Gizli Narsist ile evlilik

Psikoloğa gittim. Narsist kişilik bozukluğu var dedi. Düşünün o kadar çelişkili kalmışım ki psikolog dediğinde şok oldum. Nasıl olur dedim. Adam küfür etmez. Hakaret etmez. Evine bakar. Evinden işine işinden evine. İstediğin bir şey varsa alır.
Yaşadıklarımın tamamını anlatmadan sadece bir cümle söylemem ile hemen narsist dedi Dr. O da şunu demiştim. Hocam benim aklımdan geçmediği halde bana " sen beni adam yerine koymuyorsun' diyor. Halbuki bu tarz ne niyetim oldu ne de söylemim oldu dedim.

-Merhamet ve vicdan yoksunlugu
-Kisiyi (esini, cocugunu) degil de etrafa cizdigi profili sevmesi (aile kurdum, baba oldum, esim caliskan birisi vs)
-Hic beklemediginiz kelimelerinizi bile bambaska yerlere cekip sizi kendinizi aciklamak zorunda birakmasi, belli bir zaman sonra artik kelimeleri 10000 kere dusunerek secer olmaniz
-Elde edene kadar ayaklarina kirmizi halilar sermesi, muhtesem bir sevgili/partner profili cizmesi

Aynisi eski esimde vardi. En tipik narsist hareketlerinden ikisi bence etrafa cizdigi profile olan aski ve elde edene kadar bambaska bir kimlige burunmesi.

Bu insanlara olum doseginde olsaniz fayda etmez. Acima yoktur, empati sifirdir, merhamet asla bilmez nedir. Siz olurken karim oluyor benim diye etrafa kendini hot topic etmeye ugrasir.

Gizli narsistin tipik özelliklerini yazıyorum. Eksik varsa tamamlarsınız.
1) Onlarla tartisamazsınız. Tartışma başlarsa çözüme kavusturamazsınız. Çünkü kendileri hep haklıdır. Sizi suclarlar. Tartışma yapmak istemezler. Konu kapansın isterler.
2) Tartışmayı devam ettirirseniz. Öfkelenirler. Bu öfke nefret gibi bişey. Tartışmayla alakası olmayan bir şeyi şak diye söylerler. Şok olursunuz. Aa buna mı takılmış dersiniz. Takıldığı şeyi size günler sonra tartışma esnasinda
söylerler.
3) Bunların küsmeleri meşhurdur. Sizi sessizlikle cezalandırırlar. Tartışma yapmamak için çekip giderler. Haftalar, aylar sürebilir bu gidiş. Gidince arayıp sormazlar. Bir de bakmışsınız ki çıkıp gelmiş. Hiç bişey olmamış gibi hayatlarına devam ederler
4) Bir konuyu kafaya taktiysa onu içinde biriktirir. Size söylemez. Pasif agresif davranışlar sergilerler. Yine bir tartisma esnasında bunu size söylerler şok olursunuz.
5) "Senin iyiliğin için" cümlesini çok kullanirlar. İstemediğiniz bir şeyi bu cümle altında tatlı şekilde yaptırmaya çalışırlar. Siz "hayır" derseniz. Sizi inatcilikla,saygısızlıkla,öfkeli olmanizla suclarlar.
6) Sizi bencillikle,sorumsuzlukla,vurdumduymazlıkla,rahatlıkla suclarlar
7) 2 gün iyi 3 gün kötüdürler
8)Saçma sapan konulara takılıp sizi bezdirirler. Siz öyle olmadığını söyleseniz de sizi yalancilikla suclarlar.
9)İstedikleri olmuyorsa size iftira bile atabilirler
10) Size blöf çok yaparlar. Sizin ondan gitmeyeceğini düşündüğü için. Sizi ayrılıkla tehdit ederler
11) Hassas olduğunuz konuları bilir. Bu yerden sizi vurur. Küfür etmese de canınızı acıtır.
12) Bunlar depresiftir. İçten içe mutsuzdur. Durduk yere mutsuz olurlar. Karamsardirlar. Siz pozitif bakarsanız sizi hayata toz pembe bakmakla suclarlar.
13) Parayı güç olarak görürler.
14) Karşılıksız vermezler. Merhametsizdirler. Bı bakarsınız ki çok merhametsiz. Bir bakarsınız ki sizi çok seviyor. Tutarsizdirlar.
15) Derdinizi anlatırsanız bunu size koz olarak kullanır. Eee sen de şunu demiştin der. Hiç birşeyi unutmaz. Önüne sunar.
16) O öyle değil benim niyetim o değildi deseniz de size inanmaz. Güvenmezler. Suphecidirler. Kendisi bir şey istemiyorsa buna sizi ikna etmeye çalışır. İkna olmazsanız sert cevap verirseniz hoşlarına gitmez. Bu onları çok rahatsız eder. Surat asarlar.
Bilmem size yeterli oldu mu:)

