Günaha girdim ne yapmalıyım?

gul2016

Popüler Üye
Pro Üye
13 Kasım 2019
6.203
13.198
Çok aşırı yoğun bir dönemde kayın ailemi misafir ettim. kayın ailemin geleceği gün eve temizlik için birini çağırmıştım ama o kişi beni ekti ve hiç haber vermeden bana başka birini gönderdi. Gelen kişi sanırım hayatında hiç temizlik yapmamış ve hiç Türkçe bilmiyordu sabah geleceğine saat 12de geldi ve saat 3te gitti, yarım saat yemek yedi toplamda 2,5 saat çalışıp tam gün ücreti aldı, 1000tl. Neyse dedim verdim. Kadın camları hiç silmedi, mutfakta ocağı silmiş lavaboyu silmedi, yerlere viledayı sadece sürmüş silmemiş, mutfakta yere neskafe dökülmüş olduğu gibi duruyordu, bir de sildiği yerlere ayakkabısı ile basıp iz bırakıp gitti.
Kadın hiç Türkçe bilmiyordu ve anlaşamadık. Ülkeye sanırım kaçak gelmiş ve biraz da acıdım kalbi kırılmasın diye fazla bir şey demedim. zaten Türkçe yok anlaşamıyoruz. Kadın gittikten sonra, tüm evi tekrar temizledim tüm camları da kendim sildim epey tilt oldum.
Neyse misafirler geldi Görümcem zor izin aldığı için ve az kalacağı için hergün bir aktivite ile geçti, çadır, dağ yürüyüşü, gece sabahlamalar vs, aşırı uykusuz kaldım ve tüm kahvaltı yemek işleri vs bende, eşim hiç yardım etmedi.
Sonra bir akşam yemeğe dışarı çıkacaktık bir elbisem vardı onu giymek istedim. Bulamadım. Gardırobumuz yeni idi dolayısıyla tüm kıyafetlerimi yıkayıp içine astım ve o elbiseyi askıya asıp gardıroba astığıma eminim hatta kuşağı üzerinde duruyor mu diye kontrol etmiştim asarken. Bunu net hatırlıyorum. Kadın o odada epey yalnız kalmıştı ve aklıma onun almış olabileceğinden başka bir ihtimal gelmedi yok yani. Şimdi başka bir kıyafetim olsaydı "nasılsa evime bir daha sokmam" der geçerdim. kimseye söylemezdim bile ama o elbise benim için çok özel bir elbise idi. Sinir krizi geçirdim, epey söylendim. Eşim de ben söyleme dememe rağmen tuttu kapıcıya söyledi çünkü o kadını gönderen ve beni eken kadın kapıcının bir tanıdığı idi.
Sonra dün elbiseyi bir poşetin içinde bizim portmantonun yanında duran pazar çantasının dibinde buldum. Oraya nasıl girdi bilmiyorum. Acaba ben mi koydum diyorum ama hatırlayamıyorum, dolaba astığımı hatırlıyorum. Acaba kadın gelmeden bir gün önce kuzenime gitmiştim giyerim diye alayım dedim vazgeçtim de oraya mı attım? inanın hatırlamıyorum. Şimdi bu elbisenin kaybolması büyük olay oldu diye eşime elbiseyi bulduğumu söylemeye utandım. Şimdi birinin günahına girdim o elbiseyi bir daha giyebilir miyim? Benim için de çok özel bir elbise idi. Ne yapmalıyım bilmiyorum.
Edit: Tabi ki kapıcıya elbiseyi bulduğumu söyleyeceğim. Kul hakkıdır, günahına girip de orada kalacak değilim. Kadını adı hırsıza mı çıksın? Bu kötülüğü yapacak biri değilim. Bunu yapacak biri olduğumu düşünmeniz beni çok üzdü. O yüzden de belirteyim dedim. Elbiseyi soruyorum çünkü evet her ne kadar özür dilesem de o elbiseyi bir daha giyebilir miyim bilmiyorum.

Son düzenleme:
Elbiseyi bulduğunuzu soyleyeceksiniz.
Hatanizi kabulleneceksiniz.
Tohmet altında bıraktığınız kişinin kabahati olmadığını,olayla alakalı kimselere duyaracaksiniz.
Hem kocaniza hem kapıcı dairesine.
Kadının kulağını gitmiş ise ondan da ayrıca özür dileyerek hellallik isteyeceksiniz.
Oda sizin paranızı alıp temizliğini doğru bir şekilde yapmadığı için sizden helallik almalı.
Yahut paranın bir kismini iade etmeli.

