İkinci el hastalığına mı yakalandım

Ben ilk 6 ay sadece kıyafetlerini kendim aldım sonra çoğu zaman 2.el aldım kiyafet oyuncak kitap ayakkabi vs.
Ama 2.el her zaman ucuz değil araştırıp almak lazım.
Ama haklısın bu dolap uygulaması telefondaykwn sanki aynı trendyol gibi insan bakıp bakıp duruyor bazen fuzuli bile alıyorum zaten ucuz diye sanki

Herkese öncelikle iyi akşamlar,
Kafam çok allak bullak bi durumda😔 Birkaç ay içinde inşallah bir bebeğimiz olucak.yavaş yavaş onun alışverişlerine başladık.Ama ben bi çok şeyi ikinci el alıyorum yani maddi kaynaklı gibi görünsede tam olarak öyle değil.Cimri bir insan değilim onada öncelikle açıklık getiriyim buna eminim yaptığım diğer harcamaları düşününce,ama bu konu huzursuz ediyor beni bir tarafım çok doğru derken bi tarafımda içsel bir rahatsızlık duyuyorum.Örneğin beşiğini letgodan baktım ordan temiz bulup aldım bi güzel temizledim ufak tefek çizikleri var ama ben malına değer veren bi insan olmadığım için bi kaç ay içinde o çizikler bendede olcak yarı fiyatına aldım ürünü .şfionyer aldım bebeğin kiyafetleri için yine ikeanın bi ürünü tertemiz bebek arabası buldum uyguna onu aldım .dolap uygulamasından sadece bir kere giyilmiş yada hiç giyilmemiş kıyaferler alıyorum 😣 tam olarak kendimi huzurlu hissedemiyorum böyle olan varmı yada tecrübesiz bir anne adayıyım bana verebileceğiniz fikirler varmı ?
Babamda var o hastalık 2. El yenisinden pahalı olsun gider kullanışmış alor

Kafam çok allak bullak bi durumda😔 Birkaç ay içinde inşallah bir bebeğimiz olucak.yavaş yavaş onun alışverişlerine başladık.Ama ben bi çok şeyi ikinci el alıyorum yani maddi kaynaklı gibi görünsede tam olarak öyle değil.Cimri bir insan değilim onada öncelikle açıklık getiriyim buna eminim yaptığım diğer harcamaları düşününce,ama bu konu huzursuz ediyor beni bir tarafım çok doğru derken bi tarafımda içsel bir rahatsızlık duyuyorum.Örneğin beşiğini letgodan baktım ordan temiz bulup aldım bi güzel temizledim ufak tefek çizikleri var ama ben malına değer veren bi insan olmadığım için bi kaç ay içinde o çizikler bendede olcak yarı fiyatına aldım ürünü .şfionyer aldım bebeğin kiyafetleri için yine ikeanın bi ürünü tertemiz bebek arabası buldum uyguna onu aldım .dolap uygulamasından sadece bir kere giyilmiş yada hiç giyilmemiş kıyaferler alıyorum 😣 tam olarak kendimi huzurlu hissedemiyorum böyle olan varmı yada tecrübesiz bir anne adayıyım bana verebileceğiniz fikirler varmı ?
Ben bebeğin ilk yürüme ayakkabısını 2. El aldım. Sırf marka diye dünya para vermeyeyim diye. Ama çok büyük almışım. Giyemedi. Sonra da kaynadı gitti. Ama 2. El almayı ben de seviyorum. Satıyorum da.

Bebek arabası mobilya alınır . Ama giysi almam ben. Uyuz hastalığı kol geziyor🧟

İlk çocuğumda her şeyin sıfırını aldım.Şimdi ikincisi kullanacak kızımdan kalan herşeyi.Satmadım çünkü tertemiz kullandım koydum bi köşeye.başkasınınkini de almam içim almaz.

