İhtiyaç sahibi bulamamak

Ama yanlı gösteriyor. Kendi istediğini gösteriyor ihtiyacı olanı değil.
Böyle yapan biriyle muhatap olmuş olabilirsiniz ama bütün muhtarlar böyle yapmıyor, benim iletişim kurduğum hiçbir muhtar böyle değil, neden hepsini zan altında bırakıyorsunuz

Ya benimde gece gece moralim bozuldu. Ben de anneler elele derneğine bağış yapıyorum. İnşallah gerçek sahibine gidiyordur.

İlaç yardımı da yapabilirsiniz
Tanıdığınız eczacılar varsa konuşup ihtiyaç sahibi çocuklar için ilaç alabilirsiniz

Benim dernek olarak tek güvendiğim kurum Ahbap. İçim rahat şekilde oraya bağış yapıyorum. Ama bunun dışında instagramda biraz takipçisi yüksek olan ögretmenler var DM yolu ile onlarla iletişime geçip doğuda ögretmenlik yapan ve durumu olmayan ögrenciler için yardım gönderebilirsiniz bana kalırsa. Doğuda bir çok çocuk var bu soğukta botu, montu olmayan. Ben çocuklara özellikle kıyamıyorum, içim gidiyor bu soğuklarda onları incecik giyinmiş görünce.

Ya biraz kurcaladım ben onu. Madem biliyorsunuz biraz anlatayım. İnanılmaz yazım hataları falan vardı "amilat" gibi (ameliyat). Bunlar bana çok garip gelmişti. Direkt ihtiyaç sahibinin numarasını verdiği için bir şey de diyemiyorum ki. Hani hepsi de farklı şehirlerdeler, siparişi direkt adrese yolluyorum sonuçta. Ne bileyim ya, içime sinmeyen bir şeyler var :KK43:

O sayfaya bende her ay yardım yapıyorum epey zamandır. Market uygulamasından gıda gönderiyorum genelde hiç kötü bir şey gelmedi aklıma şaşırdım şimdi

Bulunduğunuz ilçedeki sosyal yardımlaşma vakfına gidin.En çok ihtiyaç sahibini oradan bulursunuz...

Benim yaşadığım yerde muhtarlıklar ve okullar genelde iç içe. Ben bir yardımda bulunmak istediğimde muhtara soruyorum. O biliyor zaten. Evi tarif ediyor bazen, bazen yanına çağırıyor, bazen de acelem varsa muhtara birakiyorum. Kardeşim eczacı, eczanesi var. Mama vs seyleri gelen ihtiyaç sahibi kimseleri bildiği için veriyor. Bazen oraya kendi kiyafetlerimi filan da birakiyorum. Her zaman birileri mutlaka denk geliyor.

Cocuklar için kıyafet vs.de önce kendi kardeşlerime aramızda bolca dönderiyoruz. Benim büyüğünkiler onun büyüğe, oradan bizim küçüğe, bizden onun küçüğe arada komşunun çocuklarına dönüyor geliyor. Velhasıl bir çocuk kıyafeti bazen 4-5 çocuk tarafından giyilebiliyor. Hatta bir yakınım çocuğuna inanılmaz pahalı kıyafetler alır, Türkiye'de bile bulunması zor italyan markalar falan, açık açık istemistim dayı sizde kuculunce benim kıza verin diye 🤣 o bana veriyor sonra bizim döngüye dahil oluyor 😅 yani demem o ki önce yakın çevrenize bakın sıfır kıyafet vs var demişsiniz yegenlerle döngü güzel olabilir.

Merhaba arkadaşlar, iyi akşamlar.

Instagram'da bir sayfa var. Anneler bebeklere yardım falan diye işte. O sayfaya yardım için mesaj atanların iletişimini veriyor sayfa sahibi. Ben de adrese mama, bez vs. gönderiyorum. Ama detayına girmeyeyim sayfa bende bugün biraz şüphe uyandırdı. Bu şekilde yardıma aracı olmak suç mu onu da bilmiyorum. Bugüne kadar çok fazla yaptım bu işi, yani 20 kişiden fazla göndermişimdir. Ama emin olamamaya başladım işte.

İhtiyaç sahibi insanlar nereden bulunur, nasıl ulaşılır? Sizin güvendiğiniz sayfalar var mı? Hastaneye gidip yatan çocuk hasta katlarına bakmayı düşündüm. Ama bebeğim var ve salgınlar dolayısıyla buna cesaret edemedim. Bir de gidip insanlara bir şeyler sorup saçma bir duruma düşmek istemedim.

Gönderdiğim yardımların hemen hepsi farklı farklı şehirler, adreslereydi. Sanırım dolandırılmamışımdır. Zaten para göndermedim. Mama, bez, biberon, pişik kremi falan.

Düzenli yardım yaptığınız aileler varsa güvendiğiniz, belki onları da paylaşan olur diye konu açmak istedim.
Bu bayan gerçekten ihtiyaç sahibi çocuklara ulaşıyor. Kurumsal firmalar falan çalışanları için bu bayan aracılığı ile yardım yapıyor. LinkedIn hesabında paylaştığı bir gönderiyi şuraya bırakayım belki sizde bu sayede gönlünüz rahat yardımcı olursunuz insanlara.

Instagram'da bir sayfa var. Anneler bebeklere yardım falan diye işte. O sayfaya yardım için mesaj atanların iletişimini veriyor sayfa sahibi. Ben de adrese mama, bez vs. gönderiyorum. Ama detayına girmeyeyim sayfa bende bugün biraz şüphe uyandırdı. Bu şekilde yardıma aracı olmak suç mu onu da bilmiyorum. Bugüne kadar çok fazla yaptım bu işi, yani 20 kişiden fazla göndermişimdir. Ama emin olamamaya başladım işte.

