İhtiyaç sahibi bulamamak

Merhaba arkadaşlar, iyi akşamlar.

Instagram'da bir sayfa var. Anneler bebeklere yardım falan diye işte. O sayfaya yardım için mesaj atanların iletişimini veriyor sayfa sahibi. Ben de adrese mama, bez vs. gönderiyorum. Ama detayına girmeyeyim sayfa bende bugün biraz şüphe uyandırdı. Bu şekilde yardıma aracı olmak suç mu onu da bilmiyorum. Bugüne kadar çok fazla yaptım bu işi, yani 20 kişiden fazla göndermişimdir. Ama emin olamamaya başladım işte.

İhtiyaç sahibi insanlar nereden bulunur, nasıl ulaşılır? Sizin güvendiğiniz sayfalar var mı? Hastaneye gidip yatan çocuk hasta katlarına bakmayı düşündüm. Ama bebeğim var ve salgınlar dolayısıyla buna cesaret edemedim. Bir de gidip insanlara bir şeyler sorup saçma bir duruma düşmek istemedim.

Gönderdiğim yardımların hemen hepsi farklı farklı şehirler, adreslereydi. Sanırım dolandırılmamışımdır. Zaten para göndermedim. Mama, bez, biberon, pişik kremi falan.

Düzenli yardım yaptığınız aileler varsa güvendiğiniz, belki onları da paylaşan olur diye konu açmak istedim.
Ne güzel bir kalbiniz var 🥰 . Aile hekiminize sorabilirsiniz. Bizim aile hekimi hem bebek kıyafeti, mama bez vs. İhtiyaç sahibi bebeklere veriyor. Hediye market kartı bile verdiğini gözümle gördüm.

Ben her ay bir miktar belirledim kendime ve Sma hastası bebeklere gönderiyorum. Valilik onaylı ve takipli olduğu için güvenilir geliyor. O ay hangi bebekle karşılaşmışsam ona gönderiyorum. Tek bir tanesine değil her ay başka bebeğe çünkü zaten o kadar çoklar ki malesef 😔

Bagli oldugunuz asm ye gidin. Ihtiyac sahibi varsa yarsimci olmak istiyorum deyip birakmak istediklerinizi bırakın. Ben öyle yapiyorum.

Ne güzel bir kalbiniz var 🥰 . Aile hekiminize sorabilirsiniz. Bizim aile hekimi hem bebek kıyafeti, mama bez vs. İhtiyaç sahibi bebeklere veriyor. Hediye market kartı bile verdiğini gözümle gördüm.
Bulunduğunuz ili bilmiyorum ama İstanbul da iseniz, Çapa tıp fakültesi çocuk servisi de bağışları kabul ediyor.Bağışçılara ihtiyaç halinde kendileri de ulaşıyorlardı 6 şubat depreminde tedavi olmaya gelmiş çok ihtiyaç sahibine yardımcı olmuşlardı.

Annemlerin oturduğu binanın altı market, onun önüne de arada dadanıyolar küçük çocuklar kardeşim aç mama kardeşime bez alamıyoruz vs diye. Aldırıp götürüp başka lokal markette ucuza satıp nakite çeviriyolarmış mesela. Hiç bir güvenim yok kimseye.
Tam tahmin ettigim gibi piyasa yapmislar o zaman. Bi daha almayacagim. O gun arabaya bindim biri cami tiklatti baska arabanin yanindan geliyor, normalde acmam cami herhalde beklettim park yerinde diye actim cami kafayi soktu iceri gitmiyorda ne yapacagimi sasirdim. Tutturdu mama diye. Bide oyle seyler soyluyor ki arabada cocuklarimda var, cocuklarinin b.kunu yiyim vs deyince elim ayagim tutmaz oldu. Calisanimiz da vardi en son git calis al mamani dedi zor kapattim cami.

Instagram'da bir sayfa var. Anneler bebeklere yardım falan diye işte. O sayfaya yardım için mesaj atanların iletişimini veriyor sayfa sahibi. Ben de adrese mama, bez vs. gönderiyorum. Ama detayına girmeyeyim sayfa bende bugün biraz şüphe uyandırdı. Bu şekilde yardıma aracı olmak suç mu onu da bilmiyorum. Bugüne kadar çok fazla yaptım bu işi, yani 20 kişiden fazla göndermişimdir. Ama emin olamamaya başladım işte.

İhtiyaç sahibi insanlar nereden bulunur, nasıl ulaşılır? Sizin güvendiğiniz sayfalar var mı? Hastaneye gidip yatan çocuk hasta katlarına bakmayı düşündüm. Ama bebeğim var ve salgınlar dolayısıyla buna cesaret edemedim. Bir de gidip insanlara bir şeyler sorup saçma bir duruma düşmek istemedim.

Gönderdiğim yardımların hemen hepsi farklı farklı şehirler, adreslereydi. Sanırım dolandırılmamışımdır. Zaten para göndermedim. Mama, bez, biberon, pişik kremi falan.

