fikirlerinizi merak ediyorum

sardunyaaaa

Guru
Kayıtlı Üye
29 Haziran 2013
1.068
493
Eşi ve ben ailelerimizden uzak bir şehirde 15 yıla yakın süredir yaşıyoruz.. ikimizde memuruz. 2 tanede çocuğumuz var. ortaokul ve 2,5 yasında olan. eşimin yılardır memlketlere yakın bir yere tayin talebini yıllarca reddettim.. başlarda gitmediğim her yılı kendime kar olarak görüyordum ama artık eşimin psikolojik baskıları daha ağır basar oldu, ve iş ortamından artık aşırı bunalmış olduğunu görmem üzerine tüm korkularıma rağmen iki şehre de 2 3 sat uzaklıkta bir yere tayin isteyebileceğimiz söyledim ki çok mutlu oldu.. bir yer dahi belirledikk.. , her bayramda, her tatilde, her düğünde, her sünnette, istediği zaman gidemediği için, yıllık izinleirni memlketlerde geçirmek zorunda old. kendine dinlenmek için vakit kalmadığı için her fırsatta beni ezmekten geri durmadı bu 15 yıl içinde.

Benim de gitmemek için ki en büyük sebebim ise yılda 20 gün gittiğimiz memleketlerden hep bir huzursuzlukla dönmemizdi..her dönüşte iyiki uzağız diyordum ama artık cidden eşimin psikkolojik baskısına dayanamıyorum... kendi kendime çat kapı gelinmeyecek kadar yakın değil, acil durumlarda ulaşılmayacak kadar uzak yerler degil diyerekten böyle bir karar aldım..iyi olumlu yönlerini düşünerek kendimii bu fikre alıştırdım.. en çok ta eşimin her olumszlukta şu an yaşadığımız şehirden dolayı olduğunu, bu olumsuzluklara benim sebep olduğum düşüncesiyle başma kakılmasından kurtulacağim için kabul ettimm. artık diyecek bir seyi kalmamıştı..

Şimdiye kadar herşey normal gibiydi taki eşimle son konuşmamıza kadar.. sürekli aynı şehir olmaz sadece yakın yerlere düşünürüz.ben nasıl benim memlektim dye tutturmuyorsam, sende kendi memlketine yerleşme konusunda bana baskı kurma, benim memlkeetim sana zor gelir, senin ki bana diyordum.. bunu da kabul edp ortak bir şehire gitme kararı almışken, bana olta attı gibime geliyor... Benim memleketimde yaşamak istemeyen, yıllık izinlerinde bile bir günün bile hesabını kendi memlketinden yana kullanmak isteyen adam, bana benim memleketime taşınabıleciğimizi söyledi.. tabi ben şokk.. olta attı diye düşünüyorum çünkü benim şehrim daha ufak ikimizin işi içinde boş kadro olma ihtimali çok düşük.. ben atlayıp kabul etsem tercihlerine kendi memleketinide dahil edecek haliyle... o benimkini kabul etmişken, benim onun şehrini kabul etmemem garip olacak... bilmiyorum kızlar kafam çok karışık.. eski yaşadıklarımı düşününce çok zor olur benim için onlarla aynı şehirde yaşamak, farklı bir aile yapıları var..alışamamdım yıllardır..ve 15 yıl boyunca uzak şehirde yaşamanın verdiği rahatlıkla özellikle orada rahat edemeyeceğimi düşünüorum..

Her ne kadar kendi memleketimde yaşamak istesemde bencillik yapıp eşimin bu teklifinide kabul edemem.. ki eşimi çok iyi tanıyorum buluttan nem kapan birisi. yılda toplasan beş kez gördüğü annemde babamda bile kusur arayan, her lafı evirip çevirip başka tarafından anlayan, beraber gittiğimiz zamanlarda hiç bir zevk vermeyen, adeta diken üstünde olduğum tatilller geçirdim memleketimde eşimden dolayı.. şimdi bu iyi olacagız yönundeki vaatleri bana inandırıcı gelmiyor.. olmassa yılımızı doldurup başka şehre gideriz diyor ki başka sehirden kastı tamammen kendi memleketi olacakk. buna şüphem yok..nasıl olsa o benim şehrime geldi denedi, ben de pekala ona olan borcu ödemeliyim..iste tam da bu yüzden bana olta attığını düşünüyorummm..

en son konuyu nasıl bağladınız diye sorarsanız.. 2 3 saatlik yakın yere taşıp çocukların bakımı açısından zorluk çekersek bana bu günü hatırlatacağinı söyledi..
ben yakın yer kararını o kadar zor, 15 yıl boyunca gördğüm psikolojik siddetlerden kurtulmak için almışken bu kez de beni, daha gitmeden bunlarla korkutmaya başladıı... belli ki bu kez de kafama bunu kakıcakk... siz olsanız ne düşünürsünüz ne yapardınız..

