İç dokme, dertlesme. Ne dersenız

Neden kendini düzeltsin güzelim? Adam küstüğünde tekrardan barışan onu çeken bir eşi var. İnsanoğlu en kolayı seçer. Kendini düzeltmek değiştirmek en zor olandır. Bu süreçte eşiniz değil siz değişiyorsunuz. Mesela sizin hayat enerjinizi alıyor 💔
Doğru ama en acı mesajdı bu. Bende böyle olduğun farkındayım. Ben duzelsın bosanmayım dıye çabaladım o istismar ettı ıyı nıyetımı

Doğru ama en acı mesajdı bu. Bende böyle olduğun farkındayım. Ben duzelsın bosanmayım dıye çabaladım o istismar ettı ıyı nıyetımı
Babamdan biliyorum eğer siz bişey yapmazsanız yada kendi farketmezse değişmeyecek… Babam hala aynı neden biliyor musunuz? Annem hiç bişey yapmadı bize şikayet etmenin dışında. Neden yapmadı daha uzun süre küser yada boşanırız falan diye. Yani bilmiyorum bende anneme kızıyorum ya senin kocan bu en en özelini gören o nasıl konuşamazsın karşına alıp? Bende evliyim tamam eşimin küsme huyu yok ama eşimle her şeyi konuşabiliyorum. Annem hayatı boyunca 1 kere bile karşısına alıp konuşmadı ve babamda eşiniz gibi kendi dediği yapılmayınca küsen biri. Annem şimdi babam hadi diyince işini gücünü bırakıp onun dediği yere giden biri oldu. Doğru olan bu muydu tartışılır.. Yani ya öyle olacaksınız eşiniz ne derse yapan biri ya da ciddi bir şekilde konuşacaksınız. İnanın çocukluğum annem ve babamın küslüğüyle geçti (bunu o çocuk olarak yazmak istedim)

Benim babamda var bu huy mesela diyelim benle küstü annemle de küserdi.. ya da annemle küs benle de konuşmazdı.. çocukluğum böyle geçti. İlk evlendiğim yıllar eşime kızdığımda küserdim başka odaya giderdim kapımı kapatırdım. Sonra baktım ki ben bunu öğrenmişim yapılmasını istemediğim şeyi kendim yapıyorum hemen kendimi terapiye götürdüm. Ve eşimle konuşmayı nerde kırıldığımı belirtmeyi öğrendim. Eşiniz babasından bunu almış maalesef ve altında ciddi çocukluk travması var farkında değil. Annem hala yaşıyor bu durumu..

Babamdan biliyorum eğer siz bişey yapmazsanız yada kendi farketmezse değişmeyecek… Babam hala aynı neden biliyor musunuz? Annem hiç bişey yapmadı bize şikayet etmenin dışında. Neden yapmadı daha uzun süre küser yada boşanırız falan diye. Yani bilmiyorum bende anneme kızıyorum ya senin kocan bu en en özelini gören o nasıl konuşamazsın karşına alıp? Bende evliyim tamam eşimin küsme huyu yok ama eşimle her şeyi konuşabiliyorum. Annem hayatı boyunca 1 kere bile karşısına alıp konuşmadı ve babamda eşiniz gibi kendi dediği yapılmayınca küsen biri. Annem şimdi babam hadi diyince işini gücünü bırakıp onun dediği yere giden biri oldu. Doğru olan bu muydu tartışılır.. Yani ya öyle olacaksınız eşiniz ne derse yapan biri ya da ciddi bir şekilde konuşacaksınız. İnanın çocukluğum annem ve babamın küslüğüyle geçti (bunu o çocuk olarak yazmak istedim)
Evet cocuklara da siddetı bana yaptıgı kadar olmasa da tavır alabiliyor bazen.. Belkı onlar da benım kadar etkılenmıyor şu anda ama bazı şeyler zakıt gevtıkce büyüdükçe acıtıyor zaten.
Kendı de halen aılesıyle konuşurken ses tonlarını düşük duyunca sorgular, noldu yıne babamla mı tartıstı konuşmuyor musunuz dıye.. Hatta annesının haklı olduğu pozısyında bıle annesıme soylendıgını bılırım, he deyıp gecseydın ya bılmıyor musn huyunu dıye bunlara esımın babası kadar fazla sorunlu olduğunu dusunmedıgım zamanlarda sshıt olmuştum. Ay ıyı kı bu kadar sıkıntı çıkarmıyor dıyıp, kaynanama uzulıyordum..
Ama sımdı bakıyorum da aynı kaynanamın hayatını yaşamaya mecbur bırakılıyorm. Kaynansmın da bu konuya sesını çıkardığını tahmın etmiyorum, ben e azından son bır yıldır alıstıgımı, benı artık kendınden soğuttugunu pspkılojıl destek alması gerektıgını soyledım.. Ama daha fazlasını yapmam gerekıyor, gelen mesajlardan bunu anladım

