Hayatımın İpleri ve Çok Çocuklu Hayat

Merhaba sevgili günlük ❤

Anaların mesaisi biter mi? Bu saat olmuş, yeni oturdum. Günün özetini geçeyim:

Sabah kalkış 7.00
Büyüğü yedir, beslenme hazırla, saçını yap yolla.
Kahvaltı faslı, ortanca ve küçüğü yedirmece.
Etrafı toplama, mutfağı elden geçirmece.
Çocukların kıyafetlerini değiştir.
Üst katı topla.
Çamaşır at. Kuruyanları katla.
Ortanca ile oyun etkinlik.
Öğle yemeklerini yedirmece.
Markete git, alışveriş yap.
Dönüşte yolu uzat bebeler uyusun.
Bir kahve molası 😁 Bu sırada büyük kıza okuma tombalası hazırladım pekişsin diye.
Akşam yemeğini hazırla. (Mantar çorba, fırında tavuk, salata)
Küçüğü yedir. Üstünü değil, gece uykusuna yatır bye bye.
Akşam yemeği faslı.
Mutfağı topla.
Domates doğra buzluğa at.
Ortanca ile oyun.
Büyüğün ödevi.
Ela lale tombalası oynamaca.
Ela lale şiirlerinin 10 kere okunması.
Üst kata çıkış.
Bebeler pijama giyiş, kitap okuma, uykuya dalış.
Kişisel bakım, kaş bıyık temizliği.
Kuruyan çamaşır katlama, yerleştirme.
Tv eşliğinde maden suyu çikolata keyfi.
İstiklal marşı, kapanış. 🚩🏁🏳

Bugün yemek yaparken de Tülay Kök dinledim duygusal yeme ile ilgili bir bölümdü. Bir kaç not aldım ama sonra onları buraya yazarım.

Co
Merhaba sevgili günlük ❤

Sabah kalkış 7.00
Üst katı topla.
Bir kahve molası 😁 Bu sırada büyük kıza okuma tombalası hazırladım pekişsin diye.
Akşam yemeği faslı.
Mutfağı topla.
Ortanca ile oyun.
Büyüğün ödevi.
Üst kata çıkış.

Bugün yemek yaparken de Tülay Kök dinledim duygusal yeme ile ilgili bir bölümdü. Bir kaç not aldım ama sonra onları buraya yazarım.

Çok tatlısın yaa😀istiklal marşı olayına bittim
Maşallah çok verimli güzel bir gün geçirmişsin hakikaten ..
Yavruların da masallahi var yaş araliklarida güzel az olsada benimde 3 olacak seni takip edecgm bakalim

Co

Çok tatlısın yaa😀istiklal marşı olayına bittim
Maşallah çok verimli güzel bir gün geçirmişsin hakikaten ..
Yavruların da masallahi var yaş araliklarida güzel az olsada benimde 3 olacak seni takip edecgm bakalim
Üçüncüye mi hamilesiniz? Sizinkilerin yaşları nasıl?

Evi toplu tutamıyorum ben ya :KK43: Gerçekten bir gün toplu kalmıyor, mutfak ayrı, yatak odaları, oturma odası ayrı dağılıyor. Her yerden bir şey çıkıyor, her köşeden bir sümüklü peçete fırlıyor.

Çok radikal bir sadeleşme yapacağım ya da sonsuza kadar topla-dökül döngüsüne gireceğim.

Tabi ki çocuklar hem çok küçük hem de yaş aralıkları çok az bunun etkisi büyük farkındayım.
Ben de hem eli yavaş hem de dağınık biriyim.
Eşimi de ne diyeyim ne olsun, o da işte kendince destek oluyor ama yetmiyor, yetmiyor.

Sanırım artık şu radikal sadeleşme planını uygulama zamanı geldi de geçiyor. Ya böyle olacak ya da bu yükün altında böyle ezilip gideceğim. :KK43:

Bugün isyanlardayım çünkü dün tertemiz yaptığım ev hiç abartısız bugün yine aşırı dağıldı.

Bir de eşim hasta olmuş gerçekten erkekler kapatılsın ya. Bir nazlı bir nazlı...
Bir de paşam hemen hamam ayarladı arkadaşlarıyla. Hastaymış diye... Oh valla hayat erkeklere güzel ya 😊

Cuma günü bebek görmeye gelecek arkadaşlar. Bakalım ne bk yiyeceğiz 🥲 Evi topla temizle ikramlık yap vs 🙃 Cuma gecesi cesedim yazar buraya artık gelişmeleri.

