeye bir kulp takıyor. Ay siz çocuksunuz kimse sizi ciddiye alıp ev vermiyor tabii vs diyerek. Çünkü bizde ev maaalicek, eşya maaalicek bakılır ama biz kendimiz yapıyoruz ona kızıyorlar. Hepsi de 65 üstü yani sokağa çıkamıyor eşya bakmaya gelecek🙄
Neyse bugün telefonda beni arayıp durmayın benim bir sürü işim var dedim. Kendi başına iş aldın bizene ne teziymiş evleniyorsan geçti o işler falan dedi. Annem de her işini bitirip öyle evlenseydin hemen tuttun getirdin damadı dedi. Ama yani akademi uzun bir yol, bilirsiniz hiç bitmez.
Son olarak da ne düğün istedim ne nişanda bohça altın falan yaptırdım hiç bir şey istemedim şimdiye kadar. Şimdi de isteyemiyorum. Ay sanırım alışmamışım.
Şöyleki evin beyaz eşya, yatak odasını ailem alıyor. Salon ve çalışma odamı nişanlım. Oturma odası ortak. Ivır zıvır eşyam yemek takımım vs var zaten. Elektrikli mutfa eşyalarım da var. Ben nişanlıma ailesi pek yardım etmediği için yardım edeceğim. Kv gelinliği alacak. Kv aslında salon ne beğenirsen söyle kızım ben gidip parasını ödeyeyim dedi sağolsun, gelinlik için de aynı şekilde ama biliyorum ki durumu kısıtlı. Kp hayırsız zaten ortada yok.
Bir gelinlik beğendim ama azıcık pahalı bir marka. Bir de tesadüfen girdiğimiz bir mobilyacıda salon ve yemek odası takımları beğendim. Hatta aşık oldum takımlara ama çok pahalı geldi bana. Nişanlımla bir birikimimiz var. Alabiliriz o takımları ama bütün paramızı bu işe harcamak da mantıklı değil. Neyse işte öyle istemeye utandım. Halbuki benim de param yani. Bir de kv ben alacağım diye tutturur ondan korkuyorum. Zora düşer çünkü.
Ay şiştim şiştim anlatayım dedim kızlar yaa.. Valla ben bi evlensem de kurtulsanız. Bu arada nikahı ertele demeyin sınavına girdiğim başka bir iş var. O olmadan nikah yapmazsam daha uzun bir süre yapamam. o tip bir iş. Biran evvel de kurtulmak istiyorum. Salon takımları rüyama giriyor artık.
Bence anneni babanı kırma da işler ne kadar sorsan da nasıl hallolur en iyi sen bilirsin bence tak maskeni git biraz yürü sonra belki taşlar yerine oturur