Öncelikle
Acık net konuşun
Öncelik kendi çekirdek aileniz olmalu. İki Çocugun bakımı eğitimi vs.
2 3 saat mesafedeki il bunları salıyor mu
Cevap evet ise
Kendi sehrinizi asla öne sür eyin.
Ne benimki ne seninki demişsiniz fikir su esnada değişmemeli.
Bir de ben olsam yakına giderken yıllık izinlerin tamamında memlekete gitme uygulamasını da azaltmayı öne sürerdim.
Hafta sonları git gel olacaksa her tatilde gitmeniz gerekmiyor.
Madem eşinizin baskılarıyla bu noktaya gelindi siz de bir takım konuları garantiye alarak gidin ama kimsenin memleketi olmasın.

Sanki siz adama psikolojik baskı yapıyorsunuz. Adam belliki mutsuz. İş yeri değişmek istiyor siz baya ince hesaplara girmişsiniz. Siz ev hanımısınız galşba. İş yerinde huzur yoksa evliliğe de yansıyor. Adam biraz rahatlamak istiyor bence

15 senedir evlisiniz yani çocuğun biri ortaokul zaten. Bakım konusunda şimdiye kader ihtiyaç olmamış da bu saatten sonra mı olacak?

Ama insanın ailesine yakın olmak istemesinde de kötü bişey yok açıkçası.

evet söyledim bu dediğinizi eşime.. kendi başıma yaşıyor olsam hic durmaz giderdim kendi ailemin yannına ama artık çekirdek aileyiz, ikimizin çocuklarımızın mutluluğu herşeyin üstünde dedim.
2 3 saatlik olan şehirde tanıdığımız yok, yeni bir ortam olacak bizim için ama şu anki yaşadığımız yere göre , kendi kültürümüze daha yakın bir yer diye düşünüyorumm..yeni iş ortamı, yeni okul, bakıcı olmassa yeni bi kreş... başta zor olacak ama zamanla rayına oturacaktor diye umuyorum.
yıllık izinler konusunda eşimle hemfikiriz. hafta sonları bayram tatillerinde, dügündür sudur budur gidildikten sonra , yıllık iznimzi kendimize ayırmak niyetimiz.

15 yıldır idare ettiyseniz çocukların bakımında ailelerden uzaktayken, 2-3 saat mesafede üstelik çocuklar büyümüşken nasıl idare edemeyeceksiniz ki? Kendi memleketinizden de vazgeçin bence. Ortak birkaç şehir belirleyip kesinleştirin. Yok senin memleketin şöyle benim annemler böyle olmasın. Kafanız rahat olur.

2 3 saatlik bir mesafe yeterli diye düşünüyorum ben.. kendisine de yetmesi lazımdı aslında yıllardır olsunda yakın yerler olsun razıyım diyen eşim şimdi başka teklifle geliyor yanıma.. ki dediğim gibi bu kararı almak bile benim için çok zordu.. beni mecbur bıraktı yaşattıklarıyla.. artık gidiip, tamam yıllardır başımın etini yemiştin yaklaştık işte. başıma kakıcağin bir şey kalmasın diyecektim ki şu alanlara bakın...

2-3 saatlik yerde çocukların bakımı açısından nasıl bir zorluk çekermişsiniz? Şu anki yerinizde çocuklarınızın bakımında sıkıntı çekmiyorsanız o zaman kalın olduğunuz yerde. Madem böyle kaygıların var, düzenimizi bozmayalım önceliğimiz çocuklar dersiniz.

bene öyle düşünüyorum.. kim istemezki ailesiyle aynı şehirde yaşamayı, ama o anlaşabilen kişiler için geçerli işte.. ben yıllardır gittiğim onar günlük izinlerde bile zevk alamamışken, ne ye güvenipte gideyimm..

çocuklarımın bakıcısı var memnun da olduğum birisi kendisi.. lakin onlarında bulundumuz şehirden ayrılma durumu var..çocuklar için yeni bir bakıcı, bakıcı olmassa kreş arayışına giricem burda kalsamda.

1. Husus... çocuk bakımı mı konu yani. Küçük 2.5 yaşında diyorsunuz. Zorları tek atlatmışsınız. Şimdi memlekete gitmek ancak anne baba bakmak için olur. Ben bakılmasın demiyorum da çocuk bakımı diye sizi darlamak bence psikolojik şiddet.

