Deri ve Cilt Hastalıkları Gül Hastalığı (rosacea)...

Kayinvalidemin yuzunde var. Ben bildim bileli var cok zor. Guneste kalirsa ve kizartma vs yaparsa ocağın basinda cok durursa daha kötü oluyor.
Saracoglunun videolarini izleyip aktardan birsey almistim ona. Havanda dövüp yemesi gerekiyordu nasil desem boyle kuş yemi gibi birsey. Incirin icindeki nokta nokta seyler gibi. Ama yiyemedim demisti. Onu bi arastirin isterseniz. Ismini hatirlayamiyorum uzerlik olabilir mi acaba

Maalesef hiç bir zaman geçmeyen bir durum. Bildiğim kadarıyla buhar ve nemli ortam da hastalığı tetikliyor. Eğer döküntüler sırt bölgenizdeyse hava almasını sağlayın. Çıtçıtlı body giymeyin. En azından evde bol kıyafetler giyin. Yani sırtınızın terlememesini sağlayın.

Arkadaşlar merhaba beni hatırlarsınız belki 1 temmuzda babamı kaybetmiştim, sonrasında covid geçirmiştim şimdi de başka sağlık sorunlarım oluştu kistim varmış 6 cm kadar sol yumurtalıkta, ilaç kullanıyorum sürekli kanamam var ama bu da bişey değil 15-16 ağustostan beri sırtımda çıkmaya başlayan sonrasında vücuduma yayılan bir sürü döküntüm oluştu doktora gittim 2 krem 1 iğne verdi rosacea yani gül hastalığı dedi stres sıkıntıda çıkıyormuş ama asla geçmiyor benimki 4 tüp krem bitirdim yok geçiyor tekrar çıkıyor çevrenizde bunu yaşayan var mı nası geçmiş yani çok rahatsızım bu yüzden lazere gidemiyorum egzama diye geçiyor bu yüzden cildim hassas lazerde de çok canım yanıyor bunu nası aşacağımı bilmiyorum 2. Defa doktora da gittim biyopsi aldılar bir döküntümden henüz sonucu çıkmadı karışım vazelinli basit bir ilaç verdi ben de hemşireyim düzenli de kullandım ama yok arkadaşlar konazol şampuan verdi 3 kutu bitirdim yok aşamıyorum bunu ve çok rahatsızım ara ara yüzüme de vuruyor napıcam bilmiyorum...
Benim babamda oldu burnunda olmuştu sadece ama burnu şişiyor ve kıpkırnzı oluyordu onda da strese bağlı oldu. Yam olarak geçti diyemem belki ama onu yeşil çay çok rahatlattı. Sallama yeşil çayı sudan çıkarıp burnunjn üstüne koyduk

Arkadaşlar merhaba beni hatırlarsınız belki 1 temmuzda babamı kaybetmiştim, sonrasında covid geçirmiştim şimdi de başka sağlık sorunlarım oluştu kistim varmış 6 cm kadar sol yumurtalıkta, ilaç kullanıyorum sürekli kanamam var ama bu da bişey değil 15-16 ağustostan beri sırtımda çıkmaya başlayan sonrasında vücuduma yayılan bir sürü döküntüm oluştu doktora gittim 2 krem 1 iğne verdi rosacea yani gül hastalığı dedi stres sıkıntıda çıkıyormuş ama asla geçmiyor benimki 4 tüp krem bitirdim yok geçiyor tekrar çıkıyor çevrenizde bunu yaşayan var mı nası geçmiş yani çok rahatsızım bu yüzden lazere gidemiyorum egzama diye geçiyor bu yüzden cildim hassas lazerde de çok canım yanıyor bunu nası aşacağımı bilmiyorum 2. Defa doktora da gittim biyopsi aldılar bir döküntümden henüz sonucu çıkmadı karışım vazelinli basit bir ilaç verdi ben de hemşireyim düzenli de kullandım ama yok arkadaşlar konazol şampuan verdi 3 kutu bitirdim yok aşamıyorum bunu ve çok rahatsızım ara ara yüzüme de vuruyor napıcam bilmiyorum...
Merhaba canim..cok gecmis olsun..ve basin saolsun..benimde babamin rahatsizlandiginda ortaya cikmisti yuzumde ilk..babami kaybettikten sonra..alerji durumundan gecti..daha ileri boyutlara ulasti..alev alev yanmalar oldu..igrenc sivilceler olustu..doktorum karisim krem ve antibiyotik verdi bilmiyorum ondanmi gecti bi sure..ama daha sonra tekrar cikti..daha cok cok yoruldugum donemlerde..sabirim bagisikligimin dustugu donemlerde tekrar ataga geciyor..gebelik duaundugum icin ilaclari kullanamiyorum buaralar..ama gecen bir markette..kasiyer bir arkadas..bana madelebi onerdi..ondada akne rosa varmis..madelebi kullanmis ve gecmis..hakkaten yuzunde hicbirsey kalmamisti..su gebelik tedavilerim bittikten aonra madelebe basliyacagim bende..

