Evlilik

Valla canım bende öyle bir hissiyat hiç ama hiç olmadı. Öyle bir şey olduğunu da sanmıyorum. Daha önce öyle hissettiğim kişiyle evlenmedim ama hiç hissetmediğimle evlendim. Evliliğim çok güzel gittiği için şuna daha çok dikkat ederdim diye bir düşüncem olmadı çok şükür ama evlenmeden önce dikkat ettiğim şeylerden bahsedeyim.
İşte ona karşı bir sevgi ve heyecan beslemek, merhametli, saygılı, efendi birini istemek falan bunlar zaten herkesin sevgililikte dahi dikkat edeceği şeyler o yüzden bu kısma hiç girmeye gerek görmüyorum.
En çok dikkat ettiğim şey karşıdaki (yani elbette sevgilim olan) kişideki evlilik heyecanı ve bu konudaki samimiyetiydi. Yani lafta olmaması önemli. Evlenmek istiyorum deyip kenara çekilen işi uzatıp duran erkekten kaçıp kurtulmak lazım.
İkinci dikkat ettiğim şey ise ailesiydi. Elma ağacında armut yetişecek hâli yok. Ailesi iyiyse ve benim aileme benziyorsa bu benim için iyidir. Kültür çatışması yaşamamak çok önemli bir şey. Senin için doğru olan onlar için doğru değilse tartışmalar kaçınılmaz oluyor. İlla benzeyecek diye bir şey yok ama benzerlik ne kadar artarsa senin de eşinle anlaşman o kadar kolay oluyor diyebilirim.
Bir de biraz klişe olacak ama kaynana kısmı çok önemli. Kaynanalar rol yapabilir en başta. Bunu anlamak için de evleneceğin kişinin babasını incelemelisin, eşine karşı iyiyse sevgi gösteriyorsa korkma o kadın mutludur zaten seni gözü görmez ama eşiyle arası iyi değilse ya hıncını senden alır ya da eşiyle her tartıştığında oğluna yapışır tepenizden gitmez. Ki zaten kayınbaba adayın iyiyse oğlu da ister istemez onu örnek alacak. Yani kaynanana bak gör halini demek yanlış olmaz.
Bunun dışında çok da kurcalamadım, aradığım şey bir ömür bıkmadan sevip sevilebileceğim huzur dolu bir aileydi. Birden aşık olup yanıp tutuşan biri hiç olmadım, tanıdıkça ve karşımdaki kişi benim için çabaladıkça aşık olma gibi bir huyum vardı hep. Eşim ona zaman geçtikçe daha çok bağlanacağımın sinyallerini vermese evliliğe yanaşmazdım bile.
Kendi açımdan dikkate aldığım şeyler az çok böyle şeylerdi. Sen de kendi kırmızı çizgilerini düşünüp bir yol çizebilirsin. Anne ve babanın fikirlerini de almanı öneririm çünkü onların yorumları muhakkak tutuyor.
En sağlıklısı mantıklı bir aşk evliliği yapmak bana göre 🥰
Bir ömür boyu çok mutlu olun 😊
Annesi ile babası ayrı, tanışmak istiyorlar ama ben henüz hazır değilim sanırım burada ki konuları takip ettiğim de isteme olana kadar tanışmayın vs diye bir çok yorum okudum 😂 Annesi ile ilişkisi güzel gibi gözüküyor yani benim için yeterli düzeyde en azından çokta anneci olmasını tercih etmezdim sanırım 🤷

Küçük detayları izlemelisin :) kendi aile ve arkadaşlarına nasıl davranıyor , herhangi bir alışverişte tavrı nedir , tanımadığı insanlara ve dahi sokaktaki hayvanlara nasıl yaklaşıyor . Bunlar iyi bir insanmı hakkında sana fikirler verebilir. Ama ilişkisel anlamda daha da detaylı incelemelisin. Öfkelendiğinde ne yapıyor , hareketleri samimi mi ? , tartıştığınızda kavga etmeden çözebiliyor musunuz? Gibi soruların cevapları hayati önemde. Ama en en önemlisi de sevgilin olmasaydı da bu insanla arkadaş olabilirmiydin? Birlikte aynı şeylerden keyif alıyormusunuz, aynı hayat beklentileri varmı ?.
Sohbet edebiliyor musunuz ? Bu adam sorumluluk sahibi mi?

