Hpv tip 16, cin1-cin2, leep operasyon sürecim

Engnzynp

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
5 Mart 2019
605
164
Çok teşekkür ederim kesinlikle bakacağım ben de

Çok haklısınız, en önemli şey aslında psikoloji. Sigarayı tamamen bırakamama sebebim sadece stres umarım bırakabilirim çünkü gerçekten bağışıklığı çok etkiliyor. Rahim ağzı yarası sizde ne kadar süredir var? Bende ilişkide vs herhangi bir acı ya da ağrı yaratmıyor, tek problem yoğun akıntı. Ve önümüzdeki 3-4 sene içinde çocuk da düşünmüyorum. Yaktıramadığım için ilerlemesinden de korkuyorum acaba beklemesem mi diye düşünüyorum
Valla 3-4 yıldır var. En son smear yaptırdım 6 ay önce o negatif geldi. Hpv de negatif ama seneye hpv testini tekrarlayacağım. Bende cok sorun yaratıyor bu yara ağrı acı ne ararsan var. Çok şikayetciyim yani. Bunu yaktırmak için sırf bebek yapcam yani o derece bıktım

stormi221

Üye
Kayıtlı Üye
12 Şubat 2019
14
15
24
Merhaba. Benimde 1 ayda siğillerim çıktı doktora gittim yakılıcak dedi ama önce hpv ve smear testi sonuçlarına bakmamız lazım dedi yarın onları yaptırıcam baska bi belirtim yok benim olmamıştı yani. Bu olaydan hiç korkmadım nedense korkmamızı gerektiren bişey varmı siz yaşamışsınız bundan sonra bidaha siğil cıkarmı?
Öncelikle geçmiş olsun. Önlem aldığınız sürece korkmanıza gerek yok. Hpv nin çok fazla tipi var bunlar arasında yüksek tipli yani rahim ağzı kanserine yol açabilen tipler diğerleri şse düşük riskli yani hücre bozulmalarına yol açmayan cilt üzerinde siğil çıkarabilen tipler. Öncelikle mutlaka smear testinizi ve gerekirse kolposkopinizi yaptırın. Hpv varsa hangi tip taşıdığınızı öğrenin. Sonuçlar ne olursa olsun hepsinin bir çözümü var ama tedbiri elden bırakmamak için mutlaka doktor muaynesi olmalısınız. Eğer belirli hücre bozulmaları varsa bunları rahim ağzından temizliyorlar bunlar düzeyine göre( cin1,2,3) ileriki yıllarda kanserleşmeye yol açabilir veya gerileyebilir insan bünyesine göre farklılık gösterir. Önemli olan kanserleşmeden önce temizlenmesi lütfen korkmayın rutin kontrollerinizi yaptırdığınız ve doktorunuzun dedillerine uyduğunuz sürece bir problem olmaz

bu arada hpv virüsünü vücudunuzda taşıdığınız sürece siğil çıkarabilirsiniz, siğilleri aldırmak vücuttaki viral virüs yükünü azalttığı için doktorlar kesinlikle alınmasını tavsiye ediyor sanırım kendiliğinden geçmiyor

Yasnaz

Guru
Pro Üye
Doğa Severler Kulübü
12 Mart 2019
8.157
21.735
Öncelikle geçmiş olsun. Önlem aldığınız sürece korkmanıza gerek yok. Hpv nin çok fazla tipi var bunlar arasında yüksek tipli yani rahim ağzı kanserine yol açabilen tipler diğerleri şse düşük riskli yani hücre bozulmalarına yol açmayan cilt üzerinde siğil çıkarabilen tipler. Öncelikle mutlaka smear testinizi ve gerekirse kolposkopinizi yaptırın. Hpv varsa hangi tip taşıdığınızı öğrenin. Sonuçlar ne olursa olsun hepsinin bir çözümü var ama tedbiri elden bırakmamak için mutlaka doktor muaynesi olmalısınız. Eğer belirli hücre bozulmaları varsa bunları rahim ağzından temizliyorlar bunlar düzeyine göre( cin1,2,3) ileriki yıllarda kanserleşmeye yol açabilir veya gerileyebilir insan bünyesine göre farklılık gösterir. Önemli olan kanserleşmeden önce temizlenmesi lütfen korkmayın rutin kontrollerinizi yaptırdığınız ve doktorunuzun dedillerine uyduğunuz sürece bir problem olmaz

bu arada hpv virüsünü vücudunuzda taşıdığınız sürece siğil çıkarabilirsiniz, siğilleri aldırmak vücuttaki viral virüs yükünü azalttığı için doktorlar kesinlikle alınmasını tavsiye ediyor sanırım kendiliğinden geçmiyor
Of gercekten 1 aydır çöktüm bu nasıl bi illet🤦🏼‍♀️ Ben tüp bebekle gebe kalan birisiyim bu ay 4. Denememi yapıcaktım ama siğiller cıkınca başlayamadım. Benim eşimde var bana ondan geçti ben bulaşır diyodum ama hiç hpv olaylarına girmemiştim aklıma bile gelmedi 5 yıl oldu evleneli yeni çıktı işte. Şimdi ben yaktırdıktan sonra eşiminde yaktırması gerekir değil mi?