2. 15 yıldır evliyim diyorsunuz yani siz olgun yaşta evliliği oturmuş bireylersiniz. Bu yaşta olta atmak nedir? Ben mi çok düzüm. Bilemiyorum da ben olsam konuşurum. Tamam memleketimi yazalım ama bu senin tercihin ben bunu borç gibi görmem derim. Ki ben olsam ne onun ne benim memleketime gitmem sizin durumunuzda. Çünkü benim huzursuz olmamla eşimin huzursuz olması arasında bir fark yok bana göre. Ailemle tartışması, huzursuz olması yine ailevi huzursuzluk.

3. insan oğlunun ulaşamadığı şey kıymete binermiş eşinize de bu kıymete binmiş herhalde. Anne babası nasıl bir kuş konduracaklar yaşamınıza da böyle hevesli anlamadım. Varsa bir faydaları gidin tabi eş memleketine.

Kesin ve kararlı bir şekilde ailelerle aynı şehirlerde yaşayamayacağınızı, çocukları büyütürken karşılaşacağınız güçlüklerden daha kötüsüyle karşılaşma ihtimaliniz olduğunu söyleyin.
Madem sizin aileniz konusunda da sizi zorda bırakan davranışları oluyor hiç kabul etmeyin ailenizle aynı şehre gitme teklifini.
Ailenizden haz etmeyen adam bu teklifi yaptığına göre dediğiniz gibi kendi ailesinin şehrini de yazmak için yapıyor bu teklifi.

1)mesele çocuk bakımı değildi, işi bu noktaya kendisi getirdi benimde anlam veremeyeceğim şekilde.. tek şikayeti yılda on yirmi günün yetersiz oldu, iki sehre bölmek zorunda kalmamız bu kısıtlı günleri, iş ortamını değitirmek istemesi, yıllık izinlerimizin bundan sonra bize kalma umuduydu yakın sehirlere gitmek istemesindeki amaç.. dediğim gibi bana yılllarca psikolojik baskı yaptı ama artık dayanamayıp yakın yeri kabul ettim.. dedim tamam soru kalmayacak artık.. en çok istediği şey olacak..ama olmadı demekki.
2)15 yıllık evliiyiz..bu konu hayatımızın en orta yerinde en büyük kavgalarımızın sebebi, çözemediğimiz ve bu konu yüzünden zman zaman bana kinle bakmasına sebep olan tek konu..kendi memleketim olsun diye ısrar etmedim, ama onunkinide istemiyorum.. şimdi ama bana büyüklül yapıp, ben senin memleketne gelirim diyince, bunun karşılığını er geç isteyecek diye düşünüyorum.
3kendisi de yıllar önce kendi aile ortamından, baba baskısından uzaklaşmak için şimdiki bulunduğumuz yeri tercih etmiş, şimdi ne değisti de geri dönmek istiyor anlamıyorum..

aynen öyle düşünüyorum. diyorum kendisine de, bak sen herseye bahane bulan, buluttan nem kapan birisin ki bu dediklerim yılda üçbeş kez oluyor, gidipte kendimi arada koymak , senle anlaşmazlık yaşamak, ailemi mutsuzluğuma şahit etmek istemiyorum diyorumm..
diyor ki biz erken yaşta evlendik çocukluk ettik aile ilişilerinde... ama bu nereye kadar böyle gidecek. idare edebiliyor olmamız lazım, onlar bizim ailemiz.. falan filan... gel de inan...hani en son ben ailesinden kaçmak isteyen, duygusuz, aile düşmanı biri oluyorum onun gözünde..

Madem dediklerinde samimi, önce yakın şehirde yaşarken aile ziyaretlerinde samimiyetini ispatlasın.
Eğer dediği gibiyse o zaman ailenizin şehrine tayin istersiniz. Tabi tayin isteme sıklığı nedir bilemiyorum.
Bırakın istediğini düşünsün. İsterse sizi aile düşmanı görsün. Sonradan yaşayacağınız kötü şeylerden daha iyidir.
Ailenizin eşinizin tavrı yüzünden üzülmesinden daha iyidir.

evet çok doğru. bu da düşündüklerim arasında. 2 3 saatlik yakın şehir bile bizim için çok büyük bir adım zaten...gidişata göre halen o yönde bi talebi olursa duruma göre değerlendiririz diye de düşünüyorum...

ikimizde çalışıyoruz.. işyerindeki huzursuzluğuna göz önünde bulundurup tamam dedim zaten yakın şehirlere.. hani bunun kararını bile bu kadar zor alabilmişken ki bunu kendi de biliyor.. şimdi tam sular durulacakken, neden tekrar suyu bulandırmaya çalışıyor bunu anlamıyorummm..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…