İcra Takibi ve Haciz Bilgisi Olan Yardım

hhappy

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
7 Şubat 2014
85
43
Merhabalar öncelikle bir yakınım için yardıma ihtiyacım var. Yakınımin bankaya kredi borcu var. 3 ay ödeme süresi geçtiği için avukata verilmiş. Avukat bürosundan çalışan biri kendisini arayıp borcu 3 gün içinde ödemeniz gerekiyor odenmezse evinize icra yolu ile eşyalar alınır demiş. Yakınım sigortalı olarak çalışıyor. Maasimdan kesinti yapın ailemle birlikte kalıyorum ailemin bu durumdan haberdar olmasını istemiyorum demiş. Akabinde görüştüğü kişiyi ben aradım eşyaları almanın mümkün olup olmadığını sordum alabiliriz dedi bulasik makinasi camasir makinasi bunlar zorunlu ihtiyac degil diyor hali zorunlu ihtiyac degilmis zaten borclunun uzerine alinmis seyler degil ama pskilojik baskı gibi oluyor. İnternetten yaptığım araştırmaya göre yaşam koşullarına göre kullanilabilecek eşyalar alınamaz bir eşyadan çift varsa alınabilir gibi bir bilgi var görüştüğüm kişiye bunu söylediğimde alabilirim kanunda böyle birşey yok diyor. Evdeki eşyalar Yakınımin ailesine ait kiminin faturası var kiminin yok saklanmamis bu durumda ne olur. Birde icra takip dosyasındaki tutar farklı avukat burosundan istenen tutar farklı faiz işlendi diyor doğru mudur? Dosya 2 gün önce açılmış. Bilen avukat veya başına gelen var mıdır ? Çok canım sıkıldı bu duruma.

Ödeme emri gelmiş mi? Ne zaman gelmiş? Ve ödeme emrinde ne yazıyor

Tamam da bir banka sigortalı çalışanın önce hesabından keser ya ben öyle biliyorum en azından ne kadar kolaymış öyle icra ederiz demek

haciz once maaşa gelir diye biliyorum bende
yani calistigim yerlerde hep boyle oldu
merkezimizden bildirim gelirdi su su kisinin maasina haciz kondugu icin sukadar eksik yatmistir gibi biseyler yaziyodu

Merhabalar öncelikle bir yakınım için yardıma ihtiyacım var. Yakınımin bankaya kredi borcu var. 3 ay ödeme süresi geçtiği için avukata verilmiş. Avukat bürosundan çalışan biri kendisini arayıp borcu 3 gün içinde ödemeniz gerekiyor odenmezse evinize icra yolu ile eşyalar alınır demiş. Yakınım sigortalı olarak çalışıyor. Maasimdan kesinti yapın ailemle birlikte kalıyorum ailemin bu durumdan haberdar olmasını istemiyorum demiş. Akabinde görüştüğü kişiyi ben aradım eşyaları almanın mümkün olup olmadığını sordum alabiliriz dedi bulasik makinasi camasir makinasi bunlar zorunlu ihtiyac degil diyor hali zorunlu ihtiyac degilmis zaten borclunun uzerine alinmis seyler degil ama pskilojik baskı gibi oluyor. İnternetten yaptığım araştırmaya göre yaşam koşullarına göre kullanilabilecek eşyalar alınamaz bir eşyadan çift varsa alınabilir gibi bir bilgi var görüştüğüm kişiye bunu söylediğimde alabilirim kanunda böyle birşey yok diyor. Evdeki eşyalar Yakınımin ailesine ait kiminin faturası var kiminin yok saklanmamis bu durumda ne olur. Birde icra takip dosyasındaki tutar farklı avukat burosundan istenen tutar farklı faiz işlendi diyor doğru mudur? Dosya 2 gün önce açılmış. Bilen avukat veya başına gelen var mıdır ? Çok canım sıkıldı bu duruma.
Icra Iflas Kanununda herşey yazılı. Netten bulup okuyun.

Ödeme emri gelmiş mi? Ne zaman gelmiş? Ve ödeme emrinde ne yazıyor
Ödeme emri ile ilgili bilgim yok açıkçası bir ara bankadan borcun ödenmesi gerektiği ödenmezse icra takibi başlatılacagi ile ilgili bir yazı gelmişti. Onun dışında başka hiç birşey gelmedi. 21 ocakta icra dosyası açılmış. İcra dosyasına adliyeden bakma şansımız oldu.

Hukukçu değilim, bildiğim kadarıyla yazıyorum yanlışım varsa hukukçu arkadaşlarım beni düzeltebilir.

