Lise Yorum ve Soruları İmam Hatip Yardım :((

hulyab

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
3 Haziran 2007
97
5
Arkadaşlar beni babam İmam hatipe yolayacak ama ben gitmek istemiyorum. Düz lise yada meslek lisesine gitmek istiyorum ama meslek liselerindede istediğim alan yok.
Mesleğe gidersem çocuk gelişimi istiyorum. Üsküdar Acıbadem Kadıköy Esatpaşada ve o civarlara yakın düz ve meslek liselerini söylermisiniz. sbsden 283 puan aldım :KK43:( İmam hatipe gitmek istemiyorum...senağlama

bunu babanla konuştun mu,istemediğini söyle,ben imamhatip'te çalıştım,öğrencilerimin çoğu babasının zoruyla gelmişti ve istemedikleri için zorlanıyorlardı.Fıkıh,kur'an,hadis,arapça gibi derslerin olacak sonuçta.Tamam meslek liselerinin önü açıldı ama ağırlıklı olarak görülen dersler her meslek lisesinde farklı,doayısıyla farklı mesleklere gitme ihtimali de azalıyor.Kendini en iyi sen tanıyorsun,düz liseden bir yer kazanamam diyorsan,mutlaka meslek lisesine git ve istediğin bölüm de çok güzel,umarım babanı ikna edersin

Canım bence babanla iyice konuş.ımam hatip liselerinin amacı sonuçta normal liselerdeki gibi öğrenciyi bir üst öğrenim kurumuna yani üniversiteye hazırlamak değil imam ve hatip yetiştirmek.Yani üniversiteye gitmek istiyorsan katsayılar eşitlenmiş olsa bile senin için dezavantaj oluyor.Ayrıca 3-4 yıl sonra ne olacağı da belli olmaz.Bence bayan imam veya hatip olmadığına göre imam hatip lisesine gitmek saçma.Onun yerine sağlık m.l veya çocuk gelişimi tercih edebilirsin.

ben düz lise sözel sosyal bilimler mezunuyum çok şükür hocalarımız çok kaliteli öğretmenlerdi öğrencilerinde çoğu okumak için çabalıyordu...
selçuk üniversitesi radyo sinemadan,yıldız teknik matematiğe,bizden bir dönem önce ODTÜ uluslar arası ilişkilere kadar bir çok arkadaşımız çok güzel yerlere yerleşti.bende sözelci olmama rağmen alan dışı olarak ea dan dumlupınar muhasebeye yerşleşmiştim çok şükür bitti...şimdi sana oradan deneyimlerimi yazayım kardeşim...sınıfımda imam hatip mezunları arkadaşlarım vardı başları açık kızlardı çok modern giyinirlerdi hatta sol görüşlü arkadaşlarımdı(ne yalan söyleyim o zaman şaşırmıştım) hepsi şunu söylerdi dinimizi daha iyi öğrenmek için girdik okuduk...ama bayan olmaları üniversitede onlara imam olmak konusunda engel teşkil ediyormuş o yüzden muhasebe seçtik demişlerdi...eğer dersen dinimi öğrenmek istiyorum oku derim...ama diyorsan ben üniversite okuyacağım o zaman düz lise seç temel dersleri iyi öğrenirsin.meslek liselerinde temel derslerin eğitimi iyi değil.

canım dersleri çok ağır mutlaka gitmemeye çalış imam hatipli olsanda önü açılsada o okulda meslek derslerine ağırlık veriliyor çoçuk gelişimi iyi bence babanı ikna et kızlar gidiyor falan filan olmasa söz ver ekstradan kuran dersi alacağım falan diye olmasa ekstradan yakınından birinden din dersi almak istediğini söyle .....ikna etmeyeçalış ama kesinlkle hayır
b

ben imamlık bayanlar için de hocalık yapmayacak kişilerin imam hatibe gitmesine karşıyım.insan dinini kendide öğrenir.kuran okumayı kursa gider öğrenir.yani amaç yukarda da dediğim gibi imamlık hocalık değilse son derece gereksiz üstüne gelecek adına kayıp.

