Her Telden Ekonomi...

Merhaba arkadaşlar,
Bu son dönemde birikimlerinizi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ev, araba fiyatları uçtu ki, ben hiçbir zaman oturacağım ev, bineceğim araba, bir de arada kaçamak yapabileceğim küçük bir köy evinden başka, gayrimenkule yatırımı düşünmedim, onları kafadan eledim yani :)

Döviz işinden de hoşlanmıyorum,

bir ara altın/gümüş/ platin al sat yapıyordum, onlarda da bir takım şartlar yerine gelmeyince, inancıma ters düşen durumlar olduğu İçin onu da bıraktım… :)

Faiz işi, benim seçeneklerim arasında hiçbir zaman olmadı zaten, olamaz da…

Tl de kalmak da, malum şu şartlarda hiç mantıklı değil, maalesef…

Kala kala elimde, banka veya fiziki alımla altın almak kaldı, o da bankada olsa sorun, evde olsa ayrı bir sorun, ofiste kasada muhafaza ediyorum, o da ehhh işte… :)

Sizler nasıl yapıyorsunuz?

Merhaba arkadaşlar,
Bu son dönemde birikimlerinizi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ev, araba fiyatları uçtu ki, ben hiçbir zaman oturacağım ev, bineceğim araba, bir de arada kaçamak yapabileceğim küçük bir köy evinden başka, gayrimenkule yatırımı düşünmedim, onları kafadan eledim yani :)

Döviz işinden de hoşlanmıyorum,

bir ara altın/gümüş/ platin al sat yapıyordum, onlarda da bir takım şartlar yerine gelmeyince, inancıma ters düşen durumlar olduğu İçin onu da bıraktım… :)

Faiz işi, benim seçeneklerim arasında hiçbir zaman olmadı zaten, olamaz da…

Tl de kalmak da, malum şu şartlarda hiç mantıklı değil, maalesef…

Kala kala elimde, banka veya fiziki alımla altın almak kaldı, o da bankada olsa sorun, evde olsa ayrı bir sorun, ofiste kasada muhafaza ediyorum, o da ehhh işte… :)

Sizler nasıl yapıyorsunuz?

3 sene önce yeni evime geçince elimde kalan parayı fiziki altına çevirdim ,sonra da her ay maaşımdan birikime ayırdığım para ile fiziki altın almaya devam ettim. Evimde saklamıştım.
Geçtiğimiz 15 Ekim'de bir dükkan almak nasip oldu o vesile ile altınları bozdurdum.

Bundan sonraki birikimlerimi de nasipse aynı şekilde yapmayı düşünüyorum canım. 😘

3 sene önce yeni evime geçince elimde kalan parayı fiziki altına çevirdim ,sonra da her ay maaşımdan birikime ayırdığım para ile fiziki altın almaya devam ettim. Evimde saklamıştım.
Geçtiğimiz 15 Ekim'de bir dükkan almak nasip oldu o vesile ile altınları bozdurdum.

Bundan sonraki birikimlerimi de nasipse aynı şekilde yapmayı düşünüyorum canım. 😘

Sanırım, fiziki altından başka da şüphesiz helal yatırım aracı kalmadı maalesef…

Dükkanın hayırlı olsun canım… 🤗

Ben gayrimenkul ( aslında sürekli kira getirisi olan bir sistem ama ) istemiyorum..,

Fiziki altının muhafazası yönünde tereddütlerim var… yoksa her şeyi bırakıp, sadece fiziki altın almak en mantıklısı sanırım… :)

Sanırım, fiziki altından başka da şüphesiz helal yatırım aracı kalmadı maalesef…

Ben gayrimenkul ( aslında sürekli kira getirisi olan bir sistem ama ) istemiyorum..,

Fiziki altının muhafazası yönünde tereddütlerim var… yoksa her şeyi bırakıp, sadece fiziki altın almak en mantıklısı sanırım… :)
Allah razı olsun canım 😍😘

Altın candır 😍

Gerisi heyecandır, diyorsun… :))

Düşünüyorum, taşınıyorum, yakında bir yatırım şekli bulacağım inşallah… 😅

Aslında şu son dönemde ben de istemeden, daha doğrusu farkına varmadan bir yatırım yapmış oldum… geçen sene eşimin ofise iş için kullanılmak üzere araba lazım oldu, kiralar çok yüksek, şöyle normal bir araç alalım dedik, ikinci el doğru dürüst bir şey bulamadık, işimizi görür nasılsa deyip 200 bin lira civarı, sıfır bir Toyota corolla aldık, şimdi bakıyorum da onun bile fiyatı en az ikiye katlamış…

Kar mı yapmış olduk, aslaaa, sadece paranın değerini korumuş olduk… :)

Bende sırf sizinle aynı nedenlerden ötürü fiziki altına ve iş bankasında döviz hesabında dolar ve euroya yatırım yapıyorum.