Ben eşimle tanıştığımda bu insanla evlenicem
hissi olmadı açıkçası ama tanıdıkça bana ne kadar benziyor dedim. Sonsuz bir güven verdi bana ,hayattan beklediklerimiz ve sorumlulukları sırtlayışımız aynıydı. İşten gelince bugün konuşamadık ,özledim hadi kahve içip sohbet edelim diye oturuyoruz .Yanyana olmaktan çok keyif alıyoruz sadece bomboş uzanmışsak bile birbirimize laf atıp eğlenebiliyoruz. Hala söylerim eşim olmasaydı da en yakın arkadaşım olarak hayatımda olurdun derim .karşılıklı dengeli aynı duyguları yaşadığın ilişkide misin bu çok önemli . sadece seviliyorum da evlilik nedeni değildir. Sürekli alan veya sürekli veren tarafta olmak insanı bir süre sonra bıktırıyor . İnşallah doğru seçim yapabilirsin 🙏
Umarım, bir ömür mutluluklar 🙏 teşekkür ederim fikirleriniz için 😊

ben tanıştıktan 4 ay sonra ben bunla evlenirim demiştim 😂 geriye dönsem daha dikkat ederim dediğim bir sey de yok çünkü kocam adam çıktı 😂 evlilik hazırlıklarında çok gerilip sürekli kavga vs çıkarmıştım belki onları yapmazdım 😂 onun dışında her seyi gayet güzel yaptım 😂

karşınızdaki adamın her koşulda arkanızda duracağını gördüğünüzde otomatik olarak evlilik düsüncesi yavas yavas kolay geliyor size. yani ben asla evlenmeyi düsünmezken esimle tanıstıktan sonra evlilik çok kolay gelmişti bana. hiç de bu düsüncemi çürütecek bir sey yasamadım henüz çok şükür 😂 ünşallah sen de püşman olmayacağın bir karar verirsin
Umarım hep mutlu olursunuz teşekkür ederim 🤗

Farklılıkları dikkate al mutlaka.
Özellikle hayat görüşünüz farklıysa. Biriniz seküler biriniz muhafazakarsa zor olur. Evlilikte fikirlerin taban tabana zıt olması zorlar. Yada biri gezmeyi severken sosyalken diğeri arkadaşa be gerek var evde yatarız kafasında olabilir. Bir süre sonra sorunlar yaşarsınız.
Aileler arasında özellikle çok ciddi farklılıklar olmamalı. Çünkü o aile çocuğunuzun da ileride ailesi olacak, çocuk onların da kültürüne maruz kalacak. Kültür farklılıklarını göz ardı etme.
Tamamen mantıkla da hareket etme, duygular da çok önemli. Evlilikte duygular yoksa mutluluk gelmez.
Fikirlerimiz, gelecek planlarımız uyuşuyor aslında sadece ifade etme biçimimiz farklı sanırım ondan tartışmalar çıkıyor. Aile yapısına çok net hakim değilim şuan anlattığı kadarı ile biliyorum ama farklılık yok diyebilirim teşekkür ederim 🙏

Tavsiyem mükemmel bir hayat veya evlilik beklememek. Gerçekçi kalmak.
Onun dışında karşındaki kişinin davranışlarını çok iyi analiz etmek.
Onu kızdırdığında nasıl?
Hoşuna gitmeyen birşeyler olduğunda nasıl?
Tartışmalar esnasında nasıl?
Sen hasta olduğunda nasıl?
Ailesine ve sen ailene karşı nasıl?
Dışarda garsona nasıl?
Trafikte nasıl?
Sorumluluk sahibimi?
İşinde gücünde çalışkanmı?
Küfür edermi çok?
Evde senin yükünü alırmı?
Nasıl bi ailese yetişmiş? Kadınları nasıl görüyorlar?
Hobileri arkadaşları nasıl?
Dışarı kahve alkol alışkanlığı varmı?
Finansal konularda sorumluluk sahibimi?
Evde iş paylaşımında katkısı ne olacak?
Kendi öz bakımı temizliği nasıl?
Çocuk hakkında ne düşünüyor?