canım zaten babalar imam olsun veya din görevlisi olsun diye göndermiyorlar nedeni kafaları rahat maksat ben cahilim dini bilgim yok kızım öğrensin
çoğuda kızlarını okula göndermek istemiyen babalar gönderiyorlar
ohh ne güzel mütevazi bir hayat
kızının geleceğini önemseyen o okula göndermez kızım oyalansın 4 sene sonra hayırlısıyla evlendiririz maksat hanımlar 60 kişilik sınıflarda ancak 3 kişi ünüversiteye giiyor

canım zaten babalar imam olsun veya din görevlisi olsun diye göndermiyorlar nedeni kafaları rahat maksat ben cahilim dini bilgim yok kızım öğrensin
çoğuda kızlarını okula göndermek istemiyen babalar gönderiyorlar
ohh ne güzel mütevazi bir hayat
kızının geleceğini önemseyen o okula göndermez kızım oyalansın 4 sene sonra hayırlısıyla evlendiririz maksat hanımlar 60 kişilik sınıflarda ancak 3 kişi ünüversiteye giiyor[/Q

el insaf. atıyorsun. bir imam hatipli olarak. bilmeden konuşma istersen

Arkadaşlar beni babam İmam hatipe yolayacak ama ben gitmek istemiyorum. Düz lise yada meslek lisesine gitmek istiyorum ama meslek liselerindede istediğim alan yok.
Mesleğe gidersem çocuk gelişimi istiyorum. Üsküdar Acıbadem Kadıköy Esatpaşada ve o civarlara yakın düz ve meslek liselerini söylermisiniz. sbsden 283 puan aldım :KK43:( İmam hatipe gitmek istemiyorum...senağlama

Üsküdar'da bildiğim kadarıyla iki tane meslek lisesi var.Bir dürü de düz lise.Sen tam olarak nereye yakın olmasını istiyorsun? Baban karmama (erkek-kız karışık) okumaman için mi imam hatipe yollamak istiyor yada saçının açmaman içinmi? meslek liselerinin bir çoğu karma değil zaten Çocuk Gelişimin de tercih etmeni öneririm.Ancak sorun başını açıp açmamak ise lise bittikden sonra üni. de de aynı problemle karşılaşırsın.Babanı ikna etmelisin canım.

off sanki okuyacak olan veliler, bilmedikleri konuda
bu kadar mudahale etmekten kacinsalar ne iyi olur...

birde şu var kpss de imam hatip lisesi bitirenler çok düşük 60 50 70 gibi puanlarla kendi alanlarında o kadar çok kadro açılıyorki son yıllarda aklın hayalin uçar sonra memur oluyorlar,oradan benim girmem gereken yerlere yatay geçiş yapıp kadro değişikliği ile bizim girmemiz gereken yerlere onlar giriyor...bizim bu konuda çok hakkımız yeniliyor...
hem düşük paunal giriyorlar hemde ohhh kadro geçişi yapıyorlar...biz 85 puan alıyoruz genede atanamıyoruz.çünkü kadrolarımız imam hatiplilere açılan kadrolardan o kadar az ki...bunuda bil imam hatip okuyanların önü çok açık boşta kalmazsın.
ya da bizim gibi 2 üniversite bitirip sürünürsün.

canım benim imam hatip liseleriyle ilgili çok fazla bilgim yok ama bi yaşıtın olarak sana tavsiyem
madem imam hatipi istemiyosun o zaman bunu babana anlatmalısın.bende sbsye girdim ve 378 puan aldım ve sende bilirsin ki istanbulda bu puanla bi anadolu lisesine girilmez.tercihleri yaparken meslek liselerinide yazmıştım.onlardan birinde bilişim teknolojilerini kazandım ama babam bana "katsayı kalktı ama daha sonra da ne olacağı belli olmaz ve meslek lisesinde mesleki eğitim görüyosun buda össye dezavantaj olur.ayrıca madem farklı bi meslek istiyosun neden istemediğin bi bölümü okuyasın ki?düz liseye git daha iyi çalış ve daha iyi bi bölümü kazan.ordan adam mı çıkmıyo?"demişti.ve bence çok haklı.ha neden meslek lisesi hakkında böyle düşünüyo baban diye sorarsan sana şöyle bi örnek verebilirm.kuzenim anadolu meslek lisesi-çocuk gelişimi mezunu ve bu sene össye girip 380 üzerinden 328 puan aldı.giresunda 4 senelik bi üniversiteyi kazandı.onunla meslek liseleri hakkında konuştuğumuzda bana "bence meslek lisesine gitme çünkü orda mesleki eğitim veriyolar.ben bu sene temel dersleri hep dersanede gördüm ve öyle össye girdim"dedi.öyle oluncada düz liseye gitmeye karar verdim.
bence iyi bi okul ve meslek istiyosan düz lise derim.çünkü düz lisede temel dersleri görüyosun.ama meslek lisesinde bu oldukça az.ayrıca okuyacak olan sensin baban değil.sen nereyi istiyosan seni oraya göndermeli tabiki sende doğru karar vermelisin.gideceğin lise ne tür bi meslek istediğine bağlı çünkü.babana ne istediğini,ne istemediğini iyice anlat kararın düz lise olursa bu ayın 28'ini geçirme yerimseniben benden bu kadar...

