İzmir'e taşınmak 🤔

benim eşimde tam tersi istanbul a bayılır :) izmir de yapılacak aktivite yok der.
İzmir de oturacağınız çevreye göre değişir, ben küçük ilçelerde kasaba hayatını tercih ederdim ama eşinizin iş yeri konumu da önemli olan. İzmir in de bence istanbul dan farkı yok. Burası da çok karışık bir şehir. Gidip kordon da rahat rahat oturamazsın dilencisi gelir , çiçekçisi , falcısı , şarapçısı , aman telefonumu çalar mı korkusu ... Fethiye kordon u ile karşılaştırıyorum mesela ne çiçekçi ne falcısı gece yarısına kadr otur çok güzel ve insanları güzel. İzmir de çok göç alan yerlerden biri olduğu için işsizlik mevcut , maaşları düşük, kiralar yüksek , bir daha düşünün derim ben mutlu değilm izmirli olarak... bozulmamış küçük ilçeler bana daha cazip geliyor urla , seferihisar , karaburun , bergama gibi asıl izmirli ler orda ve gerçekten sıcak kanlılar :) İmkanım olsa bende muğla ya taşınmak isterdim :)

Canım o bozulmamış ilçeler artık bozuldu O kadar çok göç aldı ki hele şu pandemiden sonra sanki dünya durdukça pandemi olacak gibi herkes bu yazdığın yerlere akın etti. Hiç de eskisi gibi değil oralar
Mesela lise öğrencisi iken akşam vakti arkadaşlarımla gezer tozar eve yürüyerek dönerdim, şimdi hava karardığında evden adım atamam Çünkü her türlü insan var dolayısıyla her türlü suç var Okulların önündeki parklarda çocuklara alenen hap ilaç satmaya çalışanlar var Bir sürü yabancı + köylere bile yerleşmiş Suriyeliler var Var oğlu var..

Oralarda da evler çok eski ve pahalı kiralar. Ama semt olarak güzel. Ben genel söylüyorum aslında. Şehir gerçekten aşırı dağlık ve çok kötü mahalleler var. İlk gördüğümde şok geçirmiştim.
Bostanlıda oturuyorum,7 kuşak izmirliyim..pahalı olduğu doğru fakat burda çok güzel evler ve siteler var..eski evler kalmadı nerdeyse hepsi yıkıldı ve yenilendi.neresinden bahsettiğinizi anlayamadım açıkçası..çok kötü mahalleleri olduğu doğru , maalesef çok fazla göç alıyor,aslen izmirli bulmak artık imkansız gibi bişey...ama aynı şoku ben de istanbul’da yaşamıştım..1 hafta gezmek amacıyla gittiğim istanbul’un merkezi denilebilecek yerinde giyimim aşırı olmamasına rağmen yadırgandım..biz izmirliler rahatızdır,burda şortla rahatça çıkıp gezebiliriz,kordanda çimlere uzanır,biramızı içer,çiğdemimizi yeriz..bunun için çok paraya da ihtiyacımız yoktur...1 haftada istanbulda yola,yemeğe,içmeye harcadığım parayla burda 2-3 hafta geçinebilirim mesela

Çevre yolunda veya otobanda giderken sağımızda solumuzda arkamızda önümüzde gördüğümüz dağlık ve izbe mahalleleri uyduruyor muyum yani:))
(merkez için konuşuyorum)

Kendim de dağın tepesindeyim, gücümüz bu kadar yetiyor. Ancak eşimin tüm akrabaları da dahil olmak üzere hepimiz yukarılardayız. Manavkuyu, bostanlı, buca filan derseniz elbet düzlük.
Balçova,güzelyalı,bornova,karabağlar,gaziemir,buca,bayraklı,konak,alsancak,çiğli,karşıyaka,mavişehir,menemen bunların hepsi düzlük. Hepsinin tabi ki yukarıda yerleşkeleri var ama ben nüfusun yüzde75inin düzlük kısımlara yerleştiğini söylüyorum. İzmir dağlık ve izbe demeniz için bu dediğimin tam tersi bir yerleşimin olması lazım.

Ha bu arada depremden sonra dağlık yerlerin fiyatları uçtu. Ben şu an z1 tip kayalık zemin eve ve nerdeyse izmir dışı bi yere 2500 tl kira veriyorum. Aidatı söylemeyeyim.

