evliliklerde gizli bi hesaba gerek var mı?

Haa bide benim çok güldüğüm bişeyi anlatayım.Arkadaşımla eşi oturururken birgün demişki kocası 'Hayatım hiç kenarda paramız yok bi yakınımızın paraya ihtiyacı olsa borç verecek paramız bile yok' demiş.Ben hayretler içinde kalmıştım.Erkeklerin böyle saflık derecesinde iyi niyeti olabiliyo:)

gayet iyi bir maaşım var..ve her ayın 15 inde eşime havale ederdim salağımya..ayrı gayrı olmasın bereketi olmaz diye..o kadar güveniyorsun yani..3 ay içinde kendime bir çöp almadım ki borcumuz bitsin diye..peki ne oldu..eşim 3 ay sonra bo0şanacagım deyip çekip gitti..hesabıma bir baktım 20 tl m var ayın 30'u..düşünün artık..ailemden aldım para o ay..

yani demem o ki bence kenarda köşende paran olsun..benim gibi internet şifresini falan sakın verme bilmesin...kartı hele hiç verme...ihtiyacı varsa ihtiyacı olanı ver...birşey dersede ihtiyacım oldugu zaman hep yanımda olmuyorsun falan de

gayet iyi bir maaşım var..ve her ayın 15 inde eşime havale ederdim salağımya..ayrı gayrı olmasın bereketi olmaz diye..o kadar güveniyorsun yani..3 ay içinde kendime bir çöp almadım ki borcumuz bitsin diye..peki ne oldu..eşim 3 ay sonra bo0şanacagım deyip çekip gitti..hesabıma bir baktım 20 tl m var ayın 30'u..düşünün artık..ailemden aldım para o ay..

yani demem o ki bence kenarda köşende paran olsun..benim gibi internet şifresini falan sakın verme bilmesin...kartı hele hiç verme...ihtiyacı varsa ihtiyacı olanı ver...birşey dersede ihtiyacım oldugu zaman hep yanımda olmuyorsun falan de

Bu konu sanırım evlilikte en hashas konu ama ustalıkla halletmek ve bi kenarda birktirmek gerekiyo ileriyi düşünerek.Parayı ortaya koymak kadar koymamkda kötü sonuçlar doğuruyo.o yüzden usulünce davranıp kenarda biriktirmek en akıllıcası anlaşılan.Okuduklarımız hayatın gerçek tarafı.ALLAH yardımcınız olsun...

ben evlilikte gizlilik olmamasından yanayım. Ancak bu sizin kişisel bir yatırım hesabı açmanıza ve bankaya para yatırmanıza engel değil diye düşünüyorum. Yıllık faizli bir hesap açabilirsiniz mesela.

Olmalı kesinlikle..Hele de çalışmayan bayanlar mutlaka kenara biraz biraz koymalı para..Dünyanın bin türü hali var bu arkasından iş çevirmek değil ki...İlerde gerek kalmazsa beraber tatil yapmak için birikmiş para olur fena mı...

Bana görede ilk başlarda saklamak çok saçma geliyordu. Bigün yine bu siteden senin açtığın bir konuyu okudum zırıl zırıl ağlamaya başladım. Ve o günden sonra bende evlendiğim zaman ayrı bir hesap açtırmalıyım diye karar vermiştim ki bu konuyu fark ettim bugün. İlk başlarda herşey güzel gidiyor. Ama canım cicim dönemleri bir süre sonra bitiyor ve güvendiğin sevdiğin adam gidip yerine bambaşka biri gelebiliyor. Evlilikte bu senin paran, bu benim param yapılması iyi bişey değil tabiki ama bana göre kadının kendini güvence altına alması gerekiyor. Erkek her halükarda kendine bakar. Ama kadın için bu çok zor. Bu nedenle abartıya kaçmadan gizliden para biriktirmekte fayda var.

para biriktirmek belki olmayabilir aynı evin içindesin sonuçta ama kadının kendini güvenceye alması şart, elinde mesleği olmalı para kazanacak konumunu korumalı , özellikle evliliğin ilk zamanlarında diye düşünüyorum.

hım bide canım cicim dönemi geçiyo diyosunuz ya kızlar, daha 40 günlük evliyim bana bitmez gibi geliyo ,
umarım allah gönlümüze göre verir bugunler hiç bitmez.

para biriktirmek belki olmayabilir aynı evin içindesin sonuçta ama kadının kendini güvenceye alması şart, elinde mesleği olmalı para kazanacak konumunu korumalı , özellikle evliliğin ilk zamanlarında diye düşünüyorum.

hım bide canım cicim dönemi geçiyo diyosunuz ya kızlar, daha 40 günlük evliyim bana bitmez gibi geliyo ,
umarım allah gönlümüze göre verir bugunler hiç bitmez.

hele hele bayan çalışıyorsa,eşten gizli değil, ama bilgisi dahilinde ayrı bir birikim şart...ben öyle yapıyorum.... :KK34: mesela ben çalışıyorum.... ne kazandığımı sorar, ne ne kadar biriktirdiğimi,ne de bana bir kere olsun "hanım sıkıştım para ver "dedi....ama araba aldık,ev aldık ben de elimden geldiğince destek oldum...özetle olay karşılıklı anlayışa bağlı.....