Cok gecmis olsun. Etrafimizda olanlar var ve kullanipta memnun kaldiklari tek sey ev yapimi kantaron yagi oldu. Insallah sizede sifa olur

50 60 yıldır ilaç yapan bazı eczaneler var. Onlardan birini bulun ve gidip mutlaka deneyin.

Tecrübe sonuçta .

Hangi şehirdesiniz. ?

2 yıl önce bendede oldu doktor doktor gezdim kremler bitince tekrar yayılıyordu etek giymeyi falan özlüyordum bacaklarım yüzüm özellikle karın bölgemde çok fazlaydı.Bir cildiyeci doktoru görür görmez bu Gül hastalığı dedi kesinlikle vucudunu kurutan şeyler yapmicaksin kese yasak duş jeli sabun yasak kısacası vücuduna su dışında sabun türevi bir ürün değdirme dedi üroderm krem yazdı ve o gün bugündür ben duş jeli yada sabun kullanmiyorum ama her gün duş alıp yumuşak liflerile vücudumu ovaliyorum ve 2 yıldır hiç çıkmadi çok şükür mutlaka deneyin çok zor bir hastalık

2 yıl önce bendede oldu doktor doktor gezdim kremler bitince tekrar yayılıyordu etek giymeyi falan özlüyordum bacaklarım yüzüm özellikle karın bölgemde çok fazlaydı.Bir cildiyeci doktoru görür görmez bu Gül hastalığı dedi kesinlikle vucudunu kurutan şeyler yapmicaksin kese yasak duş jeli sabun yasak kısacası vücuduna su dışında sabun türevi bir ürün değdirme dedi üroderm krem yazdı ve o gün bugündür ben duş jeli yada sabun kullanmiyorum ama her gün duş alıp yumuşak liflerile vücudumu ovaliyorum ve 2 yıldır hiç çıkmadi çok şükür mutlaka deneyin çok zor bir hastalık
Yani neyle yıkanacağımı şaşırdım sabunsuz nası yıkanıcam bilmiyorum 🥺 kremler bitince bende de tekrar yayıldı sırtımda ve karın bölgemde çok çok fazla dediğiniz gibi yaparım yumuşak bir lifle ama en ufak bişeyde çıkacaksa işimiz var insanın derdi biter mi.. bende ekza mant ve momecon en çok işe yaradı o da bitince tekrar çıkıyo zaten.. kantaron yağı alacağım şimdi

50 60 yıldır ilaç yapan bazı eczaneler var. Onlardan birini bulun ve gidip mutlaka deneyin.

Tecrübe sonuçta .

Hangi şehirdesiniz. ?
Erzurumdayım, var öyle bir eczane fakat gerçekten bi çok ilaç denedim karışım ilaç da aldım o eczaneden fakat hiç bi işe yaramadı..

Merhaba canim..cok gecmis olsun..ve basin saolsun..benimde babamin rahatsizlandiginda ortaya cikmisti yuzumde ilk..babami kaybettikten sonra..alerji durumundan gecti..daha ileri boyutlara ulasti..alev alev yanmalar oldu..igrenc sivilceler olustu..doktorum karisim krem ve antibiyotik verdi bilmiyorum ondanmi gecti bi sure..ama daha sonra tekrar cikti..daha cok cok yoruldugum donemlerde..sabirim bagisikligimin dustugu donemlerde tekrar ataga geciyor..gebelik duaundugum icin ilaclari kullanamiyorum buaralar..ama gecen bir markette..kasiyer bir arkadas..bana madelebi onerdi..ondada akne rosa varmis..madelebi kullanmis ve gecmis..hakkaten yuzunde hicbirsey kalmamisti..su gebelik tedavilerim bittikten aonra madelebe basliyacagim bende..
Allah razı olsun sizin de başınız sağolsun.. antibiyotik verilmedi bana bir tane kortizonlu iğne vurdurdum o da işe yaramadı... ve ben hemşireyim çok da yoğun bir klinikteyim hep yoruluyorum terliyorum mecbur hergün duş alıyorum ama inşallah geçer düğünüm var 9 ay sonra vücudum hep yara bere... :KK43:(

Maalesef hiç bir zaman geçmeyen bir durum. Bildiğim kadarıyla buhar ve nemli ortam da hastalığı tetikliyor. Eğer döküntüler sırt bölgenizdeyse hava almasını sağlayın. Çıtçıtlı body giymeyin. En azından evde bol kıyafetler giyin. Yani sırtınızın terlememesini sağlayın.
Tamam çok teşekkürler dikkat edeceğim mutlaka...