Tabi insanlar değişebilir ama genelde sinyaller evlenmeden öncede olabiliyor.
Çok teşekkür ederim az çok bunlara dikkat ediyorum zaten bir çok konuda sıkıntı elbette ki var kimse dört dörtlük değildir sonuçta konuşup gözleme devam ediyorum 🙏

Bir ömür boyu çok mutlu olun 😊
Annesi ile babası ayrı, tanışmak istiyorlar ama ben henüz hazır değilim sanırım burada ki konuları takip ettiğim de isteme olana kadar tanışmayın vs diye bir çok yorum okudum 😂 Annesi ile ilişkisi güzel gibi gözüküyor yani benim için yeterli düzeyde en azından çokta anneci olmasını tercih etmezdim sanırım 🤷
Teşekkür ederim canım benim, sen benden çok çok daha fazla mutlu olursun umarım. Bir de biraz bencilce gelebilir ama buradaki boşanma ve ilişki sorunları başlıklarını incelemeni öneririm. Evlilikteki problemler az çok aynıdır çünkü. Sen de dikkat etmen gereken noktaları direkt görmüş olursun böylece :)

Arkadaş ortamı yiyici olduğu için uzaklaşmış.
Zamanında bu tarz insanlarla arkadaşlık ettiğine göre onda da sıkıntılar olabilir dikkat edin. Ben de diğer arkadaşlara katılıyorum o yüzden aynı şeyleri tekrar tekrar yazmak istemiyorum.
Bir şey daha diyeceğim problem çözme becerisi bir erkekte bence çok önemli. Bugünkü aklım olsa en çok dikkat edeceğim şeylerde ilk 3te yer alırdı.

Öncelikle herkese merhabalar 🎈
27 yaşındayım 9 aylık bir ilişkim var ve evlilik düşünüyoruz, daha doğrusu kendisi çok istiyor ama ben henüz hazır değilim.

Özellikle evli olan hemcinslerimin fikirlerini almak istiyorum, evleneceğimiz kişiyi ilk görüşte hissedermişiz etrafımda ki neredeyse bütün arkadaşlarım evet hissetmiştim diyor ama bende böyle bir hissiyat olmadı 🤷

Bir de şuan ki aklım olsaydı evlenmeden önce kesinlikle şunlara daha çok dikkat ederdim dediğiniz şeyler var mı?
Ben öyle şeyler hissetmedim ama çarşambadan gelişi salıdan bellidir eger manyak ruh hastası bur anne ve anamdan anam diyen bir oğlu varsa evlenince düzelir bana döner deme 10 ile çarp daha büyük aşk yaşıyorlar, evlenince düzelir diye bekleyeceğim herseyi 10 ile çarp.. artılar eksilerden 20 boy öndeyse evlen çünkü o ufacık hatalar kocaman dev bulutlar sonra fırtınalara dönüyor..Bu arada evlilik için heyecan duymuyorsan niye berabersin yasin 27 diye mi?

Çok teşekkür ederim az çok bunlara dikkat ediyorum zaten bir çok konuda sıkıntı elbette ki var kimse dört dörtlük değildir sonuçta konuşup gözleme devam ediyorum 🙏

Evet çok zor birşey evlilik gerçekten.
İnşaAllah rabbim ömür boyu huzurlu mutlu bir beraberlik nasip etsin size🌹

Teşekkür ederim canım benim, sen benden çok çok daha fazla mutlu olursun umarım. Bir de biraz bencilce gelebilir ama buradaki boşanma ve ilişki sorunları başlıklarını incelemeni öneririm. Evlilikteki problemler az çok aynıdır çünkü. Sen de dikkat etmen gereken noktaları direkt görmüş olursun böylece :)
Burada yazılanları okuyunca insan bir tık korkuyor ama takipteyim 😊

