hayatı kaçırmadan maddi gücünü eline almak

Merhaba lattesiz :) lattesizkitapsiz lattesizkitapsiz Allah ödeme kolaylığı versin.
Ben yurtdışında doğdum büyüdüm ve hep imkanlarımız çok kısıtılydı, zar or geçiniyorduk ama annemden öğrendiğim birşey varsa o da maaşın yattığı gün ufacık , 50 tl gibi bişey bile , bir miktar parayı kenara koymak ( tabi bugün şartıyla TR enflasyonu ile bir gram altın gibi , zorlanmadan güç neye yeterse ).

Vasfiye teyzeyi de okudum, cihat çiçeğin videolarını tavsiyenizle izlemeye başladım bu arada :)) vasfiye teyze vasfiye teyze
ben 10 yıllık evliyim artık Türkiye'de yaşıyorum. çocuk yap büyüt derken yüksek lisansım olmasına rağmen çalışmadım. Şuan 9 aydır bir işe girdim yani anlicanız ilk defa maaşım var. ve maaş aldığım günden beri maaşı alır almaz, gram fiyatı ne oldu diye bakmadan gram altınımı alıyorum.
Bunu bir alışkanlık olarak görmek gerekiyor.
Borç ödüyorsunuz, maaşınız geldiğinde borcunuzu ödeyin, alın bir gramınızı, onu da unutun, kalanı ile de ayağınızı yorganınıza göre uzatın :)

Çok yakın bir arkadaşım var, borçtan bir türlü çıkamıyor, borcu ödeyemedikçe işte elektrik kesiliyor ona aç kapa parası ödüyor, bunun gecikme parası, kredi yapılandırma ve yğksek faiz derken toparlanamıyor. Ayda at 50 tl kenara hissetmezsin diyorum, ne işe yarar 50 tl diyor.
Olur mu öyle şey, 500 tl eder 10 ayda, senin şuan 500 tl kenarda paran varmı diyorum, yok diyor. Olsa kötü mü olur ?

Evet hayatın tadını çıkartmak gerek , sizi mutlu eden şeyleri tabiiki yapın ( ama şu latte masrafı gerçekten gerekli mi bilemedim :KK48: ), ama kenarda da ne bileyim arabası bozulunca rahatça tamire yollamak için, ya da başka beklenmedik bir masrafa karşı kendini daha güvende hissetmek için de insanın kenarda bir birikimi olması gerekir .

yani benim fikrim bu, umarım sizde orta yolu bulursunuz . Taşınacaksınız sanırım diğer konulardan gördüğüm kadarıyla, şimdiden kolaylıklar dilerim, yeni yuvanız size huzur ve bereket getirsin

size keyif veren şeylerden vazgeçmek zorunda değilsinizki. bence starbucksın hep aynı olan kahvelerini her gün almaktansa bir moka pot ile 100 çeşit kahve deneyebilirsiniz.
şarap içmek mesela, mardinden getirtin sadece güzel makarna ve pizza yaptığınız öğünlerde size eşlik etsin...
kitap konusunda bir şey diyemiyorum benim de maaşım yüksek ve gözüm dönüyor konu kitap olunca.

ben 2022 mayıstan beri ciddi birikim yapıyorum aylardır istediğim parfümü alamadım Guerlain in bir parfümü ve fiyatları tahmin edersiniz. şubat ayında almayı düşünüyorum bakalım. mayıstan beri yaptığım birikimle yatırımlık bir ev aldım, tabi birikimin öncesi de vardı o da 2020 ocak ayına tekabül ediyor ama ciddisine 2022 mayısta başladım.
şu an yiyemediğim içemediğim alamadığım her şeyin üstünde o ev. o kadar kıymetli ki benim için.
maaşınız yattığı gibi birikim için 1 ata lira alın mesela, kredi kartınızı sıklıkla kullannın, sürekli borçlanıp ödeyin. benim kredi puanım 3 ay çncesine kadar 1197 idi, 15 gün oldu sanırım bakalı ve 1400 e çıktı. çünkü azıcık kredi çektim ödedim, kredi kartından yaptım harcamamı ödedim. benim bankaya olan borcum sizin borcunuzun çok daha fazlası:) kaldı ki benim sigortam yok, banka bana bile güvendiyse siz kolay halledersiniz. :)
parfüm askimizda benziyomus ay güzel kokmak hayatımda en önem verdiğim şeylerden :KK8:
siz bence bayağı ekolsunuz ya iki yılda yatırımlık ev almak :KK9:
size şeyi soracağım izninizle ,
70 bin kredi vs ihtiyaç kredisi çekilebilir mi ?
hangi bankanın faizleri en uygun?
bide borçlarımi zaten bitirmeden ekstra kredi çekmek sizce makul mu?
3/5 ay yavaş yavaş borç bitirsem mesela yanlış mı olur ? gerçi altın o zamana kadar uçar gibi geliyor