Çünkü iş bankasında dolar ve Euro satın aldığımızda yine döviz şekilde çekebiliyoruz. Yatırdığımız paranın direk karşılığını alabildiğimizde faize girmediği için caiz demişlerdi.
Yani bankadan altın aldığınızda altın olarak çekemediğiniz o olmaz faize girer ama dövizin karşılığını direk alabiliyorsanız olur demişlerdi

Bende sırf sizinle aynı nedenlerden ötürü fiziki altına ve iş bankasında döviz hesabında dolar ve euroya yatırım yapıyorum.

Çünkü iş bankasında dolar ve Euro satın aldığımızda yine döviz şekilde çekebiliyoruz. Yatırdığımız paranın direk karşılığını alabildiğimizde faize girmediği için caiz demişlerdi.
Yani bankadan altın aldığınızda altın olarak çekemediğiniz o olmaz faize girer ama dövizin karşılığını direk alabiliyorsanız olur demişlerdi

Hoşgeldin, nasılsın, neler yapıyorsun, görüşmeyeli, birikim devam? 😅

Annenle , senin birikim, tasarruf, kışlık hazırlama, misafir ağırlama vs. yazılarını zevkle okurdum 😊

O kadar haklısın ki, faize ve harama bulaşmadan yatırım yapmak neredeyse imkansız hale geldi günümüzde, maalesef…

Her şeyde bir şüphe var ve bu gibi durumlarda aklıma Peygamber Efendimizin (sav) ;

"Şurası muhakkak ki, haramlar apaçık bellidir, helaller de apaçık bellidir. Bu ikisi arasında (haram veya helal olduğu) şüpheli olanlar vardır. İnsanlardan çoğu bunları bilmez. Bu durumda, kim şüpheli şeylerden kaçınırsa, dinini de, ırzını da tebrie etmiş olur. Kim de şüpheli şeylere düşerse harama düşmüş olur, tıpkı koruluğun etrafında sürüsünü otlatan çoban gibi ki, her an koruluğa düşebilecek durumdadır. Haberiniz olsun, her melikin bir koruluğu vardır, Allah'ın koruluğu da haramlarıdır. Haberiniz olsun, cesette bir et parçası var ki, eğer o sağlıklı olursa cesedin tamamı sağlıklı olur, eğer o bozulursa, cesedin tamamı bozulur. Haberiniz olsun bu et parçası kalptir." [Buharî,

Hadisi şerifi gelir ve durur bir daha düşünürüm… 😊

Hayırlı geceler, ben kaçar…
Yarın sabah erkenden maraton başlar…
Rabbim sağlık versin, gerisi her şekilde hallolur… 🤗

Hoşgeldin, nasılsın, neler yapıyorsun, görüşmeyeli, birikim devam? 😅

Annenle , senin birikim, tasarruf, kışlık hazırlama, misafir ağırlama vs. yazılarını zevkle okurdum 😊

O kadar haklısın ki, faize ve harama bulaşmadan yatırım yapmak neredeyse imkansız hale geldi günümüzde, maalesef…

Her şeyde bir şüphe var ve bu gibi durumlarda aklıma Peygamber Efendimizin (sav) ;

"Şurası muhakkak ki, haramlar apaçık bellidir, helaller de apaçık bellidir. Bu ikisi arasında (haram veya helal olduğu) şüpheli olanlar vardır. İnsanlardan çoğu bunları bilmez. Bu durumda, kim şüpheli şeylerden kaçınırsa, dinini de, ırzını da tebrie etmiş olur. Kim de şüpheli şeylere düşerse harama düşmüş olur, tıpkı koruluğun etrafında sürüsünü otlatan çoban gibi ki, her an koruluğa düşebilecek durumdadır. Haberiniz olsun, her melikin bir koruluğu vardır, Allah'ın koruluğu da haramlarıdır. Haberiniz olsun, cesette bir et parçası var ki, eğer o sağlıklı olursa cesedin tamamı sağlıklı olur, eğer o bozulursa, cesedin tamamı bozulur. Haberiniz olsun bu et parçası kalptir." [Buharî,

Hadisi şerifi gelir ve durur bir daha düşünürüm… 😊
Hoş buldum cnm 😊
Teşekkür ederim epeyi bir değişiklik var aslında. Evlendim, hamileyim.
Bu sebeple birikim dahada elzem oldu benim için.

Tabi evlendim diye hayatım çok değişmedi
Ben yine aynı ben :KK70:
Tasarruf, kışlık hazırlama ve özellikle stokçuluk konusunda üstüme tanımıyorum hala 😂

Hoş buldum cnm 😊
Teşekkür ederim epeyi bir değişiklik var aslında. Evlendim, hamileyim.
Bu sebeple birikim dahada elzem oldu benim için.

