Gelenekleri bilmemekten çok stresliyim

ssusam

Üye
Kayıtlı Üye
5 Ağustos 2023
240
416
GÜNCELLEME: Arkadaşlar son olarak şu şekilde karar verdim geldikleri ilk gün aileler olarak dışarıda yemeğe gidip tanışma düzenleyeceğim ikinci gün isteme ve yüzük takma olacak. Mekan değil evde yapmaya karar verdim ablam ve kardeşim biz süsleyip yiyecekleri hazirlariz dedi hatıra olarak mum ya da çok şık bir magnet gördüm onu yaptıracağım. Bohça konusu için erkek arkadaşıma istersek karşılıklı olarak istemeyebiliyormusuz bence istemeyelim dedim o da tamam dedi. Hepinize çok teşekkür ederim 🌸🙏

Merhaba arkadaşlar daha önce erkek arkadaşımın ailesi ile tanışırken konu açmıştım. Aile yapılarımızın çok ters olduğundan vs bahsetmiştim. Şimdi sıra ailelerin tanışmasına geldi. Erkek arkadaşımla Aralık ayında olsun diye konuştuk. Aileler farkli sehirde oldugu ve ben nişan istemediğim için tanışma isteme söz bir arada olsun istiyorum ama o kadar stresliyim ki. Kardeşlerim şimdiden düğünde giyecekleri kiyafetlerden karşı tarafın ne kadar şok olacağını söylüyorlar ki ortada daha düğün de yok aslında biraz şaka yapıyorlar ama ben stres oluyorum. Şimdi bu isteme olayı da olunca çok stres oldum kız tarafı olarak ileride laf edecekleri sorun olacak bir eksiğimiz olsun istemiyorum. Daha önce hiç bu tarz şeylere şahit olmadım istemedir nişandır düğündür gerçekten o kadar zor bir süreç mi? Birde bunların dışında bir kaç sorum olacak cevaplayabilirseniz çok sevinirim.
Tanışma söz ve isteme için isteme söz mekanlarından tutup biraz kalabalık bir şekilde orada yapmayı düşünüyorum 3 nün aynı anda olması çok mu zor? Öyle bir şey olabilir mi? Olmazsa tanışma ve istemeyi ilk geldikleri gün sözü de 2. Gün yapsak garip olur mu?
Birde isteme de sözde yapılan gelenekler vs ne var nişan yapmayacağım için hep o bahsedilen nişan bohçasina gerek var mı?
En önemlisi detay bile olsa yazarsanız çok sevinirim kız tarafı olarak yapılması gerekenler neler?
Zaten aile yapilarimiz uymadığı onlar çok muhafazakar biz çok seküleriz zor bir süreç olacağını düşünüyorum o yüzden sonradan laf olacak hiçbir eksiğimiz olsun istemiyorum

Son düzenleme:
Önce istesinler, istedikten sonra nişanı takın, ne gerek var uzatmaya, zaten herkes herşeyin farkında.
Eşimle benim ailem uzakta idi, biz de böyle yaptık.
Nişan diye çok yakınlara duyurduk, eve geldiler istediler, yüzükleri taktık, 6ay sonra da evlendik, iyiki de öyle olmuş, uzamamış, heleki tezatlıklar varsa hiç yüz göz olmadan bitirin derim ben.
Lafı sözü olmasın geçsin gitsin.

Bizim de uzak mesafeydi (araba ile 4 saat)
Babam önceden tanışmadan zaten kabul etmezdi. O yüzden ilk önce ailecek tanışmaya geldiler orada konuşuldu isteme nişan ne zaman olsun diye. Tanışmadan isteme olması samimiyetsiz ortam oluşturur gibi geliyor bana.
Tanışmadan 4 ay sonra isteme oldu. Ertesi gün nişan oldu salonda yaptık. Onlar isteme günü bohça getirmişti. Biz de ailemle nişandan sonra onların memleketine gittik hemde damat bohçası götürdük falan. Yani biz onları kendi adetimize uydurduk anadoluluyuz biz onlar batılı bir şehirdendi.

