Gizli Narsist ile evlilik

Merhaba, ben 5 senedir evli ve bir cocuk sahibiyim. Gizli bir narsisle evli oldugumu yaklasik bir senedir ögrendim.. Bu evlilikte birseylerin eksik oldugunu aslinda en basinda anlamistim, yinede insan konduramiyor. Hal ve tavirlari olsun davranislark olsun hic bir sekilde acik vermedi. Ben icten ice bazen bir seyler seziyordum ama bukadarini asla hayal bile etmezdim.

Esime gelecek olursak.. cok sevilen sayilan, efendiligi ve karekteriyle övgü toplayan, herkesin yardimina kosan, degisik kurumlarda söz sahibi olan, isinde basarili, alcak gönüllü, sosyal bir insan.
Bizim tanisma evlilik sürecimiz cok uzun olmadi, nasil olup bitti nasil gözümü boyamis sonradan anladim. Kirmizi hali sermemisti ayaklarimin altina ama akliniza gelecek herseyi yapmisti. Nekadar sansli oldugumu düsünüyordum.. bukadar iyi olabilirmi bir insan diye düsünürdüm…

Evlendik ve cocuk olana kadar inisli cikisli ama güzel bir evlilik vardi, cocuktan sonra aslinda gözlerim acilmaya basladi. Ben dogumda 3 gün sanci cekerken, o yanimda bekledigi icin nekadar yoruldugundan bahseder. Ben cocukla sabahlara kadar ayakta uykusuz dururken o sabah uyaninca uykusuz oldugunu söylerdi. Yani demek istedigim empati merhamet sifir. Bense kiyamayip o bari uyusun rahat etsin nasilsa calisiyor derdim.. bu tür örnekleri say say bitirrmem..

Ruhumu enerjimi hayat sevincimi aliyor benden, sürekli elestiri sürekli kendimi anlatmak zorunda kalmam, sürekli yanlis anlasilmamak icin ugrasmak, bütün sorumluklari üstüme yigmasi, ev ile alakasinin olmamasi, evli ama bekar gibi davranmasi.. beni cok yipratti.

Piskolojik siddet bunlar.. ama küfür etmez, ama evini gecindirir, ama birsey almak istedigimde gezmek istedigimde imkanlari sunar, insan icinde sohbetiyle muhabbetiyle ortami senlendirir. Iki yüzlüdür malesef.. bu yüzdendirdki kimseye anlatamadim anlasilmaktan korktugum icin.

Beni kalpten sevdiginede insnmiyorum, menfaatlerini seviyor, insanlara güzel aile profili cizdigimiz icin onu cok seviyor, evi cekip cevirdigim icin herseyi üstlendigim icin bunlari cok seviyor.. ama hayat böyle gecermi? O mutlu olabiliyor belki ama ben mutlu oluyormuyum?

Terapiye basliyorum yakin zamanda, onun gitmesi gerekirken ben gidiyorum :) ikna edebilirsem onunda gitmesi icin elimden geleni yapicam. Demem o ki, kendimce bir yol cizdim, disaridan destek alip oluru varmi yokmu nasil devam edebiliriz gibi konularin üstüne gidicem. Olmuyorsada enazindan denedim cabaladim ve olmadi diyip bitiricem.

Benim gibi ayni durumda olanlar varsa konusmak isterim, veya aydinlatmak..

Sevgilerimle.. kendinize iyi bakin, kendinize deger verin :)
Narsizm cok ayri bir kavram, anlattiklarin dogrultusunda boyle bir durum gormuyorum.

Ancak "Beni kalpten sevdiginede insnmiyorum, menfaatlerini seviyor, insanlara güzel aile profili cizdigimiz icin onu cok seviyor, evi cekip cevirdigim icin herseyi üstlendigim icin bunlari cok seviyor." cumlenize takildim. Gercekten boyle olabilir. Belli pozisyondaki kisiler, sayginlik kazanmak icin mutlu aile tablosu cizmeyi, kendi kariyeri cikari icin isterler.

Benim Anne babada da durum Buna benzerdi. Babam ulkede kendi konusunda duayen, herkes basarisindan ve harika karisi ve cocuklarinidan (Ben yani :) ) ovguyle bahsederdi. Halbu ki annem nelere nelere gogus gerdi. Anlatsam roman olur.

