Hayatımın İpleri ve Çok Çocuklu Hayat

Bu topik çok hoş ya. Biraz kendine fazla yükleniyorsun bence, 3 çocukla bu kadar iş yani hayret ettim ben ve emziriyorsun, ekstra da ek gıda var.

Ben 3 aylık bir bebekle ancak yetisiyorum azıcık azıcık. 🥲
İlk aylar zor olur zamanla daha çok idare etmeye alisirsiniz Allah bağışlasın 🥰

Bu topik çok hoş ya. Biraz kendine fazla yükleniyorsun bence, 3 çocukla bu kadar iş yani hayret ettim ben ve emziriyorsun, ekstra da ek gıda var.

Ben 3 aylık bir bebekle ancak yetisiyorum azıcık azıcık. 🥲
Sen daha minnoş bir annesin zaman geçtikçe her şeye yetmeye alışcaksın merak etme, yolun başındasın❤
Bazen evet fazla yüklendiğimi fark edip canım kendim dediğim oluyor ama sonra da bu kadar iş nasıl hallolacak diyorum başka türlü 😁

Merhaba sevgili günlük;

Dün eşimle abisinin olayı beni gerdi, sabah modum çok düşük uyandım.

-Bugün yemeğe etli biber dolması ve şehriye çorbası yaptım.
-Bebeğe biraz meyve püresi yapıp kavanozladım. Dolapta hazır olması iyi oluyor.
-Domatesleri rondodan geçirip fırınladım , güya salça yapacaktım da bir şeye benzemedi sanki 😁
-Küçük kızımla puzzle oynadık.
-Büyük kızı okuldan aldık geldik.
-Akşam da kvye gittik dünkü olaylardan dolayı başı ağrımış.

(Ben en iyisi Tülay Köke devam edeyim. 😁 Bu sınır koyma olayını çözmem lazım.)

-Yukarıdan oyuncak dolabını indirdim. Yavaştan oyuncaklara el atacağım.
-Biraz önce de haşladığım mısırları taneledik, yarın konserve yapacağım. Bunu ilk defa deneyeceğim. Normalde buzluğa atıyordum ama tereyağı doldurdum buzluğu hiç yer kalmsmış.

Köyden getirdiklerimi anca bir haftaya bitiriyorum resmen. Haftasonu geldi. Kişisel gelişemedim bu haftada zamansızlıktan 🤪🤣

Aklımda masal anlatıcılığı eğitimi almak var. Eğitimin ücretini dolap satışlarından çıkarmak hedefim 🥲

Kendime ayırdığım parayı tükettim ve ücretsiz izindeyim. Daha önümde bir buçuk parasız yılım daha var. Bunun düşüncesi biraz can sıkıcı. Kendi parasını kazanmaya alışmış insan için parasız kalmak zulüm gibi.
İnternet alışverişine ara veriyorum artık. Yalnızca çok gerekli şeyleri alacağım.

Online bir eğitime katılma hedefim vardı ve ben buna para ayırmayı unuttum. O yüzden dolap satışına geri dönüp parayı oradan çıkarmam lazım.

Merhaba sevgili günlük;

Bugün eşim iş için şehir dışındaydı. Sabah kızımı okuluna ben bıraktım. Akşam da ben aldım tekrardan. Çok yoruldum git gel üç çocukla :/

Bugün sonunda mısır konservemi yaptım bimden kapak alınca.

Çocuklara yemek yedir, film izle birlikte derken pilim bitti. Güya çocukları uyutup evi temizleyecektim.

Bugün gün sonunu da böyle aldık diyebilir miyiz 🤪

Merhabalar sevgili günlük;

Hayatımın iplerini elime aldım mı? Hayır.

Kişisel geliştim mi? Hayır.

Ama geçen haftadan bu yana baya bir iş güç hallettim. Çok keyfim yok yazasım da gelmedi buraya bir şeyler. İki gündür erken uyuyorum zaten.

Hep aynı döngünün içinde olmaktan sıkılıyorum bazen.

Her şeyin üstesinden gelmeyi istiyorum ama yapamıyorum. Her şeye yetmek istiyorum...

Tülay Kök'ü arabada dinliyorum bu aralar. Çok ilerleyemedim zaten. Şimdi birazdan mutfağı toplarken dinlerim belki.

Merhaba sevgili günlük;

Bugün neler yaptım?

Sabah kahvaltı faslı geçince kızımla etkinlik kitabını yaptık. (Ortancam ile bu konulara daha çok eğilmek planım.) Biraz kes yapıştır filan yaptık. Oyun oynadık, legolarla takıldık.

Sonra sıkıldı telefondan oyun istedi, ablasından gördü maalesef. Oyun yükledim.

Kızım oyun oynarken ben de kapya biber çorbası ve musakka yaptım.