Yalnız eskiden camlara kadar silerdim. Şimdi bi toplayıp süpürsem şükür yarabbi 🤣

Merhaba 🙋👋😊

Dün misafirimi atlattım çok şükür. 10 kişiydi ben üç çeşit yaptım. Onlar da getirmişler bir şeyler. İyi oldu bu iş de bitti.

Benim yine içim daralıyor, çok konsantre değilim hayata dünden beri. Küçük bebem hasta oldu, ortanca hasta. Modum çok düştü böyle olunca. Bir kaç yıl önceyi hatırladım kızımla süreklü hasta geçirdiğimiz kışı. Kötü anılarım depreşti. O yıl anksiyete geçirmiştim. Çok kötü bir yıldı benim için. Kışı sevmiyorum ya :KK43:

Merhaba;

Az bir zaman önce bu hesabı kişisel günlüğümü burada tutmak için açmıştım. Erteleyip duruyordum mükemmel bir şekilde açabilmek için ama bunun sonu yok. Bir şekilde bir yerden başlamam lazım diye düşündüm.

Bu yaşıma kadar tabiri caizse hep sanki dağdan yuvarlanan bir kaya gibiydim. Yolumu buldum ama artık bunu değişmek istiyorum. Eskiden gençtim, çocuklarım yoktu. Bir şekilde üstesinden geliyordum.

Altı ay önce üçüncü bebeğimi de kucağıma aldım. Üstesinden gelmiyorum desem kendime haksızlık etmiş olurum.

Neden daha iyisi olmasın ki ama diye düşünüyorum. Çocukların ihtiyaçlarını karşılarken ben kendi ihtiyaçlarımı hep ikinci hatta üçüncü plana attım.

Kendime zaman ayırmak için hayatıma düzen ve rutin katmalıyım diye düşünüyorum.

Bu sayfa işte bunun denemesi olacak. Hedeflerim, hayallerim burada olacak. Mükemmel değil ama elimden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışacağım.

Ana başlıklarım şöyle;

Kişisel bakım
Kişisel gelişim
Ev temizliği ve düzeni
Çocuklar ve annelik
Sağlıklı yaşam

Bu başlıklar altında tam ayrıntılıyanadığım alt başlıklar var;

Kişisel bakım: Kilo vermek, vücut bakımı, güzel giyinmek, diş bakımı

Kişisel gelişim: kitap okumak, terapi almak, sosyalleşmek

Ev temizliği ve düzeni: yemek listesi, alışveriş listesi, uyku öncesi ev toparlama, ev işleri rutini

Çocuklar ve annelik: çocuk gelişim kitapları okumak, büyüğü kursa yazdırmak, küçüğü oyun grubuna götürmek, miniğin ek gıdası (kutu oyunları, tiyatro, sinema, kütüphane )

Sağlıklı yaşam: temiz beslenme, yürüyüş bandını kullanma

Çoğu şeyi hayatımda yapıyorum ama rutine bağlamam lazım çünkü üç tane çocuk varken kafam aşırı duman oluyor. Kendime çok az vakit ayırıyorum.

Evimizde tv yok, tablet yok o yüzden yerine bazen bir şeyler koymak bana düşüyor.

Ben 2023'e girerken anahtar kelimeler belirlemiştim.

Sadelik
Rutinler
Kilo verme
Bakım
Anı fark et

Şimdilik aklıma gelenler, yazacaklarım bunlar.

Her gün buraya bir kaç bir şey karalamak istiyorum hayatıma dair, bana dair.
üç çocukla bunları nasıl yapacaksın merak ettim :eek::KK33:üç çocuk pişmalıktan ve çok fedakarlıktır onun için yapmadan kendini insan çok iyi tanmalıdır sınırlarını enerjisini hayallerini bilmelidir ,çoğu kendi manipülasyona uğratıp ben çok mutluyum pozlara ve o maskeyi takınıyor gerçekler böyle değil sadece kendilerini kandırıyorlar insan kendi sınırlarını bilmeli bilinçsizce dünyaya çok çocuk getirmemeli

