HPV sonucum ve süreç içerisinde yaşadıklarım

yani artık hangi aşamada kanser oldu bilmiyorum. Mayısta gitmem gereken kontrole ağustosta gittim. Sürecimde başladı. Yok hayır kondom kullanmadık biz normal devam ettim hayatıma. Eşime bi ara dna testi yaptılar o negatif çıkmıştı. Ben kendime dikkat ettim cinsel hayatımız devam etti.
Eşinin testini nerede yaptırdınız canım bende erkek arkadaşıma yaptırmak istiyorum, onun da iş yeri Manisa da orada yaşıyor hatta.
Bizde burda İzmir de hem Çiğli devlet hastanesine, hemde özel hastaneye sorduk da biz yapmıyoruz dediler.

Ben 8 senedir evliyim. 24 yaşında evlendim. 30 yaşıma gelene kadar smear yaptırmadığım için virüs varlığından haberim yoktu. 3 senedir virüsten haberdarım ve kontrole gidiyordum sürekli. 2021 yılında öğrendiğimin üstüne 2023 yılında kansere döndü.
Şimdi anladım, öncesinde birlikteliğiniz olmadıysa muhtemelen evlilikle eşinizden kapmışsınız, 6sene kontrol olmadığınız için de fark edilmemiş ki zaten akıntı, siğil vb mecburi durumlar yoksa 30yaş altına hpv yapılmıyor, bu durumda enfekte olma tarihiniz yine sekiz seneyi buluyor, bu da 10-15 sene içinde(genelde) kansere ilerlediği tezini doğruluyor(ki sizin cin3 çıkmış kanser değil yani), özellikle tür 16 ve 18'i vücuttan atamadıkça kolposkopi/biopsi işlemini sürekli yapmalarının nedeni de bu sanırım
Ek hastalığınız yoktu sanırım değil mi?
Geçmiş bitmiş, kontrollerinizi ihmal etmeyin lütfen.

Bazen maalesef öyle bünyeye göre de istisnai durumlar olabiliyor, keşke o da hiç bunları yaşamamış olsaydı.
Şükür diğer tip negatif olmuş bile bence 16’ da gider, yüksek tipleri vücuttan atması biraz daha uzun sürüyormuş maalesef.
Evli/ bekar?
Bu süreçte cinsel yaşam var mı peki?
evliyim ama öğrendim beri cinsellik yok, bu virüslerde pinpon etkisini yok etmek önemli, virüs yükü açısından yani, o sebeple yok, olmamalı da.

teşekkürler, mayıs 2023de hpv diğer ve hpv 16 pozitif(hpv18 de bakılmış negatif yazıyor) ve smear temizdi, kolposkopi ve biopsi yapıldı temmuz 2023'te temiz çıktı, 6ay sonra kontrol dendi, geçen ay gittim hpv diğer negatife dönmüş ama 16 hala pozitif, smear de ascus denmiş, bayran bitiminde kolposkopi yapılacak gerekirse de biopsi, ben menopoz döneminde olduğum için baya stres yapıyorum, üstteki arkadaşın da kısa sürede sıfırdan 3'e ilerlediğini okuyunca kokrtum açıkçası
negatife dönmesi için neler yaptınız peki? cinnsel ilişkiniz devam ediyor muydu ? ediyorsa korunuyor muydunuz?

Merhaba sonuçlarınız çıktı mı acaba?
Merhabalar, evet çıktı ikisi de temiz olarak çıktı ama imkanı yok eski erkek arkadaşımda hpv 16 var ve biz 5 yıldır birlikteydik hiç korunmadık. Türkiye’ye yakın zamanda tekrar gelip iki testi de başka bir yere yaptıracağım Smear için iltihaplı vermiş sonuç büyük ihtimalle doğru sonuçlar alınamadı

negatife dönmesi için neler yaptınız peki? cinnsel ilişkiniz devam ediyor muydu ? ediyorsa korunuyor muydunuz?
ben normalde d-vitamini, b12, magnezyumu ara ara alan, şeker ve undan uzak, yemeklerini zeytinyağı ile yapan ve sebze ağırlıklı beslenen, sigara kullanmayan birisiydim, belirleme sonucunda takviyeleri daha düzgün almaya başladım, kışın her gün bir greyfurt/portakal yemeye özen gösterdim, yazın lipozomal formda c-vitamini aldım, başta propolis kullandım ama sonra devam edemedim, şu an b12/d3k2/b-trio/mg/ coQ10 rutime girmiş durumda(9aydır), her gün 1avuç çiğ badem, 1 yemek kaşığı tahin ve bir haftadır da her gün 1çay kaşığı çörekotu ve bir avokado yiyorum, yaz boyu yüzdüm kışın arada yürüdüm, bunların haricinde de pek bir şey yaptığım söylenemez.