Acayip uykum geldi azıcık onun yanına kıvrılıp uyudum. Öğle uykusunu uyumuyor. Ablasını almaya giderken arabada uyuyor 😴💤 Hiç hoş olmuyor bu durum. O biraz uyusa ben de biraz iş güç hallederim aslında.

Bu arada tabi küçüğü emzir yatır kaldır ek gıda hazırla yedir içir, üst baş değil vs...

Yani hiç gün içinde nefes alacak vakit yok gibi aslında. İki dakika kestirdim bugün işte eline telefon verince.

Çok bunaldım, bebeleri arabaya yükleyip kardeşimi aldım. Arabada çocuklar uyurken bir şeyler içtik sohbet muhabbet. Sonra kızımı okuldan alıp eve geri döndük.

Mutfağı topladım, küçüğün yemeği, sofra hzırlama faslı derken eşim geldi. Yemek yedik, iki dakika çay içtik. Çocukları eşim yıkadı, o sırada ben çamaşır kstladım. Bebeler çıkınca giydirdim yatırdım, eşim geldi uyutmaya.

Aşağı indim, kızılcık kaynatmıştım. Büyük kızım pestil istedi. Kızılcığı elekten geçirdim. O sırada Tülay aplamı dinledim 🤣

Şimdi minik uyandı, emziriyorum. Kalkıp yatacağım. Yarın eşim yine şehir dışında. Kızı okula bırakma görevi de bende sabah. 🙃

Yarın ölüm gibi bir şey olacak ama ölmeyeceğim.

Çocuklara yoğurt çorbası ve köfte yaparım. Ben de kalanları yerim.

Yarın pestili sererim tepsilere. Evi topla vs bilmiyorum pek planım yok gibi. Zaten günlük işler beni mahvediyor.

Akşam da çocuklar uyuyunca minimalizm atma matma işlerine bakarım 😁 Güzel oluyor gece sessiz sessiz terapi gibi.

Geçen bir çuval küçülen kıyafet çıkardım. Yarın da örgüleri ayıklarım. Boşa saklıyorum resmen.

Bir de buzluğa bir bakacağım yarınn, buzdolabına filan.

Merhaba;

Bugün verimsiz bir gündü diyebilirim. Aslında kendime çok yüklenmesem iyi olur bugün. Eşim yoktu malum, tüm yük bendeydi.

Şimdi kızlar da uyudu, bebek de uyudu. Neyse ki erken uyuma gibi bir özellikleri var. Tabi sabah da erken kalkıyorlar ama olsun 😁

Bugün bebeleri yedir içir gezdir dışında pek bir şey yapamadım. Küçük kızımı bebek arabasında dışarı çıkarıp uyuttum öğlen. Aslında bunu rutine ekleyebilirim. Hem öğle uykusu uyudy, hem de saçma sapan çizgifilm filan izlemedi. Win win 🙃

Akşama köfte çorba yapacaktım ama kardeşim aradı. Dışarıda yiyelim beni oradan kursa bırak dedi. Neyse kızımı okuldan alıp dışarıda yemek yedik. 500 tl öyle uçtu gitti bugün heralde totalde 1000 tl harcamam var. Aşırı harcama yapıyorum. İnternet alıp verişini sonlandırdım, artık bir ihtiyacım varsa AVM'ye markete gideceğim dedim. Ama marketten de baya masraf yapıyorım. Aslında sorun bende değil ekonomide canım 😁🤣

Bir de küçük kız şoktan öyle bir oyuncak beğendi aldı. Şu marketten oyuncak alma işine bir son veriyorum artık. Bu sondu.

Ay yarın bime gitmem lazım ama Blackout perde gelecek. Ondan iki tane kapmam lazım kesinlikle.

Büyük kıza pijama takımı alınacak.

Çocuklsra çok fazla kıyafet almayacağım bu dönem. Şöyle düşündüm sık sık yıkama yapayım. Hem çamaşır çilesi küçük parçalara bölündüğü için rahatlarım hem de bir ton kıyafet almamış olurum. Artık deterjan masrafı, elektrik masrafı olacak. Yani bir yerden çıkacak o para neyse amannn😁🙃

Daldan dala atladım yav neyse. Nerede kalmıştım...

Eve 6 gibi döndük yemek derdi olmaması çok iyiy oldu aslında. Ama geç geldik ya ödev olayı zulüm oldu resmen. Bitmek bilmedi. Yoruldumlarrrrrrr eşliğinde ödev öyle böyle bitti 🧐

Biraz bisiklet sürdüler filan, pijama giyim töreni ve kapanış...

