Geçmişe Kıskançlık

Herkese merhaba bugun 2. Konumu açıyorum. Gün boyunca kendimi çok dipte hissettim. Ama yine de mesajlarınız beni çok rahatlattı. Sadece kendimi ve hayatımdan geçen ilişkileri değerlendirdiğim de bir şey farkediyorum.

Eskiden yaşadığım uzun ciddi ilişkilerde, eski ilişkiler eski flörtlerle ilgili karşılaştığım daha ciddi şeylere küçük tepkiler veriyordum. Kafama takmıyor ve hiç üzülmüyordum.

Şimdi eşimle ilgili (sevgiliyken de böyleydi) hiçbir şeyi kaldıramıyorum. Geçmişteki paylaştığı şarkılar bile bana aşırı batıyodu. Günlerce ağlayıp üzüldüm eski sevgililerinide sevdi falan filan diye. :/ Ya çok saçma evet. Ama böyle. Sadece bunun sebebini merak ediyorum..

Bi kaç teorim var sizde bana yardım ederseniz sevinirim..

İlk olarak eşim için büyük bi fedakarlık yaptım (bana göre) işimi gücümü ailemi bırakıp onun şehrine geldim. O da beni mutlu ediyor çok sağ olsun. Burada iş arama süreci vs zor kimsem yok. Biraz bunun kiniyle ondan kusursuz bi aşk bekliyor olabilir miyim? Başka birilerini de sevmiş olması zoruma gidiyo sanki bi tek bana büyük bi aşk duymuş olmasını istiyorum içten içe. Böyle şeyleri görünce de madem böyleydi bari bunca zorluğu niye göze aldım gibi düşünceler beliriyo.

İkinci olarak eşimden öncekilere aşık olmamışsam (varsayım) o yüzden bu huyum ortaya çıkmamış olabilir mi? Ama seviyordum onlarıda yani. Normal kıskançlıklarım oluyodu ama geçmişi sallamazdım. Çok saçma.. şimdi eşim normal kıskançlığa sebep olmuyor bende geçmişe mi sarıyorum acaba :KK70:

Üçüncü olarakta ilişkimizde eşimde cidden bi sorun varda ben o yüzden mi böyleyim.. böyle şeylerin önüme çıkması. Yani eskiden de ilişkimizde yaptığı bazı sevimlilikleri başkalarına da yapmış olması mı yanlış. (Bu şık değil sanırım cunku burada genelde bunun yanlış olmadığı savunuldu) mesela bana söylediği bir şarkıyı başkasına da söylemesi.. :KK43:

Son olarak ben cidden travma yaşamış biriyim ve terapiye mi ihtiyaç duyuyorum? Sorunum tamamen içsel mi.. ? Nasıl aşabilirim?
Benim gibi durumlardan geçtiniz mi..

Lütfen agresif cevaplardan kaçının çünkü cidden hassasım. Şımarıklık olsun diye yazmıyorum. Kendimi kötü hissediyorum..
Geçmişine takılıp durursan seni hiç birşey mutlu etmez. Geçmişi bırak şuan onla birlikte mutlu olmaya bak

Herkese merhaba bugun 2. Konumu açıyorum. Gün boyunca kendimi çok dipte hissettim. Ama yine de mesajlarınız beni çok rahatlattı. Sadece kendimi ve hayatımdan geçen ilişkileri değerlendirdiğim de bir şey farkediyorum.

Eskiden yaşadığım uzun ciddi ilişkilerde, eski ilişkiler eski flörtlerle ilgili karşılaştığım daha ciddi şeylere küçük tepkiler veriyordum. Kafama takmıyor ve hiç üzülmüyordum.

Şimdi eşimle ilgili (sevgiliyken de böyleydi) hiçbir şeyi kaldıramıyorum. Geçmişteki paylaştığı şarkılar bile bana aşırı batıyodu. Günlerce ağlayıp üzüldüm eski sevgililerinide sevdi falan filan diye. :/ Ya çok saçma evet. Ama böyle. Sadece bunun sebebini merak ediyorum..

Bi kaç teorim var sizde bana yardım ederseniz sevinirim..