Herkese merhaba öncelikle. 🙋‍♀️
Konumuz başlıktada belirttiğim gibi İzmir'e taşınmak.
İstanbul'da yaşıyoruz, eşim ve ben de doğma büyüme buradayız. Ben hep İstanbul'da mı kalacağız, çok kalabalık, çok stresli, daha sakin bir yere taşınsak kafasındaydım. En başından beri eşimde bunu biliyordu. Geçen gün İzmir'de bir iş ilanı gördü ve muhtemelen olmaz ama başvurayım dedi. Tahmin edersiniz ki iş oldu.😅 Yani maddi açıdan eğer tatmin edici bir rakamla gelilerlerse olacak.
Tabi iş ciddiye binince bizde 'acaba yapabilir miyiz? Tüm ailemiz ve arkadaşlarımız burada, orada kimsemiz yok. ' konusu oldu.
İzmir'de kimsemiz yok. Oraya taşınınca her şeye sıfırdan başlamak gerekecek. 1 yaşına girecek bir bebeğimiz var. Onun için baktığımda konuya daha sosyal bir çevresi olacağını düşünüyorum. Daha çok gezme imkanı, daha çok tatil vs. İstanbul'da işten çık eve gel zaten kaç saat geçiyor, hafta içi bir şey yapamıyorsunuz. Ee hafta sonu çıkayım deseniz her hafta sonu çıkamazsanız zaten dünya para. (pandemi şartları harici konuşuyorum)
Bir de eşim şu an ki iş yerinde çok mutlu her açıdan. Sırf ben istiyorum diye bu imkanı kaybedip orda mutsuz olması fikri beni korkutuyor. 🤦‍♀️
Velhasıl böyle bizim gibi köklü şehir değişikliği yapanlardan, İzmir'de yaşayanlardan, İstanbul'dan kaçmak isteyenlerden yani kısacası herkesten yorum bekliyorum. 😅
İzmir'de yaşayan arkadaşlar özellikle sosyal hayat, ekonomik durum vs gibi konularda yorum yaparsa çok sevinirim. 😍
Ben 11 senedir izmirdeyim üstelik bende istanbuldan evlenerek geldim ordaki şartlarınız nasıl bilmiyorum ama izmir yaşam için çok güzel bir şehirdir kiralık evler 1000 1500 mühitine göre değişiyor tabi lüks bi semtte oturursanız daha üst rakamlar tabi ben ilk 6 ay çok zorlanmıştım kalabalık bir şehirden geliyorsunuz sakinlik dinginlik güzel şey ama adapte olmak zaman alıyor eğer izmirdeki şartlarınız ordan daha iyi olacaksa hiç düşünmeyin derim ama ordaki şartlarınız iyiyse riske atmayın derim taşınmakda koşay değil hakkkınızda hayırlısı olsun

15 yıldır izmirdeyim, küçük cocuk varken orda ailenizden destek gorebilecekken kimsenizin olmadığı bir yere gitmeyi sacma buluyorum. Buraya 15 yil once universite icin taşındım sonra ablam is bulup taşındı sonra ikimizde evlenip kaldık. Ama tabii 15 sene öncenin hicbir güzelliği yok, her yer inşaat her yer trafik ayrica habire sallaniyoruz.
Ayrica da is bulmak çok zor tasindiginizda eşiniz de is arayacak falan derken yazarken yoruldum.
İzmirin insani da sempatik falan degil herkesin belli bir grubu var ilkokuldan beri takıldığı aralarina girmeniz yillar aliyor. Ben Izmirli biriyle evlendim de arkadas grubuna girdim yoksa kolay kolay kimseyi aralarina almazlar
Bende izmirdeyim 11 yıldır çok doğru söylemişsiniz evet kolay kolay arkadaş edinemiyorsun o doğru