Hani bu kadar çok narsist yok deniliyor ya, hayır var. Artık teşhis etmek daha kolay insanlar daha bilinçli. Önceden uzmanın kendisi teşhisi koyması gerekirken şimdi bu belirtilere rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Hepsi emin olun aynı şekilde davranıyor. Eşimde narsist 12 yıldır beraberiz ben evlendikten sonra çözdüm, sevgiliyken bambaşka biriydi. Hele çocuktan sonra tam olarak değişti. Çocukluğunda hiç sevilmemiş. Bunu ilk farkettiğimde anlamaya çabalıyordum.Hiç birşey olmasa bile kesinlikle olmuş gibi birşeydi, bir problem vardı ortada. Ne olduğunu bile anlayamadığım problem için kendimi özür dilerken buluyordum. Birşey yapmıyordum ama hep ben hatalıydım. Ne yapsam yaranamıyordum. Memnun etme çabam vardı. Herşeye eleştiri vardı. Yüzlerce sayfa kitap okudum, videolar daha neler neler. Bakın bir narsist zaten narsist olduğunu kabul etmez. Sana kötü söz söylüyorsa haketmişsindir, sen o hale getirmişsindir. Şiddet uyguluyorsa yine senin yüzündendir sen öyle yapmasan o da çileden çıkmayacaktı. Yapmadıklarını yapmadığın için ispat etmeye uğraşırsın. Ama ispat yükümlülüğün yoktur. Yapmadın ama ispatlamak zorundasın. Çünkü suçlanıyorsun. 40 kere düşünüp 1 kere konuşuyorsun ama onu da yanlış anlayıp altında farklı şeyler arıyor. Sonra sen nasılsa yanlış anlayacak diye fikrini söylememeye, konuşmamaya başlıyorsun. Zamanla konuşmamaya alışıyorsun sessizliğe bürünüyorsun. Etrafındaki kimseyi beğenmez, o arkadaşın seni kıskanıyordur, öteki zaten yolludur, beriki zaten kabahatlidir. Akrabaların ne kadar kötüdür. Ailen bile seni sevmiyordur. Aslında sen sevilecek insan değilsindir ama bak bu mükemmel kişi senin bütün kötülüğüne rağmen seni tercih etmiştir. Nankörlük etmemelisin. Bakın bir narsisti kolaylıkla boşayamazsınız. Sizinle işi bittiğinde o sizi kolaylıkla boşar. Ama arada msjlar atıp kendisini unutturmaz. Çünkü o ilgiye ihtiyacı vardır. Yazayım mı biraz daha?