Bir de şu detay var atladıgım bana küsken mesela artık çocuklara fazlaca abartılı ılgılı gosterıp onları da benden uzaklaatırmaya calısmaya basladıgını hıssedıyorm. Barız bellı edıyor yapmacık davranısları. Cocuklarda bana cephe alsın kı bana uyguladıgı psıkolojıl sıddet daha da artsın ıstıyor. Kendının kus kalması artık yadırgamadıgım bır sey çünkü ama çocuklarla daha fazla etkı yaratmaya calısacak bana. Bırı demıstı burdan yorumlarda sızı cezalandırıyor aklınca dıye aklınca sıddetjnı artıracak yanı cezasının

Artık tukendıgımı hıssedıyorum. Anlatacak o kadar çok şey var kı.. Kısaca bahsedeyım.. Konu ıcınde yorumlarda yıl gosterır konu konuyu açar benımde anlatmam kolaylasır..
Diğer türlü bır çırpıda anlatılacak şeyler degıl..
15 yıllık evlılık. 2 çocuk.. Zor bır eş. Ve hep idare eden ben. Düzelecek dıye umut eden, alttan alan ben.. Ama farkında olmadan yorulmuş tukenmıs olan ben..

Eşim küsen bırı, bazen bır bakısa alınıp, bazen ıstedıgı şey olmayınca, mısal hadı dısarı cıkalım der, o ankı duruma göre, derım kı sen çocuklarla çık bende hafta sonu evdeyken şu ısımı halledeyım derım.. Ya da akşam üstü beraber cıkalım.. Kendı o anda çıkmak ıstıyor ve ben reddedıyorum dıye küser. Ya ben o anda alttan alıp evdekı ısı bırakıp çıkıcam ya da onumuzdekı bır kaç gün olacaklara razı olacam.. Anlatınca ne kadar basıt aslında degıl mı..

Yeni mı boyleydı dıyeceksınız yenı değıl hep böyleydi ben idare ettım. Bazen dedıgını yaptım, bazen küstü üç beş gün gönlünü almaya calıstım. Hep bana kendımı suçlu hıssettırdı.. Benım gecım yapmak ıstedıgımı bıldıgı ıcın ıyı niyetimi hep suistımal ettı, napsam ne kadar kussem gelır o bana tavır yapmaz dedı. Çünkü yapmadım..
Kusken yaptıklarından biri ilk evlendıgımız aylardan itibaren yatak ayırmak oldu.

Şok oldum, genelde kadınlar yapar diye dusunurdum.. Dedım yapma bak ne olırsa olsun ayırma yatakları, gıttım kolundan tıttum getirdim, yıne yaptı yıne yaptı. Geceleeı çok ağladım, ottan boktan sebeplere kusup benı bu tıp seylerle cezalandırmaya çalıştığına..

