Günaha girdim ne yapmalıyım?

O kadını emri vakiyle evinize temizliğe gönderen kadına tepkinizi verseydiniz en başta. Ben hayatta kabul etmezdim tanımadığım bilmediğim birini habersiz yollasalardı. Kim olduğu ne olduğu belli değil 2.5 saatlik işe 1000tl vermek ne paranızın hiç değeri yok mu? En kötü o kadını arardım senle anlaştığımız parayı vermeyeceğim haberin olsun derdim. Elbise konusu da ilk etapta haklısınız tanımadığınız biri hırlı mı hırsız mı belli değil ilk aklınıza tabiki o gelir. Ama iyice heryeri arayıp bakınmanız gerekirdi. Eşiniz direk gidip söyleyerek yanlış yapmış. Siz kul hakkına girdiyseniz bu şekilde o kadın da 2.5 saatlik yarım yamalak işle aldığı 1000tl ile sizin hakkınıza girmiş

Yok gelmesin bir daha. Kapıcıya da durumu olduğu gibi anlattım yani burada anlattığım gibi ve özür diledim. Kapıcı iyi temizlik yapmadığını biliyor, sitede başka birine de gitmiş o da çok şikayet etmiş meğer.

Kendi dilimizdeki yardimci hanımlarla anlasmak dahi zor. Basinda durmak gerekiyor. Yabanci Olunca nasilsa anlamaz diye bastan savma yapip gitmis. Keske ucretini yarim odeseydiniz

Kuzenim de diyor ki kadın torbaya koyup atmıştır pazar çantasına; sen kapıda dikilmeseydin oradan alacaktı belki de diyor. Yok artık o kadar da günaha girmeyelim dedim, neyse ne. Ben en son dolaba astığımı hatırlıyorum. Bilmiyorum ben de.
Yalan değil benim de aklıma o gelmişti

Çok aşırı yoğun bir dönemde kayın ailemi misafir ettim. kayın ailemin geleceği gün eve temizlik için birini çağırmıştım ama o kişi beni ekti ve hiç haber vermeden bana başka birini gönderdi. Gelen kişi sanırım hayatında hiç temizlik yapmamış ve hiç Türkçe bilmiyordu sabah geleceğine saat 12de geldi ve saat 3te gitti, yarım saat yemek yedi toplamda 2,5 saat çalışıp tam gün ücreti aldı, 1000tl. Neyse dedim verdim. Kadın camları hiç silmedi, mutfakta ocağı silmiş lavaboyu silmedi, yerlere viledayı sadece sürmüş silmemiş, mutfakta yere neskafe dökülmüş olduğu gibi duruyordu, bir de sildiği yerlere ayakkabısı ile basıp iz bırakıp gitti.
Kadın hiç Türkçe bilmiyordu ve anlaşamadık. Ülkeye sanırım kaçak gelmiş ve biraz da acıdım kalbi kırılmasın diye fazla bir şey demedim. zaten Türkçe yok anlaşamıyoruz. Kadın gittikten sonra, tüm evi tekrar temizledim tüm camları da kendim sildim epey tilt oldum.
Neyse misafirler geldi Görümcem zor izin aldığı için ve az kalacağı için hergün bir aktivite ile geçti, çadır, dağ yürüyüşü, gece sabahlamalar vs, aşırı uykusuz kaldım ve tüm kahvaltı yemek işleri vs bende, eşim hiç yardım etmedi.
Sonra bir akşam yemeğe dışarı çıkacaktık bir elbisem vardı onu giymek istedim. Bulamadım. Gardırobumuz yeni idi dolayısıyla tüm kıyafetlerimi yıkayıp içine astım ve o elbiseyi askıya asıp gardıroba astığıma eminim hatta kuşağı üzerinde duruyor mu diye kontrol etmiştim asarken. Bunu net hatırlıyorum. Kadın o odada epey yalnız kalmıştı ve aklıma onun almış olabileceğinden başka bir ihtimal gelmedi yok yani. Şimdi başka bir kıyafetim olsaydı "nasılsa evime bir daha sokmam" der geçerdim. kimseye söylemezdim bile ama o elbise benim için çok özel bir elbise idi. Sinir krizi geçirdim, epey söylendim. Eşim de ben söyleme dememe rağmen tuttu kapıcıya söyledi çünkü o kadını gönderen ve beni eken kadın kapıcının bir tanıdığı idi.
Sonra dün elbiseyi bir poşetin içinde bizim portmantonun yanında duran pazar çantasının dibinde buldum. Oraya nasıl girdi bilmiyorum. Acaba ben mi koydum diyorum ama hatırlayamıyorum, dolaba astığımı hatırlıyorum. Acaba kadın gelmeden bir gün önce kuzenime gitmiştim giyerim diye alayım dedim vazgeçtim de oraya mı attım? inanın hatırlamıyorum. Şimdi bu elbisenin kaybolması büyük olay oldu diye eşime elbiseyi bulduğumu söylemeye utandım. Şimdi birinin günahına girdim o elbiseyi bir daha giyebilir miyim? Benim için de çok özel bir elbise idi. Ne yapmalıyım bilmiyorum.
Edit: Tabi ki kapıcıya elbiseyi bulduğumu söyleyeceğim. Kul hakkıdır, günahına girip de orada kalacak değilim. Kadını adı hırsıza mı çıksın? Bu kötülüğü yapacak biri değilim. Bunu yapacak biri olduğumu düşünmeniz beni çok üzdü. O yüzden de belirteyim dedim. Elbiseyi soruyorum çünkü evet her ne kadar özür dilesem de o elbiseyi bir daha giyebilir miyim bilmiyorum.
Peki size ev işlerinde bile yardım etmeyip kendi akrabasını bile ağırlamayan kocanızı ne yapacaksınız?

