Hamilelikte Aşerme Neden Olur?

isabel

La Vie En Rose
Yönetici
Super Moderator
Doğa Severler Kulübü
6 Mart 2012
17.555
20.599
45
Karikatür-anne-karnında-bebek2.jpg

Normalde hiç patlıcan sevmeseniz de gecenin bir yarısında gözlerinizin önünden, size inat, karnıyarıklar dans ederek, halay çekerek geçiyor mu? Ya da kışın ortasında ,(çoğu zaman sabaha karşı!) kocanızı karpuz almaya gönderiyor musunuz? Muhtemelen cevaplarınız evet,evettt .. Aşermek hamileliğin özellikle ilk dönemlerinde başınıza gelecek en güzel şeylerden biri aslında.

Aynı şeyi gecenin bir yarısında dünyalar kadar paralar bayılan eşiniz için söylemek biraz güç olabilir; ama inanın bu işten içinizdeki ‘’minik fasulye’’ de çok keyif alıyor.

Neden Aşeriyorsunuz?

Aşermenin nedenleri hakkında farklı değerlendirmeler yapılmakla birlikte bazı nedenlerin daha çok öne çıktığını görüyoruz :

Hormonal Değişiklikler :Aşerme özellikle hamileliğin ilk 3 ayında görülmektedir. Sonraki aylarda ise bu duygunun azaldığını fakat sonlanmadığı görülür. Gebeliğin ilk 3 ayı hormonların en fazla değişime uğradığı dönemdir. Dolayısıyla uzmanlar aşerme ile hormonlar arasında ciddi bir bağlantı kurmaktalar.

Vücuttaki bir eksikliğin yansıması : Eğer vücudunuzda bazı minareler veya vitaminler eksikse uyarı mekanizmanız sizi dürtebilir. Örneğin bir meyveye aşermek çoğu zaman o meyvenin size vereceği vitamine olan eksikliğinizi haber vermektedir.
Son dönemde bazı uzmanlar bu varsayımın doğru olmadığını iddia etmekteler. Ancak bir konu var ki kimse bunu inak edemiyor: Eğer gıda dışı maddelere aşeriyorsanız mutlaka doktorunuza başvurun. Örneğin bazı kadınların toprak ve kil gibi maddelere aşerildiği tespit edilmiştir. Bu duruma tıpta ”pika” deniyor ve pikanın vücuttaki demir eksikliğinin habercisi olduğu düşünülmektedir.

Duygusal Sebepler : Toplumumuzda anlatılan aşerme hikayelerinin, anne adayının bebeğe ne iyi gelir gibi bilinçaltı sorgulamalarının, biraz da kendini şımartmanın yansımaları olabilir mi aşerme. Bu maddeyi en fazla erkeklerin seveceğini biliyoruz ama şımartılmak bu dönemde anne adayının hakkıdır.
Hamilelikte aşererken bazı gıdalara karşı da iğrenme hissinizin arttığını görebilirsiniz. Örneğin kahve ve sigara gibi size zararlı maddelere karşı duyacağınız hisler, annelik duygunuzun sizi zararlı maddelere karşı koruma içgüdüsüdür.

Aşermeye Yaklaşımınız Nasıl Olmalı ?

Bazı gıdaları canınız çok istiyorsa onu tüketmek genelde iyidir. Yalnız öncelikle yapmanız gereken bir ödev var: yedikleriniz sizin ve bebeğiniz için sağlıklı mı? Çikolataya sık sık aşerdiğinizi varsayalım, bunu kalori ihtiyacınızın karşılanması gibi bir gerekçe altına sokmak kendinizi kandırmak anlamına gelir. Tabii ki arada sırada bir çikolatalı gofret yiyebilirsiniz ama şeker ihtiyacınızı gün içinde 3-4 meyve porsiyonuyla karşılamak en iyi yöntem olabilir.

Hamilelikte Dengeli beslenme kuralları’na uyduğunuzdan emin olun ve aşerdiğiniz gıdanın alternatiflerini öğrenin. Örneğin canınız çok dondurma çekiyorsa güzel soğutulmuş bir yoğurdun size alternatif oluşturacağını unutmayın. Tüm anne adaylarından %80 inin aşerdiğini unutmayın ve dilerseniz başka anne adaylarının aşerdiğinde neler yaptıklarını okuyun.