Nasıl duzeltıcem bu adamı dıye agladım. Çünkü boşanmak aklımın ucundan geçmiyordu.

Geldık bu güne, degısen bır sey yok. Ama ben çok yorulmuşum. Tıne geçtiğimiz haftalarda yatakları ayırdığı bır haftanın sonrasında dedım kı, artık o kadar alısmısım kı sensız uyumaya, bana kendınce ceza olarak verdıgın şey, artık benı etkılemıyor, aksıne daha rahat uyuduğumu farkettım dedımm.. Sen de salonda rahat edıyorssn sıkıntı yok her zaman ayrı yatabılırsın dedım. Vayyy öyle mı falan fılan derken, benı sen alıstırdın bu duruma, artık kusmelerın benı etkılemıyor eskısı kadar vb sözler soyledım.. 15 yıl sonra soyledım bunları. Iyı bıle dayanmısm.

Bu lafım uzerıne yenı tartısms meselemız bu oldu.. Sımdı de bunun ıcın kus bana, evet etkılenmıyorm dedım ama çok yoruldum artık. Her gün işten gelınce acaba bugün ne olacak dıye düşünmekten çok yoruldum..
Herşey bu kadar da değıl aslına bakarsınız. Bu son bır haftada yaşananlara istinaden bunları yazdım.. Sormak ıstedıgınız şeylere cevap verırım.
İç dokuş.dertleşme fıkır alısverısı.. Ne dersenız.. Belkı verececınız bır tavsıye bu durumları daha kolay atlatmamı sağlar.. Bır umut..
Evet iyi bile dayanmışsın.

Bunu demek haddim mi bilmiyorum ama 15 yıldan sonra asla düzeleceğini düşünmüyorum, ki kendisinin bu şekilde bir düşüncesi yok bence, boşanın. çocuklarınız için ama en önemlisi kendiniz için. olmaz böyle ya

Bir de şu detay var atladıgım bana küsken mesela artık çocuklara fazlaca abartılı ılgılı gosterıp onları da benden uzaklaatırmaya calısmaya basladıgını hıssedıyorm. Barız bellı edıyor yapmacık davranısları. Cocuklarda bana cephe alsın kı bana uyguladıgı psıkolojıl sıddet daha da artsın ıstıyor. Kendının kus kalması artık yadırgamadıgım bır sey çünkü ama çocuklarla daha fazla etkı yaratmaya calısacak bana. Bırı demıstı burdan yorumlarda sızı cezalandırıyor aklınca dıye aklınca sıddetjnı artıracak yanı cezasının
İlgi çekmeye çalışıyor, çocukları da yanına alıp saf kuvvetlendirmeye çalışıyor. Allah sabır versin gerçekten. Kendi iyiliğiniz için yardım almanız lazım

Bunu demek haddim mi bilmiyorum ama 15 yıldan sonra asla düzeleceğini düşünmüyorum, ki kendisinin bu şekilde bir düşüncesi yok bence, boşanın. çocuklarınız için ama en önemlisi kendiniz için. olmaz böyle ya
Mesajlarda yazmıştım işte önceden duzelecegınden umudum vardı, her benımle barısmasında daha sıkı sarılıp daha mutlu oluyordum, bu kez benı anladı dıye.
Ama yok işte artık bende degısmeyecegını anladıhım için bu kadar üzülmem o yüzden. Yıne barısacak bılıyorum. Ama yıne en fazla ıkı gun sonra bır kusur bulacak.. Boşanmak da gözümü korkutuyor korkmasam çözüm basıt ama yapamıyorum ıste. Zor bır süreç olacak. Yaptıkşarım dısında başka be yapabılırm dıye danısmak ıstedım sızlere..

