Deri ve Cilt Hastalıkları Gül Hastalığı (rosacea)...

Balemdar

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
10 Haziran 2016
553
154
25
Arkadaşlar merhaba beni hatırlarsınız belki 1 temmuzda babamı kaybetmiştim, sonrasında covid geçirmiştim şimdi de başka sağlık sorunlarım oluştu kistim varmış 6 cm kadar sol yumurtalıkta, ilaç kullanıyorum sürekli kanamam var ama bu da bişey değil 15-16 ağustostan beri sırtımda çıkmaya başlayan sonrasında vücuduma yayılan bir sürü döküntüm oluştu doktora gittim 2 krem 1 iğne verdi rosacea yani gül hastalığı dedi stres sıkıntıda çıkıyormuş ama asla geçmiyor benimki 4 tüp krem bitirdim yok geçiyor tekrar çıkıyor çevrenizde bunu yaşayan var mı nası geçmiş yani çok rahatsızım bu yüzden lazere gidemiyorum egzama diye geçiyor bu yüzden cildim hassas lazerde de çok canım yanıyor bunu nası aşacağımı bilmiyorum 2. Defa doktora da gittim biyopsi aldılar bir döküntümden henüz sonucu çıkmadı karışım vazelinli basit bir ilaç verdi ben de hemşireyim düzenli de kullandım ama yok arkadaşlar konazol şampuan verdi 3 kutu bitirdim yok aşamıyorum bunu ve çok rahatsızım ara ara yüzüme de vuruyor napıcam bilmiyorum...

Benim yüzüm güneşten sonra öyle oluyordu doktor roza demişti. Şimdi geçti kendiliğinden. Koza kükürtlü sabunla yıkıyorum yüzümü onunla geçti. Hem cildi kurutmuyor bana iyi geldi. Benim göz çevremde var, roza jel kremini sürünce geçiriyor. Normal krem değil de jel olanı. Bana da lazer önermişti ama şimdi kendiliğinden geçti. Güneş ve stres iyi gelmiyor. Beslenmenize dikkat edin.

Benimki çok ilerledi tüm vücudumu sardı çok kaşınıyor ne yapıcam bilmiyorum

Gül hastalığını iki kere geçirdim. Advantan isimli krem iyi gelmişti. Yalnız benim boynumdan aşağı tüm vücuduma yayılmıştı. Bir gün ketçap yediğimde artmıştı sanki ya da tesadüftü sizde takip edin. Yalnız kremi tavsiye ederim. Bende ilk başta doktora gitmeden eczacıya danışarak roza diye bir krem almıştım. Geçmeyince doktora gittim yüzdeki çıkanla vücuttaki çıkan farklıymış. Roza yüz için kullanılırmış. Advantan vücut için.

Benim arkadaşımda vardı, ona la roche posay ın bir jeli ve tto nun çay ağacı yağlı yüz yıkama jeli iyi geldi.

Bana 4 yil once rosacea tanisi kondu. Kardesimin vefatindan sonra asiri derecede artti. Ellerimde, kollarimda ve ozellikle yuzumde cikti. Oncelikle bu hastaligi kabullenmek gerekiyor. Rosacea tekrarlayabilen bir hastalik. Kalici yani. Aldiginiz onlemlerle ancak kontrol altina alabilirsiniz ama mucize beklemeyin. Kontrol altina almak yillar alabilir. Benim ilk atagimda 8 ay, ikinci atagimda ise 1 yil surdu iyilesmesi. Ikinci atagim yazin bas gostermisti ve gunes daha kotu yapmisti.

Oncelikle sizde hastaligi ne azdiriyor ogrenmeniz lazim. Hastalik doneminde kafein, domates, asitli icecekler, yagli yiyecekler, sut ve sut urunleri tuketimini tamamen kestim. Gunese cikmadim mecbur kalmadikca. Cikmam gerektiginde 50+ faktor gunes kremiyle. Makyaj zaten yapmam ama o da yasakti. Parfumlu kremler ve makyaj malzemeleri de kullanmamanizi tavsiye ederim. Ben hala dikkat ediyorum. Omur boyu diyet gibi ama baska caresi yok benim icin. Bunlar bende azdiriyor. Her cilt hastaliginin temelinde bagirsaklarin iyi calismamasi yatiyor. Bagirsaklarin islevini guclendirmek icin probiyotik kullanabilirsiniz. Bol bol zerdecal cayi tukettim, tuketiyorum. Cilde cok iyi geliyor. Gunes kremsiz kisin bile disari cikmiyorum. Bu sure boyunca denizi kumsali unutun. Ben hayatim boyunca gidemeyecegimi biliyorum cunku aninda aziyor. Yaz mevsiminden nefret ediyorum, her yaz stres basiyor ne yapicam diye ama yapacak birsey yok.