birde şu var kpss de imam hatip lisesi bitirenler çok düşük 60 50 70 gibi puanlarla kendi alanlarında o kadar çok kadro açılıyorki son yıllarda aklın hayalin uçar sonra memur oluyorlar,oradan benim girmem gereken yerlere yatay geçiş yapıp kadro değişikliği ile bizim girmemiz gereken yerlere onlar giriyor...bizim bu konuda çok hakkımız yeniliyor...
hem düşük paunal giriyorlar hemde ohhh kadro geçişi yapıyorlar...biz 85 puan alıyoruz genede atanamıyoruz.çünkü kadrolarımız imam hatiplilere açılan kadrolardan o kadar az ki...bunuda bil imam hatip okuyanların önü çok açık boşta kalmazsın.
ya da bizim gibi 2 üniversite bitirip sürünürsün.

bak güzelim destekli atmamışın. eşim ilahiyat 2002 mezunu yıllardan beri alım olmadığı için 2008 de anca atandı. tabikide din kültürü öğretmeni olarak. yani senin hangi hakkını yemiş anlayamadım. bahsettiğin yatay geçişlerde imam olanların yatay geçiş yapmasın ise aç bak memurlar neti hepsi de din kültürü öğretmenliğine geçmek istiyor.
ha aralarında imam olduktan sonra da AÇIK ÖĞRETİM işletme kamu yönetimi yada muhasebe okuyanlar varsa ancak onlar geçebilirler yani aklın hayalin durur dediğin şey buysa eğer yanlış okumuşun sen muhasebeciysen onlarda okumuşlardır yani devlet tutupta imamı muhasebeci yapmıyor.

birde şu varki. evet imam hatip mezunuyum lise olarak. bilgisayar programcılığı okudum ünivde. ve de şuan ikinci üniv olarak işletme mezunu olacam. yani kuran kursu öğreticisi olabilirim. bilgisayardan dolayı tekniker olabilirim. işletmeden dolayı üst düzey yönetici de olabilirim. ama şu an düz memurum devlet tekniker olarak bile atamadı. ama yukarıda saydığım meslekleri olmaya çalıştıkça SENİN HAKKINI YEDİĞİMİ düşünmüyorum ne alaka yaaa.

ilahiyat ların puanlarının düşük tutulmasını da açıklayayım istersen. eski ilahiyat mezunları var 200 yıllarından kalma çoğu ya özelde çalışıyor yada imamlık yapıyor ama imamğı bir ilahiyatçı istemez çünkü diyaneti bir araştır istersen kurum olarak çok tutulmuyor çalışanları tarafından ordaki imamlarda eğer dört yıllık mezunsa tabiki öğretmenliğe geçmek için KPSS ye giriyorlar. ve devlet diyorki eski ilahiyatlılar (yani öğretmenlik formasyonu olanlar önceliklidir. ) ee burda 2003 te kaldırıldı sanırım ilahiyatlıların formasyon olayı. yani artık ilahiyat okuyanlar birde formasyon için 1,5 - 2 sene uğraşıyorlar ondan sonra kpss ye girebiliyorlar. formasyonluları tamamen aradan çıkarmak için taban 50 oldu. ama yeni mezunların çoğuda 80 den aşağısı yine atanamıyor. dediğin gibi aklın hayalin durur diyecek kadar bişeyi yok anlayacağın. herkes daha iyi ve mutlu olacağı mesleğe ulaşmak istiyor.

birde ne istediğini anlamadım. 1999 dan beri puanı kırılan bizleriz. benden kat kat düşük puan alan düz lise mezunu arkadaşlarım öğretmen oldular, erkek kardeşim düz lise mezunu hiç matematik yapmadan iletişim fak. gazetecilik okuyor. ben ondan en az 30 net fazla yaptığım halde. ilahiyat bölümünüde okumak istemediğim için iki yıllık okudum. hem bizim puanımız kırılıyorken siz daha iyi çalışsaydınız da muhasebe değil daha iyi bir yer kazansaymışınız. yazdıklarınızı bir daha değerlendirin isterseniz. yıllarca hakkı yenen kimmiş görürsünüz.