Farklı olabilir, avukatlar kendi ücretlerini de üzerine ekleyerek söylüyorlar. Kendisi de bir ücret alacak haliyle. İcra olayı da yani bildiğim kadarıyla ev haczini külfeti çok olduğu için pek tercih etmiyor avukatlar genelde kolay olan maaş olduğu için önce maaş haczini tercih ediyorlar ama önce evi haczetmek isteyebilir, sanırım bağlayan bir durum yok. Ben de ev için gerekli olan eşyaları alamaz diye biliyorum, alırsa icra mahkemesine şikayette bulunabilir. Yani şunu kesin yapamaz edemez diye bir şey söyleyemiyorum maalesef, usulsüz iş yapan insan çok.

Faiz işler ama iki günde cpk değil daha cok avukatlık ve dava masrafları biner 1se borcu 3olur avukata gittigi anda
Faturalı olan mallar arkadasınızın almadıgı kanıtlanırsa alamazlar
Faturasızlardanda ikitane olan şeyler varsa alırlar misal televizyon gibi
Bulasık makinesi zaruri ihtiyactır yeri gelir waffle makinesini bile zaruri ihtiyac sayabilirsiniz evde cocuk var ona yapılıyor baska sey yemiyor diye

Faiz işler ama iki günde cpk değil daha cok avukatlık ve dava masrafları biner 1se borcu 3olur avukata gittigi anda
Faturalı olan mallar arkadasınızın almadıgı kanıtlanırsa alamazlar
Faturasızlardanda ikitane olan şeyler varsa alırlar misal televizyon gibi
Bulasık makinesi zaruri ihtiyactır yeri gelir waffle makinesini bile zaruri ihtiyac sayabilirsiniz evde cocuk var ona yapılıyor baska sey yemiyor diye
Bende öyle söyledim kendilerine bos dönerler zaman kaybedilir diye ama maalesef korkutma amaçlı mi yapılıyor anlayamadım. Elimize bir miktar nakit geçebilir odeme yapabiliriz süre veremiyoruz ama indirim sağlanmaz mi diye bile sordum icra dosyasındaki tutar istedikleri tutardan daha az olduğu için onda da indirim olmaz dediler ne kadar olabilitesi var bilemiyorum

Bende öyle söyledim kendilerine bos dönerler zaman kaybedilir diye ama maalesef korkutma amaçlı mi yapılıyor anlayamadım. Elimize bir miktar nakit geçebilir odeme yapabiliriz süre veremiyoruz ama indirim sağlanmaz mi diye bile sordum icra dosyasındaki tutar istedikleri tutardan daha az olduğu için onda da indirim olmaz dediler ne kadar olabilitesi var bilemiyorum
İndirim yapmazlar malesef avukata gittigi an avukat kendi alacagına odaklanır
Amac huzur bozmak yoksa evden bişey alamayacaklarını kendileride bilir
Bulasık makinesi camasır makinesi zaruridir gayet annesi elimde egzama var elimde yıkayamam desin misal herşeye bi bahane bulun ama cift olanları dedigim gibi götürür
Birde cekmeceleri vs bakarlar o yüzden altın bilezik kolye küpe vs ne varsa evde ne görürlerse alırlar annesininmiş kızkardesininmiş kanıtlayamacakları icin bulduklarını götürürler bilginiz olsun

İndirim yapmazlar malesef avukata gittigi an avukat kendi alacagına odaklanır
Amac huzur bozmak yoksa evden bişey alamayacaklarını kendileride bilir
Bulasık makinesi camasır makinesi zaruridir gayet annesi elimde egzama var elimde yıkayamam desin misal herşeye bi bahane bulun ama cift olanları dedigim gibi götürür
Birde cekmeceleri vs bakarlar o yüzden altın bilezik kolye küpe vs ne varsa evde ne görürlerse alırlar annesininmiş kızkardesininmiş kanıtlayamacakları icin bulduklarını götürürler bilginiz olsun
Anladım. Teşekkür ediyorum. Evde ziynet eşya değerli eşya hiç birşey yok sadece oturma odası yatak odası beyaz eşya gardiroplar bu tarz şeyler var. Ailenin haberi olacak olmasa gelsinler baksınlar da o kadar ikna etmeye çalıştık maaş haczine gidin diye ama maalesef ailenin haberi yok deyince yolunu buldular sanırım korkutmanin.

Ödeme emri ile ilgili bilgim yok açıkçası bir ara bankadan borcun ödenmesi gerektiği ödenmezse icra takibi başlatılacagi ile ilgili bir yazı gelmişti. Onun dışında başka hiç birşey gelmedi. 21 ocakta icra dosyası açılmış. İcra dosyasına adliyeden bakma şansımız oldu.
O halde akrabanıza yakın zamanda bir ödeme emri gelecektir. Borç tutarından yüksek olabilir ödeme emrindeki rakam çünkü icra için yapılan giderleri faizi vs de akrabanız ödeyecek. Borcu gerçekten varsa kesinlikle ödesin. Ödememe şansı yok. Ödemezse ilk önce maaşına maaşı yoksa eşyalarını satarlar.