Zaman gecti, yaslar ilerledi, Ben ve kardesim yurtdisina gittik, bunlar kaldi basli basina. Yaslarin epeyce ilerlemenin, birlikte yaslaniyor olmanin ve tabi ki meydani daha genclere birakmak zorunda olmasi dolayisiyla, annemin gozunun icine bakan, basarilarinin arkasindaki kisinin annem oldugunu ona hissettirerek , beraber yaslanip gidiyorlar. Huzurlular mutlular.

Tabi Burda herkes bambaska gorusler yazacak. Ben sadece tecrubeme dayanarak, huzurunu bozmadan yuvana sahip cikarak, ileride elele tutusarak yuruyen tontonlar olmayi hayal ederek, agzinin tadini bozmadan devam et.

Ben çok sorun göremedim, beni kesmedi.
Ama benim kriterlerim çok yüksek siz bana aldirmayin

Aldatma
Şiddet
Kadının paralarini eskortlarla yeme
Eşi ve çocukları bırakıp baldizla kaçma
Kusura bakmayin günde bir öğün müge anlı bir öğün esra Erol izleyip bir kaçta kadınlar kulübü bir derdim var mesaji okuyunca bu hâle geliyorsunuz.
sizin söyledikleriniz extrem olaylar.bunlar yok diye kadın ya da erkek evliliğini sorgulamamalı mı bitirmemeli mi gerekirse?kadının parasını eskortla yemez ama kendi hesabına atar harcatmaz.bu bile şiddet.ailesine gitmesine karışır bu da şiddet.istemediği halde doğurmaya zorlanır.bu da şiddet.

Ben evlenmedim ama bir sevgililik geçirdim, tahminimce gizli narsistti. 1 hafta olmadan birbirimizim kaderiyiz birbirimizden başka kimseye ihtiyacımız yok gibi söylemler, hayatımı kolaylaştırıcı benim yapmam gerekn şeyleri ben demeden yapmış olurdu. Şok oluyordum. İki üç hafta love bımbing dönemi kırmızı halı serecek kadar ihtişamlıydı. Evlilik çocuk hayalini detaylı anlatırdı ve bir an önce evliliğe ikna etme çabası.sonra benim bu davranışlarından şüphe duymamdan rahatsız oldu. Çünkü tuhaflık olduğunun farkındaydım. Bir de şunu farkettim aşırı yardımsever toplum içimdeki imajına çok dikkat eden nerden ne laf gelir ince ince hesaplayan birisiydi

Merhaba, ben 5 senedir evli ve bir cocuk sahibiyim. Gizli bir narsisle evli oldugumu yaklasik bir senedir ögrendim.. Bu evlilikte birseylerin eksik oldugunu aslinda en basinda anlamistim, yinede insan konduramiyor. Hal ve tavirlari olsun davranislark olsun hic bir sekilde acik vermedi. Ben icten ice bazen bir seyler seziyordum ama bukadarini asla hayal bile etmezdim.

Esime gelecek olursak.. cok sevilen sayilan, efendiligi ve karekteriyle övgü toplayan, herkesin yardimina kosan, degisik kurumlarda söz sahibi olan, isinde basarili, alcak gönüllü, sosyal bir insan.
Bizim tanisma evlilik sürecimiz cok uzun olmadi, nasil olup bitti nasil gözümü boyamis sonradan anladim. Kirmizi hali sermemisti ayaklarimin altina ama akliniza gelecek herseyi yapmisti. Nekadar sansli oldugumu düsünüyordum.. bukadar iyi olabilirmi bir insan diye düsünürdüm…

Evlendik ve cocuk olana kadar inisli cikisli ama güzel bir evlilik vardi, cocuktan sonra aslinda gözlerim acilmaya basladi. Ben dogumda 3 gün sanci cekerken, o yanimda bekledigi icin nekadar yoruldugundan bahseder. Ben cocukla sabahlara kadar ayakta uykusuz dururken o sabah uyaninca uykusuz oldugunu söylerdi. Yani demek istedigim empati merhamet sifir. Bense kiyamayip o bari uyusun rahat etsin nasilsa calisiyor derdim.. bu tür örnekleri say say bitirrmem..

