İşi bırakırsam geçim sıkıntısı yaşar mıyız?

Ben bıraktım işimi. Beyaz yaka çalışıyordum. 5 sene aradan sonra mavi yakaya geçiş yaptım. Çok mutluyum. Çalışma saatlerim belli, stresim yok. En güzeli de fazla mesai ücreti almak 😁 2 kuruş fazla alacağım diye sinir stres yaşamaya gerek yok. Bu arada 6 sene önceki maaşımla aynı ücreti alıyorum. Tek pişmanlığım iş hayatına verdiğim ara. Başka iş yapmak istiyorsan işini bırakmadan karar ver

Merhaba KK,

Danışmak istediğim bi konu var size, eski konular bi yana onlar plan aşamasında.

Şuan eşim ve ben çalışıyoruz. eve giren para 10 bin civarında. düğün borçlarımız olduğu için şuan borç ödeme kira derken köşeye para atamıyoruz. ev kiramız 2000 tl . araba alcak kadar da banka da paramız var.

durum şu. şubat gibi borçlarımız bitecek ve ben borçlar bitince işi bırakmayı düşünüyorum. asla tahammülüm kalmadı çünkü. sevmediğim işi yapmak istemiyorum daha fazla.

Ben işi bırakırsam eve 6 bin civarı para girecek. 2 bin kirayı düşersek 4 bin kalacak. çok yüksek harcamaları olan insanlar değiliz ama bu devirde kafayı dışarı çıkarsan para buhar oluyor.
ve şubatta borçlar bitince bankadaki birikmiş parayla da araba almayı düşünüyoruz.
istanbulda yaşıyoruz bu arada.

sorum şu. 4 bin nasıl bir rakam ? geçinebiliriz diye düşünüyorum ama sanırım kenara para atamayız birikim olmaz.
sizler birikim yapmadan mı yaşıyorsunuz yoksa birikim olmazsa olmaz mı ?

eşime destek olmak istiyorum evden iş yapim biraz katkı sağlayim diyorum ama ne yapacağımı henüz bulmuş değilim.
bu şartlarda sizce geçim nasıl olur?
Aslında İstanbul'da değil daha küçük bir yerde yaşasaydınız daha rahat geçinirdiniz

Evet geçinebilirsiniz belki ama ev alma araba alma gibi istekleriniz yerinize gelmez
Ben olsam biraz para biriktirmeye ve yeni bir iş yerini aramaya şimdiden başlardım

Bu arada ev alma durumunuz var mı
Ben olsam bu devirde araba almak yerine o parayı anapara yapar ev kredisi öderdim sanırım
2000 lira kira ödemek yerine kredi ödeyebilirsiniz

Çocuk varsa zor diyorum.ama bu çok göreceli bir kavram. Mutfaktan kisarsaniz, dışarda yemek yemezseniz, çocuğu ekstra özel aktivite veya özel okula göndermezseniz yaşanır. Yani yasayip yaşamamak size kalmis

Birikim biraz zor gibi ama size kadar yeter diye düşünüyorum. Harcamalarını çok da degilmiş. Bizim kiramız 1000 lira eşimin maaşı da 8 bin kadar şuan ama kenarı koymadık ancak ben işe başlayınca koyabildik kenarı. İstanbul gibi yerde nasıl olur bilemiyorum. Çocuk yokken birikim yapmakta fayda var gibi

Nispeten ucuz bir Büyükşehirde yaşıyoruz. Kışları eve 8000 giriyor. Evimiz kira değil, arabamız var,bir de çocuğumuz var. Ay sonunda hep içeriz giriyoruz. Daha kış başlamadı bakalım doğalgazla beraber ne hale geleceğiz bilemiyorum.
istanbulda zorlar bence iş bulmadan ayrılmayın işinizden. Gönlünüzdeki işi bulursanız ayrılırsınız.

Bence İstanbul gibi bir şehirde bu çok gereksiz bir cesaret olur. Başka bir alana yönelebilirsinz belki. O kira artabilir, her şeye zam geliyor zaten. Halihazırda işiniz varken bence büyük risk.
Aynı zamanda bir kadının çalışması her zaman için iyidir.

