Evlilik hazırlığı... Çok bunaldım...

socialscientist

Huysuz Şirin Emma
Kayıtlı Üye
4 Şubat 2019
3.777
8.502
Merhabalar
Nişanlıyım. Yaz sonu nikahım olacak. Düğün zaten istememiştim. Sade bir nikah töreni olacaktı ama şuan o da güvenli değil nikahı basıp oturacağız gibi duruyor davetli falan olamayacak sanırım. Neyse düğün yok ama ev eşya işleri var. Şuanki evimiz öğrenci evi gibi. Yeni bir düzen kurulacak.
Tabi korona sebebiyle henüz hiç bir hazırlık yapmadık. Ne ev var ne eşya ne halı ne perde. Bir tek çeyizlik eşyam, yatak yorgan, mutfak eşyaları tamam. Onları da annem ara ara alıp koymuş kenara.
Yazmam gereken bir tezim, tez komitem, ayrıca çok önemli bir sınavım var 20 gün sonra. Ha bir de çalışıyorum.
Annem günde 8 kere arayıp kızımmmm bak şuna da bakın diyor ve her aradığında yarım saat tutuyor beni. Bir de sürekli aman yetişmeyecek etmeyecek diye telaş ettiriyor. Babam, nişamlım ile yaptığımız her şeye bir kulp takıyor. Ay siz çocuksunuz kimse sizi ciddiye alıp ev vermiyor tabii vs diyerek. Çünkü bizde ev maaalicek, eşya maaalicek bakılır ama biz kendimiz yapıyoruz ona kızıyorlar. Hepsi de 65 üstü yani sokağa çıkamıyor eşya bakmaya gelecek🙄
Neyse bugün telefonda beni arayıp durmayın benim bir sürü işim var dedim. Kendi başına iş aldın bizene ne teziymiş evleniyorsan geçti o işler falan dedi. Annem de her işini bitirip öyle evlenseydin hemen tuttun getirdin damadı dedi. Ama yani akademi uzun bir yol, bilirsiniz hiç bitmez.
Son olarak da ne düğün istedim ne nişanda bohça altın falan yaptırdım hiç bir şey istemedim şimdiye kadar. Şimdi de isteyemiyorum. Ay sanırım alışmamışım.
Şöyleki evin beyaz eşya, yatak odasını ailem alıyor. Salon ve çalışma odamı nişanlım. Oturma odası ortak. Ivır zıvır eşyam yemek takımım vs var zaten. Elektrikli mutfa eşyalarım da var. Ben nişanlıma ailesi pek yardım etmediği için yardım edeceğim. Kv gelinliği alacak. Kv aslında salon ne beğenirsen söyle kızım ben gidip parasını ödeyeyim dedi sağolsun, gelinlik için de aynı şekilde ama biliyorum ki durumu kısıtlı. Kp hayırsız zaten ortada yok.
Bir gelinlik beğendim ama azıcık pahalı bir marka. Bir de tesadüfen girdiğimiz bir mobilyacıda salon ve yemek odası takımları beğendim. Hatta aşık oldum takımlara ama çok pahalı geldi bana. Nişanlımla bir birikimimiz var. Alabiliriz o takımları ama bütün paramızı bu işe harcamak da mantıklı değil. Neyse işte öyle istemeye utandım. Halbuki benim de param yani. Bir de kv ben alacağım diye tutturur ondan korkuyorum. Zora düşer çünkü.
Ay şiştim şiştim anlatayım dedim kızlar yaa.. Valla ben bi evlensem de kurtulsanız. Bu arada nikahı ertele demeyin sınavına girdiğim başka bir iş var. O olmadan nikah yapmazsam daha uzun bir süre yapamam. o tip bir iş. Biran evvel de kurtulmak istiyorum. Salon takımları rüyama giriyor artık.