Yok bir insanın günahına girmenin bedeli 1000tl değil yani öyle ödeşilmez. Düşünün hırsız olmayan bir insanın adını hırsıza çıkartıyorsunuz ve bu duyuluyor. Bunun bedelini ödeyemem. Tabi ki attığım b.ku temizleyeceğim. benim adım çıkacak belki kapıcı vasıtasıyla hani bk attım diye ama bunu da hakkediyorum. Kendimi kötü hissettiğim için elbiseyi bir daha giyemem diyorum yani hep bu olay gelecek aklıma her giydiğimde.
Eee papaza git günah çıkar.ne diyelim.

Elbiseyi bulduğunuzu soyleyeceksiniz.
Hatanizi kabulleneceksiniz.
Tohmet altında bıraktığınız kişinin kabahati olmadığını,olayla alakalı kimselere duyaracaksiniz.
Hem kocaniza hem kapıcı dairesine.
Kadının kulağını gitmiş ise ondan da ayrıca özür dileyerek hellallik isteyeceksiniz.
Oda sizin paranızı alıp temizliğini doğru bir şekilde yapmadığı için sizden helallik almalı.
Yahut paranın bir kismini iade etmeli.
+1 en mantıklısı bu şekilde bencede.

Çok aşırı yoğun bir dönemde kayın ailemi misafir ettim. kayın ailemin geleceği gün eve temizlik için birini çağırmıştım ama o kişi beni ekti ve hiç haber vermeden bana başka birini gönderdi. Gelen kişi sanırım hayatında hiç temizlik yapmamış ve hiç Türkçe bilmiyordu sabah geleceğine saat 12de geldi ve saat 3te gitti, yarım saat yemek yedi toplamda 2,5 saat çalışıp tam gün ücreti aldı, 1000tl. Neyse dedim verdim. Kadın camları hiç silmedi, mutfakta ocağı silmiş lavaboyu silmedi, yerlere viledayı sadece sürmüş silmemiş, mutfakta yere neskafe dökülmüş olduğu gibi duruyordu, bir de sildiği yerlere ayakkabısı ile basıp iz bırakıp gitti.
Kadın hiç Türkçe bilmiyordu ve anlaşamadık. Ülkeye sanırım kaçak gelmiş ve biraz da acıdım kalbi kırılmasın diye fazla bir şey demedim. zaten Türkçe yok anlaşamıyoruz. Kadın gittikten sonra, tüm evi tekrar temizledim tüm camları da kendim sildim epey tilt oldum.
Neyse misafirler geldi Görümcem zor izin aldığı için ve az kalacağı için hergün bir aktivite ile geçti, çadır, dağ yürüyüşü, gece sabahlamalar vs, aşırı uykusuz kaldım ve tüm kahvaltı yemek işleri vs bende, eşim hiç yardım etmedi.
Sonra bir akşam yemeğe dışarı çıkacaktık bir elbisem vardı onu giymek istedim. Bulamadım. Gardırobumuz yeni idi dolayısıyla tüm kıyafetlerimi yıkayıp içine astım ve o elbiseyi askıya asıp gardıroba astığıma eminim hatta kuşağı üzerinde duruyor mu diye kontrol etmiştim asarken. Bunu net hatırlıyorum. Kadın o odada epey yalnız kalmıştı ve aklıma onun almış olabileceğinden başka bir ihtimal gelmedi yok yani. Şimdi başka bir kıyafetim olsaydı "nasılsa evime bir daha sokmam" der geçerdim. kimseye söylemezdim bile ama o elbise benim için çok özel bir elbise idi. Sinir krizi geçirdim, epey söylendim. Eşim de ben söyleme dememe rağmen tuttu kapıcıya söyledi çünkü o kadını gönderen ve beni eken kadın kapıcının bir tanıdığı idi.
Sonra dün elbiseyi bir poşetin içinde bizim portmantonun yanında duran pazar çantasının dibinde buldum. Oraya nasıl girdi bilmiyorum. Acaba ben mi koydum diyorum ama hatırlayamıyorum, dolaba astığımı hatırlıyorum. Acaba kadın gelmeden bir gün önce kuzenime gitmiştim giyerim diye alayım dedim vazgeçtim de oraya mı attım? inanın hatırlamıyorum. Şimdi bu elbisenin kaybolması büyük olay oldu diye eşime elbiseyi bulduğumu söylemeye utandım. Şimdi birinin günahına girdim o elbiseyi bir daha giyebilir miyim? Benim için de çok özel bir elbise idi. Ne yapmalıyım bilmiyorum.
Edit: Tabi ki kapıcıya elbiseyi bulduğumu söyleyeceğim. Kul hakkıdır, günahına girip de orada kalacak değilim. Kadını adı hırsıza mı çıksın? Bu kötülüğü yapacak biri değilim. Bunu yapacak biri olduğumu düşünmeniz beni çok üzdü. O yüzden de belirteyim dedim. Elbiseyi soruyorum çünkü evet her ne kadar özür dilesem de o elbiseyi bir daha giyebilir miyim bilmiyorum.
Eşinize de gerçeği söyleyin lütfen. Eşiniz kapıcı ile nasıl konuştu ya da kapıcı gidip kadinla nasıl konuştu bilemezsiniz. Kadın işini tam yapmamışsa keşke tam para vermeseydiniz ya da ben bunların yapılmasını istiyorum deseydiniz tamamdı ki işini yerine getirmemesinden dem vurabilirdiniz. Şimdi önce iş bilmezliğini anlatıp sonunda da böyle dedim demeniz olmamış. Kendi vicdanızı temize çekmeye çalışmışsınız. Lütfen eşinize de kapıcıya da haber verin daha geç olmadan!