Önce tanışma olur isteme olur aile arasında hepsi bi arada salon
Yanı böyle olmaz

Isteme sırasında koca solanda bilmem kimin halasının oğlu teyzemin damadı ortalıkta çoluk çocuk boyle olmaz Aşiret gibi

Ama söz nişan bir arada kalabalık bi salon evet olur

Sorduğunuz sorulara bilmediğim için cevap veremeyeceğim fakat konunuzu okurken ''karşı taraf ÇOK mufazakar biz ise seküleriz'' demeniz beni ürküttü çünkü çok zıtsınız bir süre sonra anlaşılması zor oluyor ne yazık ki ama umarım yanılır ve mutlu olursunuz inşallah ♥

Bizde her şey ayrı ayrı yapıldı ama ben sana sırayla söyliyim sen alcaklarını al içinden. Tanısmada yemeğe gidildi. Sözü evde yaptım kalabalık olmasına rağmen öyle istedim. (80-90kişi vardı 120m kare ev) organızasyon tuttum yanı eve arka plan getirttim. Fotoğrafcı tuttum( isteğe bağlı telden cekılenler daha guzel cıktı) damat kahvesını ben yaptım ben götürdüm diğer büyüklere arkadasım götürdü. İsteme oldu sonra —su böreği sarma kurabıye poğaça baklava içli köfte yanında çay ikram edildi. Ek olarak kutu kola fanta almıstık. Herkes salona sığmadıgı ıcın antredede sandalye vardı .
Nişan dediğinde farklı olarak takı takılıyor zaten yüzük kesıldıkten sonra takı takarlar oh hepsi bitti gitti.
Bohça yapanda var yapmayanda bunu acık acık sor .
Ben erkeğe;
Boxer, atlet, kişisel bakım malzemeler( traş köpüğü losyonu kremi traş makinesi) aldım
3 tshirt 2 pantolon 1 spor 1 klasık ayakkabı 1 mont kemer cüzdan seti pijama takımı parfüm aldım
Tabi bu bir standart değil benzer şekilde yaparsın instagramada #damatbohçası yazıp bakabılırsın.

Ama emın ol bunlar ennn basit günler. Asıl olay nişan düğün arası kopuyor genelde 🥹

Nasıl yani bir şeyler demesinler diye eğilip bükülecek misiniz? Yapmayın.
Olduğunuz gibi olun sadece.
Eğilip bükülmek değil ama yapılması gereken adetleri yapmak istiyorum sonradan şu yapılması gerekiyordu onu bile yapmadınız vs densin istemiyorum yani damat bohçası ya da sözde birsey takılıyor mu onların ne yapması gerekiyor asla bunlara hakim değilim ve karşı tarafın bu şekilde görmesini istemiyorum her şeyi onlara da sormak istemiyorum. İşte hediye almamız vs gerekiyordur o tarz şeyler

Nezaketi elden bırakmayın. Farklı aile yapıları ile elbet bir şeyler kolay olmaz ancak iki tarafta birbiriyle saygıyla davranacaksan işer bir şekilde ilerler.

Size önerim tanışma isteme öncesinde olsun.
Söz diğer gün bir mekanda yapılabilir.

Çok büyük organizasyonlara gerek yok. Sakin olun.

Mutluluklar dilerim

Nişanı evde yapacağın için altın künye takabılırsınız damada düğündede saat takarsın . Tabı buda yöreden yöreye değişiyor hep

Eğilip bükülmek değil ama yapılması gereken adetleri yapmak istiyorum sonradan şu yapılması gerekiyordu onu bile yapmadınız vs densin istemiyorum yani damat bohçası ya da sözde birsey takılıyor mu onların ne yapması gerekiyor asla bunlara hakim değilim ve karşı tarafın bu şekilde görmesini istemiyorum her şeyi onlara da sormak istemiyorum. İşte hediye almamız vs gerekiyordur o tarz şeyler
E simdi burda adet tarif edecez uygulayacak mısınız? Adet toplumlara ait alışkanlıklardır. E yok işte sizde. Daha da neyin adeti yani?

Bizim de uzak mesafeydi (araba ile 4 saat)
Babam önceden tanışmadan zaten kabul etmezdi. O yüzden ilk önce ailecek tanışmaya geldiler orada konuşuldu isteme nişan ne zaman olsun diye. Tanışmadan isteme olması samimiyetsiz ortam oluşturur gibi geliyor bana.
Tanışmadan 4 ay sonra isteme oldu. Ertesi gün nişan oldu salonda yaptık. Onlar isteme günü bohça getirmişti. Biz de ailemle nişandan sonra onların memleketine gittik hemde damat bohçası götürdük falan. Yani biz onları kendi adetimize uydurduk anadoluluyuz biz onlar batılı bir şehirdendi.
Ben aileler çok birbiri ile yakınlaşsın istemiyorum birde bizim yol 8 saat sürüyor mola vs de verseler bir 9 10 saat sürer git gel çok zor