Valla kadın elbiseyi çalmamış ama evine gelip hiçbir şey yapmadan haksız yere 1000 tl ni alıp gitmiş
Elbiseni değil de paranı çalmış
Kapıcı söylememiştir heralde bence o kadına sen elbise mi çaldın diye
Ona söylersin kusura bakma zan altında bıraktım özür dilerim diye
Eşine de gardrobun arkasına düşmüş vs bişey de artık

Hahahah özür dilemek yerine elbiseyi bir daha giyebilir miyim diye sormanız ne kadar insan olduğunuzu gösteriyor
Tabi ki özür dileyeceğim yani neticede benim için kapıcı ve kadın kötü düşünebilir ama kadının üzerine yapmadığı bir şeyin günahını yapıştırıp bırakacak değilim. Bunu yapacağım ama elbiseyi ne yapacağım onu bilmiyorum. Kendimi kötü hissediyorum.

Valla kadın elbiseyi çalmamış ama evine gelip hiçbir şey yapmadan haksız yere 1000 tl ni alıp gitmiş
Elbiseni değil de paranı çalmış
Kapıcı söylememiştir heralde bence o kadına sen elbise mi çaldın diye
Ona söylersin kusura bakma zan altında bıraktım özür dilerim diye
Eşine de gardrobun arkasına düşmüş vs bişey de artık
Ben de söyleme dedim zaten. Söylememiştir umarım, zaten kapıcı gelen kadını tanımıyor onu göndereni tanıyor.

Kadın 8’de gelip temizliği dört dörtlük yapsa ve ardından iş yapmasanız da şüphelenecek miydiniz? Kadın da hiç güven vermemiş hem tek kelime Türkçe konuşma hem öğlen işe gel yalap şap yapıp git. Size yüklenirler şimdi ama kadın da hatalı siz de, karşılıklı özür dileyip helalleşin. Siz o 1000 lira ile batmazsınız ama o da işini düzgün yapmayı öğrenmeli.

Kadın 8’de gelip temizliği dört dörtlük yapsa ve ardından iş yapmasanız da şüphelenecek miydiniz? Kadın da hiç güven vermemiş hem tek kelime Türkçe konuşma hem öğlen işe gel yalap şap yapıp git. Size yüklenirler şimdi ama kadın da hatalı siz de, karşılıklı özür dileyip helalleşin. Siz o 1000 lira ile batmazsınız ama o da işini düzgün yapmayı öğrenmeli.
Valla biz taşınırken bir sürü eşyamız kayboldu, hiç taşımacıyı suçlamak alkıma gelmedi. Bu elbiseyi dolaba astığımı çok net hatırlıyorum. Kadın da Türkçe bilmiyor konuşamıyoruz, kimdir? nedir? ülkeye kaçak mı girdi ne yapıyor? bilmiyorum, temizlik hayatında hiç yapmamış o anlaşılıyor ama dediğim gibi elbiseyi dolaba astığımı bildiğim için kadın da o odada epey yalnız kaldığı için bu aklıma geldi. Elbise benim için özel olmasaydı eşime bile söylemezdim ama o an bulamayınca epey söylendim hatta eşimi çağırdım "gel sen de bak ben mi göremiyorum" diye. Olay oldu. Olmasaydı iyiydi çünkü eşim de gitti hemen kapıcıyı aradı söyledi.

Valla biz taşınırken bir sürü eşyamız kayboldu, hiç taşımacıyı suçlamak alkıma gelmedi. Bu elbiseyi dolaba astığımı çok net hatırlıyorum. Kadın da Türkçe bilmiyor konuşamıyoruz, kimdir? nedir? ülkeye kaçak mı girdi ne yapıyor? bilmiyorum, temizlik hayatında hiç yapmamış o anlaşılıyor ama dediğim gibi elbiseyi dolaba astığımı bildiğim için kadın da o odada epey yalnız kaldığı için bu aklıma geldi. Elbise benim için özel olmasaydı eşime bile söylemezdim ama o an bulamayınca epey söylendim hatta eşimi çağırdım "gel sen de bak ben mi göremiyorum" diye. Olay oldu. Olmasaydı iyiydi çünkü eşim de gitti hemen kapıcıyı aradı söyledi.

Anlamadan dinlemeden suçlamanız doğru olmamış ama ben sizi suçlayamadım herkes aynı şeyi düşünürdü bence.

Bu kadar güven vermeyen biri için ben de aynısını düşünürdüm. 2.5 saat temizliğe 1000₺ almak nedir? Hatta bu kadını gönderenle de görüşmez, bir daha ona güvenmezdim. Paranızla rezil olmuşsunuz. “Elbiseyi buldum çalınmamış, giden sadece param oldu çöpe” der konuyu kapatırdım. İşini düzgün yaparak güven vermeyi öğrenebilir. Elbiseyi de tabi ki giyin deli misiniz? O kadın o 1000’i çatır çutur harcamıştır siz elbiseyi mi giymeyeceksiniz?

