Evlilik

aynı şey sizin ailenizden kaynaklı olsaydı, durumları çok iyi olup evinizi verseydi üstüne sizin tatillere tek gitmeniz gerektiğini söyleyip, eşiniz araba almak istediğinde de ne gerek var almasın deyip izin vermeseydi, evlilik hayatınızda her şeyinize ortak olsalardı siz ne yapardınız? ve eşiniz "eşim çok iyi vs vs" deyip katlanacak mıydı bu duruma?

E oğluşlarını yanlarından ayırıp da çekirdek ailesini kurmasına izin vermeselermiş o zaman. Kapatsalarmış bir fanusa "Benim dediğim olacak!" diye emirler verselermiş. Psikolojik şiddet gırla. Bu hikayede sizi de yakmışlar valla helal olsun (!)
Bende bazen diyorum kendi kendime keşke giç evlendirmeselermiş bir aile kurmamıza izin vermeyeceklerse diye

aynı şey sizin ailenizden kaynaklı olsaydı, durumları çok iyi olup evinizi verseydi üstüne sizin tatillere tek gitmeniz gerektiğini söyleyip, eşiniz araba almak istediğinde de ne gerek var almasın deyip izin vermeseydi, evlilik hayatınızda her şeyinize ortak olsalardı siz ne yapardınız? ve eşiniz "eşim çok iyi vs vs" deyip katlanacak mıydı bu duruma?
4 sayfa övdüğünüz eşiniz suçlu bu konuda biliyorsunuz değil mi? eğer bu gibi durumlar yaşanıyorsa babasıyla çalışmayacaksınız, eşiniz ayrı iş bulup asıl o zaman kimseye mağdur etmeyecek sizi, paranızın hesabını evlenmiş koskoca insanlar olarak siz tutacaksınız. bizde ortak iş yapıyoruz, kimse harcadığımıza yediğimize içtiğimize karışmıyor, herkes kendi parasına bakıyor. muhtemelen sizde dışarıda bu kadar maaş alamayacağı için sesinizi çıkarmamaya çalışıyorsunuz, e o zaman da gülü seven dikenine katlanır olayı oluyor.. yalnız kendi paranızı harcarken bile babaya sormak eşinizin ve sizin gururunu kırmıyor mu?
Eşimin ses çıkartmamasını doğru bulmuyorum evet, ben olsam ortada bir haksızlık ya da yanlış varsa kendi ailemde olsa söylerim. Eşime bunuda söyledim farklı bir iş kur daha özgür olalım diye.farklı bir iş kurduğunda Bu kadar maaş alamayacak olması beni rahatsız etmez o zaman derim ki bizim durumumuz bu bunu alırız bunu alamayız. Çok isterim farklı bir işte çalışmasını.

Eşimin ses çıkartmamasını doğru bulmuyorum evet, ben olsam ortada bir haksızlık ya da yanlış varsa kendi ailemde olsa söylerim. Eşime bunuda söyledim farklı bir iş kur daha özgür olalım diye.farklı bir iş kurduğunda Bu kadar maaş alamayacak olması beni rahatsız etmez o zaman derim ki bizim durumumuz bu bunu alırız bunu alamayız. Çok isterim farklı bir işte çalışmasını.
Eşinizin aldığı maaşın zaten size bir faydası yok ki. Kullandığı araba kimin üstüne? El koyun ona ben kullanacağım bunu sen kendine yenisi al deyin. Ya da ne bileyim ailenizin durumu nasıl? Babanız size ufak bir araba alsa (kendi üstüne ama sizin üstünüze değil) onu kullansanız da çatlasalar. Bilemedim ben sessiz kalamazdım bir şey yapardım kesin.

yani bu böyle sürüp gidecek, hayatınız boyunca da izin almadan hiçbir şey yapamayacaksınız.. burada da nerde evlilik, nerde sorumluluk. şahsen bu durum benim katlanabileceğim bir şey olmadığı için size ne desem boş. dediğim gibi bizde ortak iş yapıyoruz ama iş ortak, para herkesin kendi hesabında. eşim bana araba aldığında, onlara hayırlı olsun, kayınpederim kayınvalideme araba aldığında da bana hayırlı olsun demek düştü. çünkü doğru olan bu. eğer kayınpederim kendimize aldığımız ve ya bana alınan her şeye karışıyor olsaydı, muhtemelen kavga çıkardı

