Gorumcenin oğlunun sünnetine takı ne verdiniz?

Benim gorumcemde taktiği altını bekler. Eşim bekarken yegenlerine gereken herşeyi yapmış oralarini dusuneceksek eşim bekardi ablası evlenirken ona altın kelepçe takıyor ama biz evlenirken sadece çeyrek 🤷 eşim yeğenleri olduğunda bekardi yine fazlasıyla alıp yapıyor ama gorumcem sadece küpe getiriyor. Onuda bilemem yani 200ede küpe var 700ede var bide bana diyor ben çeyrek takacaktim ama küpe aldım sonra diye 🙄 yani onuda iki kızarma küpe taktığı için eşim derseki çeyrek takmaya zorlayalim kendimizi diye en fazla oda yani e tamam diyim kavgasını yapmam asla
Yani ben arkamdan bu konuşulmasın diye yaptım cokta yağ bal içinde değildim yani.çünkü illaki lafı gelir baya olay oluyor eşim tarafında 12 yıl oldu evlendiğim kv hala bizim düğünde 2 çeyrek altın gelmemiş o götürdüğü halde hala lafını yapar.

Bende aynı şekilde güle güle kullanın diyeceğim 🤷
Bende de var benzer görümce yok çocuğuma bişey almıyorsun abi götürmüyorsun abi çağırmıyorsun abi o ne beğenmedim abi diye genelde memnun olmaz ve sürekli söylenir açıklama yapmam dilimi bile yormam boşverin yani canınız ne istiyorsa onu yapın

Ya ayrica sarma benim kırmızı çizgim
Kolay kolay kimsenin yaptığını yemem
Sardigi sekli begenmem
Kaynanam.her bayram sarma sarar gozumun icine bakar begenecek miyim diye
Kizlari(gorumcelerim) surekli yine yengem gibi yapamamissin anne der
Tarif gizlemem veririm ama el lezzeti galiba
O yuzden benim duzenledigim bi davette baskasinin sarmasini yedirtmem
Sarmam meshurdur, kartvizitim gibidir :KK70:
Var mi benim gibi bi manyak acaba 😅

Sardigi sekli begenmem
Hayır haklısınız mesela bende herkesin elinden yemem iç malzemesi kararı falan herkesin lezzeti bir degildir ama gorumceme hazır olsun o yer

Bende de var benzer görümce yok çocuğuma bişey almıyorsun abi götürmüyorsun abi çağırmıyorsun abi o ne beğenmedim abi diye genelde memnun olmaz ve sürekli söylenir açıklama yapmam dilimi bile yormam boşverin yani canınız ne istiyorsa onu yapın
Gram takacağım ne derse ne düşünürse düşünsün valla

Sardigi sekli begenmem
Ayy ben tarif istiyorum nolur nolur😊😊

Ayyy ben tarif istiyorum nolur nolur☺️
Yaprak sarmayı ben bulgurla yaparım. 3 bardak bulgura 3 adet soğan dograrim bol olunca güzel olur sonra salcayida bol koyarım soğanla salçayı kavururm bulguru ekleyip karıştırınca 3 bardak bulgura 1bucuk bardak su koyar çekmesini beklerim pişiririm. Altını kapatıp biraz dinlendiririm. Snra nane dokerim birazda pul biber azcikta karabiber ama az😁

Yaprak sarmayı ben bulgurla yaparım. 3 bardak bulgura 3 adet soğan dograrim bol olunca güzel olur sonra salcayida bol koyarım soğanla salçayı kavururm bulguru ekleyip karıştırınca 3 bardak bulgura 1bucuk bardak su koyar çekmesini beklerim pişiririm. Altını kapatıp biraz dinlendiririm. Snra nane dokerim birazda pul biber azcikta karabiber ama az😁
İlk kez duyuyorm ben pirinçle karışık yapıyordm hep. Mutlaka deniycem teşekkürler 😊

herkes birbirinin evinden haberdar herkes birbirinin evinin içinde, küpe takılmış, çeyrek takılmış, yaprak sarma istenmiş, herkes birbirinin ne taktığını ne giydiğini aklında tutuyor, biri çeyrek takmışsa ona çeyrek götürmek gerekiyormuş

bu kısma net katılıyorum görümcem yok 2 eltim var kimseye bunları anlatacak veya bilecek kadar yakın olmam.evimin içi benim özelim kimseyi ilgilendirmez bende kimseninkiyle ilgilenmem.

ama takı konusu bazı yörelerde gerçekten cok sıkıntılı borç olarak görüyorlar çünkü.ilk evlendiğimiz de kayınvalide her düğünde altın yapın götürün derdi sonra sizede gelir mantıgıyla ama 100 lira götürürsen aradan 10 sene geçer oda size 100 lira getirir ama değeri kalmaz derdi.para verecekseniz de dolar yapın verin derdi hattı bir keresinde düğünü haber vermek için aradığında altınınızı hazırlayın demişti.var mı yokmu diye sormak yok altını hazırla direk. durumum neye yeterse onu takarım demiştim bi daha da öyle bi laf diyemedi.ama biliyorsamda bana takmışlar karşılıgını götürmek isterim illaki.eşimde annesinden böyle alışık oldugu için eger içimden birine çeyrek takmak geliyorsa ve biliyorsam taktıgım kişi bana bunu getiremeyecek yardım olsun diye takıyorum eşime söylüyorum ben bu altını takıyorum ama karşılık beklemiyorum ona göre diye sağolsun oda bişey demiyor

bu kısma net katılıyorum görümcem yok 2 eltim var kimseye bunları anlatacak veya bilecek kadar yakın olmam.evimin içi benim özelim kimseyi ilgilendirmez bende kimseninkiyle ilgilenmem.

ama takı konusu bazı yörelerde gerçekten cok sıkıntılı borç olarak görüyorlar çünkü.ilk evlendiğimiz de kayınvalide her düğünde altın yapın götürün derdi sonra sizede gelir mantıgıyla ama 100 lira götürürsen aradan 10 sene geçer oda size 100 lira getirir ama değeri kalmaz derdi.para verecekseniz de dolar yapın verin derdi hattı bir keresinde düğünü haber vermek için aradığında altınınızı hazırlayın demişti.var mı yokmu diye sormak yok altını hazırla direk. durumum neye yeterse onu takarım demiştim bi daha da öyle bi laf diyemedi.ama biliyorsamda bana takmışlar karşılıgını götürmek isterim illaki.eşimde annesinden böyle alışık oldugu için eger içimden birine çeyrek takmak geliyorsa ve biliyorsam taktıgım kişi bana bunu getiremeyecek yardım olsun diye takıyorum eşime söylüyorum ben bu altını takıyorum ama karşılık beklemiyorum ona göre diye sağolsun oda bişey demiyor
Evet bazı yerlerin altın kültürü farklı, ki baba tarafımda da altın olmazsa olmazdır, aynen sizin dediğiniz gibi takılan altını borç görürler, mutlaka tam altına tam altın, bileziğe bilezik takılır, onlarda çeyrek takılmaz lafı bile edilmez, sünnette dahi sünnet olan çocuğa halası, amcası, teyzesi, dayısı gibi yakın akrabalar bilezik getirir uzak akrabalar tam altın getirir, kısaca bizde en az takılan tam altındır ama bana ters geliyor böyle şeyler o yüzden adetlerine hiç uymadım, ayrıca karşılık beklemek de tuhaf geliyor açıkçası:KK43:

X