Gelenekleri bilmemekten çok stresliyim

Geldikleri yol 10 saatmis yani mecburen geldiklerinde kalacaklar o sehirde. Geldikleri gun disarda bir tanisma yemegine cikin ertesi gunde soz yapin yuzuk takin yani istemede olsun cok abartmayin mekan falan tutmaya ne gerek var birkac aile buyugu ile isteme akabinde tüzük takma yapin bitain. Soz dedigin zaten yuzuk takma istemeden sonra yapilir hepsi ayri ayri uzun seyler degil guzel ikramlar hazirlayin bohca yapmayin cok gereksiz sozde damada bizde bisey takilmaz her iki taraf yuzuk takar kiza bir taki takilir okadar. Damada dugunde iyi bir saat alirsiniz takim elbisesini alirsiniz bunlardan baska bisey yok bence erkege yapilacak

isteme söz nisan hepsi bir arada olmaz, önce tanışsınlar.
bizde nişanımızın olacagi gun onceden belirledigim aile buyugu ile esim tarafindan bir kac kisi bir odada isteme yaptilar sonra yuzugumuz takıldı.
bohça olayina girecekseniz öncelikle damat tarafından size adım atılmalı.
biz nisanlandiktan bir hafta kadar sonra kaynanam alışveriş yapıp getirmişti kisa sureli ve farkli sehirden geldikleri icin kendileri secmisti ama degisim kartları koymuşlardı içine biz adettendir diyerek aldık bir şeyler ama hoşlanmaz isen değisebilirsin demişlerdi.
aradaki yaşam tarzı farkını sizin dengede tutmanız lazım açıkçası, bizde de eşim tarafı muhafazakar. ben kimsenin yaşam şeklini garipsemedim haddimde degil zaten, onlarda bizimkini garipsemedi bu tarz konular asla konuşulmadı dillendirilmedi iki taraflıda kimse müsade etmez diger tarafa laf söylenmesine.
bunlar zamanla oturacak şeyler, zamanla kendi adetleri göreneklerı ile ilgili şeyler oldu mesela doğumda gelinleri kırmızı baş örtusu takarmıs tesettur seklinde degilde al basması diye bir sey varmis onlarda kaynanam getirmisti bende gönlü kırılmasin diye bandana şeklinde taktım aldıgı eşarbı vs.
önemli olan karşılıklı olarak anlayış göstermek bizler nasıl kendi yaşam şeklimizden ödün vermiyorsak o insanlardan da bunu bekleyemeyiz ufak tefek şeyler olabilir kırmamak icin kendi yonteminizle vs halledebilirsiniz bence

Her şey çok güzel olmuş adınıza çok mutlu oldum benimde babam bu süreçte olmayacak nasıl gelişecegini göreceğim umarım her şey sorunsuz ve güzel olur

Stres olmayın, Güler yüzlü ve sevgi dolu olunca her şey halloluyor. Beni de korkuttular, yok isteme yok tanışma yok Nisan hepsi iyi mi geçti yok düğün ee bunlar bitti şimdi göreceksin dediler hala tık yok jdjssj ben eşimin ailesinden ayrılırken o kadar çok ağladım ki hala çok özlüyorum görüştüğümüz zamanları.

Siz iyi düşünün, iki tarafında fikrini sorun böyle yapalım dedik deyin çözülür gider. Umarım çok mutlu olursunuz

Geldikleri yol 10 saatmis yani mecburen geldiklerinde kalacaklar o sehirde. Geldikleri gun disarda bir tanisma yemegine cikin ertesi gunde soz yapin yuzuk takin yani istemede olsun cok abartmayin mekan falan tutmaya ne gerek var birkac aile buyugu ile isteme akabinde tüzük takma yapin bitain. Soz dedigin zaten yuzuk takma istemeden sonra yapilir hepsi ayri ayri uzun seyler degil guzel ikramlar hazirlayin bohca yapmayin cok gereksiz sozde damada bizde bisey takilmaz her iki taraf yuzuk takar kiza bir taki takilir okadar. Damada dugunde iyi bir saat alirsiniz takim elbisesini alirsiniz bunlardan baska bisey yok bence erkege yapilacak
Evet mantıklı olan bu gibi umarım bu şekilde güzel olur 🙏🙏