Reis aradı şimdi dönüyormuş. Hatay dürüm yer misin dedi 😁 Tokum ama stres atma yemeği olarak yiyeceğim bunu. Yapacak bir şey yok ⛔

Yatağınızı daima toplayın
Masaya bir şey koymayın/masanın üstünü boş bırakın
Her eşyanın kendi yeri olsun
Kıyafetleri dik olarak saklayın (bu bana pek uymuyor sanki)
Karyola çekmecesini depolama olarak kullan
Dolap kapaklarını kullan (kapağın içine kanca takıp çanta asmak gibi)
Aniden ortaya çıkan şeyler için biraz boş depolama alanı bırak
Telefonun şarj cihazını bir prizin yanına as
Ayda bir kez tüm evi kontrol edin

Bu gece bu videoyu izledim biraz ilham için 😊

Merhaba kendim 💆‍♂️

Bugün çok hızlı geçen bir gün oldu, rutinlerin arasında sürüklenip durdum. Sabahtan akşama vakit nasıl geçti, nasıl kızımı okuldan alma vakti geldi anlamadım bile.

Sabah bime blackout perde gelmişti, onu almaya gittim. Teyzenin biri almış eline inceliyor birini, iki tane vardı zaten. Diğerini ben aldım sepete attım. Alıyor musun diye sordu. Ben de evet dedim ama tek kanat yetmiyor tabi 😁 Biraz dolandım markette belki teyze bırakır diye ama bırakmadı çıktım ben de ödeyip. Elimde tek kanat perde vardı. Kanadı kırılmış kuşlar gibiydim adeta 😁 Eve dönüp arabayı aldım, uzaktaki bimde buldum tekini neyse ki.
Beni okuyorsan özür dilerim teyzecim çok gıcıklık ettim affet ama çok ihtiyacım vardı. Belki çocuklar biraz daha uyur sabahları 6da kalkmazlar. Sevaba girersin be teyzem 😘

Şimdi mutfağı topladım da oturdum çay içiyorum.

Perdenin de düğmeleri dikili değilmiş. Beş bin yıl sonra filan dikerim de takarız artık ühühüh

Bebeler ve babo uyuyor mışılll mışıllll 💆‍♂️ Ben de çayımı içip yatayım. İşler bitmiyor maalesef.

Merhaba merhaba 🙋

Sabah eşim kızları kursa götürdü kahvaltıdan sonra ben de minikle oynadım filan biraz, sonra mutfağı toparladım. Ne zamandır tezgahı çamaşır suyuyla ovayım diyordum. Onu yaptım. Mutfağı süpürdüm, çamaşır attım, çamaşır katladım derken eşim aradı. Kızlar arkadaşları ile geleceklermiş.

Kendi mevcut bebe sayım yetmiyor gibi haftasonu bir de yeni bebeler ekleniyor 😁 Kurs başladı başlayali bir aydır hafta sonları çocuk sayımda artış yaşanıyor.

Neyse hızlıca çocuklara çorba, et sote ve fırın patates yaptım. Meyvesiydi, şuyuydu buyuydu derken çocuğun babası akşam 6da geldi aldı bebesini. Benim de pil bitti ama 🔋

Zaten minnak bebe nezle olmuş onu bir güzel sarımsaklı yemeklerle, ıhlamurla topladım o arada. Bir de diğer çocuklarla uğraştım.

Alt katı topladım, banyoyu wcyi yıkadım bu arada.

Üst katı süpürecektim o kaldı :KK43:

Çocukların nevresimleri değişti.

Çamaşır sepetinde ve giyinme odasındaki tüm kirliler yıkandı temizlendi. (İki makina katlanacak var)

Üst katı şöyle bir topladım.

Kızım pestil istedi erikten, onu yaptım.

Mayoları, şapkaları, kollukları kutuladım kaldırdım.

Akşam yemeği sonrası bebeyi okuttum biraz. El ele elle 💆‍♂️

Biraz önce de akşam yemeğinin bulaşığını yıkadım, çay koydum. Eşim de gitti nevale aldı getirdi. Patlatacağız ☕
Ya ben baya iş yaptım ama bunun arasında da yine Tülay Kökten 2 video izledim.

Diyor ki o zamanı beklemeyin, size sıra gelmeyecek. Siz sırayı kendiniz alın elinize. Çok haklı cidden. Hep bir şeyleri bekliyorum kendi planlarım için. Harekete geçmem lazım.

Dün eşimle saçma sapan bir sebepten darıldık. Bugün modum acayip düşüktü. Depresif depresif takıldım akşama kadar. Kardeşimi aldım kızımı okuldan almadan önce birer soğuk kahve içelim dedik marketten. Markete giderken kazandı yaptım ya :KK43: Şimdi canım daha da sıkıldı 🥲 resmen inception oldu. Depreption🤣 depresyon içinde depresyon. Yani arabadan indim bi de atarlandım ne bok varsa. Karşıdakine bi iyi misin diye sor de mi 😿 Arabada bebeler uyanmadılar bile gerçi öyle bir kaza yani ama yine de acayip canın sıkıkdı. İki bebem de Allah'tan otokoltuğunda oturuyordu.
Annelik çok garip yav iki dakika depresyona giremiyorsun, şöyle oturup ağlamak yok. Neyse tutanağı tuttuk kızımı almaya gittim okuluna. Sorumluluklara devam.