Para için kocamla tatile gitmeyecem karşılığında araba alıcaklar işe bak sen 😒 araba para için bunlar kabul mu edilir hemde adamın parası beni ilgilendirmiyor keyfi bana araba almak isterse kabul etmem ailem dışında kinsenin büyük hediyesini kabul etmem düdüğü çalarlar. He iyilerdir içlerinden gelmiştir zaten karşılıksız gönülden kopmuştur o zaman alırım. Ama onlara yaptı banada yapsınlar demek başkasının parası üzerinden plan yapmak isteklerde bulunmak etikliği bırak yüzsüzlüktür
Para için tatile gitmemek ne alaka? Öyle bir şey söyledim mi? Araba ya da para sorunu çözülse bunları doğru buluyorum gibi bir sözüm oldu mu? Bu çıkarıma nerden vardınız merak ediyorum doğrusu. Onlara yaptılar banada yapsınlar değil diğerlerine aldılar bana almadılar tamam almayabilirler ben sadece eşimin almasını eğer alamıyorsa kendi paramla almayı düşünüyorum bunu nasıl çözebilirim diye konu açtım. Onların paralarıyla bir plan yapmak gibi bir kaygım olmadı siz baya yanlış anlamışsınız belliki

Eşinizin aldığı maaşın zaten size bir faydası yok ki. Kullandığı araba kimin üstüne? El koyun ona ben kullanacağım bunu sen kendine yenisi al deyin. Ya da ne bileyim ailenizin durumu nasıl? Babanız size ufak bir araba alsa (kendi üstüne ama sizin üstünüze değil) onu kullansanız da çatlasalar. Bilemedim ben sessiz kalamazdım bir şey yapardım kesin.
Eşimin arabası fabrikanın ortak hesabınında. El koyamam birde o çalıştığı için daha çok ihtiyacı var bana göre. Babamında maalesef durumu yok bana almaya. Bende kimseye muhtaç olmadan kendi imkanımla almaya çalışıyorum şuan çalışmadığım içim var olan mehrimle almaya çabalıyorum

ben utanırdım şahsen eşimin ailesinin maddi durumunu inceleyip,bana da araba alsınlar diye beklentiye girmeye...

eşinizden isteseniz tamam da, ailesinin maddi durumundan size ne?

ha eşiniz KENDİ parasıyla size araba almak istiyor ama ailesi buna da karışıyorsa ,o zaman haklısınız, eşiniz ailesine onları ilgilendirmediğini söylemeli.

bilmiyorum belki kızacaklar bana,büyük de konuşmak istemiyorum ama,kendi birikimi olmayıp başkalarının parası üzerinden beklentiye giren insanlardan çok rahatsız oluyorum :silah:

Bu aileyi,baba sözünden çıkamayan kocayla bilerek evlendiniz o zaman.

Nişan döneminde de belli olur en azından böyle şeyler.

Eşinize hak veriyorsanız yapılacak birşey yok. Babasının insafına kalmış kendi paranızı kullanmak bile.
Evet ailesinin etkin olduğunu biliyordum ama bu kadar her şeye müdahale olduklarını kesinlikle bilmiyordum insanın özgürlüğünün kısıtlanması her şeyden daha zor. Bilseydim bu şekilde evlenmezdim ama boşanmayı düşünmüyorum tabiki bu yüzden. Sadece ailelerin durumunu detaylı anlatarak naısl bir yol izleyebilirim tavsşyeniz var kı diye sordum

ben utanırdım şahsen eşimin ailesinin maddi durumunu inceleyip,bana da araba alsınlar diye beklentiye girmeye...

ha eşiniz KENDİ parasıyla size araba almak istiyor ama ailesi buna da karışıyorsa ,o zaman haklısınız, eşiniz ailesine onları ilgilendirmediğini söylemeli.

bilmiyorum belki kızacaklar bana,büyük de konuşmak istemiyorum ama,kendi birikimi olmayıp başkalarının parası üzerinden beklentiye giren insanlardan çok rahatsız oluyorum :silah:

Eşimin arabası fabrikanın ortak hesabınında. El koyamam birde o çalıştığı için daha çok ihtiyacı var bana göre. Babamında maalesef durumu yok bana almaya. Bende kimseye muhtaç olmadan kendi imkanımla almaya çalışıyorum şuan çalışmadığım içim var olan mehrimle almaya çabalıyorum
Eşinizin de beş kuruşu yok yani. Her şey kayınpederin elinde. Daha kendine araba almayı becerememiş ki o size alsın. İstemiyorlar işte mal sahibi olmanızı. Ömür boyu da izin vermeyecekler muhtemelen. Bu evlilik devam edecekse tek şansınız çalışıp kendiniz almanız.

Ben olayı direk eşimin bana araba almasını istiyorum deseydim başka şeyler sorulacaktı bende ailesinin durumunu detaylı olarak anlattım onlardan beklentim yok kendi gönül rızalarıyla almıyorlarsa almazlar yapabileceğim bir şey yok onlardan isteyemem istemem sadece eşimden istiyorum ama onlar bu duruma karışıyor

Eşinizin de beş kuruşu yok yani. Her şey kayınpederin elinde. Daha kendine araba almayı becerememiş ki o size alsın. İstemiyorlar işte mal sahibi olmanızı. Ömür boyu da izin vermeyecekler muhtemelen. Bu evlilik devam edecekse tek şansınız çalışıp kendiniz almanız.
Bende mal sahibi olmamızı istemediklerini düşünüyorum. Şuan yapabileceğim bir şey yok sanırım çalışıp kendim alacağım

Kendi birikimim olmasına rağmen izin vermiyorlar kullanmama, eşimin ailesinin çok sert çizgileri vardır babasının izni olmadan bir şey yaparsa işten kovar birdaha görüşmez evladım diye yüzüne bile bakmayabilir o kadar nettirdirler istemedikleri bir konuda.eşim evet ailesine bazı konularda sınır çekemiyor ama onları tamamen kaybetmekten korktuğu için bana bir şey almasıyla bütün ipleri koparabilecek bir ailesi olduğu için biraz çekiniyor ve ben ona bu konuda hak veriyorum.