Merhabalar
Nişanlıyım. Yaz sonu nikahım olacak. Düğün zaten istememiştim. Sade bir nikah töreni olacaktı ama şuan o da güvenli değil nikahı basıp oturacağız gibi duruyor davetli falan olamayacak sanırım. Neyse düğün yok ama ev eşya işleri var. Şuanki evimiz öğrenci evi gibi. Yeni bir düzen kurulacak.
Tabi korona sebebiyle henüz hiç bir hazırlık yapmadık. Ne ev var ne eşya ne halı ne perde. Bir tek çeyizlik eşyam, yatak yorgan, mutfak eşyaları tamam. Onları da annem ara ara alıp koymuş kenara.
Yazmam gereken bir tezim, tez komitem, ayrıca çok önemli bir sınavım var 20 gün sonra. Ha bir de çalışıyorum.
Annem günde 8 kere arayıp kızımmmm bak şuna da bakın diyor ve her aradığında yarım saat tutuyor beni. Babam, nişamlım ile yaptığımız her şeye bir kulp takıyor. Ay siz çocuksunuz kimse sizi ciddiye alıp ev vermiyor tabii vs diyerek. Çünkü bizde ev maaalicek, eşya maaalicek bakılır ama biz kendimiz yapıyoruz ona kızıyorlar. Hepsi de 65 üstü yani sokağa çıkamıyor eşya bakmaya gelecek🙄
Neyse bugün telefonda beni arayıp durmayın benim bir sürü işim var dedim. Kendi başına iş aldın bizene ne teziymiş evleniyorsan geçti o işler falan dedi. Annem de her işini bitirip öyle evlenseydin hemen tuttun getirdin damadı dedi. Ama yani akademi uzun bir yol, bilirsiniz hiç bitmez.
Son olarak da ne düğün istedim ne nişanda bohça altın falan yaptırdım hiç bir şey istemedim şimdiye kadar. Şimdi de isteyemiyorum. Ay sanırım alışmamışım.
Şöyleki evin beyaz eşya, yatak odasını ailem alıyor. Salon ve çalışma odamı nişanlım. Oturma odası ortak. Ivır zıvır eşyam yemek takımım vs var zaten. Elektrikli mutfa eşyalarım da var. Ben nişanlıma ailesi pek yardım etmediği için yardım edeceğim. Kv gelinliği alacak. Kv aslında salon ne beğenirsen söyle kızım ben gidip parasını ödeyeyim dedi sağolsun, gelinlik için de aynı şekilde ama biliyorum ki durumu kısıtlı. Kp hayırsız zaten ortada yok.
Bir gelinlik beğendim ama azıcık pahalı bir marka. Bir de tesadüfen girdiğimiz bir mobilyacıda salon ve yemek odası takımları beğendim. Hatta aşık oldum takımlara ama çok pahalı geldi bana. Nişanlımla bir birikimimiz var. Alabiliriz o takımları ama bütün paramızı bu işe harcamak da mantıklı değil. Neyse işte öyle istemeye utandım. Halbuki benim de param yani. Bir de kv ben alacağım diye tutturur ondan korkuyorum. Zora düşer çünkü.
Ay şiştim şiştim anlatayım dedim kızlar yaa.. Valla ben bi evlensem de kurtulsanız. Bu arada nikahı ertele demeyin sınavına girdiğim başka bir iş var. O olmadan nikah yapmazsam daha uzun bir süre yapamam. o tip bir iş. Biran evvel de kurtulmak istiyorum.
Allah yardımcın olsun demeye geldim. Paran hazır olsa bile çok zor işler bunlar. Hele bu zamanda herşey ateş pahası. Bence yemek takımı vs kullanmayacaksan süslük duracaksa fazla aşırıya kaçma şimdilik. Bir de herşey olur biter hallolur birbirinizi yıpratmayın. En güzel zamanlarınızı didişerek ve gereksiz gösterişli eşyalar için borç ödeyerek ziyan etmeyin küçük bir tavsiye benden.. :KK200:

Nikaha bağlı işi çok merak ettim gerçekten. Peki nikahı öne alsanız, eşyaları da telaşlar geçince alın olmaz mı, zaten aynı evde yaşıyorsunuz, demekki yine yaşanılabilir eşyalar? Düğün de yokmuş zaten bence gidip nikahı kıyın kafanız rahat olsun
Öyle de bunlarda otur der evlendikten sonra eşya almaya yanaşmaz oğlan ve tarafı

Eşim de düğünden 15 gün sonra tez komitesine girdi. Düğünde bile kafası başka dünyadaydı. Keşke biraz toparlayıp evlenseydiniz.

Zor bu işler gerçekten ne diyim bilemedim allah kolaylık versin. Aileler hep konuşuyor siz kendi bildiğinizi yapın. Ayrıca beğendiğiniz eşyayı alın mutlaka sonra pişman olursunuz.

