İstanbullu kadınlar?

ben ıstanbula 1200 km uzaktayım dusunun ben bıle esenyurt ve avcıları tercıh etmemek gerektıgını bılıyorum
mecıdıyekoy mantıklı
kartal
4. levent 5. levent
sarıyer
buralar sıze uyar gıbı

Her iki kıtada en kötü yerleri bulmayı ve ev almayı düşünmeyi nasıl başardınız diyecektim ki şükür seçenekleri elemişsiniz 😊 bu arada avcıları deprem riski olmasa tavsiye ederdim ama yüksek riskli ve maslak a uzak olduğu tavsiye edemem trafikle birlikte 1,5 saati bulurdu yani...

Maslak a yakın sarıyer i tavsiye edebilirim size istanbulun kuzeyi en sakin nezih en güzel boğaz kıyı şeridine sahip bölgesi bebek emirgan istinye müthiş yerler ama mahalle olarak tavsiye edemiyorum çünkü orada yaşamadım siz araştırabilirsiniz bir de nezih bir semte alışmışsanız kağıthane eyüp gibi yerler size uymayabilir.

Anadolu yakasında ise kadıköy de oturabilirsiniz köprüye yakın ve nezih mahalleleriyle yabancılık çekmezsiniz merkeze de yakın boğaza da

Nacizane tavsiyem hemen evi almayın istanbulla ilgili bi fikriniz olsun yaşayın ona göre içinize sinerek alın

Jeofizik mühendisi abim var.
Avcıların zemini kötü derken bı konuyu açarmısınız???
Türkiye bı yarım ada.
Avcıların zemini kötü değil, yapılaşmanın doğru yapılması gerekiyor Türkiyenin her yerine olduğu gibi...
Kaldı ki Avcılar'da kentsel dönüşüm başlıyor, her yere kentsel dönüşüm başladı.
99 depremini Avcılarda yaşadım binamızda bı çatlak yok. Çünkü zemin etüdü yapıldı. Bina perde duvar şeklinde çıktı, hazır beton kullanıldı.
Sonuç sokakta binalar birbirine üzerine yıkıldı, olduğu yerde ön bina yıkıldı, yan binamız ağır hasarlıydı.
Bizim oturduğumuz bina da çatlak dahi yok..
Canım avcılarlı olduğunu bilmiyordum ben doğma büyüme avcılarlıyım ve avcılar göl tarafı her yıl santim santim kayıyor toprak kil ve zemin gevşek 7 olan depremi 10 şiddeti gibi hissedecekler diyorlar ki doğru benim avcılarda yaşadığım depremle şuan anadolu yakasının bir ilçesinde hissettiğim depremin dağlar kadar farkı var.

Bu arada bebeğin hayırlı olsun

Fatih, bakırköy, Yeşilköy, Yeşilyurt, Silivri, büyükçekmece yani tüm sahil kesimi bunlar avcılardan daha iyi değil ki...
Bunun böyle algılanması herkesin işine geliyor.
Bina için temel kazılırken İstanbul'un %95 şinde şu çıkar.

Yoksa bı rek avcılar kötü İstanbul Süper deprem riski yok gibi bi algı yok.

Ev alırken para basacaksınız ( bunu size demiyorum yanlış anlamayın ) zemin etüdü yapılmış mı? Bı jeofizik mühendisi getirteceksiniz, bı inşaat mühendisi getirteceksiniz, binadan örnek aldırıp dayanıklılığına baktıracaksiniz.
Bina da burgu demir, hazır beton çıkılmışto ona baktıracaksiniz.
Öyle binalar yapılıyor ki süper iyi.

Abimle yürüyoruz Avcılar'da merkez cami yapılıyordu çok eskimisti. Abim baktı baktı baktı güldü. Bak dedi bu yol bı gün bile sürmez çökecek, bu cami de olacak iş değil cok büyük ve gereksiz bu zemine cami de hasar görecek. Bı kaç saat içinde yol çöktü.
Diyeceğim o ki akıl var alim var keşke kullansak.
İstanbul büyükşehir belediyesinde sokak sokak bina bina her şeyi bilen çalışma yapılmış dosyalar var.
Sokağın depremde ne olacagi biliniyor.
Çünkü zemin etüdü biliniyor.