Yalnız değilmişim, güneş kremi olarak ne önerdi doktor?

Ben gunes kremi olarak La Roche Posay'in Anthelios Shaka Fluid 50+ isimli kremini kullaniyorum. Ama parfumsuz olanini. Gunes kremlerine de alerjik reaksiyon gosteriyorum, yuzum sivilceyle dolabiliyor ama bu kremi 2 yildir kullaniyorum ve memnunum. Bende sivilce yapmiyor ya da azdirmiyor. Ama insanin cildine uygun gunes kremi bulmasi o kadar zor ki. Hele bizim gibi ultra hassas ciltliler icin. Bulana kadar canin cikiyor.

Antibiyotik ben de bir 6 hafta kadar kullandim son atak doneminde ve aslinda kimseye tavsiye etmiyorum. Benim adet surecimi alt ust etti. Hormonlarim herseyim karisti. Baska bir doktor sana yuksek dozda verilmis, dusuk dozda sorun olmazdi dedi. Zaten hicbir ise yaramadi.

Antibiyotik ben de bir 6 hafta kadar kullandim son atak doneminde ve aslinda kimseye tavsiye etmiyorum. Benim adet surecimi alt ust etti. Hormonlarim herseyim karisti. Baska bir doktor sana yuksek dozda verilmis, dusuk dozda sorun olmazdi dedi. Zaten hicbir ise yaramadi.
Canim madelebii kullanin isterseniz deneyin ..ben suan tuo bebek asamasindayimm..o yuzden..hicbirsey deneyemiyorum..ama kasiyer arkadasin yuzu okada puruzsuzduki..bana dedigine gore iltihapli cok kotu sivilceler olusmus ondada..ve duzenli 2 senedir kullaniyormus..tonigindende almis..bebek gibiydi yuzu..bu bebk islerinden sonra bende alip kullanmayi dusunuyorum..cok gecmis olsun..

Bulunduğunuz ilde tıp fakültesinde geleneksel ve tamamlayıcı tıp anabilim dalı var mı? Akapunktur tedavisi iyi gelebilir.
Benim gül hastalığı değil anca tanı konmamış ama gül hastalığına çok benzeyen döküntğlerim çok stresli bir dönemimde oldu. Bağırsak enfeksiyonu ile birlikte oldu hatta. Defalarca kortizon, ilaç, krem, iğne fayda etmedi ilaç azalttı sonra atak yine atak... Beslenme şeklimi düzenledşm sıfır şeker, gluteni çok az, laktoz da sadece az Bi yoğurt harici tüketmedim. Döküntülerim kaşıntım gitti izi kaldı. O da deniz suyu ile azalıyor.

Ben yaşadım. Ama doktorun verdiği yağlı kremleri kullandım. Stres de ortadan kalkınca düzeldi.

verilen kremleri mutlaka kullanın,bu süreçte vücudunuza sabun deterjan şampuan değmemesi lazım.ellerinizi tabi sabunlayın ama banyoda lif,kese,sabun,duş jeli yasak.başınızı şampuanlarken de kafayı öne atıp yıkayın

verilen kremleri mutlaka kullanın,bu süreçte vücudunuza sabun deterjan şampuan değmemesi lazım.ellerinizi tabi sabunlayın ama banyoda lif,kese,sabun,duş jeli yasak.başınızı şampuanlarken de kafayı öne atıp yıkayın
Ben hala bu sekilde yikaniyorum. Allah'a sukur benim vucudumda cikmiyor ama yuzum asiri hassas. Yuzume asla sabun parfum icerikli yuz temizleyicileri kullanmiyorum. Zaten gunde bir sefer yikiyorum yuzumu. Doktorlarin verdigi kremler sadece gecici cozumler sunuyor. Benim gibi kalici rosacea hastaligi olanlar mutlaka yediklerine ictiklerine ve yuzlerine kullandiklari urunlere cok dikkat etmeli. Ne azdiriyor bir bakmali. Bana doktorum gunluk tut demisti o gun ne yediysem yaziyordum. Bende 1.5 sene gidip geri gelmisligi var yani gitmiyor tamamen. En son atagimin uzerinden 8 ay gecti, tek tuk sivilce disinda sukur bir sorunum yok. InsAllah geri gelmez ama hep tetikteyim.

Bende de cıktı hatta nisanlandıgım zaman bir bayram sabahı. Vücudumdakiler neysede yüzümde kocaman sivilceler 🤦‍♀️gecici bir durum degil sadece ara veren bir hastalık. Yani arada cıkar siz ilacla düzeltirsiniz ertesi gün gecer ama yine hatırlatır siz üzüldüğünüz zaman. Bana roza krem ve silverdin solüsyon verildi insallah sizde de gecer.

X