Nikaha bağlı işi çok merak ettim gerçekten. Peki nikahı öne alsanız, eşyaları da telaşlar geçince alın olmaz mı, zaten aynı evde yaşıyorsunuz, demekki yine yaşanılabilir eşyalar? Düğün de yokmuş zaten bence gidip nikahı kıyın kafanız rahat olsun
Bana kalırsa nikaha da gerek yok eve de. Ailem biraz takık bunlara. Annem her şeyi geleneksel üstü 5 yapmak isteyen bir tip. Hatta kına gecesi yapamıyor diye evde milleti toplayıp kınayı da koronaya yaktırma peşinde. Annem nikahtan evvel çeyiz alma götürme merasimi falan yapacak. Eşya lazım onun için,😅 annemi daha önce 3 kere falan konu olarak açtım yani annem muazzam bir çeyizci başı. Anca bu kadar frenleyebiliyorum.
İşi söylersem okuyan direk kimliğimi çakar. Kusura bakmayın.

Ay siz annem misiniz🤣 annem de sürekli aynı şeyi söylüyor. Zaten dünden razılar bir şeycik almazlar diyor. Ama zaten aldırmıyorum ki. Nişanlımla ben alıyoruz.
Erkekler evlenince değişiyor almayabilir sonradan ne gerek var der. Demedi deme tecrübe ile sabit :)

Ay siz annem misiniz🤣 annem de sürekli aynı şeyi söylüyor. Zaten dünden razılar bir şeycik almazlar diyor. Ama zaten aldırmıyorum ki. Nişanlımla ben alıyoruz.
İşte nisanliniz almak istemeyebilir evlendikten sonra 😂ablama eşi almadi mesela .

Ilk olarak anneniz haklı bence. Tezinizi yazıp öyle evlenebilirdiniz.
Ikinci olarak düğün yapmayacaksanız 1 saatlik nikah için gelinliğe çok para vermek sacma olur.
Tezimi yazınca doktoraya başlayacağım ya da sınavıma bağlı iş değiştireceğim. İkisi de yurtdışı. Yani benim için doğru zamanı bulmak biraz zordu.

Bana kalırsa nikaha da gerek yok eve de. Ailem biraz takık bunlara. Annem her şeyi geleneksel üstü 5 yapmak isteyen bir tip. Hatta kına gecesi yapamıyor diye evde milleti toplayıp kınayı da koronaya yaktırma peşinde. Annem nikahtan evvel çeyiz alma götürme merasimi falan yapacak. Eşya lazım onun için,😅 annemi daha önce 3 kere falan konu olarak açtım yani annem muazzam bir çeyizci başı. Anca bu kadar frenleyebiliyorum.
İşi söylersem okuyan direk kimliğimi çakar. Kusura bakmayın.
Kolay değilmiş o zaman ya , aklıma bir öneri gelmedi 🤭 sadece mutluluklar diliyorum

Tezimi yazınca doktoraya başlayacağım ya da sınavıma bağlı iş değiştireceğim. İkisi de yurtdışı. Yani benim için doğru zamanı bulmak biraz zordu.

İki seçenek de yurtdışı ise, eşya almak vs çok gereksiz değil mi yahu?

Zaten hali hazırda yaşadığınız bir ev var, öğrenci işi de olsa bugüne dek işinizi gçrmüş neticede.

Annenizi mantığa davet etmek istiyorum.

Gelinlik vs olayları benlik değil, tamamen çöpe gitmiş para olarak bakıyorum.

Yerinizde olsam hiç eşya falan almazdım ülkeye geri dönene dek.

Dugun ya da davet yapmayacaksaniz nikahi biraz erteleseniz? Yani davetiye dagitmadiysaniz bence erteleyin 1 ay kadar mesela, her seye rahatca zaman yetistirin. Simdi teze odaklanin.
Ya nikah öyle kritik bir tarihki.. Sınavım o tarihlerde açıklanacak. Eğer kazanırsam evlenmek için eşimin güvenlik soruşturmasını ve kurumun eşimi bana uygun bulmasını beklemem gerekiyor. Ve daha öncekilerden duyduğum kadarıyla bir türlü bitmek bilmeyen bir süreç kaç kere nikah ertelemişler. Eğer sınavdan önce evlenmiş olursam onun da belgelerini girişte veriyoruz bitiyor. Normal bu sınav bu zamanlara kalmayacaktı ama koronodan sebep böyle oldu işte planlarımız da şaştı.

X