İşsizim ve hayata küsmüş durumdayım...

fairymoon

Memento mori 🌛🧚🏻‍♀️🌞
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
14 Aralık 2018
343
194
28
Selam herkese.

Konuyu buraya açmam doğru mu olur bilmiyorum. Ama bu da benim derdim işte...

Diğer bayan arkadaşlarımın yanında bir dertmiş gibi görünmeyebilir belki benimkisi. Ama artık ciddi anlamda canımı sıkmaya başladı bu durum.

Normalde 2019 yaz ayında mezun oldum ben. O günden bu güne işsizim, Haziran'da 1 sene dolacak. Normalde Marmara bankacılık mezunuyum, 4 yıllık.

Şimdi bazılarınız bana güledebilir, "ya be çocuğum, ülke Coronadan kırılıyor. İşsizlik almış başını gidiyor, sen karşımıza geçmiş "işim yok" diye hayıflanıyorsun, bir tek sen işsiz değilsin" diye.

Ama gerçekten ağırmış, 4 sene üniversite okuyup halen para için ailenin avucunun içine bakmak, hele de ailen maddi açıdan şu sıralar zor durumdaysa...

Benim onların bütçesine katkıda bulunmam gerekirken, onların bana maddi açıdan yardım etmesi ve hala onlardan teselli görüp, "üzülme kızım bunlar da geçecek" demelerine razı olmak, çok, çok ağırmış...

Kendimi suçluyorum sürekli yetersizlikle, tembellikle, vb. Ama bu beni daha da çıkmaza sürüklüyor...

Normalde yabancı dilim vardı iyi kötü, soracaklar için. Ama üniversite 3. Sınıfta babamın işten ayrılması sonucu ingilizce çalışmayı durdurmuştum kendi kafamda, zira ciddi bir bunalıma girmiştim. Hatta bırakın İngilizceyi, vizelere, finallere bile doğru düzgün çalışamıyordum. Bu senenin sonunda yaptığım yaz stajında aldığım maaşın çoğu da eve gitti haliyle.

4. Sınıfta da bu böyle devam etti. Tek fark, bu yıl staj yapmamamdı. Bir şekilde mezun oldum. Toplamda 6 veya 7 mülakat deneyimim oldu. Ve hepsi RET cevabı verdi. Dolayısıyla hatayı kendimde aramaya başladım.

Başvurduğum yerler (mülakata gittiklerim);
* Aktif bank dönemsel kart back office uzman yrd.
* Türkiye finans gelen çağrı yetkili yrd.
* Garanti bbva müşteri danışmanlığı
* TEB çağrı merkezi müşteri temsilciliği
* Emlak katılım şube gişe pozisyonu (bunun için 2 kere mülakata cagrildim)

Basvurmadigim, ama mülakata cagrildigim yerler;
* Aegon emeklilik ve hayat finansal güvence danışmanlığı

Şimdi kendi kendime sordugumda "acaba nerede hata yapıyorum" diye, önümde birkac seçenek var;
- mülakatta heyecanlaniyor olabilirim (bazen kekelediğimi farkettim)
- işe alınmak için diğer adaylar kadar etkileyici olmayabilirim
- giyim kusamda seçimlerim yanlış olabilir (siyah düz hırka ve kumaş pantolon giyiyorum, belki de ille de ceket giymem gerekiyordur bilmiyorum)
- veya başvurduğum pozisyonlar niteliklerime uygun olmayabilir

Sonuncusunu ciddi ciddi düşündüm. Ama bu sefer de şöyle bir sonuca ulaştım,
"Benim, bir pozisyonun doğru mu yanlış mı olduğunu anlayabilmem için bir yerden başlamam gerekiyor. Ayrıca, başka departmanlara geçebilmek veya kendimi gelistirebilmek için, gene deneyim kazanmam gerekiyor. Yani gene bir yerden başlamam gerek. Başvurduğum pozisyonlar da zaten yeni mezun bir adayın ağırlıklı olarak yer aldığı pozisyonlar..."

Peki sevgili işverenlere soruyorum o zaman, siz bana iş vermezseniz ben kendini nasıl ispatlayacağım, nasıl kendimi geliştireceğim???

Veya ben eğer bu ilanlarda yer alan pozisyonlarda yetenekli değilsem, neyde yetenekliyim? Yeni mezunları başka nerelere alırlar ki? Ha alıyorlar, ama daha bu pozisyonlara girememiş iken daha üst pozisyonlara nasıl dahil olabilirim?!?