Ruhumu enerjimi hayat sevincimi aliyor benden, sürekli elestiri sürekli kendimi anlatmak zorunda kalmam, sürekli yanlis anlasilmamak icin ugrasmak, bütün sorumluklari üstüme yigmasi, ev ile alakasinin olmamasi, evli ama bekar gibi davranmasi.. beni cok yipratti.

Piskolojik siddet bunlar.. ama küfür etmez, ama evini gecindirir, ama birsey almak istedigimde gezmek istedigimde imkanlari sunar, insan icinde sohbetiyle muhabbetiyle ortami senlendirir. Iki yüzlüdür malesef.. bu yüzdendirdki kimseye anlatamadim anlasilmaktan korktugum icin.

Beni kalpten sevdiginede insnmiyorum, menfaatlerini seviyor, insanlara güzel aile profili cizdigimiz icin onu cok seviyor, evi cekip cevirdigim icin herseyi üstlendigim icin bunlari cok seviyor.. ama hayat böyle gecermi? O mutlu olabiliyor belki ama ben mutlu oluyormuyum?

Terapiye basliyorum yakin zamanda, onun gitmesi gerekirken ben gidiyorum :) ikna edebilirsem onunda gitmesi icin elimden geleni yapicam. Demem o ki, kendimce bir yol cizdim, disaridan destek alip oluru varmi yokmu nasil devam edebiliriz gibi konularin üstüne gidicem. Olmuyorsada enazindan denedim cabaladim ve olmadi diyip bitiricem.

Eldeki verilerle bu adama narsist denilebilir mi bilemedim. Kendi kafasınca görev bölümü yapmış, o para getiriyor imkan sunuyor, dışarı karşı koruyor kolluyor, kale gibi önünüzde duruyor, kalenin içinden de sizi sorumlu tutmuş. Klasik Türk erkeği. Katlanıp idare etmek de, kabullenmemek ve işleri tersine döndürmek de sizin bileceğiniz iş. Tabi ki böyle evlilik istememekte haklısınız, siz kendinizi tanıyor ne istediğinizi biliyorsunuz, yol çizmeye çalışıyorsunuz. Allah kolaylık versin.

Bu anlattiklariniza bakarak gözümde narsist bir adam canlanmadı.Bencil,evlilik ne demek tam farkına varmamış,bir hevesle evlenmiş,baba olmanın farkında olmayan olgunlaşmamış biri canlandı gözümde benim için bu bile başlı başına sorun. Onsuz da çok rahat ve mutlu olduğunuzu hissederse ,belki aklı başına gelir........

Ben adamin nerede narsistlik yaptığını anlamadim, her şeyi karşı taraftan bekleyen ilgi delisi bir prenses olabilir misiniz?
Muhtemelen ev hanimisiniz şu anda, size de bir takim gorevler düşüyor.
Şurada yazan kadınların eşlerini gördükten sonra süper bir profil bence.
Narsist denemez belki ama süper de değil, kadın 3 gün doğum sancısı çekerken yoruldum diye sitem eden adamın neresi süper Allah aşkına, hiç mi iyi es görmediniz çevrenizde buna bile süper diyorsunuz ? Ev hanımı olsa bile çocuk ortak yapılan birşey olduğu için herkesin elini taşın altına koyması gerekir

Gizli narsist evde farklı dışarda farklıdır eliyisi durumu. benim eş kişisi bana şiddet uyguladıktan sonra tlfnumdaki aramayı açıp benim babama babacim nasılsın demişti,

Herşeyde kurban onlardır şiddetinin bile gerekçesi beni delirtiyosun olmuştu.

Asla eleştiriye gelemez birkonuda asla uzlasamazsin hep haklıdır, karşı taraf da hatasını kabul etsin derken ozurler dilerken bulursun kendini.

Sinsidir, hata hep sendedir. Ben bikez doğum günümde ins güzel bı yuvamız olur demiştim içine kapanıp sessizlikle cezalandirmisti neden böyle yaptığını sorduğumda senin güzel dilek dilemen beni şaşırttı bunu gerçekten istiyor musun demişti. Güzel anları mahvetmek konusunda ustadirlar, igrenctirler.