Merhabalar, evet çıktı ikisi de temiz olarak çıktı ama imkanı yok eski erkek arkadaşımda hpv 16 var ve biz 5 yıldır birlikteydik hiç korunmadık. Türkiye’ye yakın zamanda tekrar gelip iki testi de başka bir yere yaptıracağım Smear için iltihaplı vermiş sonuç büyük ihtimalle doğru sonuçlar alınamadı
Benim bir kız arkadaşımın eşi pozitif olup, kız arkadaşıma geçmemişti, böyle bir durum olabilir mi acaba sizde de?
Peki erkek arkadaşınız da tip 16 olduğunu test yaptırarak mı anladınız?

Eşinin testini nerede yaptırdınız canım bende erkek arkadaşıma yaptırmak istiyorum, onun da iş yeri Manisa da orada yaşıyor hatta.
Bizde burda İzmir de hem Çiğli devlet hastanesine, hemde özel hastaneye sorduk da biz yapmıyoruz dediler.
Şöyle ki DNA testi diye bir test varmış üroloji uzmanı dedi bize kan aldılar. Ama normalde sürüntü alınması gerekiyor denmişti.

Şimdi anladım, öncesinde birlikteliğiniz olmadıysa muhtemelen evlilikle eşinizden kapmışsınız, 6sene kontrol olmadığınız için de fark edilmemiş ki zaten akıntı, siğil vb mecburi durumlar yoksa 30yaş altına hpv yapılmıyor, bu durumda enfekte olma tarihiniz yine sekiz seneyi buluyor, bu da 10-15 sene içinde(genelde) kansere ilerlediği tezini doğruluyor(ki sizin cin3 çıkmış kanser değil yani), özellikle tür 16 ve 18'i vücuttan atamadıkça kolposkopi/biopsi işlemini sürekli yapmalarının nedeni de bu sanırım
Ek hastalığınız yoktu sanırım değil mi?
Geçmiş bitmiş, kontrollerinizi ihmal etmeyin lütfen.
Cın 2/3’ten sonra yapılan konizasyonla rahim ağzı çıkartıldı. Sonuçta adenokarsinom tespit edildi derhal pet ve mr çekildim şükürler olsun ki başka yere sıçramamış hemen ameliyatla rahim yumurtalık lenfleri aldılar. Lenf ve yumurtalıklar temiz geldi rahimde evre1 kanser tespit edildii. Ancak evre 1 olduğu için ışın yada kemoterapi vermeyelim dediler. Erken teşhis çok önemli. Artık 3 aylık takiplerim olacak hepimize şifa diliyorum

Şöyle ki DNA testi diye bir test varmış üroloji uzmanı dedi bize kan aldılar. Ama normalde sürüntü alınması gerekiyor denmişti.
Evet canım, Uğur Hoca bize şey dedi, erkekte makattan bir şey yerleştirip, penisten sıvı çıkarttırıp, oradan sıvı alıyorlar dedi, onu da her dr yapmıyor dedi, hatta erkek arkadaşım çok korktu.

Yok canım aksatmam, ben 2023 ekim ayından beri 4 kadın doğumcu 1 prof dr a gittim, ticari profun adını vermeyeyim şimdi burda :)
Ayda bir gidiyorum maşallah😃
Uğur Hocayla anlaştık sonunda😊
Çok şükür. bende gideceğim bir ara kendisine. egeye devam ediyorum ameliyatı orda olduğum için ama ona gitmek daha güvenli hissettiriyor bana

Cın 2/3’ten sonra yapılan konizasyonla rahim ağzı çıkartıldı. Sonuçta adenokarsinom tespit edildi derhal pet ve mr çekildim şükürler olsun ki başka yere sıçramamış hemen ameliyatla rahim yumurtalık lenfleri aldılar. Lenf ve yumurtalıklar temiz geldi rahimde evre1 kanser tespit edildii. Ancak evre 1 olduğu için ışın yada kemoterapi vermeyelim dediler. Erken teşhis çok önemli. Artık 3 aylık takiplerim olacak hepimize şifa diliyorum
Rahim ağzı çıkartıldı dediğin, yani çıkartılıp patolojiye mi gidiyor canım?

X