Gün geçtikçe daha da zorlaşıyor....

erkekler nişanlanınca bir aileci oluyorlar ki sorma. aile kuruyor farkında değil...
güzelim ertele düğünü göster dişini.. benim o kadar pişmanlıklarım var kii.. ah ahhh:kızgın:
evlendiğinde en az annenin evindeki kadar rahat etmeyeceksen ne anlamı var evlenmenin.
hersey olur deme. nişanlına herzaman sen bilirsin deme. :sm_confused:

sen niye bu kadar dert ediyosun birak o düsünsün sonucta dügünüde evide yapacak olan o
herseyin tam olana kadar nisanlilik dönemini uzat sakin kaynana evine gitme bunuda teklif edebilirler hazirlikli ol

ben tamda bu tarz sebeplerden dolayı düğünümü erteledim canım...
ailede müthiş bir rahatlık,adam sendecilik,sırtını dayamalar bilmem neee...bir ay vardı yok dedim olmaz olamaz bu düğün..sancısını çektim hala da çekiyorum o ayrı..ama yapacak birşey yok...ortada nişanlıma yüklemeye çalıştıkları bir borç var ve ben o borcu sırtıma almak istemedim.ne zaman ev satılır o borç biteerrr o zamannn evlenirim dedim çekildim kenara..bıraktım onları başbaşa..yapacak birşey yok enayi değilim evleneyim bu saçmalıklarla..sonuç ne oluyor.geçen her günde nişanlım bu konuda daha bir kararlı daha bir kesin daha da yaptırımlı oluyor..ben birşeyle uğraşmıyorum onlar kendi aralarında uğraşıyorlar..amannn bananneeee diyorum geçiyorum...
artık aileler birşey yapmıyor valla öyle bir devirdeyiz bir çok arkadaşım evlendi hepsi kendi yaptı herşeylerini çok örneğini gördüm.zaten ailelerden birşey bekleyen yok..maddi külfet açmasınlar yeter..biraz amiyane olacak yanlış anlaşılmasın ama tam açıklaması bu.. gölge etmesinler başka ihsan istemez yani..
diyeceğim o ki nişanlınla konuş anlat..size ait olan bir arabayı onlara verip mevcut olan evlerini satıp daha büyüğünü alma lüksünde sakın ama sakın kullandırmayın.lüks diyorum çünkü oğlunu evlendirecek bir aile için gerçekten şuan lüks birşey bu..işte insan rahat olmaya görsün diyecek birşey yok...
biraz bu süreçte sende gözlemle bakalım eve harıl harıl para akışı devam edecekmi nişanlın tarafından..anne baba tabi ihtiyaç varsa yapılabilir ama bir yere kadar o yeri belirle kafanda sessiz kalıp biraz takipte ol..aman bi de ben cadı çoookkkk konuştumm yedim nişanlımın beyninin etiniii yazık çocuğa kaydirigubbakcemile3 şimdiki aklım olsa bu kadar üzmezdim onu çünkü halden durumdan olan bitenden anlayan bir insan..sen daha yapıcı ol konuşmalarında...benim yaptığımı yapma..allah hayırlısını nasip etsin hakkında...

Çok umursamaz bir aileye gelin gideceksin
ama bu kadar olmaz,senin eşya alacağın ev alacağın paranın üstüne yatamazlar
Ayıptır sonrası bunlar olursa siz nasıl evleneceksiniz?

walla nişanlının ailesi çok ilgisizmiş canım yaa...gerçekten oğlunu onun mutluluğunu düşünen aile adım atmadan önce evlatlarını düşünür...ne gerek varmış büyük eve ...otur biraz daha,ev başına mı yıkılıyo sanki.önce bi oğlunu evlendirir güzelce insan...sonrada bütçesine göre naparsa yapsaydı yani...ayıp bu yaptıkları destek olucaklarına köstek oluyolar...hiç acele etme canım bence...biraz daha zaman gerek sana...nişanlın da açık açık konuşsun babasıyla durum belli yani

sen sen ol bütün eşyalarını almadan parasını ödemeden evlenmeyin...evlilik içinde acele etmeyin,sonra çok sıkıntı çekersiniz kimsede yardımcı olmaz...