Benim son zamanlarım böyle idi. Babam ben eski Şeymayi istiyorum dedi. Onu bana geri ver☹️ sonra da evden çıktım zaten. Şükür özüme döndüm.
Seni önce sessizleştirir sonra şöyle der. Seninle hiç bir şey konuşup paylaşmıyorum. İki kelime etmiyorsun, yorum yapmıyorsun her şeyi ben düşünüyorum 😄

Narsist veya değil neyse ne ama davranış şekli çok kötü sonuçta...Doğum yapmış karısına destek olmak ve sefkat gostermek yerine kendini düşünmüş...Ha sunu derler işte erkekler bebek olunca ilgi isterler değişik psikolojiye girerler falan filan...iyi de psikoloji sadece erkekte mi var, bi tane can cıkmış içinden doğum yapmışsın kolay mı yani..

Konu sahibi birkaç detay vermişsin gerisini anlatmamıssın o yüzden narsist değil diye yüklenmiş herkes herzamanki gibi...Eğer narsist ise yardım alması asla işe yaramaz bunu bil. Ben adım gibi ezberledim narsist yapısını...Narsisti tedavi etmeye calısma sen yorulursun o sana kşn duyar...Onun yerine eğer ayrılmak istemiyorsan narsistle nasıl gecinmeye calısılır bunun videolarını izle...eğer narsist ise de ondan asla mutluluk alamayacagını, bi erkek bi eş gibi tatmin etmeyecegini, hiçbi zaman eleştiremeyeceğini ve asla düzelmeyeceğini kabullenmen lazım...beklentiler içinde olursan sürekli düzelmesini istersen yıpranan sen olursun...sen yıprandıkca o keyiflenir

-Kendi öfke kontrolsüzlüğünü size yansıtırlar, sizi öfke kontrolü olmamakla suçlarken, o elbette siz öfkelendirdiğiniz için öfkelenmiştir.
- Onun normaline uymayan herkes yanlıştır, eksiktir. Doğal olan ne, normal ne karıştırırsınız.
-O mükemmel bir insandır, çevresinde sevgi saygı görür, siz asosyalsinizdir ( bunun sebebinin kendi manipülasyonu olduğunu asla kabul etmez) arkadaşınız bile yoktur. o olmasa size kim değer verecektir.
-Para, makam, mevki çok önemlidir. Para konusunda tutarsızdırlar. Kendisini tatmin edecek şeyler için çok para harcayabilecekken, çok basit konularda saçma cimrilikler yapabilirler.
-Kesinlikle sizin çevrenizdekileri küçümserler. Asla ailenizi sevmezler. İletişimde yaşadığı sorunda da elbette suç ailenizdedir. Kendisi gibi ailesi de mükemmeldir ve pamuklara sarıp sarmalanmalı sevilmeli asla en ufak laf edilmemelidir.
-Sizi öven olursa ondan nefret ederler. İyi anlaştığınız kişiye öfke duyar en ufak hatasını size kocaman göstermek için çabalar.
-Tüm özel günleri mahveder, modunuzu düşürürler.
-Ondan ayrı mutlu olduğunuz her ana gölge düşürmek için size huzursuzluk verirler.
-Her anınızdan haberdar olmak isterler. Kiminle ne yediniz, ne içtiniz, ne konuştunuz bilmek isterler; kontrol delisidirler.

-Kendi öfke kontrolsüzlüğünü size yansıtırlar, sizi öfke kontrolü olmamakla suçlarken, o elbette siz öfkelendirdiğiniz için öfkelenmiştir.
- Onun normaline uymayan herkes yanlıştır, eksiktir. Doğal olan ne, normal ne karıştırırsınız.
-O mükemmel bir insandır, çevresinde sevgi saygı görür, siz asosyalsinizdir ( bunun sebebinin kendi manipülasyonu olduğunu asla kabul etmez) arkadaşınız bile yoktur. o olmasa size kim değer verecektir.
-Para, makam, mevki çok önemlidir. Para konusunda tutarsızdırlar. Kendisini tatmin edecek şeyler için çok para harcayabilecekken, çok basit konularda saçma cimrilikler yapabilirler.
-Kesinlikle sizin çevrenizdekileri küçümserler. Asla ailenizi sevmezler. İletişimde yaşadığı sorunda da elbette suç ailenizdedir. Kendisi gibi ailesi de mükemmeldir ve pamuklara sarıp sarmalanmalı sevilmeli asla en ufak laf edilmemelidir.
-Sizi öven olursa ondan nefret ederler. İyi anlaştığınız kişiye öfke duyar en ufak hatasını size kocaman göstermek için çabalar.
-Ondan ayrı mutlu olduğunuz her ana gölge düşürmek için size huzursuzluk verirler.
-Her anınızdan haberdar olmak isterler. Kiminle ne yediniz, ne içtiniz, ne konuştunuz bilmek isterler; kontrol delisidirler.

