İşe kabul edildim ama sözleşme konusunda şüpheliyim.

benkahvecanavari

ne kedisiz ne kitapsız
Kayıtlı Üye
22 Temmuz 2014
1.655
2.536
28
Hanımlar sözü dolandırmadan hemen yazıyorum,

Bir anaokuluna öğretmen olarak kabul edildim, şartları uygun fakat benden bir yıllık sözleşme yapmamı istiyorlar. Bu sözleşmenin içeriği ne olur? İşten çıkarsam tazminat öder miyim? Yalnış birşey çıkar mı yani, korktum.

Bugün kadına "Yarın imzalarız" dedim fakat ailemle konuştum bir nüsha eve getirmemi istediler, acaba ayıp olur mu? Yarın bu konuyu konuşup sözleşmeyi eve getirsem, birkaç avukat arkadaşa danışsam vs... O süreçte de sağlık raporumu hallederim, birkaç evrak daha getiririm...

Bir anaokuluna öğretmen olarak kabul edildim, şartları uygun fakat benden bir yıllık sözleşme yapmamı istiyorlar. Bu sözleşmenin içeriği ne olur? İşten çıkarsam tazminat öder miyim? Yalnış birşey çıkar mı yani, korktum.

Bugün kadına "Yarın imzalarız" dedim fakat ailemle konuştum bir nüsha eve getirmemi istediler, acaba ayıp olur mu? Yarın bu konuyu konuşup sözleşmeyi eve getirsem, birkaç avukat arkadaşa danışsam vs... O süreçte de sağlık raporumu hallederim, birkaç evrak daha getiririm...
Tabiki al oku En doğal hakkın ayıp olmaz

İlk 2 ay deneme süresidir. Baktınız 2 ayda hiç hoş şeyler yaşanmıyor pat diye istifa edebilirsiniz tazminat ödemeden onlar da tazminat ödemeden sizi cikartabilir. Genellikle yokuş yapmıyorlar hemen istifa edebiliyorsunuz ki size gelene kadar zaten siz maaşin asgariden yatıp üstünü elden aldığımızı bile ispat edersiniz. Zaten sözleşmede bir nüshasını elden aldım diye imza atıyorsunuz

Tabiki al oku En doğal hakkın ayıp olmaz
Kurumun sahibi "Biz bu şekilde konuşmadık, yarın imzalarım demiştiniz" derse diye çekiniyorum. Bu kadar evhamlanacağımı düşünmemiştim. Bir de benim kimlik fotokopimi ve ev adresimi de aldılar, anlaşamazsak onlar ne olacak? Çok hızlı ilerledi herşey sanki.

İlk 2 ay deneme süresidir. Baktınız 2 ayda hiç hoş şeyler yaşanmıyor pat diye istifa edebilirsiniz tazminat ödemeden onlar da tazminat ödemeden sizi cikartabilir. Genellikle yokuş yapmıyorlar hemen istifa edebiliyorsunuz ki size gelene kadar zaten siz maaşin asgariden yatıp üstünü elden aldığımızı bile ispat edersiniz

Bana deneme süresi denmedi, direkt 1 yıl boyunca kadrolu öğretmen olacaksın dendi.

Kurumun sahibi "Biz bu şekilde konuşmadık, yarın imzalarım demiştiniz" derse diye çekiniyorum. Bu kadar evhamlanacağımı düşünmemiştim. Bir de benim kimlik fotokopimi ve ev adresimi de aldılar, anlaşamazsak onlar ne olacak? Çok hızlı ilerledi herşey sanki.

Bana deneme süresi denmedi, direkt 1 yıl boyunca kadrolu öğretmen olacaksın dendi.
Yok ya milli egitidme öyle geçiyor ama o sadece bur ünvan iş sözlesmeleri böyledir ilk 2 ay iş verenin ve iş alanın deneme süresidir. Herhangi bir yaptırım uygulanamaz. 2 aydan sonra da ihbar süresi verirsiniz bir sorun yaşamazsınız. Sözleşmeler hep klasiktir internetten kopyala yapıştır. İşte kurum hakkında kötü konuşmayacağım bilgileri 3.kisilerle paylaşmayacağım gerekli hallerde ekstra olarak kuruma gelebilirim vs..