Gayette geçinilir biz küçük bir ilçede yaşıyoruz arabamız yok ev kira ama geçiniyoruz ekstralara lükse fln para harcayamıyrz uygununa kaçıyoruz eşim beş bine yakın alıyor kira olması çok kötü işte bence kesinlikle birikiminiz varsa ev alın derim

3 ay sevmedigim bir yerde çalıştım. Sadece 3 ay, aradan neredeyse 10 yıl geçti ama hala oranın ismini duyunca tüylerim diken diken olur ve nefretle hatırlarım. Yani bana deselerdiki çiçekkiz sana 493838 milyar vericez, yine asla durmazdım. O yüzden benim cevabım, evet ayrılırdım. 4 bin tl az para değil. Ha aklınıza geleni heran yapamayabilirsiniz ama mutlu ve huzurlu olursunuz. Dinlendikten sonra eğer isterseniz yavaş yavaş uygun bir iş aramaya başlarsınız

Yaşayış biçiminize göre değişir. Her hafta dışarıda yemek yemezsiniz de 2 haftada bir yersiniz mesela.
Biraz daha tutumlu yaşarsınız, bir şeyi alırken belki 2 ya da 3 kere düşünürsünüz.
Bir de araba alırsanız onun da masrafları olacak elbet ki. Bunları da katmak gerek.
Daha rahat bir hayat istiyorsanız çalışırsınız, yok bize bu minimal yaşam da yeter diyorsanız çalışmazsınız. Bu kadar basit aslında. Size ve yaşam tarzınıza kalıyor.

Dönem dönem ben de çok bunalıyorum işimden.. Bırakıp gidesim geliyor. Oldukça agresif bir kadın başkanımız var. (9 yıla yakın bir süredir, bir STÖ'nde sekreterim.)
Ama gelin görün ki çalışma saatlerim rahat, hafta içi: 08.00- 15.00..
Yaklaşık 4000 civarı gelirim. Isten çıkarsam yine geçiniriz ama şimdiki gibi değil, belli bir miktar kemeri sıkarız diye düşününce vaz geçiyorum ve bunun yanı sıra evde olmayı da pek sevmiyorum.
Evimiz, 2 arabamız var. (Ikimizin de bekarken edindiği arabalar).
Ev kredisi ödüyoruz yüklü miktarda. 1 de cocuğum var tabi..
Ben bir türlü işimi bırakmayı göze alamadım.. pişman olmaktan korkuyorum.
Canıma tak ettiğinde ancak herhalde..

4justice 4justice
yaşadığın şehir istanbul sanırım bence sekreterlik , ön muhasebe bir tür iş bulup çalışabilirsin etlisine sütlüsüne karışmazsın emin ol bir dünya bu tarz iş var ve eminimki böyle bir iş bulabilirsin
Senin gibi aynı durumda bende çok kaldım kafamın rahat olduğu bir iş değiştirdim ve insanların beni yormadığı ama her türlü gene negatif enerjiye maruz kalıyoruz

çocuk yok

çok detaya girmedim
hiç çalışmamak durumu söz konusu değil çalışmayı istiyorum ama bulabileceğim farklı bi meslekte..
eşime de diyorum 6 ay - 1 sene arası bi ara vercem o arada başka mesleklerde iş bakcam
Siz ciddi ciddi hayal kuruyorsunuz. 6 ay-1 sene ara verinde görün bakalım bırak başka meslekte, kendi alanınızda iş bulabiliyor musunuz? Şu an çalışırken başka alanda da iş bakabilecekken neden ara vermek istiyorsunuz anlamadım. Doğumdan sonra evladıma bakmak için 2 yıldır evdeyim, 2 yabancı dil biliyorum, yurtdışı tecrübem var ama istediğim işlerden arayan soran yok! Deneyin görün derim.

eşim de ben de memuruz kücük bir ilde. ocakta 5500 olacak inşallah maaşı. ben de şuan 3500 tl alıyorum. bakın ikisini toplayınca iki kişi için ortalama ve üstü bir gelir oluyor, muazzam. kendi parama da eşim karışmaz istediğimi alırım, istersem biriktiririm. ama bir de çıktığımı düşünün işten. 1tl gelirim olmayacak. 1 tl bile. o yüzden bıksam da kesinlikle ama kesinlikle cıkamam diyorum. hamile kalınca ücretsiz izin alacağım ama 1-2 yıl onu kesinleştirdim. :d

bir de su netten para kazananları görünce.. belki ben de birşeyler yaparım diyorum ama zor

tamamen size bağlı.
benim görümcem 2 evin lirası ile yaşıyor.
biri 900 tl.biri 600 telden 1500 tl.
biz karo koca öğretmeniz eve 11 bin tl giriyor. bazen zorlanıyoruz.
fark görümcem gezmez üstüne başına almaz sadece temel gıda ihtiyaçlarını giderir ve fatura öder.
bu arada eşi fransada çalışıyor normalde eline 20 bin tlden fazla para geçiyor.

X