Ayni kisiyle evlenmis olabilir miyiz zamaninda okurken kendi eski es kisisinin bana yasattiklarinin birebir aynisini gordum...

Benimde 4 yılım ama ben katlanamadim ruh hastası etti. kızım doğduktan sonra sinirlerim kaldırmadı .iki yıl katlandim iki yıldır da boşanmaya çalışıyorum çok zorlar .evlenene kadar herşey mükemmeldi iligili alakalı hediyeler alır dk başı arayıp sorar .evlendikten sonra tam tersi bir adam .yapa yanlız kaldım .herşeye alınıp küser beni cezalandırır .oda degistirirdi yanımda yatmaz ,sürekli eleştiri sürekli herşeyi yanlış anlardı yine kuserdi .her diyeceğimi yüz kez düşünüp söylerdim .haklı olsam bile birkez özür dilemez yine ben giderdim ayağına .acayip zıt dusuncelerdeydik kendi fikir ve dusuncelerimi gizlerdim çünkü kavga edip tartışmaktan kacinirdim bütün huzurum kaçardı.hersey onun istediği gibi evde yemek pisecekse ona göre bir yere gideceksek ona göre pek bir yere de goturmezdi kavga edip donerdik kendine başkalarını bulurdu .eve gelmezdi .oturup doğru düzgün sohbet ettigimi hatırlamıyorum kavga tartışmadan başka birşey yoktu hep yanlızdim herşeyi ben düşünüyordum . doğum kontrollerime gelmezdi o hastalansa hastanede sabahlardim.kartimida aldı bilmem borç su bu ödeyeceğim diye bütün özgürlüğüm gitti .inanilmaz para harcadı parayı ne yaptığını bilmezdim hesap sorsam senin benimki var benim kartımla saçma sapan harcamalar yapardı lükse düşkün .kızım doğdu bizim sıkıntılar fazla arttı .ben artık ona tahammül edemez hale geldim .ilk doğumda beni yanliz bıraktı ameliyat sonrası komplikasyon yaşadım . ameliyat alınma durumum oldu hastane kan istedi adam yok ortada.ertesi günü kaynanam başladı yok devlette dogursam böyle olmaz diye sanki oğlu veriyo parayı kızımı emziremedim meme ucum yoktu kaynanam dalga geçiyor benim meme ucunu sana takalım .doğumdan sonra yine yardım etmedi hicbir şekilde .başımı yikayacagim eğilip kalkamiyorum yardım bile etmedi .doğumdan iki hafta sonrada evi taşıdık kocam zerre yardım etmedi kendi başıma topladım o halimle .kızım kolikti kaka yapamıyor mama yemiyor beni emmiyor .lohusa deprisyonuna girdim .ağlama krizlerine girdim .bana neden neden deyince içimde biriktirdiğim herşeyi söyledim .bana daha da kötü davranmaya başladı nankormusum ben .o günden sonra iyice kin besledi bana her gün eleştiri hakaret hicbirseye elini atmaz benim paramı yer herşeyi ben yapardım .bı kaç kez şiddet uyguladı .eve gece 1 de 2 de gelir beni uyutmazdi .onun yüzünden cinsellikten soğudum .bana kokuyorsun derdi sekilden şekle girerdi memem Afrikalı gibiymis gotumu nerde buyutmusum ağzım leş gibiymis amale gibi kokuyormusum .sadece işini görürdü .yokta diyemezdim hayatı zindan ederdi.onun yüzünden psikolojim yerle bir oldu .günde iki kez yıkanır temizligimi yapardım dişlerimi fircalardim .yine bu eleştirilere maruz kalırdım yemek yapardım yaptigim yemeği eleştirir .yaptığım temizliği yikadigim çamaşırı kadinligim anneligim işim elestirmedigi bir tek şey kalmadı .bende normalde sakin sessiz kendi halinde biriyim çıldırttı beni o bana hakaret edince bende ona etmeye başladım işler daha da kötü noktaya geldi .en sonunda aldım karşıma ben artık sana katlanamiyorum dedim ben bu hayallerle yola çıkmadım seninle. kendine çeki düzen ver hakaret şiddetin sorumsuzluğu maddi anlamda beni zora sokmani kabul edemem .oda bana sen paranı babanın evinde harcarsin dedi tamm dedim gidiyorum dedim .kapı orda.istersen ben götüreyim dedi .ertesi gün kızımı aldım çıktım davayı açtım dava olana kadarda geri dönerim sanmış .dava oldu .iki hafta sonra bin pişman dilekçe vermiş ben eşimi çok seviyorum baskı altında karar verdim .bin kez geldi bu zaman zarfında psikologada gittik adam aynı adam dengesiz iki gün iyiyse üçüncü gün aynı empati yok adamda adam benim ne hissetigimi anlamiyorki kendini haklı görüyor yalancılar .ayrilincada insanın peşini bırakmıyorlar.beladan başka birşey değil .
Allahim ne büyük vebal. Böyle dengesiz sacma salak insanlar evlenmese keske, veya evlenmeden önce kendi malliklarinin farkina varip tedavi görseler ama nerdeee. Bu Türk erkeklerinde büyük sorun var, normal olanlarını tenzih ederim, fakat tecrübeyle sabit. Her neyse. Sizide tebrik etmek isterim. Eminim cok güzel, cok hoş bir kadinsinizdir. Cok degerlisiniz, bunu sakin unutmayin. Allahim yardimciniz olsun.