stormi221

Üye
Kayıtlı Üye
12 Şubat 2019
14
15
24
Of gercekten 1 aydır çöktüm bu nasıl bi illet🤦🏼‍♀️ Ben tüp bebekle gebe kalan birisiyim bu ay 4. Denememi yapıcaktım ama siğiller cıkınca başlayamadım. Benim eşimde var bana ondan geçti ben bulaşır diyodum ama hiç hpv olaylarına girmemiştim aklıma bile gelmedi 5 yıl oldu evleneli yeni çıktı işte. Şimdi ben yaktırdıktan sonra eşiminde yaktırması gerekir değil mi?
Tabiki bence mutlaka yaptırsın hatta eşinizde mutlaka doktora gitsin erkeklerde de siğillerden örnek alıp hpv olup olmadığına bakıyorlar

Yasnaz

Guru
Pro Üye
Doğa Severler Kulübü
12 Mart 2019
8.157
21.735
Tabiki bence mutlaka yaptırsın hatta eşinizde mutlaka doktora gitsin erkeklerde de siğillerden örnek alıp hpv olup olmadığına bakıyorlar
Üroloji bölümüne mi gidecek peki bilginiz varmı bu konuda ona göre biran önce randevu alalım onada

1queenbee1

Üye
Kayıtlı Üye
27 Eylül 2020
19
10
27
Üroloji bölümüne mi gidecek peki bilginiz varmı bu konuda ona göre biran önce randevu alalım onada
Evet ürolojiden randevu alabilirsiniz eğer siğil varsa çok kolay test yapabilirler, eğer sizde hpv varsa yüzde yüz eşinizde de vardır ikiniz aynı anda negatif olmadığınız sürece birbirinize bulaştırmaya devam edersiniz. Bende ve eşimde siğil yoktu bu yüzden içerden sıvı alarak test yaptılar. Doktorum siğil olmadığı için korunarak ilişki devam edebilirsiniz dedi ama eğer siğil varsa deri temasından da bulaşabildiği için siğiller geçene kadar ilişki olmaması lazım. Yoksa birbirinize bulaştırmaya devam edersiniz

Yasnaz

Guru
Pro Üye
Doğa Severler Kulübü
12 Mart 2019
8.157
21.735
Evet ürolojiden randevu alabilirsiniz eğer siğil varsa çok kolay test yapabilirler, eğer sizde hpv varsa yüzde yüz eşinizde de vardır ikiniz aynı anda negatif olmadığınız sürece birbirinize bulaştırmaya devam edersiniz. Bende ve eşimde siğil yoktu bu yüzden içerden sıvı alarak test yaptılar. Doktorum siğil olmadığı için korunarak ilişki devam edebilirsiniz dedi ama eğer siğil varsa deri temasından da bulaşabildiği için siğiller geçene kadar ilişki olmaması lazım. Yoksa birbirinize bulaştırmaya devam edersiniz
Allahım ya ilk kez duyduğum seyler yani bunlar çok sasırıyorum. Ozaman ben siğilleri yaktırınca eşimde yaktırana kadar ilişki yaşayamam demektir bu.

stormi221

Üye
Kayıtlı Üye
12 Şubat 2019
14
15
24
Allahım ya ilk kez duyduğum seyler yani bunlar çok sasırıyorum. Ozaman ben siğilleri yaktırınca eşimde yaktırana kadar ilişki yaşayamam demektir bu.
Evet biriniz negatif olup digeriniz pozitif oldugunda bile surekli olarak birbirinize bulastirma ihtimalinden dolayi doktorlar genelde cinsel iliskiye ara vermenizi tavsiye ediyor ama yine en dogru bilgiyi doktor size ve esinize vericektir

Yasnaz

Guru
Pro Üye
Doğa Severler Kulübü
12 Mart 2019
8.157
21.735
Evet biriniz negatif olup digeriniz pozitif oldugunda bile surekli olarak birbirinize bulastirma ihtimalinden dolayi doktorlar genelde cinsel iliskiye ara vermenizi tavsiye ediyor ama yine en dogru bilgiyi doktor size ve esinize vericektir
Sağolun cevaplarınız için çok tesekkür ederim

ohmy

Üye
Kayıtlı Üye
18 Nisan 2021
399
333
Tesekkurler, yogun akinti problemi yasiyordum ama cok yogun hergun gunluk ped kullanmak ve camasirimi iki kez degistirmek zorunda kaliyordum doktorum enfeksiyon oldugunu soylemisti hpv den once bununla bi alakasi olup olmadigini sonra konusmamistik
Merhaba bende de hpv 16 var ve ben bunu oldukça geç farkettim. Çünkü hiçbir belirttim yoktu. Ve eşimle 3 seneden fazladır birlikteyiz. Bilmediğimiz için de iyileşme olmadan bunu sürekli birbirimize verip durduk. Bu yüzden ilk öğrendiğimde günlerce ağladım, smear sonuçlarım henüz çıkmamıştı ve kendimi kanser olduğuma falan inandırdım. Şükürler olsun ki smear ve kolposkopi sonuçlarım temiz geldi ve sadece rahim ağzı yarası olduğunu söyledi doktorum