bak güzelim destekli atmamışın. eşim ilahiyat 2002 mezunu yıllardan beri alım olmadığı için 2008 de anca atandı. tabikide din kültürü öğretmeni olarak. yani senin hangi hakkını yemiş anlayamadım. bahsettiğin yatay geçişlerde imam olanların yatay geçiş yapmasın ise aç bak memurlar neti hepsi de din kültürü öğretmenliğine geçmek istiyor.
ha aralarında imam olduktan sonra da AÇIK ÖĞRETİM işletme kamu yönetimi yada muhasebe okuyanlar varsa ancak onlar geçebilirler yani aklın hayalin durur dediğin şey buysa eğer yanlış okumuşun sen muhasebeciysen onlarda okumuşlardır yani devlet tutupta imamı muhasebeci yapmıyor.

birde şu varki. evet imam hatip mezunuyum lise olarak. bilgisayar programcılığı okudum ünivde. ve de şuan ikinci üniv olarak işletme mezunu olacam. yani kuran kursu öğreticisi olabilirim. bilgisayardan dolayı tekniker olabilirim. işletmeden dolayı üst düzey yönetici de olabilirim. ama şu an düz memurum devlet tekniker olarak bile atamadı. ama yukarıda saydığım meslekleri olmaya çalıştıkça SENİN HAKKINI YEDİĞİMİ düşünmüyorum ne alaka yaaa.

ilahiyat ların puanlarının düşük tutulmasını da açıklayayım istersen. eski ilahiyat mezunları var 200 yıllarından kalma çoğu ya özelde çalışıyor yada imamlık yapıyor ama imamğı bir ilahiyatçı istemez çünkü diyaneti bir araştır istersen kurum olarak çok tutulmuyor çalışanları tarafından ordaki imamlarda eğer dört yıllık mezunsa tabiki öğretmenliğe geçmek için KPSS ye giriyorlar. ve devlet diyorki eski ilahiyatlılar (yani öğretmenlik formasyonu olanlar önceliklidir. ) ee burda 2003 te kaldırıldı sanırım ilahiyatlıların formasyon olayı. yani artık ilahiyat okuyanlar birde formasyon için 1,5 - 2 sene uğraşıyorlar ondan sonra kpss ye girebiliyorlar. formasyonluları tamamen aradan çıkarmak için taban 50 oldu. ama yeni mezunların çoğuda 80 den aşağısı yine atanamıyor. dediğin gibi aklın hayalin durur diyecek kadar bişeyi yok anlayacağın. herkes daha iyi ve mutlu olacağı mesleğe ulaşmak istiyor.

birde ne istediğini anlamadım. 1999 dan beri puanı kırılan bizleriz. benden kat kat düşük puan alan düz lise mezunu arkadaşlarım öğretmen oldular, erkek kardeşim düz lise mezunu hiç matematik yapmadan iletişim fak. gazetecilik okuyor. ben ondan en az 30 net fazla yaptığım halde. ilahiyat bölümünüde okumak istemediğim için iki yıllık okudum. hem bizim puanımız kırılıyorken siz daha iyi çalışsaydınız da muhasebe değil daha iyi bir yer kazansaymışınız. yazdıklarınızı bir daha değerlendirin isterseniz. yıllarca hakkı yenen kimmiş görürsünüz.

kesinlikle katılıyorum. bende imam hatip mezunuyum. imam ya da hatip olacağım diye gitmedim okuluma, düz liselerden farklı olarak okuduğum dersler bana ek oldu, biyoloji, kimya, fizik bilgim olduğu kadar fıkıh, siyer, dinler tarihi bilgim de var. Evet ÖSS de kat sayısı mağduru olarak istediğim yerde okuyamadım, ama bu sene 4 yıllık üniversitemi bitiriyorum.
eğer çekindiğin nokta tesettürle alakalı ise, imam-hatip e giden kimseye başını zorla kapattırmıyorlar, o senin özgür iradene kalmış bir durum.
bende ilk önce istememiştim orta okula yazılırken ama şimdi gururla her ortam da okulumun adını söylüyorum. Hakkın da hayırlısı olsun inşallah

şu ramazan vakti benim ve benim gibi okuyan ve maddi manevi sıkıntılarla okuduğum bölümüm olan muhasebeyi küçümsemişsin.Şu Ramazan vakti sana şunu söyleyeceğim.İmam Hatip lisesinde okumuşsun ama bir kulun emeğini küçümsenmemesi gerektiğini öğrenememişsin.
sen zaten önlisans okumuşsun aldığın eğitim olarak memur olmuşsun kimsenin hakkını yememişsin hemen imam haipliyim mağdurum rolüne girmişsin...
seni şu mubarek günde emeğimi küçümsediğin için SENİ ALLAHA HAVALE EDİYORUM...BOŞ BOŞ OKUMUSŞUN O SIRALARI...

