İş Yerinde Birlikte Çalıştığım Terbiye Yoksununu Nereye Kime Şikayet Edebilirim?

Sizde ona böyle konuşun kimse yokken yanınızda akıllı olun kiskirtin olaki bir hareket yaptı şansı yok yapardım ben manipüle ederdim zevkle tetbiyesize bak ....kimsenin motivasyonunuzu düşürmesine izin vermeyin ....tüm servis niye düşman olacak onu anlamadım şak şak Çiya değil işini iyi yapan insanlara ihtiyaç var cimere yazın cimer iyi işliyor ben kendim bizzat bir şehirde cagrildim gittim şikayetimi geri çekmek için önünü arkasını araştırıyorlar ama delil kayıtlı olanlarda daha çabuk sonuç alınıyor bu konuda olmasada yeni bir polemik yaratabilirsiniz akıllıca ama. .bundan sonra etrafta amiriniz yoksa ters ve kaba olun aynen o nasıl ha ho hö diyorsa ver yap git uzat vs vs .... Olaki saldırdı sonunu o düşünsün .... .ben yazdiklariniz tamamen doğru ise böyle puskurturdüm herşeyin bir adabı var.....servistekilere karşıda birazdaha farklı olun taraftar toplayın ....Yani aşırı emredici ve kaba ise bu böyle kimse kimsenin toksik kabaliklarini çekmek zorunda değil bize denk gelmiyor gelse .... 😂

Yazan olmuş mu bilmiyorum ama bir daha olay yaşandığı an yazılı olarak sesini yükseltmesi saygısızlık vs den tutanak tutun bunu da sorumlu servis hemşirenize imzalayıp evrak kayda verin. Yaptırım olarak ilk olduğu ve hakaret vs olmadığı icin uyarı alır daha sonra tekrar ederse kınama alır ama devlet memurluğunda aynı suç tekrar edince en fazla bir üst ceza verilebiliyor yani en fazla kinama alabilir. Hakaret gibi durumlar devreye girerse ya da daha farklı olaylar ancak o zaman farklı bir ceza alır. Yine de tutanak tutup vermeyi ihmal etmeyin. Her seferinde yazıp verin en azından az da olsa korkar ona göre davranır. Söz uçar yazı kalır

Bu devlette çalışanların meslek hayatı hep birilerinin şikayetine mi bağlı böyle ya? Özel sektörde çalıştığım için şükreder hale geldim. Böyle kolay mı biri diğerini gıcık etmiş diye ekmeğinden olmak? Hemşire hanım siz kibar bir kadın olabilirsiniz ama sizin de bir kusurunuz var o kusurun da vebali çok büyüktür bilesiniz.

Yıllardır kamu hastanelerinde çalışıyorum şimdiye kadar haklı bir tutanağın işe yaradığını hiç görmedim.Hatta karşı tarafın daha çok bilendiğini gördüm.Sadece yönetimi riske atacak,hastalardan yana büyük risk teşkil edip basına düşerse sıkıntı yaratacak durumları önemsediklerine pek çok kez tanık oldum.Size önerim; zaten diğer meslektaşlarınız da halinden memnunmuş,birim değişikliği istemeniz.

Arkadaşlar tek başına tutanak nasıl bisey ya yapmayın o zaman her önüne gelen yazar yazar verir kayda.

Ya geçen mesela biz çalışırken o uyumuş. Kalkmış gelmiş hemşire abla da "Oo, X'cim günaydın." diyor. Gündüz gündüz niye uyuyor mesela? Uyuması da sempati topluyor.
Hastasına bakıp uyumaya göndereni de gördüm o yüzden şaşırmıyorum

Yıllardır kamu hastanelerinde çalışıyorum şimdiye kadar haklı bir tutanağın işe yaradığını hiç görmedim.Hatta karşı tarafın daha çok bilendiğini gördüm.Sadece yönetimi riske atacak,hastalardan yana büyük risk teşkil edip basına düşerse sıkıntı yaratacak durumları önemsediklerine pek çok kez tanık oldum.Size önerim; zaten diğer meslektaşlarınız da halinden memnunmuş,birim değişikliği istemeniz.
Zaten bundan cesaret alıyorlar, birilerinin dur demesi lazım...

Böyle insanla bir kaç dakika konuşmana okadar üzüldüm ki , evet aile terbiyesi yok kültür yok olmasa bile doğruyu öğrenme çabası yok aynı ortama ayak uydurması yok! Neyi tartıştın ki bişey mi istedi ver geç yada hiç muhatap olma şiveli konuşması nerden geldiği önemli değil doğulu olunca kültürsüz olunmuyor bunu kastetmiyorum kendini geliştirmeye bile çalışmayan zırtonun teki ..diğerleri yılan gibi sessiz kim başını aldırıp gerçekleri haykırsa o kötü olur zaten :) benim gibi haksızlığa gelemiyorsun çok iyi anliyorum seni fakat susmak çok güzel bir şey zamanla öğrendim

Böyle insanla bir kaç dakika konuşmana okadar üzüldüm ki , evet aile terbiyesi yok kültür yok olmasa bile doğruyu öğrenme çabası yok aynı ortama ayak uydurması yok! Neyi tartıştın ki bişey mi istedi ver geç yada hiç muhatap olma şiveli konuşması nerden geldiği önemli değil doğulu olunca kültürsüz olunmuyor bunu kastetmiyorum kendini geliştirmeye bile çalışmayan zırtonun teki ..diğerleri yılan gibi sessiz kim başını aldırıp gerçekleri haykırsa o kötü olur zaten :) benim gibi haksızlığa gelemiyorsun çok iyi anliyorum seni fakat susmak çok güzel bir şey zamanla öğrendim
Arkadaşımız sistematik bir mobbing maduru olabilir, avukat arkadaşlar varsa desteğe çağırıyorum