Umarım jeofizik mühendisi abiniz durumu yetkililere bildirmiştir bu olayı görünce de gereken tedbirler alınmıştır.

Arkadaşlar bir arkadaşım halkalı soyak olimpiyakenti önerdi, daha bakmaya fırsatım olmadı. Şirkette calisan bir kac kisi de burda oturuyormuş ve bildigim kadariyla da memnunlarmış. Burası hakkinda bilgi sahibi olanlarınız var mi acaba? Bu arada eşimin ofisi maslakta 5.leventte olacak ama eşim maslaktan avcilara kadar sorumlu olacakmış. Yani iş yaşamı yalnizca ofisle sinirli kalmacak, gerektigi zaman arabasiyla aslarını da ziyaret edecek.

Arkadaşlar bir arkadaşım halkalı soyak olimpiyakenti önerdi, daha bakmaya fırsatım olmadı. Şirkette calisan bir kac kisi de burda oturuyormuş ve bildigim kadariyla da memnunlarmış. Burası hakkinda bilgi sahibi olanlarınız var mi acaba? Bu arada eşimin ofisi maslakta 5.leventte olacak ama eşim maslaktan avcilara kadar sorumlu olacakmış. Yani iş yaşamı yalnizca ofisle sinirli kalmacak, gerektigi zaman arabasiyla aslarını da ziyaret edecek.
O kadar uç noktalardan bakıyorsunuz ki pes doğrusu :)

Canım avcılarlı olduğunu bilmiyordum ben doğma büyüme avcılarlıyım ve avcılar göl tarafı her yıl santim santim kayıyor toprak kil ve zemin gevşek 7 olan depremi 10 şiddeti gibi hissedecekler diyorlar ki doğru benim avcılarda yaşadığım depremle şuan anadolu yakasının bir ilçesinde hissettiğim depremin dağlar kadar farkı var.

Arkadaşlar eğer avcılar hakkında bu kadar insan depremle alakalı aynı şeyi söylüyorsa, muhakkak vardır bir hikmeti. Aranızda bu bölgede yaşayanlarınız varsa evinizin saglamligi konusunda bir bilirkişiden (exper, jeobilim muhendisi vs artik kim bu işe bakiyorsa) bir görüş alın. Allah korusun yani bu gercekten ciddi bir durum.

Göl tarafı rezalet. Böyle bi toprak yeşil alan olarak bırakılmalı. İstanbul üniversitesine katılmalı. Ya ben yarılmış kayan evler biliyorum.
Bak Gürpınar da rezalet aklı olan Gürpınardan ev almaz.
Benim ailemin orda dönüm dönüm yerleri beş para etmiyor. Çünkü toprak durduğu yerde yarılıyor. Ne bı villa oluyor ne de bina...
Ev bakmak için bı emlakciya girdik neyse ev bakıyoruz adam ne dedi begenirsin, ya Gürpınardan ev aldık ev kayiyor duvarlar çatlıyo açılıyor. Şimdi onları bı güzel kapatıcam makyaj yapıcam evi satıcam.
Hele Beylikdüzü ya avcıların toprağına kurban olursun doldurma toprak varmı böyle bişey bile bile insanları ölüme sürüklemek ya doldurma toprak diyorum.
Beylikdüzünde oturanlarda bi şey sanıyorlar bilenlerde kaçıyor.
Orada o kirayı veren kiracılara şaşıyorum.
Ama bilmiyorlar ki çoğu bilmiyor.
Beykent üniversitesi var ya ordan aşşa inince villalar var.
Orada oturanlara zamanında bedava verildi o villa arsaları bunu bilmez kimse, oraya gelip villa yaptı herkes.
O villalar cayır cayır kayıyor.
İlk yaptıklarında orda oturanlar villalarına değer bicemediler, şimdi de alan yok.
Daha çok varda işte akla gelenler bunlar.
Şu yazımı okuyan ve bı önceki yazımı okuyan insanlar ev alırken gidip belediye ye zeminine şusuna busuna baktırsınlar.
Esenyurtta adam ev yapıyor bina da beton yok, kışın millet donuyor. Adam ön cephe arka cephe sadece kaplama kapmış orada oturan bı tanıdık var giriş katta oturanın evini su basmış sular duvarlardan dışarı akmış daha da bişey demiyorum.
Çok aç göz ve terbiyesizce ticaret anlayışı olan bı ülkede yaşıyoruz. Ya sen ev yapıyorsun ve can yaşayacak içinde bunun vebalini düşünen yok...