üç çocukla bunları nasıl yapacaksın merak ettim :eek::KK33:üç çocuk pişmalıktan ve çok fedakarlıktır onun için yapmadan kendini insan çok iyi tanmalıdır sınırlarını enerjisini hayallerini bilmelidir ,çoğu kendi manipülasyona uğratıp ben çok mutluyum pozlara ve o maskeyi takınıyor gerçekler böyle değil sadece kendilerini kandırıyorlar insan kendi sınırlarını bilmeli bilinçsizce dünyaya çok çocuk getirmemeli
Çoğu şeyi oturttular gibi ama tabi insanı bazen düşüyorum bazen kalkıp devam ediyorum. Kolay değil hiç bir şey, dünyaya gelen çocuğun da hakkını teslim etmek gerek diye düşüyorum. Sınırlarımı zorluyorum diyelim 😁 O maskeyi takmıyorum ben tabi, soranlara zor çok zor diyorum ama bazı insanlar çok ayrıntıyı hak etmiyorlar. O zaman iyi idare eder diyorum geçiyorum.

Evi toplu tutamıyorum ben ya :KK43: Gerçekten bir gün toplu kalmıyor, mutfak ayrı, yatak odaları, oturma odası ayrı dağılıyor. Her yerden bir şey çıkıyor, her köşeden bir sümüklü peçete fırlıyor.

Çok radikal bir sadeleşme yapacağım ya da sonsuza kadar topla-dökül döngüsüne gireceğim.

Tabi ki çocuklar hem çok küçük hem de yaş aralıkları çok az bunun etkisi büyük farkındayım.
Ben de hem eli yavaş hem de dağınık biriyim.
Eşimi de ne diyeyim ne olsun, o da işte kendince destek oluyor ama yetmiyor, yetmiyor.

Sanırım artık şu radikal sadeleşme planını uygulama zamanı geldi de geçiyor. Ya böyle olacak ya da bu yükün altında böyle ezilip gideceğim. :KK43:

Bugün isyanlardayım çünkü dün tertemiz yaptığım ev hiç abartısız bugün yine aşırı dağıldı.

Bir de eşim hasta olmuş gerçekten erkekler kapatılsın ya. Bir nazlı bir nazlı...
Bir de paşam hemen hamam ayarladı arkadaşlarıyla. Hastaymış diye... Oh valla hayat erkeklere güzel ya 😊

Cuma günü bebek görmeye gelecek arkadaşlar. Bakalım ne bk yiyeceğiz 🥲 Evi topla temizle ikramlık yap vs 🙃 Cuma gecesi cesedim yazar buraya artık gelişmeleri.

Yalnız eskiden camlara kadar silerdim. Şimdi bi toplayıp süpürsem şükür yarabbi 🤣
3 çocukla temizlik anlayışı = evi 💩 götürmesin yeter 🤦‍♀️😂😂😂

Yalnız değilsin demeye geldim 💜

Bu hafta mutfak temizliğine başlaysacaktım ama hasta olunca kaldı. Yine de kızların kırtasiye malzemelerini topladım, balkondaki dolabı kırtasiye dolabı yaptım. Before-after yapacaktım. Öncesini çektim de sonrakini çekmeyi unuttum 🤣 Yine poşet poşet çöp çıktı evden.

Merhaba sevgili günlük;
Çocukları yatırdım, kitap okuyayım dedim ama haberlere baktıktan sonra tüm enerjim çekildi.
Çamaşırı katlayacaktım bir de güya.
Küçük bir çamaşır dağım var evde artık.

Bugün neler yaptım, çok şeyler yaptım.
Rutin ev işleri, çocuklarla ilgilenmek vs gibi.

Artık ev sanki eskisi kadar dağılmıyor. Bir düzen oturttuk gibi.

Çamaşır olayı beni aşırı yoruyor ya hiç mi bitmez...

