Gelenekleri bilmemekten çok stresliyim

E simdi burda adet tarif edecez uygulayacak mısınız? Adet toplumlara ait alışkanlıklardır. E yok işte sizde. Daha da neyin adeti yani?
Aslında gerçekten uygun gördüklerimi uygulamayı düşünüyorum yani topluma ait ama hemen hemen Türkiye için bir ortalaması her yerde olanları vardır onları yapmak istiyorum 😊 Ailesi ile tanıştığımda bile sizde isteme nişan vs nasıl oluyor adetleriniz nasıl dediler ben de o an anneme sormam lazım dedim ama annemde çok bilmiyor ☹️

Aileler farklı şehirde diye öyle düşündüm ya da araya 1 gün koyabilirim

Belki de ben yaşlandım bilmiyorum ama çocuğum bana evleneceğim dese isteme ile tanışma aynı gün olsa canım sıkılırdı.

Adetse bu da adet yani tanımak isterdim ailesini. Heyecanlı tek günde kim kimi tanıyacak?

Arada bir gün olması değil de en azından anneler falan önceden 2-3 kere gel git yapsalar iyi olur.

Arkadaşlar adetleri güzelce açıklamışlar benden de bir tavsiye, ,işler kafana nasıl uyuyorsa öyle yap biri bir şey derse de "sen bizim adetlerimize laf mı atıyorsun bizde böyle" dersin. Nerden bilecekler ki sizde öyle bir adet olup olmadığını aynı ilde bile farklı farklı bir sürü adet var siz de ssusam olarak yeni adetler türetebilir ve topluma bunu kazandırabilirsiniz bence.
Ya yorumun çok güldürdü çok tatlısın ve bu taktiği çok beğendim 😅😅🌸

Siz ne istiyorsanız öyle olsun. Hiç başkalarını önemsemeyin. Ben mesela nişandır, düğündür nefret ederim. O sebeple tanışma, söz ve nişanı aynı anda yaptık. Evde oldu bi kaç süsleme masa başında oldu bitti. Ben istemedim ama onlar bohça getirmiş. Haberim yoktu ben yapmadım bile kocama :KK70: Düğün olayına zaten girmedim sevmiyorum çünkü. Sade bir nikah bizim iş tamam :)

Kardeşlerim şimdiden düğünde giyecekleri kiyafetlerden karşı tarafın ne kadar şok olacağını söylüyorlar
Şu cümleyi anlayamadım açar mısınız biraz neden şok olacaklar muhafazakardan kastınız tam muhafazakar mı yoksa modern tarzda mı eğer aileler arasında bariz fark ve görüş farklılığı varsa çok ama çok zorlanırsınız ki kardeşlerinizin söylediği cümleden oldukça belli oluyor.

Benimde Ekimde isteme soz birarada olacak. Biz gocmeniz sevgilimin ailesi dogulu ve daha tutucu. Bizde de zitliklar var ama suan icin aileleri isimize karistirmiyoruz. Erkek atkadasimla zitligimiz yok, yasam tarzi ve dunya gorusu olarak uyumluyuz. Bu hafta sonu tek olarak birbirimizin evine kahvaltiya gittik, tanistik. 2 hafta sonra sevgilim ailesiyle tanismak icin bize gelecek. Aileler tanismis olacak. Ay sonunda da evde isteme yapilip ayni aksam soz kesilecek. Bende nisan istemiyorum ama evde organizasyon ayarladim. Bohca istemedigimi sevgilim bildiginden annesine soyledi. Annesi tanisma esnasinda aileme bohca istedigini soyler mi bilmem. Cok heyecanli surecler. Bence istemeden once ailelerin tanismasi, birbirine beklentilerini soylemeleri daha uygun olur.
Aynı şehirde olmanız bir avantaj 9 saat yol tanışma için gidip gelinmesi bana çok zor geliyor birde bende ailemle farklı şehirdeyim erkek arkadaşımda kendi ailesi ve benimle farklı şehirde herkesin toplanması ayarlaması çok zor geliyor umarım çok mutlu olursunuz 🙏