Vallaha kardesim bunu kücümseyip söylemiyorum, ama ben bu sekilde asla yasamam bu yastan sonra. Hepimiz veya cogumuz aile icinde bir tür siddet görmüstür. Sen dur demedikce o siddet ayni sekilde devam eder. Siz esinize hak veriyorsaniz o konuda bundan sonra onlarin insafa gelecegini bekleyeceksiniz o zaman. Gerci kendi cocuguna acimayan gelinine zerre acimaz.

konu sahibi mesajımı alıntılamışsınız ama bir şey yazmamışsınız, tekrar yazar mısınız rica etsem, bana ne cevap verdiniz bilemiyorum bu şekilde :)

Para için tatile gitmemek ne alaka? Öyle bir şey söyledim mi? Araba ya da para sorunu çözülse bunları doğru buluyorum gibi bir sözüm oldu mu? Bu çıkarıma nerden vardınız merak ediyorum doğrusu. Onlara yaptılar banada yapsınlar değil diğerlerine aldılar bana almadılar tamam almayabilirler ben sadece eşimin almasını eğer alamıyorsa kendi paramla almayı düşünüyorum bunu nasıl çözebilirim diye konu açtım. Onların paralarıyla bir plan yapmak gibi bir kaygım olmadı siz baya yanlış anlamışsınız belliki
Onlara yaptılar banada yapsınlar değil diğerlerine aldılar bana almadılar cümlesi aynı şey yinede siz bilirdiniz. Aslında tek sorun bütün mal mülk para kayınpederin eşinizde babasının yanında maaşlı çalışan. Eşinizin altındaki araba oturduğunuz ev hep onlara ait belli ki gittiğiniz tatiller vs bile onların parasıyladır. Yani parayı veren düdüğü çalıyor. Tek çare işten ayrılması oturduğunuz evdende çıkmanız ama eşiniz bence rahat bu rahatlığı bırakmaz

Benim eşimin banka hesabında duran 100-150.000 civarında bir param var onuda kullanmama izin vermiyor kayınpederim

Sizde buna müsade ediyorsunuz ama. Ne münasebet. Herkese para tasmasi takip gezdiriyor kayinpeder. Sözünden cikmayana para ödülü. Digerine sevgi ilgi ve para eksikligi. Iyimis. Bu siddete boyun egmeye devam edin sülalecek. Ne denir ki 🤷‍♀️

Vallaha kardesim bunu kücümseyip söylemiyorum, ama ben bu sekilde asla yasamam bu yastan sonra. Hepimiz veya cogumuz aile icinde bir tür siddet görmüstür. Sen dur demedikce o siddet ayni sekilde devam eder. Siz esinize hak veriyorsaniz o konuda bundan sonra onlarin insafa gelecegini bekleyeceksiniz o zaman. Gerci kendi cocuguna acimayan gelinine zerre acimaz.
Eli kolu kaptırmışlar, eşi hayatta resti çekemez babasına, mirastan olur. Şimdiden sonra kim erkek olup ayrı boy çekecek? Üç kuruşum var üçü de benim, şöyle varlık içinde yokluk daha kötü.

Valla ben burda yine tek suçu koca adam olmuş ama ailesi yanında çalışan, ortaklık kuran, kendi bağımsızlığını düşünüp kazanmak yerine yine bir şekilde aileye bağımlı kalan adamlarda görüyorum. Kimse alınmasın gücenmesin. Durum böyle oluyorsa buna çalışıp kazanıyorum bile denemiyorken bir işin varlığı söz konusu olamıyor. Ne kadar ortak kasa olan, aile yanında çalışan gördüysem kaçınılmaz sonuç hep bu oluyor. Aile iyi de olabilir kötü de. Fakat her halükarda bağımsızlık bir başkadır. Azcık aşım kaygısız başım

Eli kolu kaptırmışlar, eşi hayatta resti çekemez babasına, mirastan olur. Şimdiden sonra kim erkek olup ayrı boy çekecek? Üç kuruşum var üçü de benim, şöyle varlık içinde yokluk daha kötü.

Bende onu diyorum zaten. Kayinpeder herkesi kendine bagimli yetsitirmis ve öyle tutmak niyetinde. Hani konu sahibini ve esini gectim. Cocuklar olsa onlara da karisirlar sonuna kadar. Yok öyle.

X