Merhaba lattesiz :) lattesizkitapsiz lattesizkitapsiz Allah ödeme kolaylığı versin.
Ben yurtdışında doğdum büyüdüm ve hep imkanlarımız çok kısıtılydı, zar or geçiniyorduk ama annemden öğrendiğim birşey varsa o da maaşın yattığı gün ufacık , 50 tl gibi bişey bile , bir miktar parayı kenara koymak ( tabi bugün şartıyla TR enflasyonu ile bir gram altın gibi , zorlanmadan güç neye yeterse ).

Vasfiye teyzeyi de okudum, cihat çiçeğin videolarını tavsiyenizle izlemeye başladım bu arada :)) vasfiye teyze vasfiye teyze
ben 10 yıllık evliyim artık Türkiye'de yaşıyorum. çocuk yap büyüt derken yüksek lisansım olmasına rağmen çalışmadım. Şuan 9 aydır bir işe girdim yani anlicanız ilk defa maaşım var. ve maaş aldığım günden beri maaşı alır almaz, gram fiyatı ne oldu diye bakmadan gram altınımı alıyorum.
Borç ödüyorsunuz, maaşınız geldiğinde borcunuzu ödeyin, alın bir gramınızı, onu da unutun, kalanı ile de ayağınızı yorganınıza göre uzatın :)

Çok yakın bir arkadaşım var, borçtan bir türlü çıkamıyor, borcu ödeyemedikçe işte elektrik kesiliyor ona aç kapa parası ödüyor, bunun gecikme parası, kredi yapılandırma ve yğksek faiz derken toparlanamıyor. Ayda at 50 tl kenara hissetmezsin diyorum, ne işe yarar 50 tl diyor.
Olur mu öyle şey, 500 tl eder 10 ayda, senin şuan 500 tl kenarda paran varmı diyorum, yok diyor. Olsa kötü mü olur ?

Evet hayatın tadını çıkartmak gerek , sizi mutlu eden şeyleri tabiiki yapın ( ama şu latte masrafı gerçekten gerekli mi bilemedim :KK48: ), ama kenarda da ne bileyim arabası bozulunca rahatça tamire yollamak için, ya da başka beklenmedik bir masrafa karşı kendini daha güvende hissetmek için de insanın kenarda bir birikimi olması gerekir .

yani benim fikrim bu, umarım sizde orta yolu bulursunuz . Taşınacaksınız sanırım diğer konulardan gördüğüm kadarıyla, şimdiden kolaylıklar dilerim, yeni yuvanız size huzur ve bereket getirsin
haklısınız elbette birikim çok ama çok güvende hissettiriyor.
ama acaba keyfimce harcasam yine de kalmaz mi ?
bana yine de kalır gibi geliyor ya aşırı fuzuli harcamalar yapmam gibi ama emin olamıyorum :KK53:
öte yandan bir kaç ay borçlarımi taksitlerle ödeyip keyfime bakıp para harcamaya izin versem rahatlarim gubi geliyor
ama seçim dönemine kadar altında uçar gibi geliyor birikim için fırsat kaçtı durumuna düşmek istemiyorum

ay ne guzel yazmışsınız, Cihat dede candır ya, ondan önce ben borçlu olmak saçmalıktır diyordum şimdi eksi hesabım ve kredi kartımın limiti dolu. kredi kartımda mesela 22000 tl lik boş yer vardı hemen taksitli nakit avans çektim ve Cihat dedeyi dinliyorsanız tahmin edersiniz o para ile ne yaptığımı :halay:
kesinlikle maaş alınan gün kenara altın atılmalı, ben hesabımda kalan 50-100 tl ler ilede gümüş alıyorum ama o çok uzun vadeli 10 yıl fln. altını yatırım için bozuyorum ama gümüşü bozmayacağım inat ettim.