Merhaba arkadaşlar daha önce erkek arkadaşımın ailesi ile tanışırken konu açmıştım. Aile yapılarımızın çok ters olduğundan vs bahsetmiştim. Şimdi sıra ailelerin tanışmasına geldi. Erkek arkadaşımla Aralık ayında olsun diye konuştuk. Aileler farkli sehirde oldugu ve ben nişan istemediğim için tanışma isteme söz bir arada olsun istiyorum ama o kadar stresliyim ki. Kardeşlerim şimdiden düğünde giyecekleri kiyafetlerden karşı tarafın ne kadar şok olacağını söylüyorlar ki ortada daha düğün de yok aslında biraz şaka yapıyorlar ama ben stres oluyorum. Şimdi bu isteme olayı da olunca çok stres oldum kız tarafı olarak ileride laf edecekleri sorun olacak bir eksiğimiz olsun istemiyorum. Daha önce hiç bu tarz şeylere şahit olmadım istemedir nişandır düğündür gerçekten o kadar zor bir süreç mi? Birde bunların dışında bir kaç sorum olacak cevaplayabilirseniz çok sevinirim.
Tanışma söz ve isteme için isteme söz mekanlarından tutup biraz kalabalık bir şekilde orada yapmayı düşünüyorum 3 nün aynı anda olması çok mu zor? Öyle bir şey olabilir mi? Olmazsa tanışma ve istemeyi ilk geldikleri gün sözü de 2. Gün yapsak garip olur mu?
Birde isteme de sözde yapılan gelenekler vs ne var nişan yapmayacağım için hep o bahsedilen nişan bohçasina gerek var mı?
En önemlisi detay bile olsa yazarsanız çok sevinirim kız tarafı olarak yapılması gerekenler neler?
Zaten aile yapilarimiz uymadığı onlar çok muhafazakar biz çok seküleriz zor bir süreç olacağını düşünüyorum o yüzden sonradan laf olacak hiçbir eksiğimiz olsun istemiyorum
Kızılcık şerbeti gibi mi yani 🤭

Önce istesinler, istedikten sonra nişanı takın, ne gerek var uzatmaya, zaten herkes herşeyin farkında.
Eşimle benim ailem uzakta idi, biz de böyle yaptık.
Nişan diye çok yakınlara duyurduk, eve geldiler istediler, yüzükleri taktık, 6ay sonra da evlendik, iyiki de öyle olmuş, uzamamış, heleki tezatlıklar varsa hiç yüz göz olmadan bitirin derim ben.
Lafı sözü olmasın geçsin gitsin.
Ay çok teşekkür ederim bende o yüzden hiç yakınlaşsınlar istemiyorum

Hepsi bir arada oluyor ben de ilk defa şahit oldum kuzenim yaptı otel tutmuş isteme söz nişan hepsi bir aradaydı bana değişik geldi isteme gibi bir merasimi ev ortamı daha çok hoşuma gidiyor ama yapınca olur neden olmasın

Benimde Ekimde isteme soz birarada olacak. Biz gocmeniz sevgilimin ailesi dogulu ve daha tutucu. Bizde de zitliklar var ama suan icin aileleri isimize karistirmiyoruz. Erkek atkadasimla zitligimiz yok, yasam tarzi ve dunya gorusu olarak uyumluyuz. Bu hafta sonu tek olarak birbirimizin evine kahvaltiya gittik, tanistik. 2 hafta sonra sevgilim ailesiyle tanismak icin bize gelecek. Aileler tanismis olacak. Ay sonunda da evde isteme yapilip ayni aksam soz kesilecek. Bende nisan istemiyorum ama evde organizasyon ayarladim. Bohca istemedigimi sevgilim bildiginden annesine soyledi. Annesi tanisma esnasinda aileme bohca istedigini soyler mi bilmem. Cok heyecanli surecler. Bence istemeden once ailelerin tanismasi, birbirine beklentilerini soylemeleri daha uygun olur.

Arkadaşlar adetleri güzelce açıklamışlar benden de bir tavsiye, ,işler kafana nasıl uyuyorsa öyle yap biri bir şey derse de "sen bizim adetlerimize laf mı atıyorsun bizde böyle" dersin. Nerden bilecekler ki sizde öyle bir adet olup olmadığını aynı ilde bile farklı farklı bir sürü adet var siz de ssusam olarak yeni adetler türetebilir ve topluma bunu kazandırabilirsiniz bence.

X