Dün eşimle saçma sapan bir sebepten darıldık. Bugün modum acayip düşüktü. Depresif depresif takıldım akşama kadar. Kardeşimi aldım kızımı okuldan almadan önce birer soğuk kahve içelim dedik marketten. Markete giderken kazandı yaptım ya :KK43: Şimdi canım daha da sıkıldı 🥲 resmen inception oldu. Depreption🤣 depresyon içinde depresyon. Yani arabadan indim bi de atarlandım ne bok varsa. Karşıdakine bi iyi misin diye sor de mi 😿 Arabada bebeler uyanmadılar bile gerçi öyle bir kaza yani ama yine de acayip canın sıkıkdı. İki bebem de Allah'tan otokoltuğunda oturuyordu.
Annelik çok garip yav iki dakika depresyona giremiyorsun, şöyle oturup ağlamak yok. Neyse tutanağı tuttuk kızımı almaya gittim okuluna. Sorumluluklara devam.
Geçmiş olsun, iyi olmanıza sevindim

Merhaba;

Az bir zaman önce bu hesabı kişisel günlüğümü burada tutmak için açmıştım. Erteleyip duruyordum mükemmel bir şekilde açabilmek için ama bunun sonu yok. Bir şekilde bir yerden başlamam lazım diye düşündüm.

Bu yaşıma kadar tabiri caizse hep sanki dağdan yuvarlanan bir kaya gibiydim. Yolumu buldum ama artık bunu değişmek istiyorum. Eskiden gençtim, çocuklarım yoktu. Bir şekilde üstesinden geliyordum.

Altı ay önce üçüncü bebeğimi de kucağıma aldım. Üstesinden gelmiyorum desem kendime haksızlık etmiş olurum.

Neden daha iyisi olmasın ki ama diye düşünüyorum. Çocukların ihtiyaçlarını karşılarken ben kendi ihtiyaçlarımı hep ikinci hatta üçüncü plana attım.

Kendime zaman ayırmak için hayatıma düzen ve rutin katmalıyım diye düşünüyorum.

Bu sayfa işte bunun denemesi olacak. Hedeflerim, hayallerim burada olacak. Mükemmel değil ama elimden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışacağım.

Ana başlıklarım şöyle;

Kişisel bakım
Kişisel gelişim
Ev temizliği ve düzeni
Çocuklar ve annelik
Sağlıklı yaşam

Bu başlıklar altında tam ayrıntılıyanadığım alt başlıklar var;

Kişisel bakım: Kilo vermek, vücut bakımı, güzel giyinmek, diş bakımı

Kişisel gelişim: kitap okumak, terapi almak, sosyalleşmek

Ev temizliği ve düzeni: yemek listesi, alışveriş listesi, uyku öncesi ev toparlama, ev işleri rutini

Çocuklar ve annelik: çocuk gelişim kitapları okumak, büyüğü kursa yazdırmak, küçüğü oyun grubuna götürmek, miniğin ek gıdası (kutu oyunları, tiyatro, sinema, kütüphane )

Sağlıklı yaşam: temiz beslenme, yürüyüş bandını kullanma

Çoğu şeyi hayatımda yapıyorum ama rutine bağlamam lazım çünkü üç tane çocuk varken kafam aşırı duman oluyor. Kendime çok az vakit ayırıyorum.

Evimizde tv yok, tablet yok o yüzden yerine bazen bir şeyler koymak bana düşüyor.

Ben 2023'e girerken anahtar kelimeler belirlemiştim.

Sadelik
Rutinler
Kilo verme
Bakım
Anı fark et

Şimdilik aklıma gelenler, yazacaklarım bunlar.

Her gün buraya bir kaç bir şey karalamak istiyorum hayatıma dair, bana dair.
Canım takipteyim çok faydalisin

Bugün evden gidenler:

Bir adet paspas
Kırık oyuncak
1 koca torba örgü kıyafet

Kendi dolabımı o kadar sadeleştirdim ki artık atacak bir şey çıkmıyor ama eşiminki yıkılıyor resmen.

Bir de vestiyer ve ayakkabılıklara el atmam lazım.

Bugün mutfağı sildim süpürdüm.
Üst katı biraz topladım.
Ütü yaptım.
Çamaşır yıkandı kurudu katlandı.
Ve daha sayamadığım küçük işler...

Bugün bir video izledim. Onun gazına gelip biraz temizlik yaptım diyebilirim.

X