Hpv tip 16, cin1-cin2, leep operasyon sürecim

Herkese merhaba,
haziran ayında genital bölgemdeki lezyonu farkedip şüphelenmemle birlikte doktora gittiğimde hpv tip 16 olduğumu öğrendim, normalde siğil çıkarmayan bir tip fakat çok nadirde olsa çıkarabiliyormuş. Daha sonra siğillerim hafif bir anestezi altına koterizasyon işlemi ile temizlendi.

Yüksek riskli tip taşımam ve smear testimde hücresel anormalliklerim tespit edilmesiyle beraber kolposkopi yapıldı ve sonucunda cin1 ve cin2 olduğunu öğrendim. Doktorum sadece cin1 gelseydi bekleyelim derdim ama cin 2 olduğun için ve yüksek riskli tip taşıdığın için leep operasyonu yapalım dedi ve bekleyip beklemem kararını bana bıraktı. Bende risk almak istemediğim için operasyonu kabul ettim ve sonucunda cerrahi sınırlarımda temiz geldi yani cin2 bölgesi tamamen trmizlenmiş oldu.

operasyon çok basitti xaten genel anestezi altında olduğu için hiçbir şey anlamadım. Sabah operasyonu olup öğleden sonra evime döndüm. Sonrasında ne ağrım ne de çok kanamam oldu sadece sızıntı şeklinde kanama yaşadım. Operasyon sonrasınds tek dikkat ettiğim şey yoğun kanama yaşamamak için bolca dinlenmek ve çabuk iyilrşme yaşamak için güzelce beslenmek oldu.
Süreç çok zor ve çok yorucu ama aslında yapılması gerekenler çok basit. Hpv size bulaştıysa korkmayın sadece bağışıklığınızı yüksek tutun ve doktor kontrollerini ihmal etmeyin.

konu ve süreç hakkında kafanıza takılan durumları seve seve cevaplayıp yardımcı olurum
merhaba, gecmis olsun. sureciniz nasil ilerliyor. hpv 16 negatif testiniz geldi mi ?

Herkese merhaba,
haziran ayında genital bölgemdeki lezyonu farkedip şüphelenmemle birlikte doktora gittiğimde hpv tip 16 olduğumu öğrendim, normalde siğil çıkarmayan bir tip fakat çok nadirde olsa çıkarabiliyormuş. Daha sonra siğillerim hafif bir anestezi altına koterizasyon işlemi ile temizlendi.

Yüksek riskli tip taşımam ve smear testimde hücresel anormalliklerim tespit edilmesiyle beraber kolposkopi yapıldı ve sonucunda cin1 ve cin2 olduğunu öğrendim. Doktorum sadece cin1 gelseydi bekleyelim derdim ama cin 2 olduğun için ve yüksek riskli tip taşıdığın için leep operasyonu yapalım dedi ve bekleyip beklemem kararını bana bıraktı. Bende risk almak istemediğim için operasyonu kabul ettim ve sonucunda cerrahi sınırlarımda temiz geldi yani cin2 bölgesi tamamen trmizlenmiş oldu.

operasyon çok basitti xaten genel anestezi altında olduğu için hiçbir şey anlamadım. Sabah operasyonu olup öğleden sonra evime döndüm. Sonrasında ne ağrım ne de çok kanamam oldu sadece sızıntı şeklinde kanama yaşadım. Operasyon sonrasınds tek dikkat ettiğim şey yoğun kanama yaşamamak için bolca dinlenmek ve çabuk iyilrşme yaşamak için güzelce beslenmek oldu.
Süreç çok zor ve çok yorucu ama aslında yapılması gerekenler çok basit. Hpv size bulaştıysa korkmayın sadece bağışıklığınızı yüksek tutun ve doktor kontrollerini ihmal etmeyin.

konu ve süreç hakkında kafanıza takılan durumları seve seve cevaplayıp yardımcı olurum
Atlatabildiniz mi hpv yi

Smear temiz çıksa bile siğil vb belirtiler varsa hpv tipleme istiyor doktorlar. Kızlar bende 1.5 yıldır hpv ileyim. İlk duyduğumda hepimiz gibi bende çok panik olmuştum. Yeni gelenler için bir şeyler yazmak istedim. Öncelikle korkmayın.Önemli olan hpv taşıdığını bilmek ve bu kontrol altındasınız demek oluyor. 1.5 yıl önce siğillerim çıkmıştı. Doktor aldara krem verdi geçmezse yakma işlemi yaparız dedi ben şanslıydım aldara kremle bayağı var olan siğillerimin hepsi iki hafta içinde tamamen geçti. Bu süre içerisinde sigara içmedim,
- spor yapan bir insanım spor ve yoga yaptım
-yeşilçay içtim ,(bu çok önemli bana 3 farklı doktor önerdi)
-düzenli uyku
-sağlıklı beslenme.
benim iki tip hpv vardı. hpv16 ve 59. bu arada bu süreçteki tüm smearler temiz geldi (6 ayda 1 baktırdım)
1 yıl sonunda bir umutla hpv tipleme yaptırdım. 59 gitmişti ama hpv16 gitmedi benleydi. hpv16 diğer türlere göre biraz inatçı .E birde sigaraya devam ettim. Hal böyle olunca doktorum kolposkopi önerdi. Rahimde bir yara ya da kolposkopi sonucumda bir şey çıkmadı temizdi. Yani hala kontrol aşamasındayım. dua edin seneye yine tipleme yaptıracağım.
sorularınız olursa cevaplarım.
Birde hpv aşısı oldum. bu ay 3. dozumu olacağım. Maalesef gelişmemiş bir ülke olduğumuz için aşı hala takvime girmedi. biraz pahalı ama sağlık için ve ilerisi için değer diyorum. ilk doz 550, ikinci doz 650, üçüncü doz 670 tl idi.

sevgiler.
merhaba çok geçmiş olsun şuan ne duurmdasınız

X