Yok ya milli egitidme öyle geçiyor ama o sadece bur ünvan iş sözlesmeleri böyledir ilk 2 ay iş verenin ve iş alanın deneme süresidir. Herhangi bir yaptırım uygulanamaz. 2 aydan sonra da ihbar süresi verirsiniz bir sorun yaşamazsınız. Sözleşmeler hep klasiktir internetten kopyala yapıştır. İşte kurum hakkında kötü konuşmayacağım bilgileri 3.kisilerle paylaşmayacağım gerekli hallerde ekstra olarak kuruma gelebilirim vs..

Anlıyorum, çevremde birkaç kişi korkuttu gece gece başlık açtım ya. Peki ben yarın işverene gidip bu sözleşmenin nüshasının fotoğrafını çekmek istiyorum deyip avukata yollasam, aynı hafta içinde imzalasam vs bu işverende kötü bir izlenim yaratır mı?

Hiç birşey yapamazlar geri istersin bı olumsuz durumda

Bende butik otelde yöneticiyim. İş sözleşmesi olmak zorunda. Biz belirsiz süreli imzalatıyoruz. Sizin 1 senelik imzalatmaları 1 sene sonra işten çıkarılma ihtimaliniz var. Tabii ki en doğal hakkınız kopyasını istemek. Maddeleri inceler bir avukat tanıdığınıza sorarsınız. İkamet ve kimlik fotokobisi istemeleri de doğal. Biz bunların yanında bir de adli sicil istiyoruz. 2 ay deneme süresidir. Karşılıklı memnun kalınmaz ise tazminat ödenmeden iş akdi feshedilir.

Bende butik otelde yöneticiyim. İş sözleşmesi olmak zorunda. Biz belirsiz süreli imzalatıyoruz. Sizin 1 senelik imzalatmaları 1 sene sonra işten çıkarılma ihtimaliniz var. Tabii ki en doğal hakkınız kopyasını istemek. Maddeleri inceler bir avukat tanıdığınıza sorarsınız. İkamet ve kimlik fotokobisi istemeleri de doğal. Biz bunların yanında bir de adli sicil istiyoruz. 2 ay deneme süresidir. Karşılıklı memnun kalınmaz ise tazminat ödenmeden iş akdi feshedilir.

Başlıklarıma yazarak bana gösterdiğiniz yol için çok çok çok teşekkür ediyorum, iyi ki varsınız.

Anlıyorum, çevremde birkaç kişi korkuttu gece gece başlık açtım ya. Peki ben yarın işverene gidip bu sözleşmenin nüshasının fotoğrafını çekmek istiyorum deyip avukata yollasam, aynı hafta içinde imzalasam vs bu işverende kötü bir izlenim yaratır mı?
Bir nüshasını elden teslim alıp okuyup imzalamak istiyorum dersen hiçbir sorun olmaz. Ama avukata yollayayım aynı hafta içinde imzalamak falan dersen hos olmaz

Belirli süreli iş sözleşmesi yapacaklardır. 1 yıl sonunda tazminat hakkınız olmayacak. Karşılıklı anlaşmanıza göre tamam ya da devam kararı alacaksınız. Mutlaka imzaladığınız her sözleşmenin bir nüshasını alın. Ben şu an çalıştığım iş yerinde 2 kez sözleşme yeniledim sonrasında tekrar yenilenemeyeceği için kadroya alındım. Olabilecek bir durum kendinize sıkıntı yapmayın:)

Belirli süreli iş sözleşmesi yapacaklardır. 1 yıl sonunda tazminat hakkınız olmayacak. Karşılıklı anlaşmanıza göre tamam ya da devam kararı alacaksınız. Mutlaka imzaladığınız her sözleşmenin bir nüshasını alın. Ben şu an çalıştığım iş yerinde 2 kez sözleşme yeniledim sonrasında tekrar yenilenemeyeceği için kadroya alındım. Olabilecek bir durum kendinize sıkıntı yapmayın:)
Dipnot sözleşmeyi yenilememekte tazminat sebebi internette okumuştum

Dipnot sözleşmeyi yenilememekte tazminat sebebi internette okumuştum
Yönetmelikte yazan hükümleri eklemek en doğrusu olacak sanırım 🙂

Konu sahibi merak ettiğiniz konuları 4857 sayılı iş kanunu içerisinden bulabilirsiniz.