Gibi gibi birsuru özellik benimkinde fiziksel şiddet olunca boşanma kararı aldım, yoksa manipülasyonları öyle sessiz ve sinsice yapıyorlar ki nerdeyse onlara acırsın. Olayları cokfarkli yaşarlar, kendini sorgulamana sebeptir.

Velhasıl hepsi teşhis edilmiş değil, ama psikologa gittiğinde davranislarini anlatırsan narsistik kişilik örüntüleri olabileceğini sana söyler direkt teşhis koymaz. Ancak onun da gitmesi lazım ama seninkinde böyle şeyler olduğunu sanmıyorum.

Canımm seni çok iyi anlıyorum bu bahsettiğin evlilikten yakın zamana kadar bende de vardı ve boşandım kendimi tüy kadar hafif hissediyorum. Farkımız bende çocuk yoktu. Terapi çok önemli ve faydası oluyor ben de alıyorum ve faydasını çok gördüm. Ancak bu kişiler değişmez değişebileceğine inanma. Bu şekilde yaşamaya ya alışacaksın ya da sen de bitireceksin 2 yolun var. Ben devam ettirmeyi çok denedim ama kendimi mahvettiğimi fark ettiğim an ayrılmaya karar verdim . Hatırlısı olsun senin için. Psikolojini sağlam tutmaya bak.

Siz tanimlayn narsist es nasil olur? Daha ne yapmasi gerekiyor, kendinden baskasini düsünmeyen, esini hertürlü sömüren yoran enerjisini ruhunu emen ve kendini mükemmel sanan bir insandan söz ediyorum. Sovunu iyi yapmasida cabasi..
Bu dedikleriniz varsa zaten narsist biriylesiniz demektir. Benimki de kendisini dünyadaki tek önemli insan sanırdı. Herşeyi en iyi bilen o, herşeyi en iyi yapan o. Ona göre dünyadaki en iyi eşti. Ama duygu asla yoktu. Bence can alıcı nokta şu dediğiniz cümle. 'Beni değil mefaatlerini seviyordu.' Benimki de aynı buydu. Bence kendinizden şüphe etmeyin. Manipülasyonla hep sizi suçlu hissettirecek. Hisleriniz doğruyu söylüyor siz inkar etseniz de. Ve zamanla eğer onunla beraber kalmaya çalışırsanız, kendi özbenliğinizle savaşa sürüklendiğinizi göreceksiniz. En yıpratıcı şey insanın kendiyle savaşması.

Ben çok sorun göremedim, beni kesmedi.
Ama benim kriterlerim çok yüksek siz bana aldirmayin

Aldatma
Şiddet
Kadının paralarini eskortlarla yeme
Eşi ve çocukları bırakıp baldizla kaçma
Kusura bakmayin günde bir öğün müge anlı bir öğün esra Erol izleyip bir kaçta kadınlar kulübü bir derdim var mesaji okuyunca bu hâle geliyorsunuz.
Bir insandan boşanma sebebi sadece aldatma, fiziksel şiddet olması değildir. Psikolojik şiddet de insanı psikolojik olarak bitiren birşeydir. Narsistler genelde psikolojik şiddet uygular ve karşıdakinin ruhsal sağlığını bozar. Hayattaki en önenli şey kendi beden ve ruh sağlığımızdır.

Bence sizin evliliğiniz epey yıpranmış.
Ritüel bir şekilde size ev işleri, çocuk bakımı kalmış. Eşinize ise çalışmak.
Eşinizin sevgisine inanmıyorsunuz, ki sevgisi olsa zaten böyle hissetmezsiniz.
Sadece sizin çabanız ile kurtulmaz, eşiniz ile birlikte bu evliliği kurtarmak istiyorsanız, birlikte hareket etmeniz gerekir. İki tarafında fedakarlık ettiği, sorumluluk aldığı..