Öyle işte neyse sonra görüşürüz ✌

Ortanca çocuğuma karşı çok buruk hissediyorum kendimi. Çok inat ve huysuz... Ona bakınca içim sızlıyor. Onu ben mi böyle yaptım acaba bilmiyorum ki... Bu suçluluk duygusu beni mahvediyor. Bir gün iyiysek diğer gün çok huysuz oluyor. Bu aralar yemek de yemiyor. Bazen de o kadar güleç ve pozitif ki... Yenidoğan hali de çok sakindi. Acaba bu iki üç yaş krizleri geçince düzelecek mi?
8 aylıkken başlayan hastalıkları, sürekli serum, iğne, düşük bağışıklığı... Geceleri 10 dakikada bir uyanırdı. Zor diş çıkardı. O dönemde onunda yer döşeğinde yattık. Psikolojim de bozulmuştu. Pandemiydi, kış bitmiyordu, evde sürekli bebekle... Sonra benim anksiyete atağım, bu sefer de evden bu yüzden dışarı çıkamamam... Ay bilmiyorum çok zor bir yıldı geri dönüp bakınca içim sıkışıyor. Tam yaz geldi, diyete başladım süper kilo veriyorum. Güzeldik, hastalıklsr bitti, benim zihinsel rahatsızlığım geçti derken üstüne gelen üçüncü hamileliğim...
Yok sanki böyle benim üzümlü kekimi hep ihmal etmişim gibi bir his... Vicdan azabımı susturamıyorum. Benim güzel yavrum, sessiz yavrum. Annen sana daha iyi bir anne olacak ❤🙏😞

Merhaba sevgili günlük ❤

Sabah kalkış 7.00
Üst katı topla.
Akşam yemeği faslı.
Mutfağı topla.
Ortanca ile oyun.
Büyüğün ödevi.
Üst kata çıkış.

yaa size özendim...Tek çocukla beceremıyorum...

Merhaba sevgili günlük;

Uzun zaman oluyor yazmayalı, küçüğün beşiğini sallarken iki hasbihal edelim dedim.

Annelikle ilgili hedeflerim güzel gidiyor. Büyüğü kursa yazdırdım hafta sonu gidiyor. Ortancayı da sonunda oyun grubuna götürdüm. Onu da haftada 2 düşünüyorum götürmeyi. Küçüğün ek gıdası da iyi gidiyor şimdilik. Annelikle ilgili bu aralar içim rahat gibi. Tabi ki yapacak çok şey var, gidecek yol uzun ama en azından kafam biraz rahat. Huzurlu gibiyim.

Yoğun iki haftaya giriş yapacağım.

Haftaya Cuma görümcem geliyormuş çocuklarla. Cumartesi günü ev hayırlı olsun demeye gideceğim. Hediye alınacak pek tabii. Pazar kesin kayınvalidemde oluruz. Bir gün de ben alayım diyeceğim görümcemgilş ama pek müsait olmam gibi. Salı gideceklermiş zaten geri. Salı günü kardeşimin nişanı var. Çarşamba nikahı var. Nikah şekeri yapacağım bu hafta Malzeme aldım. Sürpriz olacak kardeşime😁 Perşembe kardeşim tatile gidiyor, eşim de şehirdışına gidiyor . Annemlere geçeriz. Orada 5 gün kalırız muhtemelen eşim dönene kadar.

Yarın veli toplantısı var.

Bu hafta Perşembe günü ortancamın doğum günü var. Evde dedelerle nenelerle kutlarız muhtemelen. İndirimden lego almıştım.

Pazartesi nikah şekerini hallederim. Bir de arkadaşımın bebeğine kargo göndereceğim hediye. Unutmayayım 👍

Bu arada artık airfryer ve kahve makinam var eşim doğum günümde aldı 😁✌ Bence çok gerekli değildi ama sağ olsun düşünmüş. Kahve iyi oldu. Bakalım airfryerı nasıl kullanırım. Genelde tencere yemeği yapıyorum çünkü. Pratik oluyormuş bu alet. Kullanmayı öğreneceğiz artık.

Onun dışında evde düzeni tutturdum gibi ama genel büyük temizlik yapmak istiyorum. Onun için liste yapacağım. Biraz daha düzen oturtmak istiyorum. Ne kadar düzen o kadar akıl sağlığı.

Yemek listesi yapıyorum da uyabilene aşk olsun. Çovukların sevdikleri yemekleri listeleyip dolaba astım. Oradan bakıp spontane takılıyorum ama yine de zor ya bu yemek işi.

Kendime hiç bakmıyorum bu aralar. Güya kilo verecektik... Onu halletmem lazım. İyice saldım ha. Hani kardeşimin kına gecesinde süper bir abiye giyecektim zayıflayıp... Hani hani 😁İyice cozuttum.

X