Ben ilk 6 ay sadece kıyafetlerini kendim aldım sonra çoğu zaman 2.el aldım kiyafet oyuncak kitap ayakkabi vs.
Ama 2.el her zaman ucuz değil araştırıp almak lazım.
Ama haklısın bu dolap uygulaması telefondaykwn sanki aynı trendyol gibi insan bakıp bakıp duruyor bazen fuzuli bile alıyorum zaten ucuz diye sanki
Demin hareketli kitap bakayım dedim. Yırtık kitapları nerdeyse piyasa fiyatına satıyorlar. Üstüne bir de kargo parası. 🤦🏻‍♀️

En iyisini yapıyorsun, gorgusuz bir toplum olmadan önce biz de öyle yapardık, bir beşik tüm sülaleyi gezerdi. Ablama sıfır beşik almışlar, iki sene sonra ben, sonra bir komşu, sonra başka komşu derken ablam 16 yaşındayken doğan yegenimizde beşik serüvenini tamamladı.
Ne kadar da guzel işte.. Avrupa'da hala yaygın ikinci el alışveriş.
Ama bizde mümkün mü? İkinci el tu kaka, sanki sen kapıcı kizisin da apartmandakiler eskilerin veriyor muamelesi yapılıyor. Oysa bir bebek eşyası, bebek kıyafeti ne kadar eskiyebilir ki???
Ben takdir ettim seni. Tek tavsiyem arttırdığın rakamları bebeğin için biriktir. Ona bitcoin mi alırsın,hisse mı alırsın, altın mı yaparsın bilmem ama okula baslarken- dersane zamanı falan değerlenecek şekilde uzun vadeli küçük minik yatirimlar yap. Yoksa zaten bu süreç maddi olarak zorlayıcı bir süreç, senin tasarruf ettiginiz miktar arada kaynar gider. Hem bu iş senin için de moral motivasyon olur,kendini bebeğine yeteri değeri vermiyor değil bebegi için en iyisini yapan bir anne gibi hissedersin.

Aslanvekedileri sayfasını tavsiye ediyorum. Hem kaliteli, güzel markalar var , hem ekonomik, hem de geliri sokak hayvanlarının tedavi ve mamalarina gidiyor.guvenilir bir hesap

Son düzenleme:
Kıyafet hariç doğru yapıyorsunuz. Uygun fiyatlı zıbın tulum vs bulabilirsiniz illa marka olmasına gerek yok bence. Temiz kullandığını düşündüğünüz yakınlarınızdan da alabilirsiniz.

Kıyafet hediye de gelir çok bişey almayın zaten. Ama mobilyayı özellikle beşiği çok iyi yapmışsınız belki 1 sene bile yatmayacak bebek içinde

Yani yaptığınız doğru bir şey aslında, çok temiz olduğuna eminseniz mobilyalarını alabilirsiniz.
Ama bence kıyafeti almayın ya. Bebek bu sonuçta, kusar kakasını yapar işer tükürür. Ne kadar yıkansa da ben tanımadığım birinin kıyafetlerini giydirmem istemezdim. Çok hijyenik değil bence.

Benim de bebeğimin eşyalarının çoğunu sağolsun arkadaşlarım verdi hepsini de kullanmayı düşünüyorum. Kıyafet de verdiler güzelce yıkayıp kullanırım yani hepsini. Maddi durumum iyi olmadığından mı hayır. Böyle yaparak hem doğaya katkımın olduğunu düşünüyorum. Bir kıyafet ya da mobilya için ne kadar su emek harcanıyor bir kaç ay kullanılacak bişey için yazık. Bence de en güzelini yapıyorsunuz

En son montunu aldım kızımın. 2. Ele sepette yüzde elli indirim anlaşması vardı dolapla trendyolun. 150 tllik mont önce yüzde50 ile 75 e ordan da sepette yüzde 50 ile 31 tlye inmişti. :KK70: mont yepyeniydi. Şimdi kim sorsa 31 tlye aldım dolaptan diyorum. Ki seneye de giyecek bu montu. Böyle karlı iş yapınca çok tatmin oluyorum.

Hem aliyorum hem satiyorum. Benim icin hobi gibi bsy. Ogluma hediye gelen, hic giymedigi yepyeni etiketli kiyafetler var. Birinin isini gorsun. Ben de sifir ya da sifir gibi sweatshirt, esofman takimi vs aldim marka. Cok da memnun kaldim. Hem dogaya, hem butcemizw fayda. Keske ulkemizde sadece ihtiyac sahipleri 2.el alirmis algisi yikilsa.