Benim atandığım il öncesindeki erkek çevrem daha düzgün ben kadınlarla tartışmam modunda olan insanlardı bu şekilde dağ ayılarına alışkın olmamak ile birlikte tartışması şekli de dağ ortamına özgü mesela sen böyle yaptın niye yaptın şeklinde kavga değil bana sanki paşammış gibi emirler veriyor şimdi insanların birbirlerine saygı duymaları zorunluluğu ile başhekimin ne alakası olduğunun eğitimini bu yaşında ben ona nasıl vereceğim
Edebileceginiz her yere sikayet edin. Sakin bir sekilde bize anlattiginiz gibi anlatin. Bu olayda tamamen hatasiz oldugunuzu anlasinlar. Ufak bir uyarida bulunsalar bile yeterli olur. Su kadar yil calistim simdiye kadar kimse bana bu kadar terbiyesiz ve uslupsuz ve ustummus gibi konusmadi. Bu tur insanlara elbet tahammul edebiliriz ama boyle davranidlar karsisinda susarsak bunu kabul etmis olmaz miyiz? Davranislarina dikkat etmesi icin ufak bir uyari almasini istiyorum diyebilirsiniz.

Bu devlette çalışanların meslek hayatı hep birilerinin şikayetine mi bağlı böyle ya? Özel sektörde çalıştığım için şükreder hale geldim. Böyle kolay mı biri diğerini gıcık etmiş diye ekmeğinden olmak? Hemşire hanım siz kibar bir kadın olabilirsiniz ama sizin de bir kusurunuz var o kusurun da vebali çok büyüktür bilesiniz.
Neymiş o kusurum?

Ne diyosun sen be gelirim bir mobbing yaparım aklın şaşar kendinden şüphe edersin

Bizzat kendisiyle bir konuşma yapacaksınız o zaman. Size emrivaki bir şey dediğinde cümlesini düzeltip rica etmesini isteyeceksiniz bunun akabinde bir saygısızlık daha yaparsa ağzının payını vereceksiniz. Pasif kalıp sonra kafaya takıp şikayet edecek yer aramanıza gerek yok böyle sizi güçsüz görüp dozu daha da arttıracak
Bu tur insanlarla konusmak nasil bir iskence bilmiyorsunuz sanirim. Deneyiminiz olmadigi icin kolay saniyorsunuz. Ben sahsen hic muattap olmam, cunku cazgir veya dag ayisi insanlarla ne bir sorun konusulur ne de tartisilarak bir yere varilir. Sikayet etmek en dogrusu.

Yani şimdi kadınlara da bu şekilde demek istemiyorum evli barklı insanlar ama hani eskiden erkek hemşire pek yoktu genç erkek hemşireler sempati mi topluyor ne oluyor anlamıyorum ama ekstra bir sevgi ve anlayış var yani
Erkekler kadinlarin cok oldugu iste de daha cok saygi goruyor daha az oldugu iste de. Maalesef durum bu. Sikayet edin lutfen en azindan gozu korksun. Sizin ustunuze gelirse de cevap vermeyin muattap olmayin, ses kaydi alin elinizde bulunsun, hemen tekrar sikayet edin.

Ya bu kişinin daha önceden de sorumluyla da problemleri oldu hatta sorumluyu gidip başhemşireye şikayet etmişliği var ama gerçekten aynı şeyi tekrar ediyorum sürekli ama dediğim gibi yaşı büyük hemşirelerin bir erkek hemşire sempatisi var yani araları düzeldi bir şekilde dolayısıyla uyarsa ne kadar uyaracak o terbiyesiz bunu ne kadar takacak ne kadar etkilenecek bilemiyorum
Merak etme, annesi bile olsa hatta sevgilisi bile olsa o uyariyi o adama iletir ve sikayeti ciddiye alir. Siz yeter ki dogru sekilde sikayette bulunun ve tum ayrintilari kagida yazin ve olay burada yaziyor diye de verin. Ben daha onceden iki sikayette bulundum, ikisinden de sonuc aldim.

Tabi ki herkes birbirine kaba davransın demiyorum ama böyle bir konuda şikayet olsa evet kaba davrandım mı diyecek, şikayet sahibi nasıl ispatlayacak? Başkasının yanında zaten yapmaz. Ee şikayet ettiği merci ispat istemeyecek mi?
Genelde istemiyorlar. Sikayet edilen kisi hakli bile olsa onun ne diyecegini kimse duymak istemiyor. Cunku biliyorlar ki sikayet durduk yere cikmaz. Demek ki sikayet edilen kisi iliskilerinde profesyonel degil. Bu sikayeti ileten kisi de sikayet edilen kisiye sunu soyler. "Su konuda senin hakkinda sikayet oldu. Bu konudaki davranislarina dikkat et." Orada aslinda ne olmustu kanitin var mi sana mi inanayim ona mi gibi seyler asla sorulmaz ve soylenmez sikayet edene. Bu is yerlerinin gizli bir kuralidir.

Evet insanlara boyle ustten ustten konusuyorsaniz tabi ki isten atilinca aglamayacaksiniz.

X