Evet babalarından sevgı gormemısler. Halende öyle. Tespıtlerınız doğru. Halen bu yasına gelmıs babasına yaranmaya çalışıyor bunu net görüyorm, aılecek babalafı kusmesın dıye sallabas olmuşlar. Önceden böyle dıyordum. Sımdı bakıyorum da benı de öyle yaptı işte.
Çok sabrettım. Çok sevıyorudm ben esımı. Ama sonuç alamadım işte.. O kendı aralarında konuşup cekıstırdıkleeı babasına benzıyor gıt gıde. Bır kaç kez soyledıö bunu. Sadece uzun uzun baktı. Sasırdım bence kendı de farkında ama bunu düzeltmek ıcın bı çabası yok.
Biz niye koca koca insanların çocukluk travmaları didik didik edip, psikologluk oynamak zorunda kalıyoruz ki? Biz kadınlar fazla merhametliyiz.benim yetiştirilme tarzımla şimdiki ben arasında ortak nokta bile yok.kazık kadar adamlar bir zahmet bunu ayırt edebilecek zekada olsun ya.siz bu kocadan çok soğumuşsunuz.ılımlı cevaplar verilmiş ama belli ki diğer üyeler gibi eşinizi korumak şöyle dursun, daha da açılıyorsunuz.kinleniyorsunuz.bu tarz konularda genelde tam tersi sert yorumlar gelir, konu sahibi kocasını savunmaya başlardı.oradan alıyorduk ki sevgi bitmemiş.bitene kadar bekleyin öyle ayrılın bari.ama sizde bence sevgi bitmiş.eee 15 yıl kolay mı? Genelde kocasını savunanlar daha az yıl geçirdikleri için töleransları bitmemiş oluyor.bu yaşa kadar düzeltmemiş, bu yaştan sonra ki düzelecek konuşarak, ederek yani? Bir kadın oturup adam gibi konuşmayı düşünemedi mı yani? Ama tebrik ederim sizi.bu kadar garip bir şekilde ılımlı yorum gelmesine rağmen gerçekleri tüm çıplaklığıyla yazarak cevap vermişsiniz.

İlgi çekmeye çalışıyor, çocukları da yanına alıp saf kuvvetlendirmeye çalışıyor. Allah sabır versin gerçekten. Kendi iyiliğiniz için yardım almanız lazım
Büyük çocuğum bıraz farkınds babasının huyunun, ona tavır yapıp konusmayınca, baban küsecek dıye hıcbırsryı yapmak zorunda degılsın. Istemıyorssn gıtme, ıstemıyorsan yeme, küserse küssün bır tek sana yaapmıyor herkese aynı , bırak canını sıkma ne zaman isterse konuşsun konuşmazsa sen de konuşma tarzında telkınlerım oluyor ama. Bılmıyorym işte ya, habı bu yaşlarda başka şeyler konusabılırdım çocuğumla..
Onun dısında bana kuskende. Büyük oğlumu oyundan yakalıyor mısal. tel. Oynaması hafta ıcı yasakken benle kus olduğu zamanlar onu telefondan kazanmaya calısıyor. Küçük çocuğumu market dısarıyla kandırıyor..