İlk olarak eşim için büyük bi fedakarlık yaptım (bana göre) işimi gücümü ailemi bırakıp onun şehrine geldim. O da beni mutlu ediyor çok sağ olsun. Burada iş arama süreci vs zor kimsem yok. Biraz bunun kiniyle ondan kusursuz bi aşk bekliyor olabilir miyim? Başka birilerini de sevmiş olması zoruma gidiyo sanki bi tek bana büyük bi aşk duymuş olmasını istiyorum içten içe. Böyle şeyleri görünce de madem böyleydi bari bunca zorluğu niye göze aldım gibi düşünceler beliriyo.

İkinci olarak eşimden öncekilere aşık olmamışsam (varsayım) o yüzden bu huyum ortaya çıkmamış olabilir mi? Ama seviyordum onlarıda yani. Normal kıskançlıklarım oluyodu ama geçmişi sallamazdım. Çok saçma.. şimdi eşim normal kıskançlığa sebep olmuyor bende geçmişe mi sarıyorum acaba :KK70:

Üçüncü olarakta ilişkimizde eşimde cidden bi sorun varda ben o yüzden mi böyleyim.. böyle şeylerin önüme çıkması. Yani eskiden de ilişkimizde yaptığı bazı sevimlilikleri başkalarına da yapmış olması mı yanlış. (Bu şık değil sanırım cunku burada genelde bunun yanlış olmadığı savunuldu) mesela bana söylediği bir şarkıyı başkasına da söylemesi.. :KK43:

Son olarak ben cidden travma yaşamış biriyim ve terapiye mi ihtiyaç duyuyorum? Sorunum tamamen içsel mi.. ? Nasıl aşabilirim?
Benim gibi durumlardan geçtiniz mi..

Lütfen agresif cevaplardan kaçının çünkü cidden hassasım. Şımarıklık olsun diye yazmıyorum. Kendimi kötü hissediyorum..
İlk teoriniz kesinlikle. Çok büyük bir fedakarlık yaptığınız için kusursuz bir şey bekliyorsunuz. Ama unutmayın bu adam ağaçta yetişmedi. Onu o yapan sizden önce yaşadıkları, onları yaşamasaydı belki de sevdiğiniz adama dönüşmeyecekti. Ayrıca evliliğe alışmak zaten 6 ay- 1 yıl sürüyor. Henüz düzeniniz oturmamış bile olabilir. Sabredin kendinize vakit ayırın, şehiri tanıyın ve bir an önce iş-arkadaşlar bulun. Değişim süreçlerine her birey farklı tepkiler verir. Aklınıza bunlar gelince sürekli eşinizin sizi sevdiğinizi (mutluysanız) mutlu olduğunuza dair, geçmişin bittiğine dair telkinlerde bulunun. Geçmişi kurcalamayın derim. Bunu telkin ile aşamıyorsanız uzmana başvurun. Ama bu durum genelde kendini gerçekten seven şimdiye kadar başkaları için çok büyük fedakarlık yapmamış bireylerde oluyor (benim gördüğüm kadarıyla) hani ben onun için şunu yaptım diye büyük beklentiye giriyorlar.

Ben de evliliğin ilk yıllarında böyle saçma düşüncelerle boğuştum , çok gençtim. Şimdi hiiiiç umrumda değil. Ben bunu kendini bulamamış olmaya bağladım. Şuan öyle güzel bir dengeye geldim ki, köy yansa oturur saçımı tararım. Korkulardan arınmak, özdeğeri ve özgüveni güçlendirmek gerek ( ben özgüveni yüksek biri olduğumu sanırdım değilmişim) Ama bu noktaya gelmek gerçekten sancılı bir süreç.

Bende eskiden böyleydim

Ya onu da sevdiyse

Ya ona da aşkım dediyse

Ya ona da hediye aldıysa vs vs

Eski sevgili ile olan fotoları vs kıskanıyordum ama artık yok öyle bir şey

Umrumda değil şahsen

Sevmiş olabilir , aşık olmuşta olabilir o da bir insan sonuçta benden önce de duyguları vardı.

Bende geçmişte birini sevdim , biri için gözyaşı döktüm , birine sırılsıklam aşıkta oldum.

Ama şimdi eşinle birlikteyim o da benle birlikte. Mutluyuz , uygunuz, uyumluyuz vs

Hayat böyle şeylere takılmak için çok kısa.

Mesela benim kıskanmamın 2 sebebi oluyor genelde. Ya eski sevgiliyi kendimden herhangi bir konuda daha üstün görürsem ya da hayatımdaki kişinin ona hala değer verdiğini ve onun için hala özel olduğunu anlarsam. Bununla ilgili olabilir mi?

X