Bunlarin yani sira evet stres en buyuk dusmani bu hastaligin. Stres yapmayacaksiniz. Soylemesi kolay ama en kucuk streste bile hemen farkediyorum yuzumde. En son ben iyilesme surecini hizlandirmak icin bir arkadasiminda tavsiyesi ile akapunktur tedavisi gordum. 6 seans gittim. Iyilesmeyen yaralarim iyilesti gercekten de. Belki size de faydasi olur. Gecmis olsun..

Çok geçmiş olsun yaklaşık 2 sene önce bende geçirdim benim genelde kasık bölgemde çıkmıştı 2 ayrı krem kullandım (ectopıx ve excıpıal lipo) baya iyi gelmişti umarım en kısa sürede atlatırsınız sizde

Bin yillik uyeyim.2.konumu bu sebeple acmayi dusunuyodum bende.Bu sira atak donemi .Yaz sicaginda boyle degildim su 1 aydor benim de roza felakettt.
Tamamen yok olmuyor zatwn.Stres tetikliyor..Ozel bir beslenme gerekiyor.Nette lazerle hafifleten var ama her seye tepki veren ultra hassas bir cildiniz varsa benim gibi o da zor.Ben de ne yapacagimi bilmiyorum.😑

Gül hastalığını iki kere geçirdim. Advantan isimli krem iyi gelmişti. Yalnız benim boynumdan aşağı tüm vücuduma yayılmıştı. Bir gün ketçap yediğimde artmıştı sanki ya da tesadüftü sizde takip edin. Yalnız kremi tavsiye ederim. Bende ilk başta doktora gitmeden eczacıya danışarak roza diye bir krem almıştım. Geçmeyince doktora gittim yüzdeki çıkanla vücuttaki çıkan farklıymış. Roza yüz için kullanılırmış. Advantan vücut için.
Roza krem beni mahvettii 😑

Bana 4 yil once rosacea tanisi kondu. Kardesimin vefatindan sonra asiri derecede artti. Ellerimde, kollarimda ve ozellikle yuzumde cikti. Oncelikle bu hastaligi kabullenmek gerekiyor. Rosacea tekrarlayabilen bir hastalik. Kalici yani. Aldiginiz onlemlerle ancak kontrol altina alabilirsiniz ama mucize beklemeyin. Kontrol altina almak yillar alabilir. Benim ilk atagimda 8 ay, ikinci atagimda ise 1 yil surdu iyilesmesi. Ikinci atagim yazin bas gostermisti ve gunes daha kotu yapmisti.

Oncelikle sizde hastaligi ne azdiriyor ogrenmeniz lazim. Hastalik doneminde kafein, domates, asitli icecekler, yagli yiyecekler, sut ve sut urunleri tuketimini tamamen kestim. Gunese cikmadim mecbur kalmadikca. Cikmam gerektiginde 50+ faktor gunes kremiyle. Makyaj zaten yapmam ama o da yasakti. Parfumlu kremler ve makyaj malzemeleri de kullanmamanizi tavsiye ederim. Ben hala dikkat ediyorum. Omur boyu diyet gibi ama baska caresi yok benim icin. Bunlar bende azdiriyor. Her cilt hastaliginin temelinde bagirsaklarin iyi calismamasi yatiyor. Bagirsaklarin islevini guclendirmek icin probiyotik kullanabilirsiniz. Bol bol zerdecal cayi tukettim, tuketiyorum. Cilde cok iyi geliyor. Gunes kremsiz kisin bile disari cikmiyorum. Bu sure boyunca denizi kumsali unutun. Ben hayatim boyunca gidemeyecegimi biliyorum cunku aninda aziyor. Yaz mevsiminden nefret ediyorum, her yaz stres basiyor ne yapicam diye ama yapacak birsey yok.

Bunlarin yani sira evet stres en buyuk dusmani bu hastaligin. Stres yapmayacaksiniz. Soylemesi kolay ama en kucuk streste bile hemen farkediyorum yuzumde. En son ben iyilesme surecini hizlandirmak icin bir arkadasiminda tavsiyesi ile akapunktur tedavisi gordum. 6 seans gittim. Iyilesmeyen yaralarim iyilesti gercekten de. Belki size de faydasi olur. Gecmis olsun..
Yalnız değilmişim, güneş kremi olarak ne önerdi doktor?

Benim de 6-7 yıl önce olmuştu, ama sırt ve göğüs-karın bölgesiyle sınırlı kalmıştı. Sizin daha ciddi sanırım. Doktor ara ara ataklar olabilir hayatın boyunca demişti. Çok üzülmüştüm ama onlar iyileşince bir daha hiç çıkmadı, kremleri kullandım başka bir şey yapmadım. Umarım sizde de öyle olur. Çok umursamayın zaten sıkıntı stresle alakalı, taktıkça belki daha çok artar.