ulanır.
Belirli ve belirsiz süreli iş sözleşmesi
Madde 11 - İş ilişkisinin bir süreye bağlı olarak yapılmadığı halde sözleşme belirsiz süreli sayılır. Belirli süreli işlerde veya belli bir işin tamamlanması veya belirli bir olgunun ortaya çıkması gibi objektif koşullara bağlı olarak işveren ile işçi arasında yazılı şekilde yapılan iş sözleşmesi belirli süreli iş sözleşmesidir.
Belirli süreli iş sözleşmesi, esaslı bir neden olmadıkça, birden fazla üst üste (zincirleme) yapılamaz. Aksi halde iş sözleşmesi başlangıçtan itibaren belirsiz süreli kabul edilir.
Esaslı nedene dayalı zincirleme iş sözleşmeleri, belirli süreli olma özelliğini korurlar.
Belirli ve belirsiz süreli iş sözleşmesi ayırımın sınırları
Madde 12 - Belirli süreli iş sözleşmesi ile çalıştırılan işçi, ayırımı haklı kılan bir neden olmadıkça, salt iş sözleşmesinin süreli olmasından dolayı belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalıştırılan emsal işçiye göre farklı işleme tâbi tutulamaz.
Belirli süreli iş sözleşmesi ile çalışan işçiye, belirli bir zaman ölçüt alınarak ödenecek ücret ve paraya ilişkin bölünebilir menfaatler, işçinin çalıştığı süreye orantılı olarak verilir. Herhangi bir çalışma şartından yararlanmak için aynı işyeri veya işletmede geçirilen kıdem arandığında belirli süreli iş sözleşmesine göre çalışan işçi için farklı kıdem uygulanmasını haklı gösteren bir neden olmadıkça, belirsiz süreli iş sözleşmesi ile çalışan emsal işçi hakkında esas alınan kıdem uygulanır.
Emsal işçi, işyerinde aynı veya benzeri işte belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalıştırılan işçidir. İşyerinde böyle bir işçi bulunmadığı takdirde, o işkolunda şartlara uygun bir işyerinde aynı veya benzer işi üstlenen belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalıştırılan işçi dikkate alınır.

Resmi anlamda ilk iş tecrübem, dolayısıyla korktum, bir de kadına söz verdim o an tamam imzalarım diye, toyluk işte. Ben yarın bu dediklerinizi söyleyeyim, fotoğrafını da çekeyim hatta, sanırım her sözleşmede ilk 2 ay deneme süresi oluyor, açıkcası beni endişelendiren tek konu maaş vb değil, ortam... Ortamdan mutsuz olursam çıkamayacağımı bilmek beni yıkar. Fakat 2 ayda bu ortamı rahatça tanıyabilirim. Bunu da kadına söyleyeceğim.

Sözleşmenizi kendiniz okuyup değerlendirebilirsiniz. Öğretmen olarak işe başlayacak düzeye gelmiş bir kadın okuduğunu anlayıp değerlendirebilir diye düşünülür.

sözleşmede cezai şart yada teknik olarak anlamlandıramadığınız bi şey olursa şu maddeyi avukatıma iletmek istiyorm diyip o an konışabilirsiniz, sözleşmeyi 1 gün götüreyim okutayım demek hoş olmaz, karşılıklı güveni zedeleyebilir.

zaten size intermette dolanan fix sözleşmelerden inzalatacaklardır. Şimdiden bakın göz aşınalığınız olsun. Ortamı beğenmeme ihtimalini düşünüyorsanız, sözleşmede yoksa deneme süresi ekletebilirsiniz

Merhaba önceden sanırım boyle yoktu varsada ben bılmıyodum önceden bir kresde calıstım imza gibi durumlar olmadı ama sistem değişmiş olabilir kresde bir ara cok ögretmen degısıklıgı oluyordu belkı de bu tuzden sabitlemek adına alınmıs bir karar olabılırr siz yinede bir cıktısını alın veya fotoğrafını cekıp bir avukatla görüşün bu durumu nolur nolmaz özel sektör sonucda... Yeni işinizde başarılar dilerim🙂

Tabii ki çok normal. Öğretmensiniz ve dönem ortası kimse kurumundan öğretmen ayrılsın istemez. Elbette karşılığında korkutma amaçlı tazminat vs yazar ama kurum anlayışlı bir kurumsa ve çalışma sürecimiz boyunca olumlu bir intiba bıraktıysanız atanma gibi durumlarda sizden tazminat talepleri olmaz.

X