Şu cümleyi anlayamadım açar mısınız biraz neden şok olacaklar muhafazakardan kastınız tam muhafazakar mı yoksa modern tarzda mı eğer aileler arasında bariz fark ve görüş farklılığı varsa çok ama çok zorlanırsınız ki kardeşlerinizin söylediği cümleden oldukça belli oluyor.
Tam muhafazakarlar tüm akrabalarının arasında ilk başı örtülü olmayan insan ben olacağım. Kardeşlerim de çok daha farklı giyinir hem tarz hem açıklık olarak. Ailesini sevdim iyi de anlaştık ama dediğiniz gibi çok zorluklar olacak gibi ☹️

Bizimkiler önce tanıştı, daha sonra isteme nişan birarada olsun istedim istemeye geldiler yüzükler takıldı evde yaptık. Bohça muhabbetine de girdiler tabi şimdiki aklım olsa boşverin bohçayı derdim heralde. Dantel mantel vardı sgshsh hepsini dağıttım sonra 🙄

Merhaba arkadaşlar daha önce erkek arkadaşımın ailesi ile tanışırken konu açmıştım. Aile yapılarımızın çok ters olduğundan vs bahsetmiştim. Şimdi sıra ailelerin tanışmasına geldi. Erkek arkadaşımla Aralık ayında olsun diye konuştuk. Aileler farkli sehirde oldugu ve ben nişan istemediğim için tanışma isteme söz bir arada olsun istiyorum ama o kadar stresliyim ki. Kardeşlerim şimdiden düğünde giyecekleri kiyafetlerden karşı tarafın ne kadar şok olacağını söylüyorlar ki ortada daha düğün de yok aslında biraz şaka yapıyorlar ama ben stres oluyorum. Şimdi bu isteme olayı da olunca çok stres oldum kız tarafı olarak ileride laf edecekleri sorun olacak bir eksiğimiz olsun istemiyorum. Daha önce hiç bu tarz şeylere şahit olmadım istemedir nişandır düğündür gerçekten o kadar zor bir süreç mi? Birde bunların dışında bir kaç sorum olacak cevaplayabilirseniz çok sevinirim.
Tanışma söz ve isteme için isteme söz mekanlarından tutup biraz kalabalık bir şekilde orada yapmayı düşünüyorum 3 nün aynı anda olması çok mu zor? Öyle bir şey olabilir mi? Olmazsa tanışma ve istemeyi ilk geldikleri gün sözü de 2. Gün yapsak garip olur mu?
Birde isteme de sözde yapılan gelenekler vs ne var nişan yapmayacağım için hep o bahsedilen nişan bohçasina gerek var mı?
En önemlisi detay bile olsa yazarsanız çok sevinirim kız tarafı olarak yapılması gerekenler neler?
Zaten aile yapilarimiz uymadığı onlar çok muhafazakar biz çok seküleriz zor bir süreç olacağını düşünüyorum o yüzden sonradan laf olacak hiçbir eksiğimiz olsun istemiyorum
İsteme söz aynı gün olsun.Fakat tanışma en azından bir gün önce olsun.İsteme günü ben annsiyim ben babasıyım muhabbeti olmasın.Bir gün yemeğe davet edin en azından çekirdek aileler tanışsın.İsteme günü anne baba kardeşler birbirini tanıyor olsun.Tabi bu benim kişisel fikrim

Tam muhafazakarlar tüm akrabalarının arasında ilk başı örtülü olmayan insan ben olacağım. Kardeşlerim de çok daha farklı giyinir hem tarz hem açıklık olarak. Ailesini sevdim iyi de anlaştık ama dediğiniz gibi çok zorluklar olacak gibi ☹️
Anladım hiç açık yok o zaman sizi oldukça zorlar umarım mütevazi insanlardır insanı dış görünüşüyle yargılayan insanlar değilse anlaşırsınız.