İhtiyaç sahibi insanlar nereden bulunur, nasıl ulaşılır? Sizin güvendiğiniz sayfalar var mı? Hastaneye gidip yatan çocuk hasta katlarına bakmayı düşündüm. Ama bebeğim var ve salgınlar dolayısıyla buna cesaret edemedim. Bir de gidip insanlara bir şeyler sorup saçma bir duruma düşmek istemedim.

Gönderdiğim yardımların hemen hepsi farklı farklı şehirler, adreslereydi. Sanırım dolandırılmamışımdır. Zaten para göndermedim. Mama, bez, biberon, pişik kremi falan.

Düzenli yardım yaptığınız aileler varsa güvendiğiniz, belki onları da paylaşan olur diye konu açmak istedim.
Bende birkaç kere yardım gönderdim yardımderneği diye bir site var Instagram da o gerçekten yardımları doğru gönderiyor

İnsanların iyi niyetini sömüren çok fazla hesap türedi böyle ben artık online kimseye yardım etmiyorum. Arada güvenilir bir referans olması gerek. Kaç kişiye yardım etmek istesem hepsinin arkasından dolandırıcı çıktı. Hep de asla para istemiyorum, iş ya da gıda giyecek destek diyorlar. İş buluyoruz bir anda iletişim kesiliyor ya da adres istedim birkaçından eve teslim erzak götürecektik bir anda kayboldu onlar da. Hele pandemi dönemi market önünde rica eden kaç kişiye yardım ettik sonra aynı insanları aynı gün başka marketin önünde gördük, bunun gibi bir sürü suistimal. Ben de birilerine destek olmak istiyorum ama sanırım gerçekten ihtiyacı olan insanlar gurur yapıp ihtiyaçlarını söyleyemiyorlar.

Deprem dönemi de böyle dolandırıcı bir sayfayı deşifre etmiştik arkadaşımla. Instagram listemde 20 küsur kişinin de takip ettiği bir hesap. Çocukları sömürerek yardım ve para toplamışlar. Hatay valiliğe kadar şikayet ettim dolandırıcı olduklarını biz ispatladik kendi yöntemlerimizle ama kimse ilgilenmedi bile🙄

Kuzum ben hep bizzat tanidigim insanlara yaptim napiyosam. Intwrnette ki yardim sflari bana yalan dolan geliyo. Bi kere köpek mamasi almistim birine. O da sokakta aldigi mamalarin videolarini paylasiyidu zaten. Gozumle gormedigime inanmiyorum.

Çocuk esirgemeyi ben de düşündüm. Bezle mama götürsem kabul ederler mi acaba. Bir keresinde koli koli kıyafet götürmüştüm (sıfır). Hijyen koşulları nedeniyle kabul edemeyeceklerini söylemişlerdi :KK43:
Çocuk esirgeme kurumları ayni yardımları kendi belirledikleri ihtiyaç listeleri dahilinde kabul ediyorlar. Ben İzmir'de oturduğum ilçede sürekli yayınlanan listeyi takip edip ona göre ilerlerdim.

Okullara gidip ihtiyac sahibi igrencileri okul mudurune sorabilirsin ve muhtarliga gidip ihiyac sahibi aileleri sorabilirsin cunku genekde yardim icin ilk basvurulan yer muhtarlik.

Ben daruşşafaka'nın hesabına bağış gönderiyorum. Anne babasız çocukların eğitimlerini sağlıyorlar. Sitelerinde yıllık bazda yardımlarla ne yapıldığı yazılıyor. Belki bir fikir olur size.

Bu bayan gerçekten ihtiyaç sahibi çocuklara ulaşıyor. Kurumsal firmalar falan çalışanları için bu bayan aracılığı ile yardım yapıyor. LinkedIn hesabında paylaştığı bir gönderiyi şuraya bırakayım belki sizde bu sayede gönlünüz rahat yardımcı olursunuz insanlara.
Link açılmıyor :KK43:

Buna durumunuz var mi bilmem ama, yardim yaptigim zaman eline ulasan insanlari gormek isterim acikcasi. Cunku Gercekten kimseye guven kalmadi.

Bi kac seferdir denk geliyorum, genelde yabanci uyruklular market veya eczane cikisi yalvar yakar dilenerek bebe mamasi istiyorlar. Bi kere aldim ama baktim bu kisiler cogaldi ve tek denk geken bende degilim. Artik bu isin de bi piyasasinin olustugu kanaatindeyim.

siz yardimlarinizi araci ile yapiyorsunuz imkaniniz varsa birebir yapmaya calisin. Allah yardimlarinizi kabul etsin 🙏
Annemlerin oturduğu binanın altı market, onun önüne de arada dadanıyolar küçük çocuklar kardeşim aç mama kardeşime bez alamıyoruz vs diye. Aldırıp götürüp başka lokal markette ucuza satıp nakite çeviriyolarmış mesela. Hiç bir güvenim yok kimseye.

Annemlerin oturduğu binanın altı market, onun önüne de arada dadanıyolar küçük çocuklar kardeşim aç mama kardeşime bez alamıyoruz vs diye. Aldırıp götürüp başka lokal markette ucuza satıp nakite çeviriyolarmış mesela. Hiç bir güvenim yok kimseye.

Evet aynı yardımda böyle birsey var marketler ile anlaşıp paraya çevirip kullananan cok

Yaşadıgınız mahallenin muhtarına gidip bu konuda yardım alabilirsiniz. Onlar size bu kişilerin listesini adresleriyle birlikte veriyorlar. Biz kurban etini bu şekilde dağıtıyoruz.

X