Esimde oldu tedavisi yok yani net bir tedavi yok yatistirici kortizonlu kremler verdi cok uzun zaman devam etti ama stresle alakali dendi sonra kendiliginden gecti bidaha cikmadi ama doktor her zaman tekrarlayabilir stres kaynakli demisti.

Arkadaşlar merhaba beni hatırlarsınız belki 1 temmuzda babamı kaybetmiştim, sonrasında covid geçirmiştim şimdi de başka sağlık sorunlarım oluştu kistim varmış 6 cm kadar sol yumurtalıkta, ilaç kullanıyorum sürekli kanamam var ama bu da bişey değil 15-16 ağustostan beri sırtımda çıkmaya başlayan sonrasında vücuduma yayılan bir sürü döküntüm oluştu doktora gittim 2 krem 1 iğne verdi rosacea yani gül hastalığı dedi stres sıkıntıda çıkıyormuş ama asla geçmiyor benimki 4 tüp krem bitirdim yok geçiyor tekrar çıkıyor çevrenizde bunu yaşayan var mı nası geçmiş yani çok rahatsızım bu yüzden lazere gidemiyorum egzama diye geçiyor bu yüzden cildim hassas lazerde de çok canım yanıyor bunu nası aşacağımı bilmiyorum 2. Defa doktora da gittim biyopsi aldılar bir döküntümden henüz sonucu çıkmadı karışım vazelinli basit bir ilaç verdi ben de hemşireyim düzenli de kullandım ama yok arkadaşlar konazol şampuan verdi 3 kutu bitirdim yok aşamıyorum bunu ve çok rahatsızım ara ara yüzüme de vuruyor napıcam bilmiyorum...
Merhaba ben de vardi. Gecti epeydir. Cok nadir cikiyor. Gercekten stres cok etkili. Hatta kafama taktikca daha cok kizariyordu. Artik cok nadir 1 gun kizarip geciyor.

Bu hastalığın en büyük sebebi stres.Ben ne zaman stresli bir dönem geçirsem çıkıyor daha sonra kayboluyor.

Lise sınavına girdiğim sene bende de çıkmıştı stresten oluyormuş. Stresi azaltın ve duş jeli gibi şeyleri bir müddet bırakın bana doktorun tavsiyesi bu şekilde olmuştu. Kremleri düzenli kullanınca geçmişti.
Fakat her streste üzüntüde bir miktar tekrarlıyor maalesef doğru. Oğlumu kaybettikten sonra daha şiddetli olarak yine göbek-baldır-kol-bacaklarda çıkıp yayıldı. Benimki inatçı değil sanırım yine krem kullanınca geçti. Umarım sizinde geçer biraz gerilimli ortam ve düşüncelerden uzak durun, geçmiş olsun🙏

Romatoloji bölümüne gitmiş ve çaresini bulmus aile hemsiremiz banada tavsiye etmişti ben daha gidemedim yüzümde var krem işe yaramıyor sıkıntı üzüntü yok yama testi öneriliyor Allah şifalar versin inşallah

çok zor şeyler yaşamışsınız. başınız sağolsun ve geçmiş olsun. genelde stresli zamanlarda çıkıyor. stres bitince de kayboluyor. duygularınız içinize atıp yaşıyorsanız. vücutta bu şekilde tepki olarak çıkıyor. bir destek alsanız kolay şeyler yaşamamışsınız sonuçta. psikolojik olarak rahatlayınca geçecektir. Rabbim yardımcınız olsun.

Maalesef öyle bir şey ki ne olduğunu anlamadan birden başlıyor , bazen hafifliyor bazen artıyor. Ergenlikte bile sivilce çıkmayan bembeyaz bir cildim vardı herkes ne kullandığımı sorardı. Hamilelikle beraber yüzüm ara ara kızarmaya başladı. Aşırı kötü bir hamilelik geçirdim. Suratım pıtır pıtır kırmızı kabarcıklar doldu. 3 yıldan fazladır kırmızı ve kabarcık dolu bir suratla geziyorum. Boynumda da çıkmaya başladı artık. Tedavisi stressiz yaşam, iyi gelmeyen besinleri tüketmemek, sıcak soğuk dengesine vs dikkat etmek deniliyor ama benim için bunlar zor

Geçmiş olsun.Bende de 6-7 sene önce çıkmıştı yüzüm dışında bütün vücudumda vardı.once bir yanık lekesi gibi birşey çıkmıştı sonra yayıldı madalyon deniyormus ona.Cesitleri var sanırım gül hastalığının aynısı mi bilemedim.dr stresten demisti.drun yazdığı reçeteye göre eczacı bir karışım hazırlamıştı gül suyu gibi kokuyordu kireç rengi bulanık su gibi birşey onunla geçti kisa sürede

14 yıl önce ilk hamileliğimde oldu. Hamilelikte ilaçlarla azaldı. Hamilelik sonrası kendiliğinden geçti. Bir daha da olmadı

X