Aslında gerçekten uygun gördüklerimi uygulamayı düşünüyorum yani topluma ait ama hemen hemen Türkiye için bir ortalaması her yerde olanları vardır onları yapmak istiyorum 😊 Ailesi ile tanıştığımda bile sizde isteme nişan vs nasıl oluyor adetleriniz nasıl dediler ben de o an anneme sormam lazım dedim ama annemde çok bilmiyor ☹️
Sen simdi niye beğenmedim attın bana püü

Aynı şehirde olmanız bir avantaj 9 saat yol tanışma için gidip gelinmesi bana çok zor geliyor birde bende ailemle farklı şehirdeyim erkek arkadaşımda kendi ailesi ve benimle farklı şehirde herkesin toplanması ayarlaması çok zor geliyor umarım çok mutlu olursunuz 🙏
tüm aile gelmez de
enişte bey size bir gün kahvaltıya gelir
dışarıda bir yerlerde iki taraftan kardeşler buluşur
onlar seni ağırlar bir gün çaya alır teyzeleri filan da gelir olmadı (annesiyle zaten tanışmışsın çünkü)

öyle tanışmalar oluyor yani tüm aileler gelmeden
benim sadece kız kardeşim evli öyle olmuştu

hatta damat bey geldi önce bi, arkdaşlar olarak geldiler dışarı çıkıldı öyle birkaç sefer aileler arasında görüşen tanışan oldu
sonra isteme olacaktı dedesi vefat etti
bizimkiler gitti baş sağlığına... yani önce bizimkiler gidip evlerini filan görmüş oldu önce -fakat bizimkiler öyle pek sık sık gidip gelmiyorlar dünürler olarak.

sonra isteme söz nişan artık ne derseniz bir oldu evde oldu
mesafe 3 saatti
öğlene doğru geldiler
20 kişi vardı yemek verdik (kış zamanıydı normal çorbalı, et yemekli, sebzeli, pilavlı salatalı full tekmil yemek yaptık verdik)
biraz sohbet muhabbet oldu ama ben genelde mutfaktaydım pek hakim değilim herhangi bir adet filan kimse konuşmadı sanmıyorum...
isteme oldu kahveleri ben yaptım

kardeşim kıyafet değiştirdi, pasta filan geldi, nişan oldu yüzük takıldı, ufak tefek takı takıldı, tatlı ikram ettik, bitti akşama.
bu 6 sene önceydi bilmiyorum 6 sede yeni adetler türemediyse böyleydi:KK70:

bohça filan inan hatırlamıyorum bir şey getirmişler miydi fikrim yok, annesi pek öyle görgü bilen bir kadın değil.

bizimkiler işlemelere iğne oyalarına kadar yapılmıştı ev serilirken gidildiğinde götürdüler (ev onların memleketine serildi). bizde öyledir eve istemeye filan gelindiğinde kız tarafı bohça yapmaz sonra iletir.

Bizim aileler iki tarafta sekuler o yuzden bu konuda yardımcı olamayacağım ama biz ailelerimizi önden tanıştırdık. Eşim ailesine bir hafta bizim yazdığımıza yakın ama baya yakın bir ev tuttu. Kahvaltı yemekleri Birlikte yedik çok kaynastilar. Beni onlar önden taniyordu, eşimi ve eşimin kardeşini de annem daha knce bıze geldikleri için. Bende iki kez Ankara'dan İzmir'e gelmelerini istemedim masraf olmasin diye saat 11 gibi ailelerle geldiler 12 bucjk gibi isteme oldu evimizde. Sonra arkadaşlarım ve gençler mekanı hazırlamaya çıktı kuzenlerim ve annem evde yemek hazirlamisti onları ikram etmişler insanlar kuaföre gitmiş akşam Nisan için hazırlanmış. Akşamda Nisan yerine geçtik hepimiz eğlendik müzik çaldık ben her akrabama arkadaşıma bir yiyecek paylastirmistim Nisan'da ikram masamda vardı yani gece 12 gibi Nisan bitince eşim kardeşi ve annesi dışında babasıyla birlikte diğeri döndü tutulan servisle. Onlar bı gece bizde kalıp dinle diler ertesi gün eşimin aracıyla gittiler.

