Hamileyken emzirmekle ilgili kafamda deli sorular :))

yazfey

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
20 Şubat 2015
1.646
1.728
Merhaba kızlar,

Ben 20 haftalık hamileyim ve 14 aylık bir kızım var Allah bağışlarsa. Kızımı hamile olduğumu öğrendiğimden beri eski sistemi ile emziriyorum. Tek fark artık sağ memeyi kabul etmiyor sadece sol tarafı emiyor. Memeyi tiksindirerek bıraktırmak da istemiyorum çünkü onu hayal kırıklığına uğratacakmışım gibi geliyor, kıyamıyorum. Şimdilik düşüncem emdiği yere kadar emsin şeklinde. Ancak bazı tereddütlerim var ve bu konuda tecrübesi olanlara sorularım şunlar:

1) Bebek doğduktan sonra emilmeyen sağ memem yine süt dolar mı? (Şu anda kızım sağ tarafı emmediği için çok küçüldü.)

2) Kızım emmeyi doğuma kadar bırakmazsa ikisini birlikte emzirebilir miyim?

3) Süt miktarı şu anda oldukça az, doğumdan sonra sütüm artacak mı, küçük bebeğe yetecek mi?

4) Küçük bebeğin de emdiğini görünce büyük kızım kıskançlık yaparsa nasıl bir yol izlemeliyim?

Çok teşekkürler..

Bu arada emzirirken bir saat icinde 4 veya daha fazla kasilman olursa, belinde agri hissedersen, pelvise baski hissedersen, adet benzeri kramp olursa, normalden fazla akintin olursa emzirmeyi kes ve doktorunla gorus.

Merhaba kızlar,

Ben 20 haftalık hamileyim ve 14 aylık bir kızım var Allah bağışlarsa. Kızımı hamile olduğumu öğrendiğimden beri eski sistemi ile emziriyorum. Tek fark artık sağ memeyi kabul etmiyor sadece sol tarafı emiyor. Memeyi tiksindirerek bıraktırmak da istemiyorum çünkü onu hayal kırıklığına uğratacakmışım gibi geliyor, kıyamıyorum. Şimdilik düşüncem emdiği yere kadar emsin şeklinde. Ancak bazı tereddütlerim var ve bu konuda tecrübesi olanlara sorularım şunlar:

1) Bebek doğduktan sonra emilmeyen sağ memem yine süt dolar mı? (Şu anda kızım sağ tarafı emmediği için çok küçüldü.)

2) Kızım emmeyi doğuma kadar bırakmazsa ikisini birlikte emzirebilir miyim?

3) Süt miktarı şu anda oldukça az, doğumdan sonra sütüm artacak mı, küçük bebeğe yetecek mi?

4) Küçük bebeğin de emdiğini görünce büyük kızım kıskançlık yaparsa nasıl bir yol izlemeliyim?

Çok teşekkürler..
merhaba
ben ilk kızım 9 aylıkken 2. kızıma hamile kaldım. kardeşi doğana kadar emzirdim. bu sayede ikinci kez kolostrum içmiş oldu. hem büyük kızımı hem ortancayı beraber 30 ay emzirdim. 2. ve 3. kızımı da birlikte emzirdim.

yalnız sağ memeyi hep büyüğe, sol memeyi hep küçüğe verdim. büyüğün emme gücü daha fazla olduğu için iki göğsü de boşaltıyordu. tedbiren böyle davrandım. tek göğüs küçüğe yetti çok şükür.

kıskançlık illa ki oluyor. sadece emmek değil, bebeği öpmen sevmen bile kıskandırabilir onu. benim bulduğum bir çare yok. sadece büyükleri de sık sık kucaklıyorum öpüyorum seviyorum.

Göğüslerin uyarılması erken doğuma neden olabilir.emzirmeyle de rahim kasılır.bence yavaş yavaş bıraktır
Ayrıca doğum yaptığındaki sütün içeriği bebeğin için değişecek,her ikisine de yeterli olcağını düşünmüyprum...büyüğü düşüneyim derken yeni doğacak olana haksızlık etmeyin..kıskanır diye bırakmak istemiyprsan üç yaşına kadar mı emzireceksin onu anlayamadım

Göğüslerin uyarılması erken doğuma neden olabilir.emzirmeyle de rahim kasılır.bence yavaş yavaş bıraktır
Ayrıca doğum yaptığındaki sütün içeriği bebeğin için değişecek,her ikisine de yeterli olcağını düşünmüyprum...büyüğü düşüneyim derken yeni doğacak olana haksızlık etmeyin..kıskanır diye bırakmak istemiyprsan üç yaşına kadar mı emzireceksin onu anlayamadım

yoo en azından kendi bırakma sinyali verene kadar emzireyim istiyorum, yani hamileyim diye zorla bıraktırmaya içim elvermiyor.

