Erkek İnfertilitesi İNHİBİN B TESTİ & Azosperm

Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi

asihan

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Ocak 2019
1.052
739
Merhaba arkadaşlar.
Aslında hepimiz uzun uğraşlar, çabalar, emekler vererek aynı sonuca ulasmaya çalışıyoruz.
ben yaklaşık 15 gündür inhibin b testi arastırması yapıyorum forumda ama öyle belli başlı olarak açılmış bi konuya denk gelemediğim için açmak istedim. Kısaca inhibin b testlerimizi sorunlarımızı paylasalımki yeni gelenler zorlanmadan görebilsinler.

Benim eşim 30 yasında Azosperm .
Hormon degerleri
Genetik test
Doppler ultrason & elle muayene herşey normal. Geriye en önemlisi inhibin b testi kalmıştı. Şükürler olsun sonuç 180,5 çıktı!.
Suan da 2 aylık bi ilaç tedavisi görüyor eşim. Daha sonra tüp bebek tedavisine başlıcak doktorumuz kısmetse.
Aramızda inhibin b testi yaptıran, veya yaptırmış sonuç bekleyen var mı ?

.. ve eklemek isterimki, inhibin b testinin doğrudan doğruya testis volümü, boyutu, hormon değerleri ile bağlantılıymış.

Evet enteresan bir konu, kimi Dr bu testi hiç önemsemiyor kimisi ise cok önemsiyor. 🙄Benim asıl merak ettiğim cıkan sonuclar neye göre degişiyor... 🤨
Neye bakıldığını nasıl bi test olduğunu ve ya gerçekten önemli olup olmadığını bilmiyorum o yüzden merak uyandırdı. Çok önemliyse neden atlanıyor ona da takıldım aslında. İnşallah bilen birileri yorumlar birilerine de çare olur

Bildiğim kadarıyla, testis fonksiyonlarına ve sperm üretimine bakılıyor. Tabi buna bakarken testosteron lh fsh da beraberinde bakılıyor. Aynı sekilde zinciri çeken ise testisin boyutları, volümü önem tasıyor.
Ama bazı Dr lar varki bu inhibin b testini yapmadan sadece belli baskı hormonlarla sperm üretimi hakkında yorumda bulunuyor.

Bi tanıdığım vardı, hormon degerleri normalim üzerindeymiş okadar Dr gezmişler sadece içlerinde tek Dr inhibin b testi istemiş problemi tespit etmiş.

Bi sitede okumuştum, prof. Yazmış, inhibin b testinin sperm üretimiyle doğrudan ilgisi var diye. Sperm belirleyici asıl hormonun inhibin b testi oldugunu söylemiş. Ancak Dr lar neden istemiyor bu testi onu bende anlamayadım. İnsallah bilen birileri aydınlatır

Merhaba benim eşimde azospermi değil ama çok az sperm üretimi var .100.000 ve 1 milyon arası ve çoğu hareketsiz .bizde en son Kaan Aydos a gittik , ama bizden inhibin b testi istemedi .Azda olsa sperm üretimi olduğundan mı bilemiyorum ama bizden spermden bakılan başka genetik testler istedi .Diğer genetik testler , hormonlar , ultrason vs . bizimde normal :KK14:

Merhaba benim eşimde azospermi değil ama çok az sperm üretimi var .100.000 ve 1 milyon arası ve çoğu hareketsiz .bizde en son Kaan Aydos a gittik , ama bizden inhibin b testi istemedi .Azda olsa sperm üretimi olduğundan mı bilemiyorum ama bizden spermden bakılan başka genetik testler istedi .Diğer genetik testler , hormonlar , ultrason vs . bizimde normal :KK14:

Bahsettiğim arkadasım da da sperm cıkısı vardı. Onlarda da tek Dr inhibin testi istemiş ve problemi tespit etmiş. Zaten bildiğim kadarıyla aydos doktorlar sitesinde birine cevap yazmıştı, ben inhibin b testini pek önemsemiyorum diye. Bulursam göndericem size mutlaka.

Bahsettiğim arkadasım da da sperm cıkısı vardı. Onlarda da tek Dr inhibin testi istemiş ve problemi tespit etmiş. Zaten bildiğim kadarıyla aydos doktorlar sitesinde birine cevap yazmıştı, ben inhibin b testini pek önemsemiyorum diye. Bulursam göndericem size mutlaka.
Hadi Ya , bilmiyorum açıkçası .Biz Kaan Aydos dan önce başka doktorlarda da muayene olduk, fazlaca takviye vs.Kullandık ama sayımız tek tük arttı .Tabi Kaan bey bu artışı artış kabul etmiyor , yapısal olabilir dedi .Öyleyse yapacağımız pek birşey yok dedi .Tese ile sperm alıp daha kaliteli hale getirilir , tüp bebekle şansınız artar dedi.Eğer herşey normalse tedavi şeklini değiştiririz dedi.Açıkcası benim aklıma tıkanıklık gelmişti ama oda ultrasonla anlaşılıyor herhalde

Merhaba bizde yaptırmıştık bizim 30 çıkmıştı çok bağlayıcı test oldugunu düşünmüyorum çok düşük çıkanda da bulunabiliyor Allah korusun yüksek olanda da bulunmayabiliyor bizim fsh yüksek testis boyutu küçük ve genetik temizdi