Evet cocuklara da siddetı bana yaptıgı kadar olmasa da tavır alabiliyor bazen.. Belkı onlar da benım kadar etkılenmıyor şu anda ama bazı şeyler zakıt gevtıkce büyüdükçe acıtıyor zaten.
Kendı de halen aılesıyle konuşurken ses tonlarını düşük duyunca sorgular, noldu yıne babamla mı tartıstı konuşmuyor musunuz dıye.. Hatta annesının haklı olduğu pozısyında bıle annesıme soylendıgını bılırım, he deyıp gecseydın ya bılmıyor musn huyunu dıye bunlara esımın babası kadar fazla sorunlu olduğunu dusunmedıgım zamanlarda sshıt olmuştum. Ay ıyı kı bu kadar sıkıntı çıkarmıyor dıyıp, kaynanama uzulıyordum..
Ama sımdı bakıyorum da aynı kaynanamın hayatını yaşamaya mecbur bırakılıyorm. Kaynansmın da bu konuya sesını çıkardığını tahmın etmiyorum, ben e azından son bır yıldır alıstıgımı, benı artık kendınden soğuttugunu pspkılojıl destek alması gerektıgını soyledım.. Ama daha fazlasını yapmam gerekıyor, gelen mesajlardan bunu anladım
Kayınvalideniz önceki kuşaktan onlarda boşanma bize göre daha zor, belki çalışmıyordu korktu. Yada öyle gördü. Bu da bir şiddet türü ama boşansa gül gibi adam küsüyor diye boşanılır mı diyecekler. Hala bunu diyecek insanlar da vardır tabi.
Siz kendi evliliğinize odaklanın çünkü eşiniz zamanla tamamen babasına benzeyecek.
Benim anne baba tarafım da çok alıngandır, hemen alınırlar bir şeye. Ben de önceden çok alıngandırn ama zamanla törpüledim bu huyumu.
Sizin eşiniz babadan gördüğünü uyguluyor dediğini yaptırmak için, sizde de işe yarıyor maalesef, 15 yıl çok uzun bir süre dur demek için. Şimdiye kadar çekmeniz hata olmuş . Çünkü verdiğiniz örnekler çok basit küsmek için, bu da gerçek küsme olmadığını sırf sizi peşinde koşturmak için dediğini yaptırmak için küsmeyi bir silah olarak kullandığını gösteriyor.

Biz niye koca koca insanların çocukluk travmaları didik didik edip, psikologluk oynamak zorunda kalıyoruz ki? Biz kadınlar fazla merhametliyiz.benim yetiştirilme tarzımla şimdiki ben arasında ortak nokta bile yok.kazık kadar adamlar bir zahmet bunu ayırt edebilecek zekada olsun ya.siz bu kocadan çok soğumuşsunuz.ılımlı cevaplar verilmiş ama belli ki diğer üyeler gibi eşinizi korumak şöyle dursun, daha da açılıyorsunuz.kinleniyorsunuz.bu tarz konularda genelde tam tersi sert yorumlar gelir, konu sahibi kocasını savunmaya başlardı.oradan alıyorduk ki sevgi bitmemiş.bitene kadar bekleyin öyle ayrılın bari.ama sizde bence sevgi bitmiş.eee 15 yıl kolay mı? Genelde kocasını savunanlar daha az yıl geçirdikleri için töleransları bitmemiş oluyor.bu yaşa kadar düzeltmemiş, bu yaştan sonra ki düzelecek konuşarak, ederek yani? Bir kadın oturup adam gibi konuşmayı düşünemedi mı yani? Ama tebrik ederim sizi.bu kadar garip bir şekilde ılımlı yorum gelmesine rağmen gerçekleri tüm çıplaklığıyla yazarak cevap vermişsiniz.
Cok içime attım çünkü. Doğruya doğru son bır aydır yasadıklarımı daha kuvvetlı acıtıcı yasıyorum. Ama durum aynı hanı farklı bır sey yapmıyor.. Son bır aydır tamamen ayrı yatıyoruz mesela normalde barısıkken gelırdı. Ona da ney sebep oldu. Onunla barısık olduğum bır dönem bır an agzımdan çıktı, hanı kızmadan sıtem de etmeden, yastıgın burda kalsın. Sende salonda daha rahat yattığını söylüyorsun, bende alıstım zaten yanlız daha ıyı uyunuyormuş, öncelerı çoğunlukla düşünmekten uyuyamasdım, aglardım. Ama alısmısım dırekt kafayı koyduğum gıbı uyıyorum dedım.. Ha öyle mı felan dedı ama çok bozuldu.cunku bana verdıgı en büyük ceza buydu. Dedım öyle sen yaptın.. Brnım hıc tasvıp etmedıgım seylerdı ama bende alısmısm ne acı dedım.. Sımdı de mesela kus degılken de sen alısmısın zaten kendı uyu dıyıp gelmıyor yanı benım yüzümdenmıs artık gelmemesı. Ne degısık dımı. Sıyrıldı çıktı içinden