Kocamı nerden tanıyorsun 😜😜😜😜

Merhaba, ben 5 senedir evli ve bir cocuk sahibiyim. Gizli bir narsisle evli oldugumu yaklasik bir senedir ögrendim.. Bu evlilikte birseylerin eksik oldugunu aslinda en basinda anlamistim, yinede insan konduramiyor. Hal ve tavirlari olsun davranislark olsun hic bir sekilde acik vermedi. Ben icten ice bazen bir seyler seziyordum ama bukadarini asla hayal bile etmezdim.

Esime gelecek olursak.. cok sevilen sayilan, efendiligi ve karekteriyle övgü toplayan, herkesin yardimina kosan, degisik kurumlarda söz sahibi olan, isinde basarili, alcak gönüllü, sosyal bir insan.
Bizim tanisma evlilik sürecimiz cok uzun olmadi, nasil olup bitti nasil gözümü boyamis sonradan anladim. Kirmizi hali sermemisti ayaklarimin altina ama akliniza gelecek herseyi yapmisti. Nekadar sansli oldugumu düsünüyordum.. bukadar iyi olabilirmi bir insan diye düsünürdüm…

Evlendik ve cocuk olana kadar inisli cikisli ama güzel bir evlilik vardi, cocuktan sonra aslinda gözlerim acilmaya basladi. Ben dogumda 3 gün sanci cekerken, o yanimda bekledigi icin nekadar yoruldugundan bahseder. Ben cocukla sabahlara kadar ayakta uykusuz dururken o sabah uyaninca uykusuz oldugunu söylerdi. Yani demek istedigim empati merhamet sifir. Bense kiyamayip o bari uyusun rahat etsin nasilsa calisiyor derdim.. bu tür örnekleri say say bitirrmem..