ailesel sorunlarına sakın karışma bence.. bebnimde eşim nianı düğünü eşyayı herşeyi kendi yaptı.. ve ben ne maddi durumunu biliyordum ne ailesel durumunu hala da çok şey bilmem... çünkü sormam ve karışmam. düğün tarihini belirleyin.. o tarihte ne yapılması gerekiyorsa söylersin yapılır... ama bu konu hakkında konuştukça hem canınız sıkılır. hemde biz demiştik durumu biliyordum tarihi erteliyelim bunu almayıverin gibi şeyleri konuşmaları kolay olur.. onun yerine şuan nişanlına hayatım sen bizim için herşeyin doğrusunu düşünmüşündür. ailende sonuçta insan içine çıkıcak bizi mağdur etmezler. o yüzden önemli değil diyip uzatma istersen.

bence meselenin mühim tarafı siz evlendikten sonra da bu durumun devam edebilme ihtimali.
şimdi düğününüz biraz geç olabilir, ya da sıkıntı çekebilirsiniz. ama bir yola giriyorsunuz mustakbel eşinizle, birbirinize destek oldukca atlatılmayacak sıkıntı yoktur. konuşup bu meseleyi anlaşabilirsiniz, önünüzde bir engel çıktı diye hayallerinizin tehlikede olduğunu düşünüp dertlenmek niye,elbette sıkıntısı olacaktır ama atlatılır.
lakin hadi bu mesele atlatıldı, bir şekilde evlendiniz. peki evlendikten sonra nişanlınızın ailesi aynı şekilde davranmayı sürdürürlerse, evlendikten sonra bu meseleyi halledemezsiniz.
nişanlınızla şimdiden güzellikle konuşun,ona güvendiğinizi birlikte sıkıntıları aşacağınızı, lakin evlendikten sonra bunun gibi durumlarla yüzleşmek istemediğinizi, bunun ihtimal olmasının bile sizi incittiğini ifade edin. nişanlınız olumlu yaklaşmış bence, omuzlanmışyükü, belki şimdi kazandığı para ile ilgili birçok husus, nişanlınız ve ailesi içerisinde çözümleniyor ama evlendikten sonra sizin keseniz sizin kesenizdir, herhangi bir sekilde yardım yapılacaksa ikinizin de rızası olmadır.

canım dürt biraz nişanlını o zaman yoksa bu böyle gider.yüzü yumuşak herhalde nişanlının bişey diyemiyo istedikleri zaman.Ama ona bunun böyle gitmeyeceğini,artık sizin bi aile olacağınızı ve artık sizin ihtiyaçlarınızın olacağını,yarın bigün sizin sıkıntı çekeceğinizi ona tatlı bi dille anlatmaya çalış.Bazılarıda laf söyletmez ya anasına babasına ne kadar onlar evlatlarını düşünmesede fazla üstüne gitmeden şakayla karışık falan söyle sözünü.İçinde hiçbirşeyi tutma bırak sen takacağına söyle sözünü karşındaki taksınopuyorumnanaktan

Ben senin yerinde olsam küserdim nişanlıma. Niye çocuğun arabası satılıp ev alınıyor vee düğün için kredi çekiliyor. Çocuğun arabası düğününe gider onlar da ev için kredi mi çekerler naparlar kendi bilecekleri iş sonuçta sizi ilgilendirmez. Hesapla bakalım de babanın o krediyi aldığı maaşla ödeyebilecek gücü var mı al eline kalemi kağıdı hesapla de. Masrafları da hesaplayın mesela biz öyle yapmıştık eşya masrafı şu kadar düğün balayı masrafı bukadar diye. Sonra da hesaplayın bakalım kayınpederin maaşıyla onların kredisini ödeyebilir mi?