Yahu, gişe pozisyonu için bile 6 ay deneyim isteyen banka gördüm, bunu yapan da daha yeni kurulmuş bir banka! Alt tarafı gişeye eleman alacaksınız ya, kendiniz yetiştirseniz elemanınızı, ölür müsünüz?

Zaten şu Corona virüs çıktığından beri işe alımlarda bir duraksama oldu. Hatta bırakın işe alımları, işte çalışan elemanları da eve yolluyorlar. Bize hayatta sıra gelmez. ☹️☹️

Artık ne yapacağımı bilmiyorum, bilemiyorum. Planlama da yapamıyorum, bu yeteneğimi yitirmiş durumdayım. Nerde hata yaptığımı da arayıp bulamamaktan o kadar yoruldum ki...

Bilenleriniz bir akıl versin, yalvarıyorum. Kafam durmuş, hayata küsmüş durumdayım. Artık hiçbir şey için çalışmak, çabalamak istemiyorum, içimden gelmiyor. :KK43: :KK43:

Bu yaşta hayata küsmek için çok erken ama şu sıralar benim twitter da okuduğum kadarıyla işten kovulan çok insan olmuş. Hatta birisi de bir arkadaşımın arkadaşı. Sebep bile göstermeden işten çıkarmışlar. Şu sıralar genel olarak çok kötü durumlar zaten ama genel olarak küsecek bir durumda değilsiniz. 5 6 başvuru olumsuz oldi diye hep böyle olmayacak tabi ki 🙏

Ilk ikisi bence deneyimsiz kisilere gore degil.
Diğerleri olumsuz oldu diye küsmeyin hemen. Devam edin ortalik durulunca.

Uygun degilsem neden çağırdılar diye dusunmeyin. İK bazen sirf aday cagirmak için cagirir. Benim de bazen ise alimim oluyor. Sirf cvden üc asagi bes yukari kimi sececegim belli oluyor ama sirket soyle bir kural koyuyor; 10 kisi ile gorusmeden alim yapamazsin.

Biraz kotu bir sistem ama bu uygulaniyor. Veya alim olmasa bile havuzda bulunsun diye bazen gorusme yapiyoruz.

Hemen küsmeyin. Denizbank'a basvurdunuz mu? Benim bankacilikla alakam yok. Is bulamadigim surecte ben basvurmustum beni bile almisti gise calisani olarak. Sinavlari vardi. ama tam o esnada kendi sektorumde is bulup girmedim bankaya.

Qnb finans bank çagri merkezini ve garanti şubelerini de dene mutlaka
Ayrica doc olup mulakatta siyah giydigi icin elenen bir tanidigim var siyah karamsar gosterirmis (ne alaka fikrim yok) lacivert giymek mulakatlarda daha öne çikartirmis kendine güvenen gösterirmis böyle duyumlar almiştim umarım işine yarar asla pes etme .Bu zor günler elbet gececek

üniversite 3. Sınıfta babamın işten ayrılması sonucu ingilizce çalışmayı durdurmuştum kendi kafamda, zira ciddi bir bunalıma girmiştim. Hatta bırakın İngilizceyi, vizelere, finallere bile doğru düzgün çalışamıyordum.
Sorunuzun cevabı burada mı yatıyor acaba?
Babanız işten ayrıldı diye bu kadar drama neden?
Psikolojiniz çok mu uçlarda acaba? Mülakatlarda neden kekeliyorsunuz? Buzdağının altına bakmak lazım.

Ülke Batık Durumda. Herkes işsiz. Virüsler mirüs ile alakası da yok 2015 den bu yana bu halde.. Virüs de darbe atınca hepden battık... Sabır etmek lazım yapacak birsey yok. Eşimde işsiz bende işsizim Ciftcilik yaparak gecinmeye calısıyoruz ikimizinde mesleği var...

Is dunyasinda hangi okulu bitirdiginden cok kimleri tanidigin onemlidir bunu sakin unutma.Egitim gordugum kolejde bana ogretilen ilk sey is bulmanin en onemli yolu network tur.Yani cevre,peki cevreyi nasil edinirim dersen,tanidiklarin arkadaslarin ise girdigin yerde tanidiklarin vs. Ayrica yerinde olsam kendi alanimda olmasa da mutlaka alanima yakin bolumlere de is basvurusu yapardim.Dilimi gelistirirdim.Artik is basvurularinda garsonlar icin bile ingilizce isteniyor.Hazir suan bosken bir kac aylik siki bir calismayla yabanci dilini akici kivama getirebilirsin.udemy,edx,course sera vb web sayfalarindan sertifikalar toplayabilirsin.Dun buna benzer bir konuda da yazdim,girisken olan,calismayi seven,aklini ve yeteneklerini olumlu yonde kullanan bir insan bu dunyanin hic bir yerinde ac kalmaz.Aklini kullan boslukta oldugun her dakikani degerlendir.Gunumuzde artik universte okumak cokda onemli degil,universte sonrasi ozellikle alaninda kendini ne kadar gelistirdigine bakiyorlar.Cabalaman lazim yani ,senin gibi ayni bolumden mevzun olan insanlardan ayiran donanimlarin olmasi gerek

Selam herkese.