Ruhumu enerjimi hayat sevincimi aliyor benden, sürekli elestiri sürekli kendimi anlatmak zorunda kalmam, sürekli yanlis anlasilmamak icin ugrasmak, bütün sorumluklari üstüme yigmasi, ev ile alakasinin olmamasi, evli ama bekar gibi davranmasi.. beni cok yipratti.

Piskolojik siddet bunlar.. ama küfür etmez, ama evini gecindirir, ama birsey almak istedigimde gezmek istedigimde imkanlari sunar, insan icinde sohbetiyle muhabbetiyle ortami senlendirir. Iki yüzlüdür malesef.. bu yüzdendirdki kimseye anlatamadim anlasilmaktan korktugum icin.

Beni kalpten sevdiginede insnmiyorum, menfaatlerini seviyor, insanlara güzel aile profili cizdigimiz icin onu cok seviyor, evi cekip cevirdigim icin herseyi üstlendigim icin bunlari cok seviyor.. ama hayat böyle gecermi? O mutlu olabiliyor belki ama ben mutlu oluyormuyum?

Terapiye basliyorum yakin zamanda, onun gitmesi gerekirken ben gidiyorum :) ikna edebilirsem onunda gitmesi icin elimden geleni yapicam. Demem o ki, kendimce bir yol cizdim, disaridan destek alip oluru varmi yokmu nasil devam edebiliriz gibi konularin üstüne gidicem. Olmuyorsada enazindan denedim cabaladim ve olmadi diyip bitiricem.

Benim gibi ayni durumda olanlar varsa konusmak isterim, veya aydinlatmak..

Sevgilerimle.. kendinize iyi bakin, kendinize deger verin :)
Bir insan nasıl gizli narsist olabilir ki? Nasıl gizlenir bu:)
Diğer yandan eşinize dair bir dolu iyi şey de saymışsınız. Size gezme imkanı sağlamak, evini geçindirmek, diğer insanlarla en azından iyi ilişkiler kurup sizi toplım içinde mahçup etmemek neden narsistliğe hizmet etsin.
Evet kendinizi kötü hissetmişsiniz ama bu narsistlikten öte belki empati duygusu eksikliğinden ya da sizin isteklerinizi talep etmemenizden olabilir.
Kendinize haksızlk etmeyin tamam ama eşinize de ediyorsunuz sanki

Bir insan nasıl gizli narsist olabilir ki? Nasıl gizlenir bu:)
Diğer yandan eşinize dair bir dolu iyi şey de saymışsınız. Size gezme imkanı sağlamak, evini geçindirmek, diğer insanlarla en azından iyi ilişkiler kurup sizi toplım içinde mahçup etmemek neden narsistliğe hizmet etsin.
Evet kendinizi kötü hissetmişsiniz ama bu narsistlikten öte belki empati duygusu eksikliğinden ya da sizin isteklerinizi talep etmemenizden olabilir.
Kendinize haksızlk etmeyin tamam ama eşinize de ediyorsunuz sanki
Cevaplamak istiyorum.
Çok güzel gizli narsist olunur. Çokta güzel Rus ajanı gibi gizlenirler emin olun. Herşey onlara hizmet eder, çünkü onlar işin, kariyerin, evin, arabanın en iyisine layıktır, sizi tatile götürürler ama burnunuzdan getirirler onlar için tatil değil burnunuzdan getirdiği kısım önemlidir, eleştirdiği, yoksaydığı ,değersizleştrdiği durumlar önemlidir. Siz kendinizi yırtarsınız ama o tepkisizce hatta ufak bir sırıtmayla izler sizi. Empati zaten yok. Bizim sevdiğimiz anlamda asla sevmezler sevgiyi de öyle anlamazlar. Ne kadar ilgilenirsen ilgilen asla doyuramazsın. Sürekli bekler sürekli, ama her seferinde kulp takacak bir şey bulur. Ya onun giyeceği çorabı yanlış çıkarırsın, ya gömleğinin ütüsünü beğenmemiştir. Asla karşımdakiyle ben ne kadar ilgileniyorum demez. Sen ilgi beklesende söylesende anlamaz. Asla anlamaz. Seni öyle güzel manüple ederki. Anlaman yıllarını alır. Çünkü hatayı kendinde aramaya alışmışsındır. Yapma dediğini yapmazsın niye yapmadın der. Sen dedin dersin ,ben demedim sen ruh hastasısın der. Seni hasta eder ama doktora kendi götürür. Doktora götürdüğü için ölene kadar minnet duymanı bekler. Yoldan taş alıp hediye etse Kabe devesi gibi büyütüp o kıytırık taşa 20 karat mücevher gibi değer vermeni bekler. Şu cümleyi duyuyorsanız ilişkinizde iki adım geri atıp düşünmenizi isterim. Herşey senin iyiliğin için.