Tabi evlendim diye hayatım çok değişmedi
Ben yine aynı ben :KK70:
Tasarruf, kışlık hazırlama ve özellikle stokçuluk konusunda üstüme tanımıyorum hala 😂

Oooo maşallah, baya değişiklikler olmuş hayatında, hep derdim, seninle evlenecek kişi, tasarruf, birikim, yatırım konularında çok şanslı olacak diye, görüyorum ki aynen devam, maşallah… Rabbim hayırlı etsin… 🤗

Bebeğin de hayırlı olsun, vakti geldiğinde hayırlısıyla alırsın kucağına inşallah…,🥰

Oooo maşallah, baya değişiklikler olmuş hayatında, hep derdim, seninle evlenecek kişi, tasarruf, birikim, yatırım konularında çok şanslı olacak diye, görüyorum ki aynen devam, maşallah… Rabbim hayırlı etsin… 🤗

Bebeğin de hayırlı olsun, vakti geldiğinde hayırlısıyla alırsın kucağına inşallah…,🥰
Amin
Allah razı olsun 🥰

Merhaba arkadaşlar,
Klasik Cumartesi
Büyük oğlanı etüte bırak, kızı al eşle boğazda ( küçük oğlanın okulu boğazda o sebeple her cumartesi rutinimiz :) ) kahvaltı..,
Sonra küçük oğlanı etütten al, kısa bir Avrupa yakası turu yani… :KK66:

Akşama da anneme geçerim, oğlanlar annemde kalır, yarın bakalım neler bekliyor bizi… :)

Tabi bu arada, oğlanlara harçlık, kahvaltı, benzin, kuşlara yem, akşama hediyelik al gideceğin yere, derken neredeyse bir asgari ücret masraf.., :)
Bu haftasonları bütçeye zarar… :)

Merhaba arkadaşlar,

Bugün de çok harcamalı geçti…. Bi tanıdığın nikahı vardı, hediyesi, çocuklar dışarda yemek istedi akşam, market alış verişi, bir aile dostu covit olmuş, onlara şarküteri ürünleri derken gitti yine paralar… 😅

Gerçekten her şey ikiye katlamış en az… ne olacak bunun sonu bilmiyorum, insanlar ne yapacak, nasıl geçinecek…
hadi orta sınıf iyi kötü idare eder de, ya diğerleri?
Gerçi son dönemde orta sınıf diye de bir şey bırakmadılar,,,

Bütün bu şartlara rağmen iyi düşünelim, iyi olsun, inşallah… 😊

Merhaba arkadaşlar…
Yine kaybolanlarda ben… 😅

Ahhh, ne yoğun gündü…
Sabah büyük oğlanı etüte bırak, kızla eşle sahile kahvaltıya, ordan küçük oğlanı etüttten al, kızın Veli toplantısına geç, toplantı sonrası kızım öğretmeni ve bir kaç veliyle kahve iç, büyük oğlanı spora bırak, sonra maaile evde buluş, çocuklar dışarda yemek istesin, hop çık dışarı, dön eve… pohhh

Yoruldum… 😅

İyi akşamlar arkadaşlar,

Geçen hafta, benim mali danışmanlığını yaptığım firmalardan birine, ihtiyaç sahibi bir arkadaş İçin her ay düzenli bir miktar ödeme ayarladım… ödemeyi banka yoluyla nakit yaptıkları İçin bir de market alış verişi ekledim… :)

Siparişi ben verdim, et, tavuk, kahvaltılık, meyve ve sebze vardı listede ve yaklaşık 2.000 tl tuttu…,
Gerçekten fiyatlar çok uçuk ve beklentiye göre daha da artacak, bunlar iyi günlerimiz, Rabbim sonumuzu hayır etsin…

Rızık Allah tan, öyle bir endişem yok…

neticede bu da bir imtihan, olmayan sabredebilecek mi, olan şükredip, paylaşmayı başarabilecek mi?

Cuma akşamı altın yükselince, kar olan bir parça gram altını sattım…
Ons dünyadaki gelişmelere bağlı olarak çok hareketli, bakalım nasıl bir hafta bekliyor bizleri…

Gram altın alım fırsatı verirse parça parça alırım, vermezse beklerim…
Fizikiye ağırlık vermeyi düşünüyorum bu ara, bakalım hayırlısı….

Merhaba arkadaşlar
Vay be neredeyse 1.5 yıl olmuş… 😅

Herkes iyidir ve herkesin hayatında güzel gelişmeler olmuştur inşallah…

Birikim konusuna gelirsek, aslında hiç gelmesek daha iyi 😂

2023 yılı başından beri fiziki altın olarak yapıyorum bütün birikimi…

son dönemde çok açıldım .. tatiller, dışarda yemeler, önüne gelene olur olmaz harcamalar vs
Ee ülkenin hatta dünyanın hali malum, biraz dur demek Lazım diye düşünüyorum 🤔👧🏻

Buraya yazmak belki harcamaları görüp daha dengeli gitmemi sağlar diye düşünüyorum 😅

Bu arada eyt liydim, emekli oldum yani, ama çalışmaya devam tabiki 😅

Mesela önümüzdeki ay sadece emekli maaşıyla idare etmeyi deneyeceğim, bir hayli zor olacak ama…. 😅

Faturalar, ödemeler vs eşimde zaten umarım başarabilirim… 😏

Eee, sizler neler yapıyorsunuz birikim, tasarruf vs 🥰

X