bu zamana kadar konakta , kordonda rahatsız edilmediyseniz çok şanslısınız . A be maykıl şu güzele al bir çiçek diye usulca sokuluyorlar , kız kızaysan ipsiz sapsız adamlar sana yanaşıyor , heleee o çocuk dilencileri onlardan nefret ediyorum , çocukları dilendirenler gözleriyle takip ediyorlar o 5/6 yaşında çocuklar gelip dileniyor. Ben eşime hadi gel kordona çıkalım dediğinde bu yüzden binbir itirazlar :KK70: konak zaten konaklıktan çıktı zorda kalmadıkça geçmiyorum. En son göz göre göre bisiklet çalmaya çalışıyorlardı, hatta biri arkamızdan çakmak fırlattı , eşim işte böyle kavga çıkıyor diye söylene söylene geçtik... Bence istanbul dan gelip izmir e yerleşmek hiç mantıklı değil , sosyal bakımdanda izmir yine sınıfta kalır.
Bundan bi 10 yıl öncesine kadar böyle değildi maalesef bi sürü yabancı doldu şimdi..ama bu sadece izmir’e özgü bi durum değil..istanbul’da çok fazla karışık arap,afgan,suriyeli,burda görmeye alışık olmadığımız cübbeli,takkeli tipler gördüm 1 haftalık gezim sırasında ve kendimi yabancı ve tedirgin hissettim...

Doğma büyüme İzmirliyim. İzmir Güzelbahçeli. Rahmetli babam İzmirin eski esnaflarından... Evlenip Almanya'ya geldim, eşim de İzmirli, İzmirde doğmuş, 2 yaşındayken Almanya'ya gitmişler. İlk geldiğim yıllar çok özlüyordum memleketimi. Halen de öyle.. Yıllar içinde gördüğüm şu ki; memleketim her geçen gün kalabalıklaşıyor, çok fazla göç almış, trafik berbat olmuş, annemlerin o güzel mahallesi betonarme evlere teslim olmuş, yeni gelenler de malesef kimse kimseye neredeyse selam bile vermez olmuş. Benim annem ve babam mahallemize yeni gelen bir komşuya hemen hoşgeldine giderlerdi, babam vefat etti, o güzel komşularımız hep yaşlanmış evlerinden zor çıkabiliyorlar neredeyse... Velhasılkelam güzelim memleketim taşıyamıyor bunca göçü, bunca insanı.. Yeni yollar yapılamıyor, eskiler yeterli değil, çok fazla araç var, trafik, gürültü, Park sorunu çok fazla. Alsancağa arabayla gitmek neredeyse mümkün değil artık. Kemeraltı otoparkı yeterli değil. Toplu taşım tıklım tıklım dolu. Metroyla F. Altaydan Bornovaya giderseniz ne demek istediğimi anlarsınız. Üçyol Konak Çankaya Basmane duraklarında değil oturarak gitmek, ayakta tutunacak yer bile bulamazsınız.. Çok ülkeler gezdik, çok şehirler gördük, ama yinede gönlüm İzmirden yanadır hep. Birkaç yıl içinde kesin dönmeyi istiyoruz, içimizdeki İzmir aşkının tarifi yok. Alsancak, Kemeraltı, Karşıyaka, İnciraltı gözümde tütüyor.. Size tavsiyem; İyi düşünün. Gelirseniz pişman olmazsınız. Hakkınızda hayırlısı neyse o olsun

Bundan bi 10 yıl öncesine kadar böyle değildi maalesef bi sürü yabancı doldu şimdi..ama bu sadece izmir’e özgü bi durum değil..istanbul’da çok fazla karışık arap,afgan,suriyeli,burda görmeye alışık olmadığımız cübbeli,takkeli tipler gördüm 1 haftalık gezim sırasında ve kendimi yabancı ve tedirgin hissettim...
Yıllarca izmirin en güzel yanı göç edenlerin şehre uyum sağlaması olduğunu söyler övünürdüm.ama son yıllarda bu olay bozuldu.tabi istanbulun yanına yaklaşamaz.en son taksim rezaletti ne ararsan vardı. kalamış tarafları falan tam biz izmirlilere göre gezmelik

açılın, izmirde yaşayan izmirli geldi :)
valla izmir kalabalık. istanbul kalabalık diyorsunuz ama burası da kalabalık. güzel muhitlerinde kiralar yüksek. maaşlar genelde istanbula kıyasla daha düşük. mesela ben dijital pazarlama sektöründeyim, maaşlarımız istanbul ortalamasına kıyasla düşük yani. çok fazla göç var. belediye 10 numara değil. sosyal hayat var, o konuda sıkıntı yaşamazsınız. çeşme vs yerlere yakın olduğu için hafta sonu kaçamakları güzel olur yazın. doğalgaz faturanız yüksek gelmez diye düşünüyorum, bize aralıkta 122, bu ay 300 tl geldi :KK70: ve bugün resmen bahar havası vardı, istanbul nasıl bilmiyorum ama. benim uzun vadeli planlarım arasında izmirden gitmek var mesela. marmaris vb gibi yerlere yerleşmek istiyorum.

