İzinsiz yatak-giyinme odasına girilmesi?

severusm

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
1 Ocak 2024
31
19
Herkese merhaba. 6 aylık evliyim. Her sorunu hemen eşime şikayet eder gibi anlatmak istemiyorum. Ailesiyle arasına hiçbir şekilde girmem. Ama bazı anlarda gerçekten sinirlerim bozuluyor. Eşyalarımız sığmadığı için yatak ve giyinme odasını ayırdık. Tüm özel eşyalarımız haliyle giyinme odasında yatak odasının bir parçası sonuçta. Kayınbabam hiç sormadan bir bakıyorum gitmiş giyinme odasında namaz kılıyor. Ben tesettürlü biriyim. Aniden misafir gelince üzerimizdekini çıkarıp bırakıyoruz. Ortada bir çok eşyamız oluyor haliyle. Her zaman da birisi gelir bu odayı kullanır diye tetikte olamam ki. Sonuçta kullanmaya müsait ayrı iki oda daha var. Bence namaz kılan bir insanın böyle şeylere dikkat etmesi gerektiğini düşünüyorum. Eşimin erkek kardeşi bir bakıyorum gitmiş giyinme odamızda kapıyı kapatmış telefonla konuşuyor. Halbuki oturma odası boş, balkon var. Ya da telefonla konuşmam lazım neresi müsait dese ben yönlendiririm kendisini. Eşime bir kere söyledim baban namaz kılmak istediğinde lütfen oraya girmesin başka bir yeri teklif et dedim. Ama bir bakıyorum eşim bile farketmeden çoktan gitmiş girmişler. Kültürsüz ya da ortam görmemiş insanlar da değiller ama bu davranış bana göre çok yanlış. İlk gelinlerinin iki odasından başka yerini bilmiyorlar onun evinde hiçbir yere giremiyorlar. Derdim kısıtlamak değil, evimde her zaman rahat etsinler isterim. Odanın kapısını kapatmama rağmen bir bakıyorum yine çoktan girmişler. Eşim annesine söylese kayınvalidem hemen her şeyden nem kapmaya hazır bekliyor. Yeni evli olunca hem sınırlarına saygı duymalarını beklemek bir hayli zor oluyor. Sizce bu durumda ne yapabilirim?

Hep çat diye ani mi geliyorlar? Öyleyse asıl sorun bu. Üzerinizden çıkardığınız şeyi odada gelişigüzel bir yere atmak yerine dolabın içine koymak zor değildir diye tahmin ediyorum. Bir dahakine tetikte olun, deyin ki baba oraya gitme, gel burada kıl namazını. Ondan da anlamazlarsa kilitleyin.

Yatak odasına girmiyor insanlar giyinme odası dolaplysa oraya girmekte bir sakınca görmemişlerdir namaz kılmaya gidecekleri zaman baba ben size seccade getireyim o oda dağınıktır şimdi diyip başka yere yönlendirin kayniniza da o o da müsait değildir şimdi kıyafetler falan olabilir diyebilirsiniz direk hayatı bu kadar zorlaştırmayin bence sonuçta dolaplarınızi karıştırmiyorlar orayı boş bir oda gibi gördükleri için giriyorlar düşünememislerdir

Kapıyı kitleyebilirsiniz ya da siz bu odada kılın diye yönlendirebilirsiniz. Hiç olmadı eşinizle ya da kayınvalidenizle bazen soyunma odasına özel kıyafetlerim iç çamaşırı vs kastediyorum onlar oluyor sen söyleyebilir misin girmesinler de diyebilirsiniz ortada çok yanlış anlaşılacak bir şey yok

Seccadelerinizi oturma odanıza koyun. Babanız seccade alırken baba burada kılabilirsin diğer oda çok müsait değil diyebilirsiniz. Ama yine özel eşyalarınızı bence dolabınızda düzgünce koyun. Ortada durmasın. Çatkapı komşunuz falan gelir siz mutfaktayken evin odasını gezer falan. Ya da komşu çocuğu girer. Hoş olmaz bence. Yine de siz bilirsiniz tabi✨🙏

Ulkemizde giyinme odasi mantigi tam oturmadigi icin oranin özel bir alan oldugu düşürülmüyor maalesef
Benim de konuyu okurken ilk aklima gelen kilitlemek oldu. Sorarlarsa da orasi özel alan dersiniz gayet net sınır çizmiş olursunuz. Gucenilecek bir durum degil anne baba da olsa evladinin mahremine izinsiz girmemeli

Açık açık “Baba, orası giyinme odası olduğu için bazen biraz dağınık oluyor. Siz isterseniz namazınızı şu odada kılın. Daha rahat edersiniz.” demek çok zor olmamalı bence. En başta sınırlar doğru çizilmeyip iletişimde net olunmayınca zamanla çok daha büyük problemler ortaya çıkıyor.

Kilitleyin sorarlarsa dağınık çamaşırlar var dersiniz. Çok umursamayın ne düşünürler diye

“En başından neresi müsait nerede namaz kılalım” gibi bir diyalog oluşmamış mıydı aranızda ? Yani namaz kılan bir arkadaşım her defasında sorar mesela hep boş odamızda kılmasına rağmen.
Çok fazla öyle saygısızlık ya da sınır ihlali gibi düşünmedim çünkü özel alan olduğunun farkında değiller muhtemelen boş dolap odası olarak görüyorlar. İzah edilebilir.

X