Zamanında bu tarz insanlarla arkadaşlık ettiğine göre onda da sıkıntılar olabilir dikkat edin. Ben de diğer arkadaşlara katılıyorum o yüzden aynı şeyleri tekrar tekrar yazmak istemiyorum.
Bir şey daha diyeceğim problem çözme becerisi bir erkekte bence çok önemli. Bugünkü aklım olsa en çok dikkat edeceğim şeylerde ilk 3te yer alırdı.
Teşekkür ederim 🙏

Ben öyle şeyler hissetmedim ama çarşambadan gelişi salıdan bellidir eger manyak ruh hastası bur anne ve anamdan anam diyen bir oğlu varsa evlenince düzelir bana döner deme 10 ile çarp daha büyük aşk yaşıyorlar, evlenince düzelir diye bekleyeceğim herseyi 10 ile çarp.. artılar eksilerden 20 boy öndeyse evlen çünkü o ufacık hatalar kocaman dev bulutlar sonra fırtınalara dönüyor..Bu arada evlilik için heyecan duymuyorsan niye berabersin yasin 27 diye mi?
Yaşımla alaka bir problemim yok sadece evlilik çok ciddi bir sorumluluk çok seviyorum evlenmeliyim şeklinde yaklaşmıyorum. Belki de korkuyorum evlilikten bilmiyorum 🤷 Seviyorum o yüzden beraberim

27 yaşındayım 9 aylık bir ilişkim var ve evlilik düşünüyoruz, daha doğrusu kendisi çok istiyor ama ben henüz hazır değilim.

Özellikle evli olan hemcinslerimin fikirlerini almak istiyorum, evleneceğimiz kişiyi ilk görüşte hissedermişiz etrafımda ki neredeyse bütün arkadaşlarım evet hissetmiştim diyor ama bende böyle bir hissiyat olmadı 🤷

Bir de şuan ki aklım olsaydı evlenmeden önce kesinlikle şunlara daha çok dikkat ederdim dediğiniz şeyler var mı?
27 yaşında evlendim. Şimdiki aklım olsa
3-5 sene daha geç evlenirdim :KK70:
Eşimle ilgili büyük bir problemim yok bu arada. Ailesiyle de aram iyidir, kayinvalidem çok iyi zaten.

Evlilik kurumu özgürlüğü kısıtlıyor ne olursa olsun. Bir ay sonra çocuğumu eşime bırakıp yurtdisina arkadaşımın yanına gezmeye gideceğim. Hani öyle aile apartmanında yaşıyorum da o yüzden kısıtlanıyorum sanılmasın. Ama ne olursa olsun hayatınızı başka bir insanla birlestiriyorsunuz.

28 yaşında dört yıllık evli biri olarak diyorum evlilik gerçekten nasip mi dersin şansmı dersin ne dersen artık. Çok efendi işinde gücünde dediğimiz adamlarla büyük aşkla evlenip boşananlar da var, görücü usulü evlenip çok mutlu olanlarda..Sadece diyeceğim şey İnşallah hakkında hangi yol hayırlıysa o olsun ve hakkında hayırlı olana gönlün de razı olsun. :dua:

Bir çok şeyi değerlendirin (sevgi bağını geçiyorum) hayat görüşü,kültür, sosyal ortam, aile ilişkileri,maddiyat bunlar önemli şeyler. Ben 24 yaşında evlendim eşimle sevgiliyken 9-10 ay kadar beraber yaşadık aynı süre kadar nişanlı kaldık şuan 27 yaşındayım, geçmişe dönsem yine aynı yolu yürür eşimle evlenirdim her yaş ve olasılıkta yine eşimle olmak isterdim bu hissiyat işte bana evliliğe evet dedirtti ☺️ sevgiliyken aynı evde nasıl yaşıyorsak yine öyleyiz evlenince değişen bir şey olmadı aramıza sadece çocuğumuz katıldı, evlenince değişir, çocuk olunca değişir laflarına hiç inanmıyorum, balık baştan kokar başta sorunları görmezden gelenler değişti diyor.

X