Düzenli yardım yaptığınız aileler varsa güvendiğiniz, belki onları da paylaşan olur diye konu açmak istedim.
Birebir tanıdıktan sormak en mantıklısı veya böyle rahatsızlıkla ilgili forumlar vs var.
Kendimden örnek vermek gerekirse, kızımn rahatsızlıklarndan dolayı aylık ciddi miktarda medikal malzeme kullanıyoruz aylık hastane masrafları da cabası artık herşey ama hersey aşırı pahalı. Örneğin bir sağlık malzemesi tek kalemi bı da artık sgk ödeme kapsamında m cıkarmıs aylık 5 bin tl alıyor diğer malzeme shigk nın verdiği miktar cok az dolayısı ile fark veriliyor. 2 bin tl de o. Bu gibi ilave ıcretler verilşyor. Ben kamu calısanıyım eşimde çalışıyorböyle oldugu halde biz bir iki aydır aileden destek aldık anladılar dönemediğimizi.

Bunu tek maaş hele asgari ücretli kişinin karsılaması mümkün değil. Sonuçlarda malesef cocukta olumsuz oluyor yara yeri temizlenemediği için enfeksiyon, zorluk acı ağrı vs. Bu gibi durumları kovalamak lazım. Hastane sekreterliği veya o aşamaları yasamıs kişiler muhakkak bilgi sahibi oluyor

Hatta suan hastalıkla işgili bulundugum watsap grubunda, bir anne eşinin suan işsiz oldugunu sosyal evde bakım ücreti dısında yeşilkart almanın yollarını vs sordu. Çocugu aynı rahatsızlıga sahip. Muhtemelen suan çok ihtiyacı var. Medikal malzeme yardımı yapılabilir

Ben geçen ekonomik sınıfı düşük bir semtten geçiyordum su satan ama satış esnasında ısrarcı olmayan bir çocuğun okulunu sordum sömestr tatilinden sonra gidip rehberlik ile konuşup eğitim ihtiyaçları için yardımcı olacağım. Siz de ekonomik seviyesi düşük mahallelerdeki okullara gidip bire bir sorusturup öğrenebilirsiniz ben instagram sayfalarına aracilara asla güvenemiyorum.

Sosyal hizmetler yardım kabul etmiyor. En azından benim bulunduğum şehirde.
Ben şöyle bir çözüm buldum, asm ye gidip hekime telefonumu bıraktım, yardıma ihtiyacı olan varsa arayın diye. Gıda ve ilaç yardımı yapabileceğim birkaç hastayı yönlendirdi sağolsun. İlacını dahi para verip alamayan çok insan var malesef
Merhaba ben tüp bebek surecindeyim ve ilaçları artık karşılayacak gücümüz kalmadı eğer yardım etmek isterseniz gonalf 900 ilaca ihtiyacımız var

Bence okulları tercih edin aile birlikleri biliyor kimin ihtiyacı oldugunu daha garanti bir yol

Ben bizzat muhtarlıklarla görüşüp aileleri ziyaret etmeyi tercih ediyorum. İnstagram güvenilir gelmiyor. Vardır gerçek olanlar elbet kimsenin günahınj almayayım tabii.

Louder ne olursun bana yardım et 3 küçük kızım var sadece senden giysi yardimi istiyorum eşim yok benle küçük kızlarım yaşıyoruz senin mesajını gördüm yeni üye oldum sana numaramı yolluyayim

Ne olursun mesajıma cevap. Ver

Ne güzel birseye vesile oluyor .insanlar böyle yardımları bazı sc gözlü insanlar yüzünden yapmıyor maalesef ya :KK43:

Ben her ay bir miktar belirledim kendime ve Sma hastası bebeklere gönderiyorum. Valilik onaylı ve takipli olduğu için güvenilir geliyor. O ay hangi bebekle karşılaşmışsam ona gönderiyorum. Tek bir tanesine değil her ay başka bebeğe çünkü zaten o kadar çoklar ki malesef 😔
Aynen bende her ay farklı bir bebeğe gönderiyorum ve dediğiniz gibi o kadar çoklar ki 😔😔

Merhaba, sitemizde böyle bir uygulama var mı bilmiyorum eğer varsa sanırım kimlik ve ihtiyaç sahipliği doğrulaması gibi aşamalar vardır, Kazen Kazen ve Mune Mune ye sormak lazım. Sitede bu duruma izin varsa kendileri aracılığıyla görüşebiliriz...
Merhaba Louder,
siteye yazan üyeler ihtiyaç sahibi olabilirler, kimsenin gururunu ve onurunu incitmek istemem lakin yardım konuları suistimale açık, biz yardım isteyen kişilerin güvenirliğini, gerçek ihtiyaç sahibi olup olmadıklarını tespit edemeyiz🤷‍♀️

Dolayısıyla sizlerde yaptığınız yardımların doğru adrese gittiğinden emin olamazsınız, ki üzülerek yazıyorum ihtiyacım var diyen 10 kişiden en fazla 2-3 tanesi ihtiyaç sahibi oluyor, diğerleri buradan verilen kıyafetleri başka sitelerde satıyor, bazıları da siteden topladığı yardımı özel mesajla başkalarına satarken yakalanıyor.

Bu sebeple biz kimse için aracı olamayız, bence gözünüzle görüp emin olacağınız kişilere yardım ederseniz daha iyi olur.

X