Ben bohça istemedim eşimle valiz aldık makyaj valiziyle birlikte birlikte gittik normal hayatımizda kullandığımız ürünleri koyduk, ben önden kendime ve eşime hoşuma giden seylerj trendyoldan almıştım onları koyduk eşim Nisandan önceki gece süsledi ( annesi ve kardeşiyle önden gelmişti) Nisan sırasında ellerinde getirdiler.

Onlar gelmeden evde ikramljklara çok özendik, evimiz hep düzenli temzidir ama elden geçirdik, misafir terlikleri ve havlulari ayırdık komşudan yedek kahve makinasi aldım. Halam kız istemeye gittiğinde mesela gerçekten hiç ozenilmemjs olduğu için çok üzgündü, çaya biri gelir gibiydi diyordu ki hala ailesinden dolayı isteksiz. Ama benim isteme Nisan aynı gün kosturmacalj olmasına rağmen hla herkes bu konuda annemi saygiyla bahsediyor eşimin ailesinden. Babam ve kardeşim olmadigi için herşeyi tek başına yapmıştı. Yemek için karniyarkklari sarmalark hazırlayıp buzluğa atmıştı, Nisan ikramljklarjni ben paylastirdim ama annem yine de oraya da sarma hazırlamisti. Süslerimi dağıtılan hediyelerimi de özenerek hazırlamıştı sağolsun elinden gelir hep.

Bizim aileler çok aynı açıkçası aynı bakış aciis aynı gelenekler hatta benim ailem bır tık daha gelecekci imam nikahında vs. Daha bizim adetlere göre hazırlık yaptılar eşimin ailesi AA bilmiyorduk vs demişlerdi. Ben sizin yerinizde olsam erken arkadaşıma sorar sizde nasıl bunu bunu böyle yapalim mi diye ilerlerdim. Biz herseui ama herşeyi birlikte konuşup karar alıyorduk. Çok sorunsuz çok keyifli olmuştu. İnşallah çok güzel olur sorarak öğrenerek iki ratafi da kırmadan halledersiniz

İsteme söz aynı gün olsun.Fakat tanışma en azından bir gün önce olsun.İsteme günü ben annsiyim ben babasıyım muhabbeti olmasın.Bir gün yemeğe davet edin en azından çekirdek aileler tanışsın.İsteme günü anne baba kardeşler birbirini tanıyor olsun.Tabi bu benim kişisel fikrim
Evet doğru ama araya koyabilecegim gün sayısı da pek yok 1 gün ancak olur

Benim ve kız kardeşimin de uzak mesafeydi erkek tarafı.
Yoldan geldikleri günün akşamında isteme oldu, bir gün sonra akşam da nişan oldu evde aile arasında.
Aileler ikinci kez bir araya geldiğinde de düğünümüz oldu.

Adet konusunda da düşüncem; iki tarafın ortak olarak aldığı kararlar yeterli. Her yörenin herkesin farklı adetleri var ama hepsi formalite bana göre. Biz hiçbir şey istemedik, bohça olaylarına da girmedik.

Önemli olan sizin anlasmanız. Siz anlaştıktan sonra başkasının ne dediğinin pek bir önemi yok. Siz kendi ailenizi idare edeceksiniz, eş adayı da kendi ailesini idare edecek.
Siz annem böyle diyor bunu istiyor derseniz o da aynı şekilde size yaklaşır ve olay başka yerlere gider bence.

En güzeli adetlere takılmadan durumlar neye müsaitse olduğu kadar gönüllüleri hoş tutarak ilerlemek.