Eyüp, Göktürk civarında oturuyoruz. Eşim Maslak'ta çalışıyor. Arabayla trafik durumuna göre yarım saat ile bir saat arasında değişkenlik gösteriyor ulaşım süresi. Semt olarak güvenilir yerler. Yeni havalimanıyla şehirleşme oranı ve konut fiyatları epey artış gösterdi, daha da artıyor. Ve 3. derece deprem bölgesi olarak geçiyor, bu bizim için çok önemli. Metro yok ama yapım aşamasında. Yaza doğru birkaç duraklık bölümü açılacakmış. Çocuk var mı bilmiyorum ama Göktürk ve Kemerburgaz taraflarında güzel okul seçenekleri var. Kısaca bu tarafları tavsiye ederim. Kiralar hakkında pek bilgim yok, o konuda yardımcı olamayacağım.

Umarım jeofizik mühendisi abiniz durumu yetkililere bildirmiştir bu olayı görünce de gereken tedbirler alınmıştır.
Hayır bildirmedik.
Belediye caminin yanında sürüsüne bereket belediyelerde mühendis çalışıyor izin vermesinler.
Yaptırmasınlar karşı çıksınlar.
Valla Avcıların meydanında devasa bı cami toprak o caminin büyüklüğünü kaldırmıyor işte.
Bu cami yüzünden yol kayinca bilen bilir simit sarayı var ve iş bankasi binaları baya baya büyük yapılar temelleri zarar gördü.
Avcıların aslında yapılaşması iki yada üç katlı bahçeli evler. Aynı yeşilyurt, Florya gibi toprak kalitesi aynı birebir.
E işte avcılar da göz yuma yuma izin verile verile o binalar dikildi.
99 depreminde yol kenarında yıkılan binaların çoğunun altında araba galerileri vardı ve kolonlar kesildi içeri araba sokmak için bakın bu şaka değil inanın gerçek.
Yoldan gelip giderken hiç mi bi belediye çalışanı o zaman görmedi bunları....

Hayır bildirmedik.
Belediye caminin yanında sürüsüne bereket belediyelerde mühendis çalışıyor izin vermesinler.
Yaptırmasınlar karşı çıksınlar.
Valla Avcıların meydanında devasa bı cami toprak o caminin büyüklüğünü kaldırmıyor işte.
Bu cami yüzünden yol kayinda bilen bilir simit sarayı var ve iş bankasi binaları baya baya büyük yapılar temelleri zarar gördü.
Avcıların aslında yapılaşması iki yada üç katlı bahçeli evler. Aynı yeşilyurt, Florya gibi toprak kalitesi aynı birebir.
E işte avcılar da göz yuma yuma izin verile verile o binalar dikildi.
99 depreminde yol kenarında yıkılan binaların çoğunun altında araba galerileri vardı ve kolonlar kesildi içeri araba sokmak için bakın bu şaka değil inanın gerçek.
Yoldan gelip giderken hiç mi bor belediye çalışanı o zaman görmedi bunları....