Cevaplamak istiyorum.
Çok güzel gizli narsist olunur. Çokta güzel Rus ajanı gibi gizlenirler emin olun. Herşey onlara hizmet eder, çünkü onlar işin, kariyerin, evin, arabanın en iyisine layıktır, sizi tatile götürürler ama burnunuzdan getirirler onlar için tatil değil burnunuzdan getirdiği kısım önemlidir, eleştirdiği, yoksaydığı ,değersizleştrdiği durumlar önemlidir. Siz kendinizi yırtarsınız ama o tepkisizce hatta ufak bir sırıtmayla izler sizi. Empati zaten yok. Bizim sevdiğimiz anlamda asla sevmezler sevgiyi de öyle anlamazlar. Ne kadar ilgilenirsen ilgilen asla doyuramazsın. Sürekli bekler sürekli, ama her seferinde kulp takacak bir şey bulur. Ya onun giyeceği çorabı yanlış çıkarırsın, ya gömleğinin ütüsünü beğenmemiştir. Asla karşımdakiyle ben ne kadar ilgileniyorum demez. Sen ilgi beklesende söylesende anlamaz. Asla anlamaz. Seni öyle güzel manüple ederki. Anlaman yıllarını alır. Çünkü hatayı kendinde aramaya alışmışsındır. Yapma dediğini yapmazsın niye yapmadın der. Sen dedin dersin ,ben demedim sen ruh hastasısın der. Seni hasta eder ama doktora kendi götürür. Doktora götürdüğü için ölene kadar minnet duymanı bekler. Yoldan taş alıp hediye etse Kabe devesi gibi büyütüp o kıytırık taşa 20 karat mücevher gibi değer vermeni bekler. Şu cümleyi duyuyorsanız ilişkinizde iki adım geri atıp düşünmenizi isterim. Herşey senin iyiliğin için.
Ama bu konuda bu söylediklerinzi okumadım … ayrıca sizin anlattığınızda da gizli bir narsistlik yok bayağı alani bir narsistlik bu. Değersizleştirmek, yaptığı şeyi burnundan getirmek… buna ancak görmek istememek ya da konduramamak denebilir.

Ama bu konuda bu söylediklerinzi okumadım … ayrıca sizin anlattığınızda da gizli bir narsistlik yok bayağı alani bir narsistlik bu. Değersizleştirmek, yaptığı şeyi burnundan getirmek… buna ancak görmek istememek ya da konduramamak denebilir.
Değil kuzucum. Narsist bunu sana şöyle yapıyor burnundan getirdiği noktayı sana öyle bir yansıtır ki dahası seni buna inandırır. Suçu kendinde ararsın. Hiç suçun yoktur ama kendini özür dilerken bulursun. Birazcık ama birazcık o gün moralin yerindeyse seni hemen dibe çekmeye çalışır. Aaa senin bu saçların aslında sana hiç yakışmıyor. Kilo aldın bu ara. Zaten seni kimse sevmezdi, benimle evlendin de kurtuldun. Sende çok alınganlık yapıyorsun sadece şaka yapıyorum.
Hiç bitmez. Ne ciddi ne şaka anlamazsın. Neye konuşmalı, neye susmalısın bilemezsin. Çünkü konuyşsan kabahat, sussan kabahatin vardır. Ama hepsi senin yüzünden. Sen 4×4 'lük olsan o öyle davranmak zorunda kalmayacaktır.