Merhaba arkadaşlar daha önce erkek arkadaşımın ailesi ile tanışırken konu açmıştım. Aile yapılarımızın çok ters olduğundan vs bahsetmiştim. Şimdi sıra ailelerin tanışmasına geldi. Erkek arkadaşımla Aralık ayında olsun diye konuştuk. Aileler farkli sehirde oldugu ve ben nişan istemediğim için tanışma isteme söz bir arada olsun istiyorum ama o kadar stresliyim ki. Kardeşlerim şimdiden düğünde giyecekleri kiyafetlerden karşı tarafın ne kadar şok olacağını söylüyorlar ki ortada daha düğün de yok aslında biraz şaka yapıyorlar ama ben stres oluyorum. Şimdi bu isteme olayı da olunca çok stres oldum kız tarafı olarak ileride laf edecekleri sorun olacak bir eksiğimiz olsun istemiyorum. Daha önce hiç bu tarz şeylere şahit olmadım istemedir nişandır düğündür gerçekten o kadar zor bir süreç mi? Birde bunların dışında bir kaç sorum olacak cevaplayabilirseniz çok sevinirim.
Tanışma söz ve isteme için isteme söz mekanlarından tutup biraz kalabalık bir şekilde orada yapmayı düşünüyorum 3 nün aynı anda olması çok mu zor? Öyle bir şey olabilir mi? Olmazsa tanışma ve istemeyi ilk geldikleri gün sözü de 2. Gün yapsak garip olur mu?
Birde isteme de sözde yapılan gelenekler vs ne var nişan yapmayacağım için hep o bahsedilen nişan bohçasina gerek var mı?
En önemlisi detay bile olsa yazarsanız çok sevinirim kız tarafı olarak yapılması gerekenler neler?
Zaten aile yapilarimiz uymadığı onlar çok muhafazakar biz çok seküleriz zor bir süreç olacağını düşünüyorum o yüzden sonradan laf olacak hiçbir eksiğimiz olsun istemiyorum
Bence önemli olan adetlerin ve geleneklerin farklı olması değil, sizin ailenizin ve karşı tarafın huy olarak ılımlı ve anlayışlı olması, birbirini tanıyıp ayak uydurmaya çalışması önemli olan.. Bizim eşimle memleketimiz aynıdır, adetlerimiz birebir aynıdır ama gelin görün ki eşimin ailesi hiçbir şey bilmiyormuş gibi davrandılar, ailemle bir araya oturup konuşmadılar ne nasıl yaparız kim ne yapacak diye ve ellerini sürmediler hiçbir şeye..

Bence bu kadar stres yapmak yerine karşı tarafla iletişim içinde olun, onlarda nasıl yapılır, sizin adetleriniz nelerdir aktarın..

Ayrıca ilk önce tanışmaya gelip, bir başka gün istemeye gelmeleri daha uygun olur bence..

her ailede farkılıklar vardır illa ama cok muhafazakar cok seküler aile ortamı gerçekten zor bir süreç hele bugunun türkiyesinde. nişandan nikaha kadar iyi gözlemleyin. cocukların eğitimine, isimlerine, sizin kılık kıyafetinize, ramazan adetlerinize atıyorum bayram günü yaptıklarınıza kadar bambaşka dünyalar yaşayacaksınız.
ha onlar anadolulu biz de izmirliyiz ama iki ailede farklar da olsa orta yollu iki taraf da demek ayrı, cok muhafazakar cok seküler ayrı. benim babam da baya solcu sosyalist izin dahi vermez cok muhafazakar aileye gelin olmama, sizinkiler yine onaylamış. bu arada bizim aileden muhafazakar olması ayrı cok muhafazakar olması ayrı bunlar ciddi detaylar.
benim sevgilim yabancı, herhangi bir türk cok muhafazakar aileden daha az kültür çatışmamız var ikimiz de ana dilimizde konuşamadığımz halde, öyle diyim.
zaten düşünmüşsünüzdür ama gercekten aileler yeni yeni işe girecek nikaha kadar eni konu bunu gözlemleyin derim, küçük gelenek farkı değil bu sivas-izmir arası gelenek farkı değil.​