şu ramazan vakti benim ve benim gibi okuyan ve maddi manevi sıkıntılarla okuduğum bölümüm olan muhasebeyi küçümsemişsin.Şu Ramazan vakti sana şunu söyleyeceğim.İmam Hatip lisesinde okumuşsun ama bir kulun emeğini küçümsenmemesi gerektiğini öğrenememişsin.
sen zaten önlisans okumuşsun aldığın eğitim olarak memur olmuşsun kimsenin hakkını yememişsin hemen imam haipliyim mağdurum rolüne girmişsin...
seni şu mubarek günde emeğimi küçümsediğin için SENİ ALLAHA HAVALE EDİYORUM...BOŞ BOŞ OKUMUSŞUN O SIRALARI...

keskel alaka. ben seni de bölümünde küçümsemedim. önce kandi yazdığın yorumuna bak. sanki imam hatip okuyanlar hakkını almışlar diyen sensin. mağdurum rolu değil. çok mağdur edildik dedim. bilmiyorum nerden anlıyorsun ama. güzelce açıkladım. işine gelmeyince Allaha havale edebilirsin tabi. herneyse işte uzatmaya gerek yok.

arkadaş neyi küçümsemiş doğrusu ben de alamadım.Anlamadığım bir şey daha var,niye bu kadar hoşgörsüz olduk,bakıyorum da çok kişi var forumda biri bana sataşsın da tartışalım diye bekleyen.Kimseye bir şey söylenmiyor.Sonuçta herkes işe girip çalışmak istiyor,hepimizin derdi ekmek parası değil mi?Gerçekten çok çalışan atanır ya da istediği bölüme girer, umarım işsiz kimse kalmaz.

bende imam hatip mezunuyum canım.her meslek lisesinde ağırlıklı olarak meslek dersleri görülür nedenide o alanda ara eleman yetiştirmektir..bir bayan imam hatipe gidiyorsa üni okumayacağı için değildir.benim okulumdan nice tıp,mühendislik vs. mezunları var..katsayı meselesi varken bile kimya,öğretmenlik okuyanlar vardı..bunlar ihlye gitmeme sebebi olamaz anlayacağın ama sen dersinki ben sadece çocuk gelişimi düşünüyorum ünide o zaman git tabiki kız meseleğe ek puan alırsın..kendi istediğin alanda ilerlersin..ama üç beş kişide ailesinin zoruyla ihlye gitti diye herkes öyle sanmayın..düz liselerede ailesinin zoruyla giden birileri illaki bulunur..

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. ımam Hatipe gitmek istemiyorum ama hangi okula gideceğim puanım hiç bir yeri tutmuyor meslek liselerini bile...
Düz liseye gidersem Össyi kazanıp ünv ye gidemem diye korkuyorum. ımam hatipte artık ek puan veriyolarmış. O yüzden babam git diyor.
Ben başörtülü biri değilim. ıleride büyüdüğüm zaman örterim ama şimdiden okula giderken kapamak istemiyorum.
Acıbademde oturuyorum. ımam hatipin yanında Ahmet Sani gezici lisesine gitti babam yazdırmak için ama ev adresimiz tutmuyormuş öyle demişler. Ne yapacağımı bilmiyorum.
Meslek lisesi bile artık puanla eve yakın bir meslek lisesi yok. Esatpaşa,Kadıköy,Üsküdar,Acıbadem. buralara yakın bir meslek lisesi varmı içinde çocuk gelişimi alanı olan puanım 282 :S Yardımcı olun :KK43:

Edit: En büyük ablam ımam Hatipten mezun babama hep imam hatipe gitsin diyor. Babamda ilk başta ımam Hatipe hayır diyordu ama annem ve ablamın zoruyla aklına girdiler ağlıycam yaa :KK43:( Okul yokki seçenek yok bu yüzden imam hatipe düşeceğim sanırım :S
Ablam hep mimar olmak istiyordu ama onun zamanında Endüstri mühendisliği moda die babam bu mesleği seçtirmiş. ımam Hatiptende puanı kırılmış zaten yoksa kazanıyormuşmuş. off :S

cnm yaaa çoook üzüldüm senin adına
istemediğin bi okulda başarılı olacağına inanmıyorum..
benide gönderselerdi imamhatipe istemezdim belki okulu bırakırdım..
ki babam en başta yollamazdı beni asla

X