Hamilelikte Yüksek Tsh

Canım merhaba, ben de 7 haftalık hamileyim tsh 3ün üzerinde çıktı. Endokrinoloğa iyot damlasını sorduğumda öyle bir şey önermiyoruz kafanıza göre iş yapmayın dedi. Levotiron verdi istersen yarım tablet en düşük dozda bunu kullan, kullanmazsan bebeğin zeka gelişiminde aksama olabilir dedi. Napacağımı şaşırdım. Tiroit sorunum yoktu daha önce.

Merhaba, öncelikle hayırlı olsun Ben normalde de tiroid hastasıyım. Ama gebelikte bebek sizin hormonlarınızdan faydalandığı için tiroid hormonu yetmeyebiliyor. Bunun sizin iyot almanızla pek ilgisi yok aslında. Verdiği ilaç hormon takviyesi. Bebeğe de size de zararı yok fazlası vücuttan atılıyormuş zaten. Ama bebeğin gelişimi için çok önemli o yüzden doktorunuzu mutlaka dinleyin. Hamilelik sonrası düzelir değer muhtemelen.

Çok teşekkür ederim yani bu tsh işi kafamı çok karıştırdı. Normalde de ağrı kesici bile kullanan bi insan değilimdir. Bir de endokrinoloji doktoru ister kullan ister kullanma diyince tatmin olmayıp başlamadım ilaca.

Benim tsh değerim yıllardır hormon almama rağmen asla 5'in altına düşmez sadece hamile iken özellikle doz arttırımı yapıp düşürmüştük. Dediğim gibi ilaç değil hormon takviyesi. Bebeğinizde hormonu sizden kullandığı için tiroid hormonu ikinize de yetmiyor bu yüzden tsh değeri yüksek çıkıyor. Ama takviye fazla gelirse bebekte fazlasını vücuttan atabiliyormuş o yüzden tedirgin olmak için bir sebep yok Ama bebeğin gelişimi için çok önemli o yüzden bence tavsiyeyi dinlemekte fayda var diye düşünüyorum ben. Bunu kadın doğum doktorunuza da bir danışın isterseniz onlarda aydınlatabilir. Sağlıkla kucağınıza alın inşallah

Aa size de geçmiş olsun. Peki tedaviye rağmen neden 5in altına düşmüyor alternatif araştırdınız mı hiç? Yani yüksek olma sebebi tiroidin yetersiz çalışması değil mi?

Aa size de geçmiş olsun. Peki tedaviye rağmen neden 5in altına düşmüyor alternatif araştırdınız mı hiç? Yani yüksek olma sebebi tiroidin yetersiz çalışması değil mi?
Teşekkür ederim. Benimki haşimoto tiroidi diye geçiyor. Bir bağışıklık sistemi bozukluğu. Vücut tiroid bezini yabancı zannedip sürekli saldırıyor ve yok etmeye çalışıyor e oda çalışamıyo haliyle Genetik bir problem ailede var. Laktoz, şeker ve gluten tüketmeyince biraz daha rahat oluyor genelde. Ben hamile kaldığımda tsh değerim 25 civarıydı o yüzden 5 benim için baya iyi bir değer

Yaaa peki gebelikte sıkıntı yarattı mı bu değer? Normalde 3ün üzerine çıkmaması gerek deniyor. Ben de paniğe kapıldım 3.8’i görünce bebeğe bi şey olacak diye

Yaaa peki gebelikte sıkıntı yarattı mı bu değer? Normalde 3ün üzerine çıkmaması gerek deniyor. Ben de paniğe kapıldım 3.8’i görünce bebeğe bi şey olacak diye
Yok yok 21 aylık turp gibi bir kızım var ilacı kullanırsanız hemen düşer zaten. Kadın doğum doktorunuzda hamilelik tiroidinizi takip etsin mutlaka hatırlatın. Bebek büyüdükçe doz arttırmak gerekebiliyor. Doğum sonrası toparlanınca tekrar bi kan testiyle kendinizi kontrol edersiniz. Ama değer çok yüksek değil gibi. Doktorda değilim ki sadece fikir yürütüyorum ama düzenli takip önemli onu biliyorum

Anladım. Yani doğuma kadar bu hormon ilacına mahkumuz sanırım

Anladım. Yani doğuma kadar bu hormon ilacına mahkumuz sanırım
Biz buna modern tıbbın nimetleri diyelim hem bebişlerin gelişimi her şeyden önemli. Ayrıca bir ömüre kıyasla 9 ay kısa bir süre. Tabiki herkesin derdi kendine zor ama öyle sıkıntılı bir hamilelik, doğum ve ilk bir yaş geçirdik ki kızımla inanın bunları hiç dert etmenize gerek yok

Elbette öyledir tek derdimiz bu olsun ama ilk deneyim olunca ve konu sağlık olunca her şeyin en iyisini istiyoruz doğal olarak Allah sizin de yüzünüzü güldürsün sağlıklı mutlu bir ömür yaşatsın kızınızla birlikte

Merhaba öncelikle kızınıza ve size sağlıklı bir ömür diliyorum. Çok geçmiş olsun. Ben de haşimato hastasıyım 3 yıla yakındır euthyrox 25 mcg kullanıyordum. Gebelikte ilk tahlilde tsh değerim 3 çıkmıştı. İlacımı bir gün 25 bir gün 50 olarak ayarladı doktorum.İki hafta sonraki tahlilimde ise doz artışına rağmen 4.15 olmuştu. Her gün 50 kullanmamı söyledi doktorum ama yine de düşmez diye endişeleniyorum. Kadın doğumcum 2 haftada bir tahlil yaptır diyor dahiliyeci ayda bir yeter diyor. İnanın kafam çok karışık. Sizce ne yapmalıyım. Siz nasıl bir yol izlediniz

Merhabalar, bebişiniz hayırlı olsun. Ben ilk hamile kaldığımda baya yüksekti hatta ilk hamile olduğumu öğrendiğimde 24,6 çıkmış tsh. doktorum beni dahiliyeye değil endokrinolojiye yönlendirdi. Dahiliye doktorları bazen sığ kalabiliyor bence bir uzmana gitmekte fayda var. Onun dışında ne zaman kadın doğuma kontrole gitsem doktorum hep tsh baktı sonuca göre endokrinoloji uzmanından fikir aldık. Özellikle ilk aylarda bebek için önemli olduğunu düşünürsek kadın doğum doktorunuz daha iyi yönlendirebilir. Ben 100lük eurhrox kullandım hamileliğim boyunca. Hamilelik sonrası ise 75 ile devam ettim. Bebek büyüdükçe onunda hormon ihtiyacı arttığı için doz artabiliyormuş. Ben doğum sonrası diyetisyen tavsiyesiyle glutensiz beslenmeye başladım. Glutenin içindeki bir protein yapı olarak tiroid hormonuna benzediği için haşimoto ataklarını arttırabiliyormuş. Bu bana baya fayda sağladı. Haşimotoda görülen saç dökülmesi, halsizlik ve sinirlilik halini geçirdi. Bununla birlikte sindiem problemlerimi de geçirdi. Değerimide ilaçla birlikte düşürdü. Şu an bu şekilde devam ediyorum zaten bunun bir çaresi yok malum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…