bende 1 aylık nişanlıyım.
sadece şunu anladım işin içine ailelerde girince hiçbişey güllük gülistanlık olmuyo. bazen diyorumki hep sevgili kalsaydık daha mutluyduk ozamanlar.

imza : cisil opuyorumnanaktan
canım öncelikle umarım mutlu olursun suç sende değil nişanlında size ufak bi olay anlatayım karşı komşumuz oğlunu evlendirdi ve gelinciğe kadar bunlara ödetti herşey kredi kart herşey borç 25 milyar borç varmış ve aile ne kadar iyi karşıdan bence senin yapman gereken nişanlıkla otur konuş böle olursa olmaz de seni çok seviyorum ama ben dayanamam de ilerde daha kötü olmaktansa şimdiden düşünelim de ........ açıkca konuş tatlım .............hakkında hayırlısı olsun meleğim umarım herşey gönlünce olur..........opuyorumnanaktanopuyorumnanaktan

daha evlenmeden bu kadar ailenin para mevzusuna girmenizi çok doğru bulmadım açıkcası
babanın maaşı krediye gidiyormuş
nişana ayırıcak bi paraları olmadığı ortada
oğlullarının alıp vermesini hiç abes bulmadım
emin ol o oğulu o yaşa getirene kadar çok para harcamışlardır canım,
kolay büyütülmüyo
annesine babasına da elbette yardım edicek
kimde varsa o yapıcak bana göre

sizin düğüne ve ev olayına gelince
ev almak zorunda değiller
onlara güvenip te evlenicekseniz işiniz zor

eşyalarıda ,istediğiniz gibi bütçenize göre alırsınız
ve birlikte ödersiniz,
atıyorum çok lüks değil ödeyebileceğiniz kadarını alırsınız
yani inana herkes evlenirken kendi evine ve dayalı döşeli eve evlenmiyor
ve artık günümüzde
çalışan çiftler ailelere yük olmamak için
kendi düğününü bile kendileri yapıyor,

karşı tarafın sizi aramaması çok ayıp
dünür oldunuz artık
davette etmeleri lazım

Tatlım Ben şeye takıldım hadi tamam başında baban olmayabilir ama senin hiçmi dayın amcaların deden teyzen enişten yok?? seni istemeye geldiklerinde hiçmi sözde falan gidip yaşadıkları yeri görmediniz nasıl annen bilmez nerde yaşadıklarını??

cnm annem tarafı uzakta zaten onların da hayrı yok sadece 1 teyzem geldi nişanıma aramızda bişe de olmadı
ama işte bahaneler cok hastayım biyere kıpırdayamıorum gelmeyi cok isterdim ama o tarihlerde baska planım war dediler
biz mersinde onlar bursada yasıo ben bikaç kez gittim ama annem hiç dawet edilmedi
bu durumdan ikimiz de kendimizi kötü hissedioruz zaten uzun zamandır gitmiorum we gitmeme kararı aldım :1no2:benneyaptımki

sen niye bu kadar dert ediyosun birak o düsünsün sonucta dügünüde evide yapacak olan o
herseyin tam olana kadar nisanlilik dönemini uzat sakin kaynana evine gitme bunuda teklif edebilirler hazirlikli ol

cnm bu sabah o da aklıma geldi
ewi de büyütüolar derler ki ew almaya ne gerek war aldığımız ew daha büyük bi odasını weririz bile derler
ayyyyy kabussss gibi bir ömür gecer mi sewgi de biter:gitme::gitme::sinifsinif::eek:lmaz::umursamaz:

aynen bende.evlenince ailesiylede evlenmiş oluyorsunuz.heleki bu çocuk hayırlı evlat olmayı abartmış ve sizin menfaatlerinizi göz ardı edip sırf ailesinin menfaatine giden bir erkek.bu demektir ki kendi insiyatifi ve hayati kararları pek oturmamış.istediği kadar iyi bir insan olsun hiç farketmez.akıllı ve sizin menfaatinizi koruyan erkek daha makbuldür.ilerde senin başını çok ağrıtır.çünkü sen geleceğini düşünerek hareket eden mantıklı bir bayansın.