Merhabalar
Nişanlıyım. Yaz sonu nikahım olacak. Düğün zaten istememiştim. Sade bir nikah töreni olacaktı ama şuan o da güvenli değil nikahı basıp oturacağız gibi duruyor davetli falan olamayacak sanırım. Neyse düğün yok ama ev eşya işleri var. Şuanki evimiz öğrenci evi gibi. Yeni bir düzen kurulacak.
Tabi korona sebebiyle henüz hiç bir hazırlık yapmadık. Ne ev var ne eşya ne halı ne perde. Bir tek çeyizlik eşyam, yatak yorgan, mutfak eşyaları tamam. Onları da annem ara ara alıp koymuş kenara.
Yazmam gereken bir tezim, tez komitem, ayrıca çok önemli bir sınavım var 20 gün sonra. Ha bir de çalışıyorum.
Annem günde 8 kere arayıp kızımmmm bak şuna da bakın diyor ve her aradığında yarım saat tutuyor beni. Bir de sürekli aman yetişmeyecek etmeyecek diye telaş ettiriyor. Babam, nişamlım ile yaptığımız her şeye bir kulp takıyor. Ay siz çocuksunuz kimse sizi ciddiye alıp ev vermiyor tabii vs diyerek. Çünkü bizde ev maaalicek, eşya maaalicek bakılır ama biz kendimiz yapıyoruz ona kızıyorlar. Hepsi de 65 üstü yani sokağa çıkamıyor eşya bakmaya gelecek🙄
Neyse bugün telefonda beni arayıp durmayın benim bir sürü işim var dedim. Kendi başına iş aldın bizene ne teziymiş evleniyorsan geçti o işler falan dedi. Annem de her işini bitirip öyle evlenseydin hemen tuttun getirdin damadı dedi. Ama yani akademi uzun bir yol, bilirsiniz hiç bitmez.
Son olarak da ne düğün istedim ne nişanda bohça altın falan yaptırdım hiç bir şey istemedim şimdiye kadar. Şimdi de isteyemiyorum. Ay sanırım alışmamışım.
Şöyleki evin beyaz eşya, yatak odasını ailem alıyor. Salon ve çalışma odamı nişanlım. Oturma odası ortak. Ivır zıvır eşyam yemek takımım vs var zaten. Elektrikli mutfa eşyalarım da var. Ben nişanlıma ailesi pek yardım etmediği için yardım edeceğim. Kv gelinliği alacak. Kv aslında salon ne beğenirsen söyle kızım ben gidip parasını ödeyeyim dedi sağolsun, gelinlik için de aynı şekilde ama biliyorum ki durumu kısıtlı. Kp hayırsız zaten ortada yok.
Bir gelinlik beğendim ama azıcık pahalı bir marka. Bir de tesadüfen girdiğimiz bir mobilyacıda salon ve yemek odası takımları beğendim. Hatta aşık oldum takımlara ama çok pahalı geldi bana. Nişanlımla bir birikimimiz var. Alabiliriz o takımları ama bütün paramızı bu işe harcamak da mantıklı değil. Neyse işte öyle istemeye utandım. Halbuki benim de param yani. Bir de kv ben alacağım diye tutturur ondan korkuyorum. Zora düşer çünkü.
Ay şiştim şiştim anlatayım dedim kızlar yaa.. Valla ben bi evlensem de kurtulsanız. Bu arada nikahı ertele demeyin sınavına girdiğim başka bir iş var. O olmadan nikah yapmazsam daha uzun bir süre yapamam. o tip bir iş. Biran evvel de kurtulmak istiyorum. Salon takımları rüyama giriyor artık.
Cook pahali ev esyasi alip borc bitince belki de bitmeden ayrilan bir cift taniyorum elbetteki baska sebeplerdendir fakat lukse duskun degilim.pahali ve marka seyleri sevmem bana biraz ozguven eksikligi gibi geliyor (isin icine hava atma.vs olunca sahsi.fikrim tabi)kendini zora sokma inan evliklerde.maddiyat cok onemli.ozellikle.erkekler icin.icimde kalsin diye de dusunme gencsin daha guzellerini alirsin ilerde...kv zarif bir.kadinmis sende farkindasin hic sozunu.acmazdim ben

Ayrica babanda biraz gerilmis gibi geldi bana kiyamam uzuluyor heralde

Bana kalırsa nikaha da gerek yok eve de. Ailem biraz takık bunlara. Annem her şeyi geleneksel üstü 5 yapmak isteyen bir tip. Hatta kına gecesi yapamıyor diye evde milleti toplayıp kınayı da koronaya yaktırma peşinde. Annem nikahtan evvel çeyiz alma götürme merasimi falan yapacak. Eşya lazım onun için,😅 annemi daha önce 3 kere falan konu olarak açtım yani annem muazzam bir çeyizci başı. Anca bu kadar frenleyebiliyorum.
İşi söylersem okuyan direk kimliğimi çakar. Kusura bakmayın.
Aaa benim annem 😂😂😂
Ben evleneli bir hayli oldu da, kardeşimi evlendirdik yakınlarda.
Annem elindeki tüm parayı işlemeye şuna buna yatırdı. Mikser falan düğünden sonra da alınır bunlar yapılsın önce diyor bir de😂😂😂😂😂

Hafızam beni yanıltmıyorsa nişanlınızla bir sürü probleminiz vardı. Onları çözebildiniz mi? Evlilik hiçbir şeyi çözmez zira. Gelinlik kısmına gelirsek düğün olmayacaksa gelinliğe çok para harcamak gereksiz bence. Hatta gelinlik almak bile gereksiz. Zaten koyacak yer olmuyor. Kiralayın olsun bitsin
Çözdüm. Zaten kiralayacağım.