Belki siz şunu eksik yaptınız denmez ama siz bizi şu konuda zorladınız bu konuda anlayış göstermediniz kesin denir. O yüzden çok yüz göz olmadan detaylara takılmadan eş adayıyla ortak kararlar alıp aileleri müdahale ettirmeden ilerleyin.

Bizim aileler iki tarafta sekuler o yuzden bu konuda yardımcı olamayacağım ama biz ailelerimizi önden tanıştırdık. Eşim ailesine bir hafta bizim yazdığımıza yakın ama baya yakın bir ev tuttu. Kahvaltı yemekleri Birlikte yedik çok kaynastilar. Beni onlar önden taniyordu, eşimi ve eşimin kardeşini de annem daha knce bıze geldikleri için. Bende iki kez Ankara'dan İzmir'e gelmelerini istemedim masraf olmasin diye saat 11 gibi ailelerle geldiler 12 bucjk gibi isteme oldu evimizde. Sonra arkadaşlarım ve gençler mekanı hazırlamaya çıktı kuzenlerim ve annem evde yemek hazirlamisti onları ikram etmişler insanlar kuaföre gitmiş akşam Nisan için hazırlanmış. Akşamda Nisan yerine geçtik hepimiz eğlendik müzik çaldık ben her akrabama arkadaşıma bir yiyecek paylastirmistim Nisan'da ikram masamda vardı yani gece 12 gibi Nisan bitince eşim kardeşi ve annesi dışında babasıyla birlikte diğeri döndü tutulan servisle. Onlar bı gece bizde kalıp dinle diler ertesi gün eşimin aracıyla gittiler.

Ben bohça istemedim eşimle valiz aldık makyaj valiziyle birlikte birlikte gittik normal hayatımizda kullandığımız ürünleri koyduk, ben önden kendime ve eşime hoşuma giden seylerj trendyoldan almıştım onları koyduk eşim Nisandan önceki gece süsledi ( annesi ve kardeşiyle önden gelmişti) Nisan sırasında ellerinde getirdiler.

Onlar gelmeden evde ikramljklara çok özendik, evimiz hep düzenli temzidir ama elden geçirdik, misafir terlikleri ve havlulari ayırdık komşudan yedek kahve makinasi aldım. Halam kız istemeye gittiğinde mesela gerçekten hiç ozenilmemjs olduğu için çok üzgündü, çaya biri gelir gibiydi diyordu ki hala ailesinden dolayı isteksiz. Ama benim isteme Nisan aynı gün kosturmacalj olmasına rağmen hla herkes bu konuda annemi saygiyla bahsediyor eşimin ailesinden. Babam ve kardeşim olmadigi için herşeyi tek başına yapmıştı. Yemek için karniyarkklari sarmalark hazırlayıp buzluğa atmıştı, Nisan ikramljklarjni ben paylastirdim ama annem yine de oraya da sarma hazırlamisti. Süslerimi dağıtılan hediyelerimi de özenerek hazırlamıştı sağolsun elinden gelir hep.

Bizim aileler çok aynı açıkçası aynı bakış aciis aynı gelenekler hatta benim ailem bır tık daha gelecekci imam nikahında vs. Daha bizim adetlere göre hazırlık yaptılar eşimin ailesi AA bilmiyorduk vs demişlerdi. Ben sizin yerinizde olsam erken arkadaşıma sorar sizde nasıl bunu bunu böyle yapalim mi diye ilerlerdim. Biz herseui ama herşeyi birlikte konuşup karar alıyorduk. Çok sorunsuz çok keyifli olmuştu. İnşallah çok güzel olur sorarak öğrenerek iki ratafi da kırmadan halledersiniz
Her şey çok güzel olmuş adınıza çok mutlu oldum benimde babam bu süreçte olmayacak nasıl gelişecegini göreceğim umarım her şey sorunsuz ve güzel olur

Benim ve kız kardeşimin de uzak mesafeydi erkek tarafı.
Yoldan geldikleri günün akşamında isteme oldu, bir gün sonra akşam da nişan oldu evde aile arasında.
Aileler ikinci kez bir araya geldiğinde de düğünümüz oldu.