eskiden böyle deildi ki
bana derdi hani ailemdir sewiorum ama bende bi yuwa kurucam
her zaman yanımda ailem olmicak
aile de bi yere kadar diodu
ama işte noolduysa nişandan sonra bi aile sewgisi aileye düşkünlük basladı
aynı sekilde ailesi de nişanlımla daha cok ilgilenmeye basladı
kaybetme korkusu mu sardı bikmiorum ki
kendilerine cekmeye calısıolar

Ben senin yerinde olsam küserdim nişanlıma. Niye çocuğun arabası satılıp ev alınıyor vee düğün için kredi çekiliyor. Çocuğun arabası düğününe gider onlar da ev için kredi mi çekerler naparlar kendi bilecekleri iş sonuçta sizi ilgilendirmez. Hesapla bakalım de babanın o krediyi aldığı maaşla ödeyebilecek gücü var mı al eline kalemi kağıdı hesapla de. Masrafları da hesaplayın mesela biz öyle yapmıştık eşya masrafı şu kadar düğün balayı masrafı bukadar diye. Sonra da hesaplayın bakalım kayınpederin maaşıyla onların kredisini ödeyebilir mi?

cnm bunları bende dedim
alıcaklarımızı düğünü herseyi hesapladık we araba ihtiyacımızı karsılıodu
ailesine de bi külfet olmicaktı biz kendimiz halletmeye calısıcaktık
ilk baslarda ewim olmadan benle ewlenme dien adam şimdi kirada oturmaya beni ikna etti tmm dedim ama biyere kadar
ew olmasın araba gitsin elinden
eşyaları borca alalım sonra aldığı maas yeticek mi ew kirasına taksitlere
dedim ki hiçbişeimiz olmayınca sewgi de kalmıo yawas yawas bitio
herseyimizin tam olmasını isteyen sendin şimdi noldu sana diorum
suçu bana atıo ben seni böyle tanımamısım
sen böyle bi insan olamazsın dio
beni suçluo
ama kızlar kim ister ki böyle bi ewliliği böyle bi hayatı
herkes mutlu olmak için ewlenmio mu
hiçbişeimiz olmazsa borç harç içinde nası mutlu olucaz
sürekli kawga edicez sewgi biticek:1no2::1no2:

canım ailesi zor durumdaysa nişanlında iyi bi insan anladığın kadarıyla onların ahını almak istemiyordur bence her işte bi hayır vardır unutma bakarsın zamanla tüm borçlar kapanır güzel güzel evinizi yaparsınız kimsenin ettiği yanına kalmaz unutma

canım ailesi zor durumdaysa nişanlında iyi bi insan anladığın kadarıyla onların ahını almak istemiyordur bence her işte bi hayır vardır unutma bakarsın zamanla tüm borçlar kapanır güzel güzel evinizi yaparsınız kimsenin ettiği yanına kalmaz unutma

Ailesi zor durumdaysa, neden evlerini satıp daha büyük bir ev alma çabası içinde? Nişanlı oğluna ev dizeceği yerde arabasına göz koymuş. Allahım ne anne babalar var ya !! Bunları duydukça kendi anne babama daha da bir minnet duyuyorum.
Konu sahibesi arkadaşım, sende duruma gidişata bak eğer nişanlın hayır diyemiyorsa, ailesi de yemeye devam ediyorsa bir ömür böyle geçmez. Şu an çok müdahele etme otur ve olanları izle, nişanlın sözünü tutuyormu yoksa iki tarafı idaremi ediyor bir bak. Durum değişmezse ona nişanı atacağını, bir yuva kurmak istediğini, ondan çok büyük şeyler istemediğini, ama ailesinin egolarının daha önemli olduğunu bir ömür boyu hayallerini ikinci plana atamayacağını söyle.
Ayrıca anneni kaale almazmış gibi ne o hareketler? Anneni de seni de saymak zorundalar bu ne böyle yolun başında?
Yorumum sert olduysa kusura bakmayın, cidden çok sinirlendim kötükedihüso

X