Tabi ki özür dileyeceğim yani neticede benim için kapıcı ve kadın kötü düşünebilir ama kadının üzerine yapmadığı bir şeyin günahını yapıştırıp bırakacak değilim. Bunu yapacağım ama elbiseyi ne yapacağım onu bilmiyorum. Kendimi kötü hissediyorum.
Al giy napıcaksın başka o kadar da değil

Temizlik isini yapmasıyla kirli yerleri gösterseydiniz ama kıyafet konusunda gercektende acaba ben bir yerimi koydum diye aramadan etmeden hemen temizlikçi hatalı bulmanız yanlış kul hakkı ve söyleyin

Bu kadar güven vermeyen biri için ben de aynısını düşünürdüm. 2.5 saat temizliğe 1000₺ almak nedir? Hatta bu kadını gönderenle de görüşmez, bir daha ona güvenmezdim. Paranızla rezil olmuşsunuz. “Elbiseyi buldum çalınmamış, giden sadece param oldu çöpe” der konuyu kapatırdım. İşini düzgün yaparak güven vermeyi öğrenebilir. Elbiseyi de tabi ki giyin deli misiniz? O kadın o 1000’i çatır çutur harcamıştır siz elbiseyi mi giymeyeceksiniz?
Hiç konuşamadığınız insana da güven hissi duyamıyorsunuz. kadınla işaretle anlaşmaya çalışıyoruz. Yeri silmiş güya neskafe duruyor, gösteriyorum, kadın eliyle bir işaret yapıyor anlamıyorum, elime peçete aldım sürttüm yere kadına gösteriyorum yani bunlar silinince çıkar diye kadın da bulaşık süngerini aldı eline yerleri onunla silmeye başladı, ben şok. Tam yerine koyuyordu bulaşık süngerini ki kadının elinden aldım çöpe attım. kadına camları gösterdim, başını salladı böyle evet gibi, silecek zannettim silmedi. Sonra eliyle bitti işareti yaptı, giyindi üstünü gidecek, önüne yiyecek birşeyler koydum yedi gitti, ben de evi temizledim. Telefonunda bana yanmış bina resimleri gösteriyor, eliyle bedeninde bazı yerlere işaret ediyor bir şeyler demeye çalışıyor anlamıyorum, tırstım valla hem de üzüldüm. Bu arada o gönderen kadını da defalarca telefonda aradım bilerek açmıyor. Mesaj attım, kaç para vereceğim dedim 1000tl dedi. Tartışmadım verdim gitti.

Burada bir derdimiz var anlatıyoruz. Hadi bu konuda ben suçluyum beğenmedime basabilirsiniz ama genel anlamda söylüyorum, yeri geldi diye söylüyorum, insanlar burada derdini anlatıyor siz beğenesiniz diye anlatmıyor dert bu.