Adet konusunda da düşüncem; iki tarafın ortak olarak aldığı kararlar yeterli. Her yörenin herkesin farklı adetleri var ama hepsi formalite bana göre. Biz hiçbir şey istemedik, bohça olaylarına da girmedik.

Önemli olan sizin anlasmanız. Siz anlaştıktan sonra başkasının ne dediğinin pek bir önemi yok. Siz kendi ailenizi idare edeceksiniz, eş adayı da kendi ailesini idare edecek.
Siz annem böyle diyor bunu istiyor derseniz o da aynı şekilde size yaklaşır ve olay başka yerlere gider bence.

En güzeli adetlere takılmadan durumlar neye müsaitse olduğu kadar gönüllüleri hoş tutarak ilerlemek.

Belki siz şunu eksik yaptınız denmez ama siz bizi şu konuda zorladınız bu konuda anlayış göstermediniz kesin denir. O yüzden çok yüz göz olmadan detaylara takılmadan eş adayıyla ortak kararlar alıp aileleri müdahale ettirmeden ilerleyin.
Yorumunuz için çok teşekkür ederim çok tatlısınız umarım her şey güzel olur 🙏

tüm aile gelmez de
enişte bey size bir gün kahvaltıya gelir
dışarıda bir yerlerde iki taraftan kardeşler buluşur
onlar seni ağırlar bir gün çaya alır teyzeleri filan da gelir olmadı (annesiyle zaten tanışmışsın çünkü)

öyle tanışmalar oluyor yani tüm aileler gelmeden
benim sadece kız kardeşim evli öyle olmuştu

hatta damat bey geldi önce bi, arkdaşlar olarak geldiler dışarı çıkıldı öyle birkaç sefer aileler arasında görüşen tanışan oldu
sonra isteme olacaktı dedesi vefat etti
bizimkiler gitti baş sağlığına... yani önce bizimkiler gidip evlerini filan görmüş oldu önce -fakat bizimkiler öyle pek sık sık gidip gelmiyorlar dünürler olarak.

sonra isteme söz nişan artık ne derseniz bir oldu evde oldu
mesafe 3 saatti
öğlene doğru geldiler
20 kişi vardı yemek verdik (kış zamanıydı normal çorbalı, et yemekli, sebzeli, pilavlı salatalı full tekmil yemek yaptık verdik)
biraz sohbet muhabbet oldu ama ben genelde mutfaktaydım pek hakim değilim herhangi bir adet filan kimse konuşmadı sanmıyorum...
isteme oldu kahveleri ben yaptım

kardeşim kıyafet değiştirdi, pasta filan geldi, nişan oldu yüzük takıldı, ufak tefek takı takıldı, tatlı ikram ettik, bitti akşama.
bu 6 sene önceydi bilmiyorum 6 sede yeni adetler türemediyse böyleydi:KK70:

bohça filan inan hatırlamıyorum bir şey getirmişler miydi fikrim yok, annesi pek öyle görgü bilen bir kadın değil.

bizimkiler işlemelere iğne oyalarına kadar yapılmıştı ev serilirken gidildiğinde götürdüler (ev onların memleketine serildi). bizde öyledir eve istemeye filan gelindiğinde kız tarafı bohça yapmaz sonra iletir.
Annem erkek arkadaşımı tanıyorda aileler hiç tanışmıyor

Kültür farklılığında da söyleyeceğim tek şey, olay eşinizde bitiyor.
Eş sahip çıkmadıktan sonra isterse yan komşunun oğluyla evlenin sorun çıkaran yine çıkarır.

Ben kapalıyım, pantolon ve tunik tarzım. Çok uzun da giymem kısa giymem. Kaynanam bir kez laf söyledi, kıyafetin dar gibilerinden.
Eşim "sen benim karımın kıyafetlerine karışamazsın" dedi. Eşim orda gerekli çıkışı yapmasaydı bu lafların devamı gelirdi.

X