Diğer bayan arkadaşlarımın yanında bir dertmiş gibi görünmeyebilir belki benimkisi. Ama artık ciddi anlamda canımı sıkmaya başladı bu durum.

Normalde 2019 yaz ayında mezun oldum ben. O günden bu güne işsizim, Haziran'da 1 sene dolacak. Normalde Marmara bankacılık mezunuyum, 4 yıllık.

Şimdi bazılarınız bana güledebilir, "ya be çocuğum, ülke Coronadan kırılıyor. İşsizlik almış başını gidiyor, sen karşımıza geçmiş "işim yok" diye hayıflanıyorsun, bir tek sen işsiz değilsin" diye.

Ama gerçekten ağırmış, 4 sene üniversite okuyup halen para için ailenin avucunun içine bakmak, hele de ailen maddi açıdan şu sıralar zor durumdaysa...

Benim onların bütçesine katkıda bulunmam gerekirken, onların bana maddi açıdan yardım etmesi ve hala onlardan teselli görüp, "üzülme kızım bunlar da geçecek" demelerine razı olmak, çok, çok ağırmış...

Kendimi suçluyorum sürekli yetersizlikle, tembellikle, vb. Ama bu beni daha da çıkmaza sürüklüyor...

Normalde yabancı dilim vardı iyi kötü, soracaklar için. Ama üniversite 3. Sınıfta babamın işten ayrılması sonucu ingilizce çalışmayı durdurmuştum kendi kafamda, zira ciddi bir bunalıma girmiştim. Hatta bırakın İngilizceyi, vizelere, finallere bile doğru düzgün çalışamıyordum. Bu senenin sonunda yaptığım yaz stajında aldığım maaşın çoğu da eve gitti haliyle.

4. Sınıfta da bu böyle devam etti. Tek fark, bu yıl staj yapmamamdı. Bir şekilde mezun oldum. Toplamda 6 veya 7 mülakat deneyimim oldu. Ve hepsi RET cevabı verdi. Dolayısıyla hatayı kendimde aramaya başladım.

Şimdi kendi kendime sordugumda "acaba nerede hata yapıyorum" diye, önümde birkac seçenek var;
- giyim kusamda seçimlerim yanlış olabilir (siyah düz hırka ve kumaş pantolon giyiyorum, belki de ille de ceket giymem gerekiyordur bilmiyorum)

"Benim, bir pozisyonun doğru mu yanlış mı olduğunu anlayabilmem için bir yerden başlamam gerekiyor. Ayrıca, başka departmanlara geçebilmek veya kendimi gelistirebilmek için, gene deneyim kazanmam gerekiyor. Yani gene bir yerden başlamam gerek. Başvurduğum pozisyonlar da zaten yeni mezun bir adayın ağırlıklı olarak yer aldığı pozisyonlar..."

Peki sevgili işverenlere soruyorum o zaman, siz bana iş vermezseniz ben kendini nasıl ispatlayacağım, nasıl kendimi geliştireceğim???

Veya ben eğer bu ilanlarda yer alan pozisyonlarda yetenekli değilsem, neyde yetenekliyim? Yeni mezunları başka nerelere alırlar ki? Ha alıyorlar, ama daha bu pozisyonlara girememiş iken daha üst pozisyonlara nasıl dahil olabilirim?!?

Yahu, gişe pozisyonu için bile 6 ay deneyim isteyen banka gördüm, bunu yapan da daha yeni kurulmuş bir banka! Alt tarafı gişeye eleman alacaksınız ya, kendiniz yetiştirseniz elemanınızı, ölür müsünüz?

Zaten şu Corona virüs çıktığından beri işe alımlarda bir duraksama oldu. Hatta bırakın işe alımları, işte çalışan elemanları da eve yolluyorlar. Bize hayatta sıra gelmez. ☹☹

Artık ne yapacağımı bilmiyorum, bilemiyorum. Planlama da yapamıyorum, bu yeteneğimi yitirmiş durumdayım. Nerde hata yaptığımı da arayıp bulamamaktan o kadar yoruldum ki...