Çok aşırı yoğun bir dönemde kayın ailemi misafir ettim. kayın ailemin geleceği gün eve temizlik için birini çağırmıştım ama o kişi beni ekti ve hiç haber vermeden bana başka birini gönderdi. Gelen kişi sanırım hayatında hiç temizlik yapmamış ve hiç Türkçe bilmiyordu sabah geleceğine saat 12de geldi ve saat 3te gitti, yarım saat yemek yedi toplamda 2,5 saat çalışıp tam gün ücreti aldı, 1000tl. Neyse dedim verdim. Kadın camları hiç silmedi, mutfakta ocağı silmiş lavaboyu silmedi, yerlere viledayı sadece sürmüş silmemiş, mutfakta yere neskafe dökülmüş olduğu gibi duruyordu, bir de sildiği yerlere ayakkabısı ile basıp iz bırakıp gitti.
Kadın hiç Türkçe bilmiyordu ve anlaşamadık. Ülkeye sanırım kaçak gelmiş ve biraz da acıdım kalbi kırılmasın diye fazla bir şey demedim. zaten Türkçe yok anlaşamıyoruz. Kadın gittikten sonra, tüm evi tekrar temizledim tüm camları da kendim sildim epey tilt oldum.
Neyse misafirler geldi Görümcem zor izin aldığı için ve az kalacağı için hergün bir aktivite ile geçti, çadır, dağ yürüyüşü, gece sabahlamalar vs, aşırı uykusuz kaldım ve tüm kahvaltı yemek işleri vs bende, eşim hiç yardım etmedi.
Sonra bir akşam yemeğe dışarı çıkacaktık bir elbisem vardı onu giymek istedim. Bulamadım. Gardırobumuz yeni idi dolayısıyla tüm kıyafetlerimi yıkayıp içine astım ve o elbiseyi askıya asıp gardıroba astığıma eminim hatta kuşağı üzerinde duruyor mu diye kontrol etmiştim asarken. Bunu net hatırlıyorum. Kadın o odada epey yalnız kalmıştı ve aklıma onun almış olabileceğinden başka bir ihtimal gelmedi yok yani. Şimdi başka bir kıyafetim olsaydı "nasılsa evime bir daha sokmam" der geçerdim. kimseye söylemezdim bile ama o elbise benim için çok özel bir elbise idi. Sinir krizi geçirdim, epey söylendim. Eşim de ben söyleme dememe rağmen tuttu kapıcıya söyledi çünkü o kadını gönderen ve beni eken kadın kapıcının bir tanıdığı idi.
Sonra dün elbiseyi bir poşetin içinde bizim portmantonun yanında duran pazar çantasının dibinde buldum. Oraya nasıl girdi bilmiyorum. Acaba ben mi koydum diyorum ama hatırlayamıyorum, dolaba astığımı hatırlıyorum. Acaba kadın gelmeden bir gün önce kuzenime gitmiştim giyerim diye alayım dedim vazgeçtim de oraya mı attım? inanın hatırlamıyorum. Şimdi bu elbisenin kaybolması büyük olay oldu diye eşime elbiseyi bulduğumu söylemeye utandım. Şimdi birinin günahına girdim o elbiseyi bir daha giyebilir miyim? Benim için de çok özel bir elbise idi. Ne yapmalıyım bilmiyorum.
Edit: Tabi ki kapıcıya elbiseyi bulduğumu söyleyeceğim. Kul hakkıdır, günahına girip de orada kalacak değilim. Kadını adı hırsıza mı çıksın? Bu kötülüğü yapacak biri değilim. Bunu yapacak biri olduğumu düşünmeniz beni çok üzdü. O yüzden de belirteyim dedim. Elbiseyi soruyorum çünkü evet her ne kadar özür dilesem de o elbiseyi bir daha giyebilir miyim bilmiyorum.
‘Acıma acınacak hale gelirsin’ diye bi laf var hani.

Elbise olayını geçtim de 1000 tl yi hiçbir iş yapmayan birine 2,5 saat için nasıl verdiniz?

Komsuma gelen yabanci uyruklu Kadin kizinin kiyafetlerinden goturmustu.Yillar once bana gelen yabanci uyruklu kadin kizimin odasindan parasini calmisti.Guvenmediginiz,tanimadiginiz kisi leri evinize almayin,tecrubeyle sabittir.Kendinize de yuklenmeyin bir sucunuz yok.

Yalapşap temizlik yapılırken başında değil miydiniz ? Neden uyarmıyorsunuz ? Dilini bilmiyorsanız size gönderen kişi onun dilinden anlıyor demektir, arayıp uyarmasını, yeniden o yerlerin üzerinden geçmesini isteyebilirdiniz. Bu gibi göz göre göre yapılan hareketlere nasıl sessiz kalıyorsunuz anlamıyorum. İşte çalışıyorsanız ve evde değilseniz yorumum geçersizdir.

Diğer meselede inançlı birisiniz bu belli fakat bilmeden attığınız iftiranın, iftira olduğu ortaya çıkmışken Allah' tan korkup hemen durumu bildirmeniz gerekirken eşinizden utanarak susmanız daha fena değil mi ? Eşinizden neden bu kadar çekiniyorsunuz ?

Size kadını yollayan kişiye de belirtin durumu '' bir daha senin haricinde bana tanımadığım kimseyi gönderme, onun arkasından tekrar temizlik yaptım. Temizlik işinden anlamadığı belli başka yerlere gönderirken izin al göndereyim mi? acemi diye bahset, yoksa insanlar işten anlıyor sanarak evine kabul etmesinler yada kadına daha uygun anladığı bir iş yaptırın '' diye belirtin.

Bence bir an önce açığa çıkarın bu mevzuyu. Elbiseyi giymek en son derdiniz olsun.

Temizliğe gelen kadını kötüleyerek giriş yapmak kabahatinizi hafifletme çabasından başka birşey değil. Hem kadına o kadar b.k at hem de sonra kendim temizledim dediğin evde bir hafta öncesinden pazar çantasına (?) konmuş kıyafetleri bir fafta sonra vestiyerde bul. Yani sen de çok temiz ve düzenli sayılmazsın.

Valla o hiç temzilem3digi eve 1000 lira almış bu da günah. Sende hırsızlıkla suclamissin bu da günah ödesmissiniz. Kafana takma

X