Valla kadın elbiseyi çalmamış ama evine gelip hiçbir şey yapmadan haksız yere 1000 tl ni alıp gitmiş
Elbiseni değil de paranı çalmış
Kapıcı söylememiştir heralde bence o kadına sen elbise mi çaldın diye
Ona söylersin kusura bakma zan altında bıraktım özür dilerim diye
Eşine de gardrobun arkasına düşmüş vs bişey de artık
İşini yerine getirmemesi ile hanfendinin ithamda bulunması apayrı konular. Isini yapmayana beğenmediyse hayır yapıyorum adı altında 1000 lira ücret vermek zorunda değildi. Biz de hayır yapılır ve unutulur gider! Bir iş söz konusu ve yapmadıysa karşılığını tam olarak vermeyebilirdi. Ama hırsızlık gibi bir konu tamamen apayrı bir konu! Ve emin olun doğrunun ortaya çıkması bir bez parçası olan elbiseden daha önemli! Belki de o kadın böyle bir iftira yüzünden bir daha hiç iş alamayacak. Çamur atmak kolay. Önemli olan o attığın çamuru iz bırakmadan temizleyebilmek.

İşini yerine getirmemesi ile hanfendinin ithamda bulunması apayrı konular. Isini yapmayana beğenmediyse hayır yapıyorum adı altında 1000 lira ücret vermek zorunda değildi. Biz de hayır yapılır ve unutulur gider! Bir iş söz konusu ve yapmadıysa karşılığını tam olarak vermeyebilirdi. Ama hırsızlık gibi bir konu tamamen apayrı bir konu! Ve emin olun doğrunun ortaya çıkması bir bez parçası olan elbiseden daha önemli! Belki de o kadın böyle bir iftira yüzünden bir daha hiç iş alamayacak. Çamur atmak kolay. Önemli olan o attığın çamuru iz bırakmadan temizleyebilmek.
Tamam işte ben de özür dilesin düzeltsin durumu dedim
Kadın zaten iş yapmayıp milletten yapmadığı işin parasını alacaksa iş almasa daha iyi bence.

eve temizlik yapmaya diye gelip bişey yapmadan gitmek de o evine gelip parasını aldığı kişinin zamanını, emeğini, çocuğunun rızkını çalmak oluyor. Kadın hayır yapacağım gel evime para vereyim dememiş ki temizlikçi tutmuş.

Elbiseyi çok merak ettim şimdi 😃 Tanımadığın kimseyi bir daha evine sokma bence. 2.5 saatlik temizlik nasıl 1000 tl oluyor o kısmı anlamadım daha cok kadın seni dolandırmış gibi.