Herkes görmek istediği şeyi görüyor işte. Keşke yine de bildirseydi, sonuçta mesleği o ve görünce anlayabileceği birşey. İnsanlar da zarar görebilirdi. Birileri görevini yapmıyor diye banane dersek hiç değişmeyecek maalesef sonumuz. Söylediklerinizin hepsini daha önce de duydum çoğu kişiden. Zaten ülkedeki genel sorun o. Deprem bölgesinde yaşıyoruz fakat zemine göre bina yapmıyorlar. Amerikada çok meşhur bir fay hattı var duymuşsunuzdur san andreas fayı. Çok uzun ve çok şiddetli deprem kapasitesine sahip bir faymış ve o fay üzerindeki tüm evler çok az katlı, depreme dayanıklı, zemine göre evler. Çünkü onlar da büyük deprem bekliyorlar. O şekilde tedbir alıp hazırlamışlar kendilerini. Maalesef ülkemizde kaderci bir zihniyet var. Binamız depreme dayanıksız, başvuru yaptık belediyeye yıkılması yeniden yapılması için. Neden başvurdunuz, biz evimizi vermeyiz, kaderde ölmek varsa ölürüz diyen komşular ikna olmuyorlar. 🤷‍♀️

Konuyu da bulandırdık ama cidden konu sahibi nerede oturursanız oturun, evinizi iyice araştırın kontrol ettirin depreme dayanıklı mı, riskli mi diye.

Göl tarafı rezalet. Böyle bi toprak yeşil alan olarak bırakılmalı. İstanbul üniversitesine katılmalı. Ya ben yarılmış kayan evler biliyorum.
Benim ailemin orda dönüm dönüm yerleri beş para etmiyor. Çünkü toprak durduğu yerde yarılıyor. Ne bı villa oluyor ne de bina...
Ev bakmak için bı emlakciya girdik neyse ev bakıyoruz adam ne dedi begenirsin, ya Gürpınardan ev aldık ev kayiyor duvarlar çatlıyo açılıyor. Şimdi onları bı güzel kapatıcam makyaj yapıcam evi satıcam.
Hele Beylikdüzü ya avcıların toprağına kurban olursun doldurma toprak varmı böyle bişey bile bile insanları ölüme sürüklemek ya doldurma toprak diyorum.
Orada oturanlara zamanında bedava verildi o villa arsaları bunu bilmez kimse, oraya gelip villa yaptı herkes.
İlk yaptıklarında orda oturanlar villalarına değer bicemediler, şimdi de alan yok.
Şu yazımı okuyan ve bı önceki yazımı okuyan insanlar ev alırken gidip belediye ye zeminine şusuna busuna baktırsınlar.
Esenyurtta adam ev yapıyor bina da beton yok, kışın millet donuyor. Adam ön cephe arka cephe sadece kaplama kapmış orada oturan bı tanıdık var giriş katta oturanın evini su basmış sular duvarlardan dışarı akmış daha da bişey demiyorum.
Çok aç göz ve terbiyesizce ticaret anlayışı olan bı ülkede yaşıyoruz. Ya sen ev yapıyorsun ve can yaşayacak içinde bunun vebalini düşünen yok...
Çok güzel yazmissiniz emeğinize sağlık aynı şeyi ben yazacaktım şimdi, Gürpınar tarafinda calisanimizin evi vardı, her yıl kayma ve acilma probleminden dolayı zemine acilan yerlere tekrar tekrar parke ördüklerini biliyorum şok olmuştum duyduğumda.

Bir yer veya bir şey hakkında bilgi sahibi olmamak çok kötü bir sey gercekten. Haliyle kim ne derse olabilir, bu köşede bir dursun, bunu ben bir araştırayım mantigiyla bakiyorsun. 😭 :KK37:
Şimdi siz ne bekliyorsunuz yaşadığınız semtten? Ona göre yardımcı olabilirim

Bu arada herkes bir şey der ama herkesin yaşam standartı beklentisi farklı ben size yorum yaparken bursa da bahçeli nezih bir yerde yaşıyoruza göre yaptım yoksa burada esenyurtu bağcıları bile övenler olacaktır

Birçok projenin sırf o yüzden iptal olduğunu biliyorum ama merkezdeki camiinin kaydığını bilmiyordum zaten eğimli bir yerde demek ki zemin kaldırmıyor marmara caddesindeki tüm binalar eski bütün pasajlar dersaneler her şey orada dönüşümün oradan başlaması lazım aslında