Mesajlarda yazmıştım işte önceden duzelecegınden umudum vardı, her benımle barısmasında daha sıkı sarılıp daha mutlu oluyordum, bu kez benı anladı dıye.
Ama yok işte artık bende degısmeyecegını anladıhım için bu kadar üzülmem o yüzden. Yıne barısacak bılıyorum. Ama yıne en fazla ıkı gun sonra bır kusur bulacak.. Boşanmak da gözümü korkutuyor korkmasam çözüm basıt ama yapamıyorum ıste. Zor bır süreç olacak. Yaptıkşarım dısında başka be yapabılırm dıye danısmak ıstedım sızlere..
Adamın kendini düzeltmek gibi bir amacı yok ki, küstüğü zaman peşinde koşan her dediğini yapan eşi var. Boşanmak kolay değil tabi ki ama ömür de böyle geçmez, hele yaşlanınca kayınpederiniz gibi olacak.

Kayınvalideniz önceki kuşaktan onlarda boşanma bize göre daha zor, belki çalışmıyordu korktu. Yada öyle gördü. Bu da bir şiddet türü ama boşansa gül gibi adam küsüyor diye boşanılır mı diyecekler. Hala bunu diyecek insanlar da vardır tabi.
Siz kendi evliliğinize odaklanın çünkü eşiniz zamanla tamamen babasına benzeyecek.
Benim anne baba tarafım da çok alıngandır, hemen alınırlar bir şeye. Ben de önceden çok alıngandırn ama zamanla törpüledim bu huyumu.
Sizin eşiniz babadan gördüğünü uyguluyor dediğini yaptırmak için, sizde de işe yarıyor maalesef, 15 yıl çok uzun bir süre dur demek için. Şimdiye kadar çekmeniz hata olmuş . Çünkü verdiğiniz örnekler çok basit küsmek için, bu da gerçek küsme olmadığını sırf sizi peşinde koşturmak için dediğini yaptırmak için küsmeyi bir silah olarak kullandığını gösteriyor.
Öyle bu lafı duyacagımdan emınım ama, işin içinde yasayınca bu psıkoloj sıddet yıldırıcı oluyor işte. Kesınlıkle sılah gıbı kullanıyor. Hanı bu böyle ıstıyorum. Olmassa olacakları bılıyorsun mesajı verıyor önce den o hale gelmeyelım dıye çok tavız verırdım. Sımdı küssün dıyorum. Bende konuşma çabasına gırmıyorum. Ben de kendıme bu savunmayı gelıstırebıldım ancak.

Sahı bır gün annesıne cıtlattım bu huyunu. Dertleşmek ıstedım. Aynı babası dedı hak verdı bana.. Sonra ertesı günün sabahı bır baktım konuşuyorlar lafın sonu. Babanız elı acıktır, ıyıyken iyidir, gezdırır tozdurur ama kötü huyu da vardır, kendıne bunları örnek alma dedı. Oncesı de vardır muhakkak burasına denk geldım. Ama yıne duzelmedı

Çok kötü bir huy gerçekten. Nasıl dayanmışsınız bu kadar sene şaşırdım. Peygamber sabrı varmış sizde. Benim de annem böyleydi. Ben umursamayıp takıldıkça kendi kendine barışırdı. Ama sizinki çok daha üst seviye.

Karsı tarafı çok yıpratan bır huy gerçekten. Ben bıle bu hale geldım. Çok severek evlenmıstım ve gecınmek ıstıyordum yanı tel çabam buydu. Düzelmek ıstemıyor olması işte artık degersız hissettiriyor kendıme .. Sız de bu yazdıklarımdan hıssettıklerımden yola çıkıp, esınıze bunları yasatmayın

X