Hiç konuşamadığınız insana da güven hissi duyamıyorsunuz. kadınla işaretle anlaşmaya çalışıyoruz. Yeri silmiş güya neskafe duruyor, gösteriyorum, kadın eliyle bir işaret yapıyor anlamıyorum, elime peçete aldım sürttüm yere kadına gösteriyorum yani bunlar silinince çıkar diye kadın da bulaşık süngerini aldı eline yerleri onunla silmeye başladı, ben şok. Tam yerine koyuyordu bulaşık süngerini ki kadının elinden aldım çöpe attım. kadına camları gösterdim, başını salladı böyle evet gibi, silecek zannettim silmedi. Sonra eliyle bitti işareti yaptı, giyindi üstünü gidecek, önüne yiyecek birşeyler koydum yedi gitti, ben de evi temizledim. Telefonunda bana yanmış bina resimleri gösteriyor, eliyle bedeninde bazı yerlere işaret ediyor bir şeyler demeye çalışıyor anlamıyorum, tırstım valla hem de üzüldüm. Bu arada o gönderen kadını da defalarca telefonda aradım bilerek açmıyor. Mesaj attım, kaç para vereceğim dedim 1000tl dedi. Tartışmadım verdim gitti.
Mesele 1000 tl vermek değil de aptal yerine konmak. Emrivaki yapılması. O kadını gonderenle asla isim olmazdı bir daha... Elbise konusunda gereğini yaparsınız zaten. Evet hatanız var ama buna biraz da onlar yol açmış.

Hiç konuşamadığınız insana da güven hissi duyamıyorsunuz. kadınla işaretle anlaşmaya çalışıyoruz. Yeri silmiş güya neskafe duruyor, gösteriyorum, kadın eliyle bir işaret yapıyor anlamıyorum, elime peçete aldım sürttüm yere kadına gösteriyorum yani bunlar silinince çıkar diye kadın da bulaşık süngerini aldı eline yerleri onunla silmeye başladı, ben şok. Tam yerine koyuyordu bulaşık süngerini ki kadının elinden aldım çöpe attım. kadına camları gösterdim, başını salladı böyle evet gibi, silecek zannettim silmedi. Sonra eliyle bitti işareti yaptı, giyindi üstünü gidecek, önüne yiyecek birşeyler koydum yedi gitti, ben de evi temizledim. Telefonunda bana yanmış bina resimleri gösteriyor, eliyle bedeninde bazı yerlere işaret ediyor bir şeyler demeye çalışıyor anlamıyorum, tırstım valla hem de üzüldüm. Bu arada o gönderen kadını da defalarca telefonda aradım bilerek açmıyor. Mesaj attım, kaç para vereceğim dedim 1000tl dedi. Tartışmadım verdim gitti.
Yapmayana iş yaptiramiyorsunuz maalesef. Biri aracılığı ile birini buldum. Taşınma öncesi evi temizlettim. Yerleşirken de yine birini çağırmak istedim. O ev temizleyen kişi yoğundu. Kardeşi dedi ben geleyim. Ablasının işini beğendik diye tamam dedim. Normalde yerleştirmeye eşim de yardım edecekken kadın rahat haraket etsin diye eşim de yardım edemedi. Tek bir odada durdu. Tek yaptığı şey buzdolabını silmek oldu..onun dışında hiçbirisi yapamadı. Dolabı siliyor güya. Lekeyi görüyorum söylüyorum. Onlar çıkmıyor diyor. Deterjansız bezi sürer sürmez çıkıyor ben denediğimde. Gösteriyorum tamam diyor yine aynı. Bütün her yeri tekrar yaptım. Yarısında işi biraktirmadigima çok pişman oldum.. hem param hem vaktim gitmişti. Zaten ev temizdi. Yerleştirme sırasında tekrar üzerine gecilecekti. Bir de eşyaların tozu alınacaktı. Bir tek buzdolabını tekrar silmem gerekmedi. Onun dışında herşeyi tekrar ettim. Üstelik ve yengem de beraber iş yapmaya devam ediyorduk. Tek başına birakmadik. Öyle öyle yardımcı almaya korkar oldum. Çok ihtiyacım var aslında. Ama hep bu sebepten vazgeciyorum.

Peki size ev işlerinde bile yardım etmeyip kendi akrabasını bile ağırlamayan kocanızı ne yapacaksınız?
Ahhaa komik olmuş bu. Koca zabıtası gibi. İlla her konuda kocanın bir şekilde haşlanmasını bekleyen kisiler oluyor. Bu konuda bile olması komik geldi.

Valla bende elbise olayına takılamadım İnsanlık hali
Ama o 1000 TL ti vermezdim. Ağaçtan mı topluyoruz parayı
Çingar çıkaracaksan bundan çıkar

X