Herkes görmek istediği şeyi görüyor işte. Keşke yine de bildirseydi, sonuçta mesleği o ve görünce anlayabileceği birşey. İnsanlar da zarar görebilirdi. Birileri görevini yapmıyor diye banane dersek hiç değişmeyecek maalesef sonumuz. Söylediklerinizin hepsini daha önce de duydum çoğu kişiden. Zaten ülkedeki genel sorun o. Deprem bölgesinde yaşıyoruz fakat zemine göre bina yapmıyorlar. Amerikada çok meşhur bir fay hattı var duymuşsunuzdur san andreas fayı. Çok uzun ve çok şiddetli deprem kapasitesine sahip bir faymış ve o fay üzerindeki tüm evler çok az katlı, depreme dayanıklı, zemine göre evler. Çünkü onlar da büyük deprem bekliyorlar. O şekilde tedbir alıp hazırlamışlar kendilerini. Maalesef ülkemizde kaderci bir zihniyet var. Binamız depreme dayanıksız, başvuru yaptık belediyeye yıkılması yeniden yapılması için. Neden başvurdunuz, biz evimizi vermeyiz, kaderde ölmek varsa ölürüz diyen komşular ikna olmuyorlar. 🤷‍♀️

Konuyu da bulandırdık ama cidden konu sahibi nerede oturursanız oturun, evinizi iyice araştırın kontrol ettirin depreme dayanıklı mı, riskli mi diye.
O toprağa, o temel / o cami yapılıyorsa büyükşehir belediyesinde olsun Avcılar belediyesinde ki mühendisler olsun o yolun çökeceğini de hesaba katmışlardır heralde.
Abimin üstün güçleri yokki aynı eğitim alınıyor.
Size bişey demiyorum yanlış anlamayın. Söylesek ne olacak cami yapılıyordu ki, adamlar harıl harıl kafaya koymuş ille büyük cami.
Kaldırmıyor işte.
Aslında konu bulamıyor oturacağı ev oturacağı semtten daha önemli konu sahibi, canımı yoksa semt mı?
Avcılar Denizköşkler de bı cok binanın temelinin demirleri dışarda bina Allah'a emanet duruyor. Binalar bitmiş.
İnsanlar gidip söylemiyor. Öyle de ölücez diyorlar böylede e kardeşim tamam sen sahibisin e kiracılar bilmiyor işte yazık değil mi insanlara!!!
Bakırköy de aynı böyle eski eski bilmem kaç senelik binalar büyük depremde ayakta mı kalacaklar sanki...

Birçok projenin sırf o yüzden iptal olduğunu biliyorum ama merkezdeki camiinin kaydığını bilmiyordum zaten eğimli bir yerde demek ki zemin kaldırmıyor marmara caddesindeki tüm binalar eski bütün pasajlar dersaneler her şey orada dönüşümün oradan başlaması lazım aslında
Kayma disinda o kadar büyük bi yapı ki o toprak kaldırmıyor yapıyı yol çöktü. Bildiğiniz yol çöktü. Haberlere felan çıktı.
Ama çok çözüm üreten bı zekaya sahibiz hemen yol dolduruldu ve sorun ortadan kalkmış oldu🤔🤔🤔🤔
Bakırköy, Avcılar, Küçükçekmece, fatih daha liste uzar gider aynen bilmem kaç yıllık pasajlar ayakta mı kalacaklar.
Bakırköy de bı pasaj var kokudan pasajın alt katlarında girilmiyor kim bilir o rutubetten temeli ne durumdadır.
Bu arada Avcılar'da eskiden pasajlar böyle değildi. Kısaydı sonra üstlerine kat ciktilar birde daha da yazmak istemiyorum.
Aslında yapılaşma toprağa uygundu sonra gelen rüşvet yiye yiye o binalara büyük yapılara izin verildi.
Pasajlar iki katılıydı.
Sonra bı ozan Bağcılar iş merkezi diye pasaj yaptılar altı sinemaydı bilenler bilir.
O yapılırken o kadar derine inildi ki sanki görseniz Japonya da yapılıyor da depreme dayanıklı yapacaklar. Şakır şakır şu çıkar Avcılar'da temel kazildiginda gerisini siz düşünün.
Ay küçüğüz bide sinemaya oraya giderdik Allah korudu yeminle.
Şimdi kapalı sinema bölümü.

X