İşsizim ve hayata küsmüş durumdayım...

Ben sana bir işveren olarak yazayım o zaman.
bitirdiğin okul çok klasmanı yüksek değilse, ve senin bu çevreden tanıdık arkanda duracak kimsen yoksa öyle tek mülakatla adamı işe almazlar.
Ben görüşmelerimde karşımdaki adaya bakarken şunu düşünürüm,
1) beni temsil edebilecek mi?( duruşu, diksiyonu,kıyafeti)
2) bana para kazandırabilecek mi? ( çevresi, portföyü var mı? Yoksa bile kısa sürede çevre yapıp insanları ikna ederek , kendini sevdirerek benim işime bağlayabilecek mi? )
3) benimle sabredip işi bir sonraki aşamaya taşımak için gelişim göstermeye açık mı?

şimdi daha 1 yıl olmuş mezun olalı.
tecrübesiz, çevresi olmayan ve sadece bendenmaaş almak için belli iş tanımlarına sabit kalarak memur gibi çalışacak adam uzun vadede işime yaramaz.
bir sisteme, bir dile, bir konuya vakıf adam lazımki işime yarasın.

bu boş zamanında bunalmak yerine internetten online verilen ücretsiz diksiyon derslerine bak. İkna kabiliyetini geliştirmek üzere kitaplar oku.( beni sadece müşteriyi değil işvereni ikna etmen için de lazım.) beden dili üzerine oku veya izle.
Yarım bıraktığın dilini de geliştirsen çok iyi olur sana 1 +kazandırır.
Ve kendi sektöründen çevre yapmaya bak. Linkedn, çeşitli forumlar gibi yerlerden birilerini tanımaya çalış, takibe al. Çevre her şey. Görüşmeye gittiğinde sende neyin olmadığını veya yarım olduğunu değil nelerin olduğunu, seni işe almaları takdirde neler yapabileceğini anlat. Kendine güven.
karşımda ‘ işte şu şöyle buda böyle ama diyen bir adaydansa bende bu var şu var şimdi bunun üzerine çalışıyorum, eğer benimle çalışırsanız sizin için şunları yapabilirim, kazanç oranları üzerinde kendi adıma en az şu kadarlık bir artış hedefliyorum şu kadar zamanda .. gibi cümleler kur.
Bak bakalım nasıl olacak :)
 
Henüz bunalıma girmek için çok erken.
Emin ol üniv mezunu onbinlerce insanla malesef aynı durumu yaşıyorsun şu an

Bölümün kpss ataması var mı?
Ya da infaz koruma,icra katipliği gibi bir alana yönelebilirsin.
 
Ablacim mulakattan sonra IKya m ail atip neden olmadi diye sorsan?

Bana IKdakiler bir aday feedback istiyor demislerdi, ben de yazdim. Eleman sonra mail yazip IKya tesekkur etmis, kafasinda dusundugu sebeple hic uymuyormus. Yani karsi tarafin beklentisi, fikri, zikri cok farkli olabilir.
Her görüştüğüm yere feedback için mail attım linkedinden iletişime geçtim hiç cevap alamadım. Kısa yazmayı denedim uzun yazmayı denedim. Resmen deney yaptım çeşitli tavırlarla yazarak asla geri dönen olmadı. Bir bankanın alt şirketi benim feedback isteğime cevap vermeyip iki defa feedback isteyen mailler attı, anketler gönderdi. Benim için feedback önemli olduğundan cevapladım düşündüklerimi söyledim yine de.
 
X