cicim ayları olayına gelince.... bu tamamen eşlere bağlı... bir ay da sürebilir, bir yıl da, bir ömür de..... seviyor,seviliyorsan,sen görevlerini yapıyor o da yapıyorsa,karşılıklı anlayış,sevgi,saygı,hoşgörü ve sevmediğin şeylere (ki mutlaka çıkabilir, kimse dört dörtlük değil) tahammül edebiliyorsan ve her şeyden önce karşındakini değiştirmeye çalışmadan ( kırpmalar yapabilirsin :) ) olduğu gibi kabullenebiliyorsan, bir ömür sürmesi hiç de zor değil..... bizim yedi yıl bitecek,ben hala cicim aylarındayım... :KK19: (ha dersen yukarıda yazdıklarını sen yapabiliyor musun?yalan konuşmamak adına,yapmaya çalışıyorum diyelim :)) sonuç itibariyle, hepsini yapamasan da cicim ayları devam edebilir,yani ümitsizliğe kapılmamak gerekir... :KK24: )

valla bunun aşkla meşkle arkadan iş çevirmekle hiç alakası yok.annem ben nişanlıyken paranı ortaya koy ama kendinide unutma demişti.o zaman lay lay lom büyük aşk yaşayan ben hiç umursamadım dahası ne demek istediğini belkide anlayamadım.tamam eşimle herşeyimiz ortadadır.evlendiğimizde benim adıma hesap açıldı bankadan maaşlarımızı alınca ödemeler vs dışında oraya koyduk.ordan harcayacağımızı harcadık biriken parayla yatırım yaptık.ev aldık şimdide araba ödüyoruz.ama ben bu gizli hesap işini çok istesemde ancak son 3 senedir yapabiliyorum malum ekonomik durumlar anca düzeldi.ben maaşımı çekerim mesela atıyorum 200 tl yada fazla yatan paralarımdan ayırır altın alırım yada para şeklinde atarım.geri kalan ortak hesapta kullanıma açık halde evin hizmetine sunulmaktadır.:KK9:
bu durumda ben arkadan işmi çevirmiş oluyorum.kocamda maaşından ödeme ve kendi harçlığını ayırır kalanı ortak hesaba aktarır.benim biriktirdiğim bana özeldir ve acil durum birikimi olarak bir kenarda durur.geçen sayfada bahsetmiştim hatta kocama borç verdim babamdan aldım diye.çünkü acil durum değild araba için eksik kalıyordu ben verdim.ama şimdi geri ödeniyor bana yavaş yavaş.benim olduğunu bilse kendimden kıstığım para püfffff gidecek.daha acil vakalar olabilir allah korsun hastalık ameliyat ölüm boşanma :KK20:onlar için kenarda bayanın bi güvencesi olmalı.hiçbişey olmasa kızım var ilerde eğitimi evliliği olsa yardım ederim yada onun adına yatırım yapabilirim:KK8:

para biriktirirm ayrıca bir gizli hesap değildir ama işte hesap kitap yaparken sende kaç para var dese muhakkak hesabımdaki paradan eksik söylerim :KK70:
ama bunu özellikle gizlemek olarak görmüyrum çünkü ciddi bir sıkışıklığımızda ordan destek olurum. ki kendide zaten bilir benim ayrıca para biriktirdiğimi sadece ne kadar olduğunu bilmez hatta bazen kenarda ne kadar var diye sorduğunda bile söylemem, kendisine de söylerim bilirsen ne kadar olduğunu o na göre plan harcama yaparsın. ben onu zor günler için yada önemli büyük bişiy alacağımız zaman destek olsun diye biriktiriyorum.

kendide kabul etmiştir memnundurda...

ama tabi tamamen gizli hiç haberi olmayacak tuhaf geliyor, dünyanın evet bin türlü hali var tabii fakat bu denli bir güvensizlik yaşanıyorsa zaten kocanın yaptıklarında dolayı eşe kızmamak gerekir sizde zaten güvenmiyormuşsunuz demektir. boşanın en iyisi daha iyi... kadın çalışıyorsa zaten gizli heap bulundurmasına gerek yok ayrılırlarsa zaten işi var mağdur olmaz... çalışmıyorsa da kimin parasını kimden saklıyorsun olayı var ayıp biraz geliyo bana

yaklaşık 3 yıllık evlıyım ve eşimin haberı olmadan kenarda param vardır bunun ayıpta olduğuna ınanmıyorum sonuçta ne kötü işler için kullanılacak nede ayıp bişi için
bence her kadın bunu yapmalı:KK6:
ilerde ev alırız çıkartır verırım hastalık olur verırım cok önemlı işlerımız olur verırım bunlar ayıp olmaz herhalde
14 yıldan berı çalışan ablam aldığını söyledı eşine geldı verdı elıne şimdık 5 kuruşu yok yazık günah değil mı eşide alıştı aylık günü geldı mı nerde para dıye hesap soracak kadar oldu:KK14:ben demıştım ama dınlemedı
annemde yapar kenarda parası vardır banada tembıh etmıştı
bu anneler cok şey bılıyo:KK69:valla sız sız olun bunu kötü bişey olarak algılamayın

kesinlikle kadının bir kenarda ayrıca bir parası bulunmalı, çünkü boşanma gibi olaylar olduğunda insan hayata hazırlıklı başlamalı. Devri eskisi gibi değil.

Zamanla evlilik yolunda bile gitse ortak yatırımlar bile yapılsa gdip o paranın hepsini de vermem yapabileceğimin de en azını yaparım açıkçası. yolunda giden evlilikler bile ertesi gün bitebilir çünkü.

X