Benim de tek şikayetim yıllardır devam eden yoğun akıntı. Kokusuz ama beyaz ve çok yoğun. Evdeyken sürekli iç çamaşırı değiştiriyorum, işe giderken mecbur günlük ped kullanıyorum. Kültür sonuçlarım temiz bu akıntıyı rahim ağzı yarası yapıyormuş. Doktorlar şikayetlerin giderilmesi adına yarayı yakabiliyorlar ama ben henüz doğum yapmadığım için doktorum böyle bir işlemi tercih etmedi. Bu tarz işlemler rahmi zayıflattığı için düşük riski yaratabiliyormuş. Ama tabiki 6 ayda bir kontrol şartı var.
Bazen o kadar canımı sıkıyor ki bu akıntı yarayı yaktırıp kurtulmak istiyorum ama riske de atamıyorum. Tabiki önceliğim hpvden kurtulmak :KK43:
Anladım bende de yoğun akıntı var ama hpv negatifim.

merhaba hanımlar, yoğun akıntıdan kastınız nedir acaba? ben de genelde gün sonunda çamaşırımda kurumuş beyazlık görüyorum ama gün içinde rahatsız eden bir ıslaklık hissetmiyorum. sadece dokunduğumda elime hafif, şeffaf kokusuz bir ıslaklık geliyor ama çok yoğun değil. iki kez jinekolojik muayene oldum farklı doktorlara, yara olsa gözden kaçar mıydı?

stormi221

Üye
Kayıtlı Üye
12 Şubat 2019
14
15
24
merhaba hanımlar, yoğun akıntıdan kastınız nedir acaba? ben de genelde gün sonunda çamaşırımda kurumuş beyazlık görüyorum ama gün içinde rahatsız eden bir ıslaklık hissetmiyorum. sadece dokunduğumda elime hafif, şeffaf kokusuz bir ıslaklık geliyor ama çok yoğun değil. iki kez jinekolojik muayene oldum farklı doktorlara, yara olsa gözden kaçar mıydı?
Merhaba bence sizinki normal benimki cok daha rahatsiz edici boyuttaydi gunluk pedsiz camasir kullanamiyordum neredeyse butun kiyafetlerime kadar kokuyordu islaniyordu
Yara konusuna ben pek hakim degilim bence iyi bir doktor rahim agzina bakinca suphelenirdi gorse ama tam bilemiyorum

ohmy

Üye
Kayıtlı Üye
18 Nisan 2021
399
333
Merhaba bence sizinki normal benimki cok daha rahatsiz edici boyuttaydi gunluk pedsiz camasir kullanamiyordum neredeyse butun kiyafetlerime kadar kokuyordu islaniyordu
Yara konusuna ben pek hakim degilim bence iyi bir doktor rahim agzina bakinca suphelenirdi gorse ama tam bilemiyorum
teşekkür ederim cevabiniz için. siz akintinizin hpv ile ilgili olduğunu mu düşünüyorsunuz?

1queenbee1

Üye
Kayıtlı Üye
27 Eylül 2020
19
10
27
Sizinki normal fizyolojik akıntı olabilir mesela benim gün içinde özellikle çok hareket ettiğim zamanlarda yoğun akıntım oluyor. Yürürken sanki adet olmuşum gibi geldiğini hissedebiliyorum yani çamaşırımdan pantolonuma geçebilecek seviyede bir ıslaklık. Doktorlar genellikle şeffaf ve kokusuz akıntı için normal diyorlar

ohmy

Üye
Kayıtlı Üye
18 Nisan 2021
399
333
Sizinki normal fizyolojik akıntı olabilir mesela benim gün içinde özellikle çok hareket ettiğim zamanlarda yoğun akıntım oluyor. Yürürken sanki adet olmuşum gibi geldiğini hissedebiliyorum yani çamaşırımdan pantolonuma geçebilecek seviyede bir ıslaklık. Doktorlar genellikle şeffaf ve kokusuz akıntı için normal diyorlar
merhaba,
benim yoğun değilmiş demek ki. akıntı şikayetim yokken rutin kontrole gittiğimde vajinit teşhis etmişti doktor, iki kez fitil kullandım, şu anda normal akıntı nedir pek emin olamıyorum. belki geçtiğini düşündüğüm süreçte geçmeyip ilerlediyse ve yaraya dönüştüyse diye endişe etmiştim. size de çok geçmiş olsun :v