Merhaba arkadaşlar daha önce erkek arkadaşımın ailesi ile tanışırken konu açmıştım. Aile yapılarımızın çok ters olduğundan vs bahsetmiştim. Şimdi sıra ailelerin tanışmasına geldi. Erkek arkadaşımla Aralık ayında olsun diye konuştuk. Aileler farkli sehirde oldugu ve ben nişan istemediğim için tanışma isteme söz bir arada olsun istiyorum ama o kadar stresliyim ki. Kardeşlerim şimdiden düğünde giyecekleri kiyafetlerden karşı tarafın ne kadar şok olacağını söylüyorlar ki ortada daha düğün de yok aslında biraz şaka yapıyorlar ama ben stres oluyorum. Şimdi bu isteme olayı da olunca çok stres oldum kız tarafı olarak ileride laf edecekleri sorun olacak bir eksiğimiz olsun istemiyorum. Daha önce hiç bu tarz şeylere şahit olmadım istemedir nişandır düğündür gerçekten o kadar zor bir süreç mi? Birde bunların dışında bir kaç sorum olacak cevaplayabilirseniz çok sevinirim.
Tanışma söz ve isteme için isteme söz mekanlarından tutup biraz kalabalık bir şekilde orada yapmayı düşünüyorum 3 nün aynı anda olması çok mu zor? Öyle bir şey olabilir mi? Olmazsa tanışma ve istemeyi ilk geldikleri gün sözü de 2. Gün yapsak garip olur mu?
Birde isteme de sözde yapılan gelenekler vs ne var nişan yapmayacağım için hep o bahsedilen nişan bohçasina gerek var mı?
En önemlisi detay bile olsa yazarsanız çok sevinirim kız tarafı olarak yapılması gerekenler neler?
Zaten aile yapilarimiz uymadığı onlar çok muhafazakar biz çok seküleriz zor bir süreç olacağını düşünüyorum o yüzden sonradan laf olacak hiçbir eksiğimiz olsun istemiyorum
Nisan bohçasıni size yapacaklarsa yapın.Normalde erkek tarafı yapar.Siz guleryuzlu olun.İkram misafir ağırlar gibi ağırlayin onları.

her ailede farkılıklar vardır illa ama cok muhafazakar cok seküler aile ortamı gerçekten zor bir süreç hele bugunun türkiyesinde. nişandan nikaha kadar iyi gözlemleyin. cocukların eğitimine, isimlerine, sizin kılık kıyafetinize, ramazan adetlerinize atıyorum bayram günü yaptıklarınıza kadar bambaşka dünyalar yaşayacaksınız.
ha onlar anadolulu biz de izmirliyiz ama iki ailede farklar da olsa orta yollu iki taraf da demek ayrı, cok muhafazakar cok seküler ayrı. benim babam da baya solcu sosyalist izin dahi vermez cok muhafazakar aileye gelin olmama, sizinkiler yine onaylamış. bu arada bizim aileden muhafazakar olması ayrı cok muhafazakar olması ayrı bunlar ciddi detaylar.
benim sevgilim yabancı, herhangi bir türk cok muhafazakar aileden daha az kültür çatışmamız var ikimiz de ana dilimizde konuşamadığımz halde, öyle diyim.
zaten düşünmüşsünüzdür ama gercekten aileler yeni yeni işe girecek nikaha kadar eni konu bunu gözlemleyin derim, küçük gelenek farkı değil bu sivas-izmir arası gelenek farkı değil.​
Benim ailem aşırı derecede olmazsa da muhafazakar.Ex in ailesi İzmir'de yaşıyor.Sekuler bir aile değiller.Ama İzmir'li gibi yaşıyorlar.Bunlar sevgililik döneminde sorun olmuyor.Aileler tanışınca sorun oluyor.