Allah yardımcın Olsun Dilerim herşey gönlünce istediğin gibi olur 🙏🙏

Benimde 4 yılım ama ben katlanamadim ruh hastası etti. kızım doğduktan sonra sinirlerim kaldırmadı .iki yıl katlandim iki yıldır da boşanmaya çalışıyorum çok zorlar .evlenene kadar herşey mükemmeldi iligili alakalı hediyeler alır dk başı arayıp sorar .evlendikten sonra tam tersi bir adam .yapa yanlız kaldım .herşeye alınıp küser beni cezalandırır .oda degistirirdi yanımda yatmaz ,sürekli eleştiri sürekli herşeyi yanlış anlardı yine kuserdi .her diyeceğimi yüz kez düşünüp söylerdim .haklı olsam bile birkez özür dilemez yine ben giderdim ayağına .acayip zıt dusuncelerdeydik kendi fikir ve dusuncelerimi gizlerdim çünkü kavga edip tartışmaktan kacinirdim bütün huzurum kaçardı.hersey onun istediği gibi evde yemek pisecekse ona göre bir yere gideceksek ona göre pek bir yere de goturmezdi kavga edip donerdik kendine başkalarını bulurdu .eve gelmezdi .oturup doğru düzgün sohbet ettigimi hatırlamıyorum kavga tartışmadan başka birşey yoktu hep yanlızdim herşeyi ben düşünüyordum . doğum kontrollerime gelmezdi o hastalansa hastanede sabahlardim.kartimida aldı bilmem borç su bu ödeyeceğim diye bütün özgürlüğüm gitti .inanilmaz para harcadı parayı ne yaptığını bilmezdim hesap sorsam senin benimki var benim kartımla saçma sapan harcamalar yapardı lükse düşkün .kızım doğdu bizim sıkıntılar fazla arttı .ben artık ona tahammül edemez hale geldim .ilk doğumda beni yanliz bıraktı ameliyat sonrası komplikasyon yaşadım . ameliyat alınma durumum oldu hastane kan istedi adam yok ortada.ertesi günü kaynanam başladı yok devlette dogursam böyle olmaz diye sanki oğlu veriyo parayı kızımı emziremedim meme ucum yoktu kaynanam dalga geçiyor benim meme ucunu sana takalım .doğumdan sonra yine yardım etmedi hicbir şekilde .başımı yikayacagim eğilip kalkamiyorum yardım bile etmedi .doğumdan iki hafta sonrada evi taşıdık kocam zerre yardım etmedi kendi başıma topladım o halimle .kızım kolikti kaka yapamıyor mama yemiyor beni emmiyor .lohusa deprisyonuna girdim .ağlama krizlerine girdim .bana neden neden deyince içimde biriktirdiğim herşeyi söyledim .bana daha da kötü davranmaya başladı nankormusum ben .o günden sonra iyice kin besledi bana her gün eleştiri hakaret hicbirseye elini atmaz benim paramı yer herşeyi ben yapardım .bı kaç kez şiddet uyguladı .eve gece 1 de 2 de gelir beni uyutmazdi .onun yüzünden cinsellikten soğudum .bana kokuyorsun derdi sekilden şekle girerdi memem Afrikalı gibiymis gotumu nerde buyutmusum ağzım leş gibiymis amale gibi kokuyormusum .sadece işini görürdü .yokta diyemezdim hayatı zindan ederdi.onun yüzünden psikolojim yerle bir oldu .günde iki kez yıkanır temizligimi yapardım dişlerimi fircalardim .yine bu eleştirilere maruz kalırdım yemek yapardım yaptigim yemeği eleştirir .yaptığım temizliği yikadigim çamaşırı kadinligim anneligim işim elestirmedigi bir tek şey kalmadı .bende normalde sakin sessiz kendi halinde biriyim çıldırttı beni o bana hakaret edince bende ona etmeye başladım işler daha da kötü noktaya geldi .en sonunda aldım karşıma ben artık sana katlanamiyorum dedim ben bu hayallerle yola çıkmadım seninle. kendine çeki düzen ver hakaret şiddetin sorumsuzluğu maddi anlamda beni zora sokmani kabul edemem .oda bana sen paranı babanın evinde harcarsin dedi tamm dedim gidiyorum dedim .kapı orda.istersen ben götüreyim dedi .ertesi gün kızımı aldım çıktım davayı açtım dava olana kadarda geri dönerim sanmış .dava oldu .iki hafta sonra bin pişman dilekçe vermiş ben eşimi çok seviyorum baskı altında karar verdim .bin kez geldi bu zaman zarfında psikologada gittik adam aynı adam dengesiz iki gün iyiyse üçüncü gün aynı empati yok adamda adam benim ne hissetigimi anlamiyorki kendini haklı görüyor yalancılar .ayrilincada insanın peşini bırakmıyorlar.beladan başka birşey değil .