merhaba
ben ilk kızım 9 aylıkken 2. kızıma hamile kaldım. kardeşi doğana kadar emzirdim. bu sayede ikinci kez kolostrum içmiş oldu. hem büyük kızımı hem ortancayı beraber 30 ay emzirdim. 2. ve 3. kızımı da birlikte emzirdim.

yalnız sağ memeyi hep büyüğe, sol memeyi hep küçüğe verdim. büyüğün emme gücü daha fazla olduğu için iki göğsü de boşaltıyordu. tedbiren böyle davrandım. tek göğüs küçüğe yetti çok şükür.

kıskançlık illa ki oluyor. sadece emmek değil, bebeği öpmen sevmen bile kıskandırabilir onu. benim bulduğum bir çare yok. sadece büyükleri de sık sık kucaklıyorum öpüyorum seviyorum.

çok teşekkürler cevabınız için

Ay canım, inşallah güzelce emzirirsin ikisini de, bilgim yok ama doktoruna vitamin takviyesi de danış derim muhakkak.

Benim kızım 6 aylık iken ikinciye hamile kaldım. 10 aylık olana kadar emdi, sonra kendiliğinden bıraktı. Emmeye devam etseydi ikisinide emzirirdim. Bu dönemde beslenmenize daha fazla önem verin. Bol bol sıvı tüketin.

Kendi kendine bırakır elbet diyordum geçenlerde, eşim dedi sen sigarayı kendi kendine "tamam bitti" diye bir günde mi bıraktın?:KK45: Onlarınki de bağımlılık, anne ile aradaki bağ.

Ben de 20 aylık kızımı emziriyorum. Doktorum kesmemden yana, bense vicdan yapıp bekledim kendi bırakır diye. Doktorum meme ucu uyarılması ile doğumun hemen başlayacağını vs. Düşünmüyor sadece 1-anne vitaminsiz kalır(hem içerdeki depoları çekiyor hem emzirirken gidiyor vs vs.) 2- tek meme (memeler her bir bebeğe ayrılacak doğumdan sonra) yeni doğana yetip besleyemez düşünceleriyle bıraktırmamın en doğrusu olduğunu söylüyor.

Benim de oğlum 22 aylık şu an. 4-5 ay önce adetim gecikti ve hamile kaldığımı sanmıştım. Hep toplumda "süt çarpar,zehirler" gibi cümleler dolaştığı için hemen araştırdım. Benim edindiğim bilgiye göre; anne gerekli vitamini emzirmede harcadığı için emzirdiği çocuk değil anne karnındaki bebek zarar görebiliyormuş. Bu zarar sakatlık vs değildir tabi ki ama gelişimi daha yavaş olup, düşük kilo doğuyormuş bebekler.Dr bir şey yok bebek gayet sağlıklı diyorsa problem yoktur. Ancak büyüğü memeden kessen daha iyi olur tabi ki gelecek olan bebeğe de sütün yetsin onun daha çok ihtiyacı olacak.

çok teşekkürler.
doktorum emzirebilirsin dedi, ama çevremden genelde olumsuz tepki alıyorum, bıraktır artık diyorlar sürekli.
14 aylikmis zaten 2 yasina dogru birakirsin. Doktorun izin verdiyse cevreyi fazla dinleme. Cok kolay bir karar degil. Dezavantajlari var her iki secimin de. Her bebegin yeterince hakkini alabilmesi acisindan bir bebek 2 yasini doldurmadan hamile kalinmasini hem bebekler hem anne acisindan iyi bulmuyorum ben ama olabiliyor.

merhaba

Maşallah..sütünüz çokmuydu,iki bebeğe nasıl yetti?

Selamlar ben de 25 haftalık hamileyim ve kızım 13 aylık emzirmeyi bırakmadım doktorum da destekliyor, kızım da emmeyi bırakmazsa Doğumdan sonra her ikisini de emzirmeye devam edeceğim inşallah.

Ben şöyle düşünüyorum ikiz bebeklermiş gibi sanki sonuçta ikisi de bebek daha insanlar ikiz doğurunca birini emzirip diğerini aç mı bırakıyor ? İkisine de yeter Allah'ın izniyle diye düşünüyorum. Olumlu düşünürsek olumlu gider bence :)

abimle aramda 2 yaştan az var, annem abimi doğuma kadar ve sonrasında da bikaç ay daha emzirmiş,
ikimiz de canavar gibiymişiz (hala öyleyiz) benim doğum kilom 4 kilodan fazlaymış zaten.
tabi o zaman çok söylemişler, tadı bozulur, yetmez vs vs diye ama annem doktorunu dinlemiş sadece.

çok teşekkürler.
doktorum emzirebilirsin dedi, ama çevremden genelde olumsuz tepki alıyorum, bıraktır artık diyorlar sürekli.
bana da sürekli annem de dahil baskı vardı.
ama önemli olan kızlarımın anne sütü almasıydı.
ve bu bence çok değerli övünülecek bir şey.

X