Belki de ben yaşlandım bilmiyorum ama çocuğum bana evleneceğim dese isteme ile tanışma aynı gün olsa canım sıkılırdı.

Adetse bu da adet yani tanımak isterdim ailesini. Heyecanlı tek günde kim kimi tanıyacak?

Arada bir gün olması değil de en azından anneler falan önceden 2-3 kere gel git yapsalar iyi olur.
Benim babam eviniz uzak zaten tanıstik? Ekstra tanışma yapmaya gerek yok.Nisan ve isteme bir arada olsun demişti.

Tam muhafazakarlar tüm akrabalarının arasında ilk başı örtülü olmayan insan ben olacağım. Kardeşlerim de çok daha farklı giyinir hem tarz hem açıklık olarak. Ailesini sevdim iyi de anlaştık ama dediğiniz gibi çok zorluklar olacak gibi ☹️
Isiniz cok zor

Eğilip bükülmek değil ama yapılması gereken adetleri yapmak istiyorum sonradan şu yapılması gerekiyordu onu bile yapmadınız vs densin istemiyorum yani damat bohçası ya da sözde birsey takılıyor mu onların ne yapması gerekiyor asla bunlara hakim değilim ve karşı tarafın bu şekilde görmesini istemiyorum her şeyi onlara da sormak istemiyorum. İşte hediye almamız vs gerekiyordur o tarz şeyler
Hayir gerekmiyor bisey takmak ama takan takiyor damat bisey takılmaz sa anneniz bi ceyrek taksin fazlasi gerekmez
Ilk gun kalacak yer bulunduysa tanisma olsun sonra isteme soz nisan bir arada olsin yer uzak sorun olmaz hepsi cikar aradan .bohça isi cok sacma girmeyin o toplara kimse kimseye bohca yapmasın desin anneniz .

Bizimkiler 14 saatlik yoldan geldiği için git gel olmasın diye isteme ve yüzük takmayı aynı gün yapmıştık evde. Salon, nişan vs. uğraşmadım hiç. Adetlere de çok takılmadım. Zaten farklı kültürlerdeniz, ne bileyim ben onların adetini. Bilmek için de çabalamadım. Her adeti uygulamaya kalkarsak damat tarafının bana altın kemer takıp ev alması lazımdı. Olduğu kadar. Çok kasmayın.

Gelenek görenek her kesime göre degisiyor. Onlarınkini bilmediğiniz için ordan burdan öğrenip ne yaparsanız yapın 2 gün sonra "bak bunu yapmadılar cık cık" deme ihtimalleri yüksek. Bizde mesela bizimkiler Egeli eş tarafı doğulu ve asla lafın sözün önüne geçemiyorum. Onlar resmen adetlerle yaşıyor biz de de adetin a sı yok. Mesela bu ara kaynana taktı ilk torunun her şeyini kız annesi yapar seninki 2 şey aldı oturdu kenara diye. Bizde öyle bir adet yok ilk kez duyuyorum kimseye de öyle bişey dayatamam diyince de nasıl duymazsin her yerde böyle diyo uzaylı görmüş gibi bir suratla. Yani ne kadar ugraşsaniz da bi yere kadar yaranabilirsiniz. Kültür farkı,inanç farkı bunlar çok zor şeyler. Umarım eşiniz ne olursa olsun arkanızda duracak bir adamdır yoksa işiniz çok zor. Baştan onunla herşeyi konuşun bence. Tanışma ve sonrası için de önerim tanışma ayrı olsun diğerleri birlikte. Hakkınızda hayırlısı olsun.

Tanışma olmadan aynı günde isteme söz filan olmaz,bakalım aileler isteyecekmi birbirlerini tanımadan görmeden olcak şey değil bunlar.

Pink panter ve kıvılcım karşı karşıya ayrı uçlarda olan 2 aile bunlar,ben hallederim aileleri nasılsa uzaklar görüşmeselerde olmaz demeyin bunun ilerisi var.

hepsini bi arada yapabilirsiniz, kız evinde. nişan bohçası bence çok gerekli değil ama illa da geleneklere uygun olsun istiyosanız mutlaka yapmanız lazım.

X