Narsist tehşisini siz mi koydunuz 🤔 ben okudum ama 2 sefer yoruldum uykusuz kaldım diyen bir adam var sadece ve karısının her dediğini yapan :KK66: buda yeni moda gizli narsist peki siz nesiniz?

Narsist veya tüm kişilik bozuklukları geniş bir spektrumdur. Renkler gibi düşünün açıktan koyuya diğer renkler ile de etkileşim halinde olabilir. En bilinen klasik Narsist tipi denilenler aşırı uçlarda olup diğer kişilerle ortak özellikleri olanlar. Türk toplumu zaten erkeği pipisine kurdele takıp gezdirecek boyutta yüceltiyor ve şımarık, bencil erkekler bundan sık karşımıza çıkıyor. Bunlar eğitim almamış, kadınlarla ilgili ne yapılıp yapılmayacağını anlamayan kişiler ve hepsi narsist değil. Ayrıca alt tipleri var.
Benim gördüğüm aslında borderline kadınlarda ve erkeklerde çok. Hiçbirimiz aşırı sağlıklı değiliz hepimizde bir kaç özellik var, önemli olan sağlıklı ilişkiler kurabilmek veya kurmayı istemek.
Toplumsal olarak kadınlara anaç bir rol biçilip erkek ne yaparsa yapsın bir nedeni vardır diyerek yetiştiriliyoruz. Diğer yandan değersizlik duygusu, sevilme isteği kadınlarımızda çok var. Biri iki laf edince ne yapsa kabul edebiliyorlar. Kızlarımızı kendine güvenli sevildiğini bilerek yetiştirmek çok önemli.

Siz destek alın, devam edin eş terapisi mutlaka olsun. Sürekli kinlenmeyin kendisine. Narsist kişiler manevi maddi sömürür normalde. Kendinize iş bulmaya çalışın. Sadece ev ve çocuklar eş olmasın hayatınızda. Destekleyici arkadaş çevresi çok önemli.

Son düzenleme:
Piskolojik siddet bunlar.. ama küfür etmez, ama evini gecindirir, ama birsey almak istedigimde gezmek istedigimde imkanlari sunar,
Evet benim eski eşim de böyle idi. Amaaa... Sorun şu ki beni ve hayatı kontrol altına almaya çalışıyordu. Nasıl?
sürekli elestiri sürekli kendimi anlatmak zorunda kalmam, sürekli yanlis anlasilmamak icin ugrasmak
Evet böyle. Bu şekilde kontrol altına almak. Değişmeni bekliyor. Sen değişirsen yoluna girer. Sen çalışırsan tatile gideriz. Sen çalışırsan arabamız olur. Sen çalışırsan çocuğumuz olur.
Ben seni zorladigim için yapıyorsun. Yoksa sen yapmak istemiyorsun. Sen rahatsın. Sen beni adam yerine koymuyorsun.
Benim inadıma yapıyorsun. Küçük bir şey istiyorum yapmıyorsun. Sanki her istediği olmak zorunda gibi. Bir şey yapsan altında art niyet araması. Niyet okuyuculugu yapması. Düşünmediğin şeyle suclanman

Psikoloğa gittim. Narsist kişilik bozukluğu var dedi. Düşünün o kadar çelişkili kalmışım ki psikolog dediğinde şok oldum. Nasıl olur dedim. Adam küfür etmez. Hakaret etmez. Evine bakar. Evinden işine işinden evine. İstediğin bir şey varsa alır.
Yaşadıklarımın tamamını anlatmadan sadece bir cümle söylemem ile hemen narsist dedi Dr. O da şunu demiştim. Hocam benim aklımdan geçmediği halde bana " sen beni adam yerine koymuyorsun' diyor. Halbuki bu tarz ne niyetim oldu ne de söylemim oldu dedim.

X