Bilenleriniz bir akıl versin, yalvarıyorum. Kafam durmuş, hayata küsmüş durumdayım. Artık hiçbir şey için çalışmak, çabalamak istemiyorum, içimden gelmiyor. :KK43: :KK43:
Bende 28 yasındayım kpss hazırlanıyorum saglık mezunuyum yasım ilerliyor arrık😟

Qnb finans bank çagri merkezini ve garanti şubelerini de dene mutlaka
Ayrica doc olup mulakatta siyah giydigi icin elenen bir tanidigim var siyah karamsar gosterirmis (ne alaka fikrim yok) lacivert giymek mulakatlarda daha öne çikartirmis kendine güvenen gösterirmis böyle duyumlar almiştim umarım işine yarar asla pes etme .Bu zor günler elbet gececek
Lacivert psikolojik olarak karşı tarafa güvenirlik hissi veriyor. Bende arkadaşa lacivert takım giymesini önericektim...

Aslında çok doğru bı yoldasın, kendini sorguluyorsun ben galiba bı yerde yanlış yapıyorum diyorsun.burda bizler sana tavsiyeler vericez fakat arkadaşlarınla rol olay yapabilirsin sana mülakat yapıp sorular sorsun bunları videoya çekip izle. Dışarıdan nasıl görünüyorsun bı fikrin olur.
Mülakata giderken mutlaka lacivert ceket pantolon içine soft renklerde bı bluz ve hafif topuklu giy. Lacivert rengi karşıya disiplinli ve güvenilir izlenim bırakıyor.
Kariyer ve yenibiris 'in video eğitimleri var onları izle
1 0 aylık bı sure için 10 tane başvuru az. Ayda en az 5 tane başvuru yapman gerekiyor..

Seni ben iyi anlarım benim de sürekli red ile alakalı konum vardı. 1 hafta içinde 3 yerden red maili aldım ben de sorun ne anlamaya ve bulmaya çalışıyorum nerfe hata yapıyorum ama hala çözemedim. Virüs olayı beni dahs da depresif yapacak işsizlik artacak kesinlikle biz yine aynı devam.

Selam herkese.

Zaten şu Corona virüs çıktığından beri işe alımlarda bir duraksama oldu. Hatta bırakın işe alımları, işte çalışan elemanları da eve yolluyorlar. Bize hayatta sıra gelmez. ☹☹

Ben de aynı bunalımları yaşadım Ocakta mezun oldum Ağustosta işe girdim. Beraber mezun olduğum arkadaşlarımdan da çoğu aynı dönemi yaşadı. Çok zor iş bulmak, işsizlik psikolojisi.. Mülakatlar için belki bir iki öneri verebilirim. Ben de birkaç banka ile görüşmeye gittim Kumaş pantolon ceket giydim, beklenilenden daha resmi olmak karşınızdakini ciddiye aldığınızı gösterir. Bu süreçteki en önemli şey moralinizi yüksek tutabilmek ve vazgeçmemek. Bulduğunuz bütün ilanlara başvurun tanıdıkla iletişime geçebileceğiniz yerde geçin. Bir çalışanın cvnizi iletmesi bile sizi adayların çoğunun önüne atabilir. İşe alımların çoğu durduruldu ama ben hala ilan görüyorum kaldırılmamış onlara başvurmaya devam edebilirsiniz. Mülakatlarda işi alacakmış yarın başlayacakmış gibi konuşun. Yarın işe başlıyorum neler yapabilirimi düşünüp sorular yöneltin. Dinamikliğinizi çalışma isteğinizi öne çıkarın.

Yaptığım mülakatların çoğunda iyi bir psikolojide değildim. Mülakatlarda alnımda çaresizlik yazıyordu resmen. Kendimi boş bırakmamaya çalıştım. En düşük parayı harcayarak hangi hobileri yapabiliyorsam yaptım. Evde spor yaptım yoga yaptım. Origami, örgü, çizim, araştırma, ses çalışması vs hepsini denedim. Günlük rutin de çok önemli. Bunları sağlayınca işleri kovalamak daha kolay geldi bana. Hem moralim düzeldi hem iş arayışım yoğunlaştı. İnternet çok güzel bir kaynak. Aradığınız her şeye ulaşabiliyorsunuz. Benim de en büyük yardımcım oldu.

Bunun yanında alanımla veya ilgi alanlarımla ilgili olan bütün etkinlikleri takip edip katılmaya çalışıyordum. Birilerini tanımak çok önemli. Ben tanıdık yoluyla işe girmedim ama giren arkadaşlarım çok fazla. Çeşitli dernekler biletli etkinliklere ücretsiz girmeni de sağlayabilir.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Umarım yakın zamanda da bir iş bulursunuz. İşsizlik gerçekten çok zor.