Türkiye'de olmanızdan kaynaklı bu duygular.
Avrupa'da ikinci el bir vatanseverlik göstergesidir.
İnsanlar ikinci el pazarını canlı tutmak için adeta yarışır.
Türkiye'de utanarak satılacak ürünler, fazlaca yaygın olan ikinci el mağazalarında rağbet görür.
Tüketim değil, mevcuttan azami istifade hedeflenir.
Türkiye'de "ğaamaaağğn eling esgisini gullanıyo gıığğ!" baskısından ötürü kısa ömürlü çin malları piyasayı sarmış durumda.
İkinci el kültürü gelişmiş olsaydı, uzun ömürlü yerli mallarına verilen değer artardı.

Yani doğru yoldasınız,
Bu medeni çizgide devam etmeniz ümidiyle sipsip52 sipsip52 ,
Sevgiler💛

Büyük eşyalar mantıklı ama kıyafet falan durumunuz elveriyorsa indirimleri takıp edip sıfır alsanız daha ıyı aslında.

Aslında yaptığıniz kötü birşey değil beşik bebek arabası filan az kullanılan şeyler ama kıyafet konusunda kesinlikle ikinci el giydirmem

Türkiye'de olmanızdan kaynaklı bu duygular.
Avrupa'da ikinci el bir vatanseverlik göstergesidir.
İnsanlar ikinci el pazarını canlı tutmak için adeta yarışır.
Türkiye'de utanarak satılacak ürünler, fazlaca yaygın olan ikinci el mağazalarında rağbet görür.
Tüketim değil, mevcuttan azami istifade hedeflenir.
Türkiye'de "ğaamaaağğn eling esgisini gullanıyo gıığğ!" baskısından ötürü kısa ömürlü çin malları piyasayı sarmış durumda.
İkinci el kültürü gelişmiş olsaydı, uzun ömürlü yerli mallarına verilen değer artardı.

Yani doğru yoldasınız,
Bu medeni çizgide devam etmeniz ümidiyle sipsip52 sipsip52 ,
Sevgiler💛
Çok teşekkür ederim 🌺 iç huzursuzluğuma öyle iyi geldiki mesajınız

Çok teşekkür ederim sadece içsel bi gariplik duyuyorum çünkü yakınlarımız bunu duyunca bi garipsiyorlar
Boswer sen onlari bende ikeadan yepyeni malm cekmeceli sifonyer almıştım cocuklar 2 ayda boyadilar su doktuler sisti kabardi goren 2. El degil sokaktan bulupta almis zanneder benim icin ikinci el alacagim esyanin temiz ve kullanilir durumda olmasi yeterlidir..Hem tasarruf hemde 2.el alisveris dunyayada yararli herseyi cope at at nereye kadar ...almanyada zaten internette hediye eden bile var ...ama kiyafette yeni almak tercihimdir ki ucuzlayinca toptan alisveris yaparım baya gider sezon sonlarini iple cekerim ...ama kendime zara nin 100 Euro olan mantosunu internetten kendine olmadigi icin satan bir kadindan 50 eurodan yollama parasiyla 45 aldim 4 yildir giyiorum taş gibi hala ..bence guzel birssy yadirgamayin kendinizi .

Boswer sen onlari bende ikeadan yepyeni malm cekmeceli sifonyer almıştım cocuklar 2 ayda boyadilar su doktuler sisti kabardi goren 2. El degil sokaktan bulupta almis zanneder benim icin ikinci el alacagim esyanin temiz ve kullanilir durumda olmasi yeterlidir..Hem tasarruf hemde 2.el alisveris dunyayada yararli herseyi cope at at nereye kadar ...almanyada zaten internette hediye eden bile var ...ama kiyafette yeni almak tercihimdir ki ucuzlayinca toptan alisveris yaparım baya gider sezon sonlarini iple cekerim ...ama kendime zara nin 100 Euro olan mantosunu internetten kendine olmadigi icin satan bir kadindan 50 eurodan yollama parasiyla 45 aldim 4 yildir giyiorum taş gibi hala ..bence guzel birssy yadirgamayin kendinizi .
Mesajlarınız öyle iyi geliyor ki ❤️

X