haklısınız elbette birikim çok ama çok güvende hissettiriyor.
ama acaba keyfimce harcasam yine de kalmaz mi ?
bana yine de kalır gibi geliyor ya aşırı fuzuli harcamalar yapmam gibi ama emin olamıyorum :KK53:
öte yandan bir kaç ay borçlarımi taksitlerle ödeyip keyfime bakıp para harcamaya izin versem rahatlarim gubi geliyor
ama seçim dönemine kadar altında uçar gibi geliyor birikim için fırsat kaçtı durumuna düşmek istemiyorum
ben faizine bakmaksızın kredi çeken biriyim:KK53: ama yatırım tavsiyesi değildir, borç ödemek yerine başka şeylerde kullanıyorum. tam açıklanmaz o da burda P panae bilir ne yaptığımı. çünkü o da bir yatiyadcı :)

yerinizde olsam borcunu günü gelince öder elimdeki nakitle de yatırım yapardım. kredi imkanım varsa onla da yatırım yapardım. bu benim fikrim ve yaptığım şey. suç olduğu için eklemek istiyorum asla yatırım tavsiyesi değildir....

borçlu olmak gerektiğine inanıyorum artık. yani ben elimdeki tüm parayla kartımı ödesem elimdeki tüm parayla altın aldığım zamandan daha çok karlı asla olmayacağım.... anlatamadım sanırım ama, borçlu kalmaya ve gelen maaş ile yatırım yapmaya devam :)

Yorum atan herkes cihat dede ekolunden heralde:))
Ben de onun önerisiyle her gün sanki markete gider gibi 3 Gram gümüş alırdım. Bir çeşit iş yerinde çay sonrası rutinimdi. O zamanlar 6 liradan alıyordum, işsizken sattigimda 11 liraydı. Şimdi baktım 14 olmuş:)
Normal birikimin yanında bu da birikimcik olarak durabilir.
Ben onca zaman kumbara kullandım, aklıma sasayim:) param durdugu yerde deger kaybetmiş. Zamanında yonlendirenim olsaydı TL yerine gümüş biriktirirdim,şimdi kaç bin tane gümüşüm olurdu 😇

Yorum atan herkes cihat dede ekolunden heralde:))
Ben de onun önerisiyle her gün sanki markete gider gibi 3 Gram gümüş alırdım. Bir çeşit iş yerinde çay sonrası rutinimdi. O zamanlar 6 liradan alıyordum, işsizken sattigimda 11 liraydı. Şimdi baktım 14 olmuş:)
Normal birikimin yanında bu da birikimcik olarak durabilir.
Ben onca zaman kumbara kullandım, aklıma sasayim:) param durdugu yerde deger kaybetmiş. Zamanında yonlendirenim olsaydı TL yerine gümüş biriktirirdim,şimdi kaç bin tane gümüşüm olurdu 😇
keske benim de etrafımda beni yönlendirecek birisi olsaydı. bunca zaman saçma sapan şeylere harcadığım paranın haddi hesabı yok. geçen sene bu zamanlar Yargıcı mağazasından kendime 10 milyarlık, Nauticadan eşime 12 bin tl lik alışveriş yapmıştım. bu zmanaki aklım olsa o parayla yatırım yapar o kadar milyarlık değil de 1000 tl lik alışveriş yapardım, her beğendiğimi almaz ihtiyacım kadarını alırdım.
benim de 700 grama yakın gümüşüm var, 297 gr da has altınım var. artarak devam etmesi için yemiyorum içmiyorum tabiri caiz ise...

Bu yorumlardan sonra skylimitteki tüm limiti çekip altına yatırasın geldi 🤣🤣
ben de zor tutuyordum ekndimi ama 9 aydır yapıyorum. tabi ödeyemezsem maaş alamazsam diye kredi kartımda nakit çekim için limit bırakıyordum. bu ay öyle oldu, belli bir limiti çektim borç ödedim kalanıyla tabi yine yatırım :))) önümüzdeki ay patlamasam bari :halay:

ben de zor tutuyordum ekndimi ama 9 aydır yapıyorum. tabi ödeyemezsem maaş alamazsam diye kredi kartımda nakit çekim için limit bırakıyordum. bu ay öyle oldu, belli bir limiti çektim borç ödedim kalanıyla tabi yine yatırım :))) önümüzdeki ay patlamasam bari :halay:
Yeni ev aldik bu ay 😅. Ödemesi 15 şubatta. Yaklaşık 35 bin civarı ödeyeceğiz. Eşimle ikimizin maaşından 4 bin kalıyor sadece. Eğer 100 bin sky limit çekersem ödeyemem diye korkuyorum. Bi de hazirana kadar ayrı sehirdeyiz . Ama altında çok yükselecek diye bekliyorum seçimlerden sonra. Karar veremedim çeksem mi çekmesem mi 🤣

ben faizine bakmaksızın kredi çeken biriyim:KK53: ama yatırım tavsiyesi değildir, borç ödemek yerine başka şeylerde kullanıyorum. tam açıklanmaz o da burda P panae bilir ne yaptığımı. çünkü o da bir yatiyadcı :)

yerinizde olsam borcunu günü gelince öder elimdeki nakitle de yatırım yapardım. kredi imkanım varsa onla da yatırım yapardım. bu benim fikrim ve yaptığım şey. suç olduğu için eklemek istiyorum asla yatırım tavsiyesi değildir....

