Haksızlık yapılarak zor durumda bırakılıyorum

Quennhazel

Nirvana
Kayıtlı Üye
24 Mart 2008
1.306
1.779
Merhaba hanımlar
İşten çıkarma yasağına rağmen işten çıkarıldım.Bir ay geçmesine rağmen içerde kalan ücretimi de yatırmıyorlar.Benden istifa yazısı isteyip duruyorlar çıkışı öyle yaptıkları için sanırım.Bende yazıyı vermiyorum.İçerde kalan ücretimi almak için ne yapabilirim sizce? İcra takibi başlatmak geldi aklıma ama bunun için ne kadar süre geçmeli şuan da başlatabilir miyim bilmiyorum.Kalan çok birşey değil bir haftalık ücret ama benim hakkım sonuçta kendileri yatırmasa bile hakkımı almak istiyorum.Yardımcı olabilecekler fikir verir mi lütfen?

Merhaba hanımlar
İşten çıkarma yasağına rağmen işten çıkarıldım.Bir ay geçmesine rağmen içerde kalan ücretimi de yatırmıyorlar.Benden istifa yazısı isteyip duruyorlar çıkışı öyle yaptıkları için sanırım.Bende yazıyı vermiyorum.İçerde kalan ücretimi almak için ne yapabilirim sizce? İcra takibi başlatmak geldi aklıma ama bunun için ne kadar süre geçmeli şuan da başlatabilir miyim bilmiyorum.Kalan çok birşey değil bir haftalık ücret ama benim hakkım sonuçta kendileri yatırmasa bile hakkımı almak istiyorum.Yardımcı olabilecekler fikir verir mi lütfen?
kaç yıldır çalışıyorsunuz?

Sifott
Merhaba hanımlar
İşten çıkarma yasağına rağmen işten çıkarıldım.Bir ay geçmesine rağmen içerde kalan ücretimi de yatırmıyorlar.Benden istifa yazısı isteyip duruyorlar çıkışı öyle yaptıkları için sanırım.Bende yazıyı vermiyorum.İçerde kalan ücretimi almak için ne yapabilirim sizce? İcra takibi başlatmak geldi aklıma ama bunun için ne kadar süre geçmeli şuan da başlatabilir miyim bilmiyorum.Kalan çok birşey değil bir haftalık ücret ama benim hakkım sonuçta kendileri yatırmasa bile hakkımı almak istiyorum.Yardımcı olabilecekler fikir verir mi lü
İs yeriniin baglı bulundugu sigorta müdürlügüne gidip isten cıkısınız ile ilgili sikayette bulunun oradan yardımcı olacaklardir

Maaşı yatırınca istifayı imzalayacağını söyle.
Ya da ALO 170 ihbar hattı.
Aynen böyle söyledim yaZı istediklerinde.Ama hala yatırmadılar maaş günü toplu yatırırken yatırırlar diye bekledim yine yatırmamışlar.Acaba hak düşürücü bir süre var da ondan mı oyalıyorlar diyorum artık

Aynen böyle söyledim yaZı istediklerinde.Ama hala yatırmadılar maaş günü toplu yatırırken yatırırlar diye bekledim yine yatırmamışlar.Acaba hak düşürücü bir süre var da ondan mı oyalıyorlar diyorum artık

Hak düşürücü süre derken ?
İşine son verilmiş maaşını alamamışsın.
Onlar şuan da zaten hatalı durumdalar.
Üstelik işine pandemi varken son verilmiş ve senden istifa yazısı istiyorlar.
Hata üstüne hata kısacası.
Sen ALO 170 i ara yönlendirirler.

Hatta şirket adı falan da verirsen sıkıntı büyük :)

Hak düşürücü süre derken ?
İşine son verilmiş maaşını alamamışsın.
Onlar şuan da zaten hatalı durumdalar.
Üstelik işine pandemi varken son verilmiş ve senden istifa yazısı istiyorlar.
Hata üstüne hata kısacası.
Sen ALO 170 i ara yönlendirirler.

Hatta şirket adı falan da verirsen sıkıntı büyük :)
Netten baktım da maaş yatma süresinden 6 gün geçince şikayet edilmezse hak kaybolur filan yazıyordu ordan kafam karıştı

Netten baktım da maaş yatma süresinden 6 gün geçince şikayet edilmezse hak kaybolur filan yazıyordu ordan kafam karıştı

Bunlar hakların;
  • İşçi, iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınabilir.
  • Bu nedenle kişisel kararlarına dayanarak iş görme borcunu yerine getirmemeleri sayısal olarak toplu bir nitelik kazansa dahi grev olarak nitelendirilemez.
  • Gününde ödenmeyen ücretler için mevduata uygulanan en yüksek faiz oranı uygulanır.
  • Bu işçilerin bu nedenle iş akitleri çalışmadıkları için feshedilemez ve yerine yeni işçi alınamaz, bu işler başkalarına yaptırılamaz.