Tatlım çeyiz vs kaç tl harcadın?
Annem yıllardır harcıyor o yüzden bir rakam veremem. Ama 4 iyi yemek takımım, 2 kahvaltı takımım, 8 tane falan yorganım, bir sürü beyaz işim var. Bir ev parası harcamıştır annem bence. Ben kendim hiç bir şey almadım gerek kalmadı. Bir tek mobilya alıp oturacağım bu durumda.

Bence zaten esyaya önem veren bir tip değilsiniz. Salon takimlariymis gelinlikmis bi heves o kadar para harcamayin derim kullanisli ve temiz olsun yeter size. Zaten nisanlinizla da beraber yasiyordunuz yanlış hatırlamıyorsam az cok nasıl düzen kuracaginizada düşünmüşsünüzdür. L koltuk + 2 tek size yeter. Mağazalardan değil de mobilya yapan yer bulursanız çok daha ucuza istediğiniz takimi yaptırabilirsiniz. Önemli olan beyaz esyanin kalitesi bence almisken camaşır kurutma makinesi ve robot süpürgede alın. 2 calısan insan olarak yükünüzü baya azaltir. Eğer prenses hayalleriniz yoksa gelinlik yerine de beyaz elbise alın lüks markadan alırsınız. Genede gelinlikten ucuza gelir.
Teziniz olduğu icin ekstra strese girmissiniz sizinde bildiğiniz gibi bu yolun sonu yok. Eşinizin zevkine güveniyorsanız bu işi ona paslayın hatta anne babanizi da salın üstüne o uğrassin (saka tabi ki) . Şu dönemde gidilmez ama bi masajdı spaydı iyi gelirdi size. Bence kendinize 1 günlük mola verin telefonunuzu kapatın. Nisanlinizla pikniğe falan gidin.
Nişanlım mobilyadan anlamıyor. Yani beğendiği şeyler pek sağlam şeyler değil. Ona yıkamadım o yüzden işi.
Madem yurtdışı olayı var gündemde eşyadı, çeyizdi erteleyin boşa masraf olmasın.
En garanti don alın bir sürü damat bohçasına. Ona yurtdışında da ihtiyacınız olur burada da.
Annem nişanlıma 50 adet don, 50 adet çorap falan aldı🤣

ya dugune iliskin seyler hazir olsun, gelinlik davetiye falan,
evin isi zaten bitmez ki,
10 yillik evliyim hala evimde eksik var, zaten biri geliyor digeri eskiyor derken surekli sirkulasyon.

Ayrica aileniz neden bu kadar darliyor sizi, yasli olduklari icindir belki de.

Dugunum memlekette oldu, inanin nikahimdan bir gun oncesi gece 2 ye kadar calistim, islerimi bitirdim de 2 haftalik tatile ciktim dugunle birlikte.
Yasadigim yerde ev isini kendim halletmistim ama dugunle ilgili her isi ailem halletti, ben cogu seyi eve gidince gordum, bunu aldik kina icin, sunu aldik nikah icin diye.
Düğün zaten yok. Bir gelinlik lazım o kadar nikah için.
Aileme bırakırsam ipin ucu kaçıyor. Bir de ailem başka şehirde oturacağım ev başka. Anneme devrettiğim işleri öyle abarttı ki iki dubleks ev tutsam sığmaz. Nikahın ertesi günü işe döneceğim hemen öyle sıkışık durumdayım yani.

Merhabalar
Ay çok alakasız olacak ama şeeyy gelinliğin kurumsal bir marka mı bende bakınıyorumda fikir olması açısından soruyorum :KK53:

Annem yıllardır harcıyor o yüzden bir rakam veremem. Ama 4 iyi yemek takımım, 2 kahvaltı takımım, 8 tane falan yorganım, bir sürü beyaz işim var. Bir ev parası harcamıştır annem bence. Ben kendim hiç bir şey almadım gerek kalmadı. Bir tek mobilya alıp oturacağım bu durumda.
Annenizi biraz mantikli dusunmeye davet ediyorum. Burda bile yasamayacaksiniz, kahvalti takimi basli basina gereksiz bir seyken hem de 2 tane??? 4 yemek takimi nedir Allah askina? Cok yazik gercekten.

X