Allahtan benim eşim açık açık narsist.

Narsist için sizin kendinizi hırpalamanız, çıldırmanız, ağlamanız,karşısında aptal duruma düşmeniz önemlidir. Zaten o mükemmel birisi.

Siz kendinizi yırtarsınız ama o tepkisizce hatta ufak bir sırıtmayla izler sizi.
Bakın bu tespitler önemli arkadaşlar. Es geçmeyin. Aynısını bana yapardı. Baktığında çok iyi biri. Gezdirir, evde yardımcı olur, küfür yok,işine gider gelir. Ama bir sorun karşısında aynen bu tepkiyi görürsünüz. Kendini parçala sadece dinler. Haklısın der. Amaaa senin en ufak hatanda ağzına eder. Unutmaz. Küser. Konuşmaz.
Ne kadar ilgilenirsen ilgilen asla doyuramazsın. Sürekli bekler sürekli, ama her seferinde kulp takacak bir şey bulur. Ya onun giyeceği çorabı yanlış çıkarırsın, ya gömleğinin ütüsünü beğenmemiştir.
Kritik cümleler. Evet aynen böyle. Çok ota b.ka takılırlar. Aynen böyle basit şeylere takılıyorlar. Demez ki bu kadın evine bakıyor. N.mussuz değil. Yemeğini yapar. Bana kötü davranmaz. Hayır bunlara değil. Saçma şeylere takılır. Vay çorabımın teki neden yok. Vay yemek neden tuzlu.
Şu cümleyi duyuyorsanız ilişkinizde iki adım geri atıp düşünmenizi isterim. Herşey senin iyiliğin için
Bu cümleden nefret ediyordum artık. Senin iyiliğin için istiyorum. Hayır istemiyorum diyorsun. Bu sefer de vurdumduymazlık ya da öfkeli olmakla suçluyor.

@Seymahncım narsist eşe sahip her kadın aynı şeyi söyler, aynı şeyi anlatır. Sanırsınız ki hepimizin kocası tornadan çıkmış gibi tek tip. Aynı davranışlar, aynı tepkiler, aynı cümleler. Hepsi aynı, gerçekten aynılar.
Benim iyiliğim için bir şey yapma diyorum ama ben iyilik bilmez nankör oluyorum.
Eşimde öyle çok iyi baba, evine bakar, bir dediğim iki olmaz, kariyer zaten muazzam, evimiz, arabamız herşeyimiz üst segmentte.
Ama içi bomboş.

Benim iyiliğim için bir şey yapma diyorum ama ben iyilik bilmez nankör oluyorum.
Eşimde öyle çok iyi baba, evine bakar, bir dediğim iki olmaz, kariyer zaten muazzam, evimiz, arabamız herşeyimiz üst segmentte.
Ama içi bomboş.
Gerçekten buralara hep size katılıyorum demekten ve insanların hep aynı şeyleri yazıyorlar demesinden de çekiniyorum:) ama hakikaten aynı tornadan çıkmalar. Ve özellikle bazı cümlelerinizi cımbızla seviyorum. Çünkü o cümleler onların temel özelliği.

Aynısı diyeceğim. Ya ben iyilik istemiyorum diyorum. Bu sefer ne oluyor. Ben fedakarim sen bişey yapmiyorsun oluyor. Ya beni bana bırak Karışma diyorum. Bağırarak değil he. Yanlış anlasilma olmasın. Normal insan gibi diyorum . Bunu tamam bildiğini yap. İlgilenmiyorum. Ya da bana karışma kısmına takılıp öfkelisin oluyorum.

X