Bunlar ise yapman gerekenler;

• Ücretin vadesinin gelmesi ve vadenin gelmesine rağmen ücretin ödenmemiş olması gerekmektedir.
  • İşçi iş yerindeki iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınmalı ancak mutad işleri yerine getirmeli,
  • İş sözleşmesini feshetmeden önce işverene ücret ödemesini yapabilmesi için vade tarihinden itibaren 20 günlük süre tanımalı,
  • Bu süre sonunda da ücretinin ödenmemesi durumunda işverene ihtarname çekerek mevcut durumdan haberdar etmek suretiyle iş sözleşmesini feshetmelidir.

Zamanaşımı 5 yıldır.

Merhaba hanımlar

1 ay geçmesi kötü olmuş
iş yerinde kaç kişi çalışıyordunuz

İşçi; aylık maaşını, fazla mesai ücretini, yol parasını vs alamazsa 170 telefon numarasıyla SGK’ya sözlü başvuruda bulunabilir ya da dilekçe verebilir.

Buda ALO 170'in sitesinde yazan bir kural.

Merhaba hanımlar

tamam maaşımı hazırlayın, istifa yazısını imzalamaya gelirim diyeceksiniz

geçerken uğrayıp parayı alıp yazıyı imzalayacaksınız

bazı durumlarda itiraz süresi var. ama bu durum onlardan biri mi bilmiyorum.
işten çıkarmanın yasak olduğu bir dönemde sizi işten çıkardılarsa neden siz istifa imzalayacakmışsınız ki.
arayın ihbar edin.

Bunlar hakların;
  • Bu nedenle kişisel kararlarına dayanarak iş görme borcunu yerine getirmemeleri sayısal olarak toplu bir nitelik kazansa dahi grev olarak nitelendirilemez.
  • Gününde ödenmeyen ücretler için mevduata uygulanan en yüksek faiz oranı uygulanır.
  • Bu işçilerin bu nedenle iş akitleri çalışmadıkları için feshedilemez ve yerine yeni işçi alınamaz, bu işler başkalarına yaptırılamaz.

• Ücretin vadesinin gelmesi ve vadenin gelmesine rağmen ücretin ödenmemiş olması gerekmektedir.
  • İşçi iş yerindeki iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınmalı ancak mutad işleri yerine getirmeli,
  • İş sözleşmesini feshetmeden önce işverene ücret ödemesini yapabilmesi için vade tarihinden itibaren 20 günlük süre tanımalı,
  • Bu süre sonunda da ücretinin ödenmemesi durumunda işverene ihtarname çekerek mevcut durumdan haberdar etmek suretiyle iş sözleşmesini feshetmelidir.

Zamanaşımı 5 yıldır.
Soyle akilli kadinlara bayiliyorum konu acan konu sahipleri gibi kadinlarada inanilmaz kiziyorum. Haklarini soyluyoruz sirket sorunlu diyoruruz yok ben sdece icerde kalanimi alayim 1 haftalik diyor ezik ezik. Yani bir sıkıntınız var ozman sizdede seun varki sikayet edemiyosunuz. Bir kere isten cikarilma yasak oldugu donemde bile cikarildim deseniz sirket saglam para oder. Ama hala bir haftaliga raziysaniz ne diyim

Soyle akilli kadinlara bayiliyorum konu acan konu sahipleri gibi kadinlarada inanilmaz kiziyorum. Haklarini soyluyoruz sirket sorunlu diyoruruz yok ben sdece icerde kalanimi alayim 1 haftalik diyor ezik ezik. Yani bir sıkıntınız var ozman sizdede seun varki sikayet edemiyosunuz. Bir kere isten cikarilma yasak oldugu donemde bile cikarildim deseniz sirket saglam para oder. Ama hala bir haftaliga raziysaniz ne diyim

Çok teşekkür ederim :)
Ben bir kaç defa daha yazmıştım.
Aslında iş kanunu hep işçilerden yana.
İşten çıkarılmışsın maaş alamamışsın daha ne kaybedebilirsin ki?
En fazla davalık olursun.

Onda da zaten kazanırsın ama insanlar korkuyor işte.

Merhaba hanımlar
madem çıkardılar gidin şikayet edin bence

Bunlar hakların;

Zamanaşımı 5 yıldır.
Teşekkurler bunları bılıyorum fakat çıkışım zaten yapıldı bir ay olacak nerdeyse

X