Anladım. Teşekkür ediyorum. Evde ziynet eşya değerli eşya hiç birşey yok sadece oturma odası yatak odası beyaz eşya gardiroplar bu tarz şeyler var. Ailenin haberi olacak olmasa gelsinler baksınlar da o kadar ikna etmeye çalıştık maaş haczine gidin diye ama maalesef ailenin haberi yok deyince yolunu buldular sanırım korkutmanin.
Öncelikle maaşını haczetmek zorundalar bu arada

Öncelikle maaşını haczetmek zorundalar bu arada

Anladım. Bürolarına gittik bugün orda ki görevli bir bayan avukat değil istersem evinize icra yoluna istersem maaş icrasına giderim dedi maalesef İnsiyatif kullanma durumu var mı bilemiyorum ama hukuksal anlamda ne yapilabilir hiç bilemiyorum. Maaş icrası konusu üzerinde hiç durulmadi neredeyse o şekilde fazla ödersiniz deyip gecistirdiler peşin almak için uğraşıyorlar birinden kredi kartı bulun gibi

Valla ben kefil oldum.Basima gelecekti neredeyse bu.Eve yazi geldi.geldigi andan itibaren 15 gun ocinde odenmezse haciz islemi baslaniyor dendi.Gerci benimki esnaf kefaretti.Bir bakima daha insiyatifli avukatin elinde hersey..Arkadasim da ayni sekilde kefil olmustu maasindan 4 te 1 kesinti basladi.Cok zor isler.Cok sikintili bir donem gecirmistim birkac ay once.

Valla ben kefil oldum.Basima gelecekti neredeyse bu.Eve yazi geldi.geldigi andan itibaren 15 gun ocinde odenmezse haciz islemi baslaniyor dendi.Gerci benimki esnaf kefaretti.Bir bakima daha insiyatifli avukatin elinde hersey..Arkadasim da ayni sekilde kefil olmustu maasindan 4 te 1 kesinti basladi.Cok zor isler.Cok sikintili bir donem gecirmistim birkac ay once.
Keşke bizimde maaştan kesinti durumu olsa sonuçta borcu kabul ediyoruz ama sizin durum fatkliymis tabi. Bize yazı gelmedi o kısmı anlayamadim sadece telefonla bildirdiler ve süre verdiler yazı neden gelmemis olabilir yasal olarak gelmesi mi gerekirdi. Çok geçmiş olsun size.

Korkutmaya çalışmış. Zorunlu olarak alınan eşyalar haczedilemez. Ancak bir eşyadan birden fazla varsa haczedilebilir. Zaten icra memuru da orada olacak neyi haczsesip neyi haczetmeyeceği bilir.

Odeme emri gelip 7 gunluk kesinlesme suresi gecmeden hickimse hicbirseyi haczedemez. Maastan kesinti yapmak zorunda degildir. Hacze kabil malvarligindan istedigine haciz koyar. Borc miktari yüksekse maasin ancak 1/4 u haczedilecegi icin hukuk burosu alacagi uzun surede tahsil ederiz duusncesiyle arkadasiniza baski yapmak yolunu secmis.

Oncelikle gecmis olsun. Ben hukuk burosunda calistim ve banka borclularini bizlerde bu sekilde ariyorduk. Yani 3 gun icinde haciz yapilicak filan diyorduk. Arkadasinizin eline tebligat gecmismi bilmiyorum ama tebligat gecmis olsa bile evin temel ihtiyaclarina el koyamiyorlar. C.makinesi b.makinesi hali televizyon buzdolabi gibi seyleri alamiyorlar. Suan arkadsiniza yapilan tamamen korkutmak amacli. Bizde 3 yillik dosyalar vardi hic birsey yapilamiyordu. Ama maas haczi konur bilginiz olsun. O borcta oyle bitmez zaten. Bence arkadasiniz buroya gidip yapilandirma yaparsa daha iyi olur. Her ay duzenli sekilde oderse daha iyi olur.

Odeme emri gelip 7 gunluk kesinlesme suresi gecmeden hickimse hicbirseyi haczedemez. Maastan kesinti yapmak zorunda degildir. Hacze kabil malvarligindan istedigine haciz koyar. Borc miktari yüksekse maasin ancak 1/4 u haczedilecegi icin hukuk burosu alacagi uzun surede tahsil ederiz duusncesiyle arkadasiniza baski yapmak yolunu secmis.
Peki ödeme emri gelmeden faiz işler mi günlük olarak her geçen gün daha fazla olur dendi borç. Bu konuda bilginiz var mı ? 21 ocak da icra dosyası açılmış icra dosyasında 8037 tl borç bildirilmiş. Büro 9317 tl istiyor bugün için normal mıdır faiz işlenmiş söylediklerine göre islemeyede devam edecekmis.

X