borçlu olmak gerektiğine inanıyorum artık. yani ben elimdeki tüm parayla kartımı ödesem elimdeki tüm parayla altın aldığım zamandan daha çok karlı asla olmayacağım.... anlatamadım sanırım ama, borçlu kalmaya ve gelen maaş ile yatırım yapmaya devam :)
yarın iş yerinde uzun uzun çekebileceğim kredilere bakacağım. az faizli ve bana kredi verebilecek bankalar var mı buna bakacağım.
ama dediğim gibi kredi kartları bile red geliyor umutlu değilim,
kk ekonomi konusunda beni bambaşka yerlere çekti, gümüş almayı vs ilk kez duyuyorum :KK67:

Yeni ev aldik bu ay 😅. Ödemesi 15 şubatta. Yaklaşık 35 bin civarı ödeyeceğiz. Eşimle ikimizin maaşından 4 bin kalıyor sadece. Eğer 100 bin sky limit çekersem ödeyemem diye korkuyorum. Bi de hazirana kadar ayrı sehirdeyiz . Ama altında çok yükselecek diye bekliyorum seçimlerden sonra. Karar veremedim çeksem mi çekmesem mi 🤣
ben o riske giremezdim herhalde. :) işim garanti ise zorda kalsam para bulabilecek durumdaysam girerdim ama öteki türlü giremezdim :KK12:

Bu konuyu çok sevdim. Akilli kadınlar hep vizyonumuzu yükseltin lütfen. Bilmediğim bir sürü şey öğrendim.
kadınların aydınlanmasını , öğrenmesini gelişmesini çok isterim. o yüzden hiçbir fikrimi kendime saklamadan paylaşırım.

ileride çocuklarımız olursa benim çocuğum o kadınların çocukları ile karşılaşsın isterim. hep ileriye dönük ve geniş düşünmeye çalışırım. artarak çoğalırız umarım

yarın iş yerinde uzun uzun çekebileceğim kredilere bakacağım. az faizli ve bana kredi verebilecek bankalar var mı buna bakacağım.
ama dediğim gibi kredi kartları bile red geliyor umutlu değilim,
kk ekonomi konusunda beni bambaşka yerlere çekti, gümüş almayı vs ilk kez duyuyorum :KK67:
gümüş tamamen işte hesapta kalan para yatırımı benim için :) çocuğum olursa ilerde ona devrederim diye düşündüğüm bir yatırım :)

bugün görev yeri sorumlum beni aradı , hocam fazla nöbet tutmak ister misiniz diye ,
bizde ekstra saat başı mesai 88 lira , normalde asla istemiyordum ama
tamam desem 8 gün gideceğim, demesem 7😅
tamam deyiverdim .
ekstra mesai saatim 32 saat oldu yani 3 bine yakın ekstra gelirim olacak ,
Şubat ayında doğum günüm var o parayı kendime hediye almak için kullanacağım
sanki diğer kazandığım her paradan daha özel ve tatlı geldi :süslü:

bu arada bizim meslekte bu eksta nöbetleri filan isteyen bol bol tutabilir ama ben istemiyim bilmiyorum
hala annemlerin yanındayım yani yakın bir sehirdeyim /git gel beni yoruyor.
beğendiğim ev ayın 10 gibi bosalacakmis ,
buraya yerleşince belki ekstra şeyler yaparım 😅
yalnız Şubat'ta promosyon da alacağım ama eşyalı eve çıkmama rağmen sanki tüm promosyon eve gidecek gibi
çok güzel seyler beğendim 🥲
şöyle sağlam bir kaç tokat atılsa biraz cimri filan olsam 😒
ama hayatımın o kadar mutlu bir dönemindeyim ki
her şey çok iyi gidiyor , buraya çok sıkıntılı yerlerden geldim.
o yüzden hala adapte olamadım bu kadar muhteşemlige sanırım.
çok mutluyum , çok güzel hissediyorum duygusal olarak inanılmaz dengeliyim
31 yaşına gireceğim Şubat'ta ve hayatımın en en keyif üzerine kurulu dönemini yaşıyorum

X