İş yerinde tavır ve davranış beceriksizliklerim ve yaşadığım problemler

kimse sizi burada yargılamıyor, hakkınızda bilgi sahibi değiliz, sizi tanımıyoruz, haliyle sorular soruyoruz.
siz kendi kendinizi küçümsüyorsunuz, zaten yapamam diyip kestirip atıyorsunuz. probleminiz bu ve çözülmesi lazım.
benim bir arkadaşıma kendi annesi "insan yüzü gülene, konuşkana, neşeli olana döner" dedi. annesi dedi yahu.
herkesin kendince sorunları var, o yüzden herkes beraber gülüp eğleneceği insanlara yöneliyor. hele ki iş hayatında. çünkü iş hayatında çok çok nadir samimi arkadaşlık olur çünkü arada rekabet var ne olsa. herkesin amacı o gün beraber kafa dağıtıp iş stresini atmak.

o size söylenen sözler sadece size söylenmiyor mesela. emin olun son derece güçlü ve başarılı insanlar da olsalar daha ağırlarını duyanlar var. bana iş yerimde "annen öldüğü için insanlar sana iyi davranıyor, aslında kötü birisin" dendi mesela. bir sürü insana bu şekilde dedikodum yapıldı hatta. "bu lafı söyleyebilenler kadar acınacak halde değilim, hala insanım en azından, hayvanlaşmadım" dedim. o öğlen herkes beni yemeğe davet etti.

yani iki tavır var böyle olaylar karşısında: ya kendi kendinizi ezip gözlerinizi doldurup kaçacaksınız yada karşılık vermeyi öğreneceksiniz. sizin bu yazdıklarınız "işimi yapıp çıkarım" vs konudan kaçmak aslında. cevap vermeyi, kendinize değer vermeyi öğrenmeniz lazım. eğer siz kendinize değer verip cevap vermezseniz insanlara, nereye gitseniz aynı sıkıntıyı yaşarsınız.
insana insan gerek yapayalnız kalamazsınız.

bence kesinlike tedavi/terapi ne çalışıyorsanız kendiniz için devam edin. sabrederek zamanla aşarsınız.

Yazdıklarınız benim için çok kıymetli, teşekkür ediyorum, haklısınız

Bende eksiği yok fazkası vardır. Çok utandım bazen utancımdan ölmek istediğim oldu aslında her şey beynimizde bitiyor sanırım ilaç kullanmak en mantıklısı

Bende eksiği yok fazkası vardır. Çok utandım bazen utancımdan ölmek istediğim oldu aslında her şey beynimizde bitiyor sanırım ilaç kullanmak en mantıklısı
Benim de aynı duygularım oluyor. Gerçekten zor. Dışardan basit gözüküyor ama kişisel bozukluk haline geldiyse insanı zorluyor başedemiyorsun. Daha erken yıllarda gittiğim psikiyatrisler sosyal fobim olduğunu düşünmüşlerdi. Uyguladıkları tedaviyle kendimi uyumsuz buluyordum. Son gittiğim psikiyatrist çekingen kişilik bozukluğu ve depresif nöbet tanısını koydu. Kendine zarar verme riski gördü. Durumun basit değil, ciddi dedi. İntihar riski gördüğü için. O zaman atak gibi olmuştu halim. Ondan sonra iyiyim öyle kendimi aşağılamıyorum. Bulunduğum ortamlar da değişince rahatladım. Şu an çalıştığım yerde herkes birbirine saygılı, iyiler. Güzel bir ortam var. O yüzden durumum biraz düzeldi. İş değişikliği yapınca yine eskilerde yaşadıklarım olur diye korkuyorum. Kendimi ne kadar rahat bırakırsam o kadar iyi olur diye de düşünüyorum. Kabullenmeden olmuyor. Klişe ama kendinle barışık olmak gerek diyorlar ya. Öyle gerçekten.
İlaç kullanmak iyi değil ama böyle sorunlarda kullanmadan da yaşamak güçleşiyor.

Sosyal fobi deniyor ilk etapta bana da öyle teşhis konmuştu. Aslında bi çok rahatsızlık iç içe geçiyor malesef.. İyileşme yolundasınız. yeni yer için de kendinizi telkin edin hep. dualarım sizle

bazi seylerin bana benziyor... Cekingen sessiz ice kapanik biri olsan da kendini begendirme cabasini biraktigin an daha dogal bir hale burunuyorsun. Karsindakilerin arasina girmek garip karsilanmamak veya dislanmamak gibi beklentileri birak bence. ben universitede dislandigim sira bir gun asiri sinirlendim ve bilerek isteyerek herkesin beni sevmeyecegini dusundugum ama beni yansitan hareketlerimi rahat rahat yaptim. Siniftaki herkese giciktim ve tek otururdum. Sonuc olarak bu halimle cok sevildim ve gitmesem de her yere cagrilir oldum. Bence1. olay kendinle barisik olmakta. Cekingenlik uyum saglayamamak kotu seyler degil seni ozel kilar. Ozel oldugun icin uyum saglayamamissindir. Icsel dunyan genistir.
2. konu da karsindakileri gozunde buyutmemek bence. Hep cocuklarla rahat konusmusumdur cunku onlari gozumde buyutmuyorum. Bunun icin de sosyal girisken konuskan olmanin iyi bir sey olmadigini dusunmek gerek. Hepsi sadece bir ozellik... o kisiler de uyum saglayabilmisler demekki. Onlari su gibi dusun kolayca akiyor kaba uyum sagliyorlar. Sense bir kaya veya degerli tassindir belki. Kaba uyum saglayamamak seni degersiz veya daha az doganin parcasi yapmaz.