Sorunuzun cevabı burada mı yatıyor acaba?
Babanız işten ayrıldı diye bu kadar drama neden?
Psikolojiniz çok mu uçlarda acaba? Mülakatlarda neden kekeliyorsunuz? Buzdağının altına bakmak lazım.

Drama yaptım çünkü o zamandan bu zamana issizdi. Yeni iş buldu. Son 1 ay falan çalışıyor.

Gecmiste de işi bırakmışlığı var ve o zaman hem maddi, hem manevi olarak çok sıkıntı çektik. Evde kavga gürültü eksik olmazdı, şiddet falan. Bazen annem hiç görüşmediği akrabalarından para da isterdi, o dönemde. Hazirdan gelsin yiyeyim anlayışı hakimdi babamda o dönem, dersek yanlış olmaz... Ne kadar utanç verici bir durum olduğunu tahmin edemezsiniz.

Geçmişte yasadiklarimdan hareketle travmatik bir durum sergilemem de gayet normal diye düşünüyorum. Drama bağlamam da doğal bence, haliyle, bunlardan hareketle.

Ayriyeten bipolar bozukluk hastasıyım, yaklaşık 9-10 senedir tedavi görüyorum.

Lütfen bundan sonraki görüşmede siyah giymeyin. İş görüşmesi için asla giyilmeyecek bir renk.Ayrıca hırka giyilmez ilik görüşmede. Bakın Google iş görüşmesinde nasıl giyinmeliyim diye. Tüm tüyoları veriyor. İlk intiba ne kadar önemli. Bir de dik durun yani kendinize güvenli.

Ablacim mulakattan sonra IKya m ail atip neden olmadi diye sorsan?

Bana IKdakiler bir aday feedback istiyor demislerdi, ben de yazdim. Eleman sonra mail yazip IKya tesekkur etmis, kafasinda dusundugu sebeple hic uymuyormus. Yani karsi tarafin beklentisi, fikri, zikri cok farkli olabilir.

Her şirket o kadar duyarlı değil maalesef. 1-2 tanesine yazmayı denedim cevap dahi alamadım, ben de bıraktım.

Ayni durumdayiz malesef insan üzülüyo onca emeğine. Ama suna da inaniyorum bazen cok ugrasirsin olmazya bence orda nasip devreye giriyo. Mücadeleye devam elbet bizim de bi yerlerde nasibimiz vardır♥️

Lütfen bundan sonraki görüşmede siyah giymeyin. İş görüşmesi için asla giyilmeyecek bir renk.Ayrıca hırka giyilmez ilik görüşmede. Bakın Google iş görüşmesinde nasıl giyinmeliyim diye. Tüm tüyoları veriyor. İlk intiba ne kadar önemli. Bir de dik durun yani kendinize güvenli.

Normalde 46 bedenim. İki tane ceketim var ama onlar bana beden olarak olmuyor maalesef. Şu an için de yeni ceket alacak durumum yok maalesef. Bırakın ceketi, kaç aydır doğru düzgün kıyafet alamıyorum kendime.

Önümüzdeki 6 ay iş anlamında bir şey beklemeyin.
Yine başvuru yapın, ama insanlar ellerindeki çalışanları tutmakta zorlanacaklar, bunu unutmayın
Allah im Sen affet bu aklıma geldiği için ama,
Avantajlisiniz bile.
Şimdi işten çıkarmalar olursa (ki devler destek vermezse olacak) sizin şansınız yükselir cünkü maaş beklentiniz tecrübeli birine gore daha az olacaktır
Yani bu sürecin sonu isten çıkarmalarla bitecekse, başkalarının felaketi, yeni mezunların umudu olacak gibi görünüyor.

Ama ne olursa olsun, bu 6 ay nasıl geçer?
Dili ilerletin
Hiç bilmiyor olsaniz bunu hayal olarak görürdüm. Ama biraz biliyorsunuz
Yani yapabilirsiniz.
Alt yazısız film,
Online yabancilarla yazisma,
Hatta uygun görürseniz arkadaş edinip görüntülü konuşma vs
Online sertifika programlarına bakın.
Sesli kitap okuyun.
Kendinize bir konu seçip onun üzerine konuşmaya çalışın.
Bence ceket gerekli. Ama Gerçekte ne kadar önemli ben de bilmiyorum :)

Duzenleme:
Ek olarak, şimdi gördüm, kilo vermeyi deneyin.
Çok iyi evde egzersiz programları, videoları, instagramda hesapları var.

X