Evet buldum. Sizin düşünceniz ne olur bilemiyorum tabi

Eklentiler

• Screenshot_20200821_212949_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_20200821_212949_com.android.chrome.jpg
    98,4 KB · Görüntüleme: 179
Merhaba bizde yaptırmıştık bizim 30 çıkmıştı çok bağlayıcı test oldugunu düşünmüyorum çok düşük çıkanda da bulunabiliyor Allah korusun yüksek olanda da bulunmayabiliyor bizim fsh yüksek testis boyutu küçük ve genetik temizdi

Evet dogru bulunmayabiliyor, hepsinin birbiriyle baglantılı oldugu söyleniyor. Bu inhibin b testi tedavi edilebiliyomuş hormon takviyesi kullanarak. Oyuzden bulunabilir diyorlar sanırım. Siz suan tedavi görüyormusunuz?

Evet buldum. Sizin düşünceniz ne olur bilemiyorum tabi
Her doktorun görüşü farklı , bende anlamadım ki canım .Belki bizde yaptırırız ayrıca bu testi.Sanırım bizde sperm üretimi var fakat her hücre sperm üretmiyor galiba , Buda verdiğimiz testte belli olacakmış .Öyleyse doktor menideki spermleri değil Tese ile sperm bulmaktan yana .Bizimde kafamız çok karıştı , bir yandan diyoruz sorun belli olur en azından , ona göre yol alırız , bir yandan da diyorum sorun çıkmasın belki bir tedavisi olur

Çok şükür bizim tese olumlu oldu temmuzun başında azospermiydik bizde embriyolarda donduruldu sene sonuna doğru transfer düşünüyoruz

Her doktorun görüşü farklı , bende anlamadım ki canım .Belki bizde yaptırırız ayrıca bu testi.Sanırım bizde sperm üretimi var fakat her hücre sperm üretmiyor galiba , Buda verdiğimiz testte belli olacakmış .Öyleyse doktor menideki spermleri değil Tese ile sperm bulmaktan yana .Bizimde kafamız çok karıştı , bir yandan diyoruz sorun belli olur en azından , ona göre yol alırız , bir yandan da diyorum sorun çıkmasın belki bir tedavisi olur

Benim eşimde de 2 taraflı fıtık ameliyatı geçirmiş 2 sefer cocukken. Oyuzden bizde dogal yolla olması pek mümkün görünmüyor, ama sizde dogal yolla cıkış varken tese ameliyatına gerek duymayın bence. Yada enazından birazdaha Dr arastırın 🥺

Benim eşimde de 2 taraflı fıtık ameliyatı geçirmiş 2 sefer cocukken. Oyuzden bizde dogal yolla olması pek mümkün görünmüyor, ama sizde dogal yolla cıkış varken tese ameliyatına gerek duymayın bence. Yada enazından birazdaha Dr arastırın 🥺
Bir kaç doktora daha sormayı düşünüyoruz ama doktorun dediğine göre menideki spermler pek kaliteli değilmiş eğer yapısal birşey varsa , Tese ile daha kaliteli spermler olduğunu bende biliyorum , daha fazla bulunur muhtemelen ama işte acabalar aklımda , bakalım sonuçlar çıksında ona göre yol alacağız .ÖYLEYSE canım Tese ile hertürlü sperm bulunur canım , içini ferah tut .Biz tüp bebekte denedik açıkçası , Opu günü 100.000 sperm vardı .10 olgun yumurtadan 7 sini dölledi çok şükür .Bu iyi bir sayı .7 si de 3.güne geldi .1 tane 3.günden donduruldu , 2 tanesi 5.güne geldi ama birisini gelişimini durdurdu , 1 tane 6.güne geldi .5. Ve6.güne gelmesi sperm kalitesi diyorlar .6.gün embriyosu transfer edildi tutmadı .Şimdi önümüzdeki ay 3.gün transfer edilecek .Ama hiç umudum yok .Tekrar başlarsak Tese ile sperm kaliteli olacaksa daha mantıklı geliyor bilemedim ki :emir_bebek:

Bir kaç doktora daha sormayı düşünüyoruz ama doktorun dediğine göre menideki spermler pek kaliteli değilmiş eğer yapısal birşey varsa , Tese ile daha kaliteli spermler olduğunu bende biliyorum , daha fazla bulunur muhtemelen ama işte acabalar aklımda , bakalım sonuçlar çıksında ona göre yol alacağız .ÖYLEYSE canım Tese ile hertürlü sperm bulunur canım , içini ferah tut .Biz tüp bebekte denedik açıkçası , Opu günü 100.000 sperm vardı .10 olgun yumurtadan 7 sini dölledi çok şükür .Bu iyi bir sayı .7 si de 3.güne geldi .1 tane 3.günden donduruldu , 2 tanesi 5.güne geldi ama birisini gelişimini durdurdu , 1 tane 6.güne geldi .5. Ve6.güne gelmesi sperm kalitesi diyorlar .6.gün embriyosu transfer edildi tutmadı .Şimdi önümüzdeki ay 3.gün transfer edilecek .Ama hiç umudum yok .Tekrar başlarsak Tese ile sperm kaliteli olacaksa daha mantıklı geliyor bilemedim ki :emir_bebek:

Ozaman şöyle diyelim. İnsallah tutar da teseye yada tedaviye gerek kalmaz hayırlısıyla dualarım seninle canım💓

X