Hamilelikte karın sarkmaları

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.733
27.359
48
hamilelik_karin.jpg


Karın sarkmasında genetik faktörlerinde etkisi olduğu bilinir ancak sarkmanın yaşanması kader değildir.

1- Kilo kontrolünüzü sağlayın

Öncelikle hamile kalmadan önce ideal kilonuzda olmaya gayret etmelisiniz. Hamileliğe ait hipertansif durumların, iri bebekten dolayı oluşacak problemlerin, erken doğumun ve anne karnında bebeğin gelişme geriliklerini dengelemek amacıyla normal beden kitle endeksine sahipse, anne adayının hamilelikte 11,5-16 kg arasında kilo alması tavsiye edilmektedir.

2- Beslenmenize ve sıvı tüketiminize dikkat edin

Beslenmenin hamileliğin seyrinde ve sonucunda önemli oranda etkisi vardır. Önemli olan fazla miktarda yemek ve kilo almak değil, gerekli olan gıdaları dengeli ve yeterli miktarda almaktır. Hamile bir kadının, hamile olmayan bir kadına göre günde fazladan 300 kaloriye ihtiyacı vardır. Bu da yaklaşık % 15’lik bir artış, yani 2300 kalori/gündür. Hamileliğinizde uzmanların önerdiği beslenme şekli; öğünlerinizi arttırmanız, tüm temel besin maddelerinden yeterince ve düzenli olarak almanız şeklindedir. Su ve sıvı içeren gıdaları yeterince tüketmeniz, hamileliğinizde pek çok açıdan önemlidir. Hamileliğiniz sırasınca yeterli sıvı almanız, cildinizin nemlenmesini arttırır. Bunun yanı sıra nemlendirici kremler sürerek, cildinize masaj yapmanız kan dolaşımınızı hızlandıracağından, çatlak ve sarkmalara karşı önleminizi almış olursunuz.

3- Egzersiz yapın

Hamilelik döneminizde yapacağınız egzersizler, uygun sınırlar içinde kilo almanızı sağlamanın yanı sıra, dolaşım sisteminizin daha iyi çalışmasına da katkıda bulunarak, karın cildinizin ve kaslarınızın kanlanmasını arttırır. Yaptığınız düzenli egzersizler, doğum sonrasında da hızla toparlanmanızı ve kendinize gelmenizi sağlar. Aldığınız kiloları daha kolay vermenize katkıda bulunur. Doktorunuzun başka bir uyarısı yoksa hamileliğiniz sırasındaki egzersizlerinize 4. Ayınızdan itibaren başlayabilirsiniz. Doğumunuzu sezaryenle gerçekleştirirseniz, karın hareketlerinize 2 haftadan önce başlamamalısınız.
 
X