Ne kadar güzel şeyler yazmışsınız, terapi gibi oldu bana. Saptamalarınız çok doğru, benzetmeleriniz de çok hoş Teşekkür ederim

Ben önceden insanlardan çok çekinirdim. Hatta kendimi sıkmaktan kıpkırmızı olurdum. Beni sevsinler diye devamlı fedakarlık yapardım. Sonra birgün insanların kendine iyi davranan insanlara karşı acayip bir tavır takındığını farkettim. O günden sonra kimseye eyvallahım olmadı. İlginçtir o günden sonra bir sürü arkadaşım hatta dostum oldu. Başkalarını önemsemeyi bırakın. Fakat size hakaret etmelerine izin vermeyin. Tepki gösteremiyorsanız kendinizi çekin. Mesafe candır.

Ben herkesle samimi olabilen bir insan değilim. Her tanıştığım kişiyle hemen kaynaşamam. Isınamadıysam, içimden gelmeden canım cicim diyemem. Çok sevdiğim insanlar ya da yakın olmadığım insanlar dışında ciddiyimdir herkese karşı. Bazıları bu durumu kullanmak ister, benim yıllardır gözlemlediğim bu. Grup içinde sessizsen senin üzerinden espri yapar seni küçük düşürmeye çalışarak kendini öne atar, böyle yaparak sosyal olduğunu vs. düşünür. Ben bu şekilde davrananları direkt bozuyorum. Üniversitede bir arkadaşım yemek yerken bana laf attı, ne dediğini hatırlamıyorum ama ben de onu terslemiştim o yüzünün hali hala hatırımdadır, ağzı açık kaldı resmen tavsiye ederim, insanlara ne kadar hor davranırsanız o kadar kıymetli olursunuz ben bu yaşıma kadar bunu gördüm. Tabi ki değer yargılarınıza, karakterinize göre yaşayın ama böyle çapsızları bir kere terslerseniz bir daha kolay kolay sataşamazlar

Depresif nöbetle depresif bozukluk arasındaki fark ne ya da aynı şeyler mi

Bende her zaman sert tepki veriyorum valla bende bunu düzeltmeye çalışıyorum bazen içimden 10a kadar sayıyorum sakinleşmek için ama benm çok uzun senelerdr aynı yerdeyim pozisyon olarak konumum iyi fakat çok kırıcı olabiliyorum eve gelince bende insanları kırdığım için pişman oluyorum napıcaz biz böyle hiç iyi değil iş hayatında profosyonel olamıyoruz

Kimse mukemmel degil ki. Mukemmel olmaya calosmayi birakmalisiniz oncelikle. Hepomizin kusurlari var. Kusurlarinizla sevin kabul edin kendinizi. Hata yapmaktan korkmayin. Hatalar ogreticidir. Kimseyi de gozunuzde buyutmeyin. Hepimiz etten kemikten varliklariz.
Insanlarin gururunuzu kiracak sozleri karsisinda bir kez cevap verebilme cesareti gosterseniz ya da o insanlara soz soyleyemeseniz bile surat ifadenizle belli etseniz, tum bu sorunlar yavas yavas cozulecek gibu. Ilk adimi atmaniz gerekiyor. Insanlarin size yaptiklari karsisinda onlara yanlis yaptigini soylemek saygisizlik degil ki.

çok fazla ciddeye alma iş hayatınındaki insanları bu işhayatındaki insanlar aslında zorunlu birliktelik sonra bir varmış bir yokmuş yok oluyorlar hepsi onlara uygum sağlamak için sıradan olman gerek mesela sigara iç men gerek yoksa zaten dışlanırsın kışın götün donacakdışarıda sigara içtiğin için , onlarla sigara içmek için böyle kalitesiz birliktelikleri var bunların
her gün 2 paket sigarayı havaya üflemen gerek onlarla , takip ettikleri hep basit şeyler ,

Yeni iş ortamında aynı şeyler olacak diye bir şey yok.
Hata yapmaktan korkma. Bu seni gergin ve kaşık tutar. Ordakilerin de hataları olmuştur kesin.
Karşılaştığın zaman karşındakinin suratı asık olsa da mutlaka selam verip hatır sor. Suratının asıklığını kendi üstüne alınma.
Gülümse.
Ve mutlaka ama mutlaka yüksek sesle konuş.
Fazla ciddiye de alma kim ne isterse düşünsün.
İş dışında arkadaş edin. Yada eski arkadaşlarınla konuş. Yalnız ve arkadaşsız izlenimi verme.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…