Biz falcı teyzeleri seviyoruz. İki sohbet biraz muhabbet sonra giderler zaten fal baktırmayacağını anlayınca. Gençken kordonda çok sabahlardık ama şu an balık yemeye, bira içmeye falan gidiyoruz, en fazla çalgıcılar gelir 10-20 lira verirsin gider. Suriyelilerden sonra biraz bozdu ama o konuda haklısınız. Yine de bırakın kızkıza olmayı geçen yaz desemde bir eğitim aldım 23’te bitiyordu vapuru bir saat bekliyordum, tek başıma bile zaman geçirebildim kordonda rahatsız edilmeden. Şimdiye kadar eşimin de biriyle kavga aşamasına geldiği olmadı.

İzmir’in sınıfta kalacağı tek nokta etkinlikler. Çok fazla oyun gelmez, konser olmaz. Bunlar için mecburen
Gençliğim kordonda çim üstünde geçti,bayılırım..hiç rahatsız edilmedim,çevremden de duymadım...pandemi bitsede yine şenlense oralar,yine yayılsak çimlerde

Balçova,güzelyalı,bornova,karabağlar,gaziemir,buca,bayraklı,konak,alsancak,çiğli,karşıyaka,mavişehir,menemen bunların hepsi düzlük. Hepsinin tabi ki yukarıda yerleşkeleri var ama ben nüfusun yüzde75inin düzlük kısımlara yerleştiğini söylüyorum. İzmir dağlık ve izbe demeniz için bu dediğimin tam tersi bir yerleşimin olması lazım.

Ha bu arada depremden sonra dağlık yerlerin fiyatları uçtu. Ben şu an z1 tip kayalık zemin eve ve nerdeyse izmir dışı bi yere 2500 tl kira veriyorum. Aidatı söylemeyeyim.
kesinlikle. bizim de taşınmamız deprem sonrasına denk gelmişti. taşınma sebebimiz deprem değildi ama ev bulamıyorduk yani buca'da. bayraklı ve bornovada oturanlar bucaya doğru geliyordu ve evler anında kapılıyordu. en kötü ihtimalle kiralık ilanı verildikten 1 hafta sonra tutuluyordu evler. şu an oturduğumuz ev mesela 15 kasımda ilana açılmış, 18 kasımda biz görmeye geldik. arada sadece 3 gün var ve emlakçı dedi ki 'bu daire elimizde kaldı' sanki aylardır boş duruyor gibi konuştu halbuki arada sadece 3 gün var. artık 1 günde mi kiralanıyordu evler allah bilir.

Bornovayı çok severim ben. Hatta o tarafa taşınma planımız vardı depremden sonra askıya aldık. Lise ve üniversite yıllarım oralarda geçti. Her sokağını ayrı severim.

Siz fazla ürkeksiniz bence. Merdivenlerde oturmadım konakta, çok benlik bir mekan değil ama kemeraltına bayılırım. Bir dönem haftada bir giderdim. Kızlarağasında özel yer ayarlayan, özel kahve yaptıran garson kankalarım var 😂

Her şehrin iyi kötü semtleri var. İstanbulu’un da var Ankara’nın da İzmir’in de. Bir şehrin tamamı aynı sosyo-kültürel seviyede olamaz ki.
Benim de kızlarağasında falcı kankalarım var..umarım mekanlar açılır biran önce insanlar işlerine dönerler

Gençliğim kordonda çim üstünde geçti,bayılırım..hiç rahatsız edilmedim,çevremden de duymadım...pandemi bitsede yine şenlense oralar,yine yayılsak çimlerde
Kordonun çimlerinde takılmayalı bi 15 sene olmuştur heralde, yaş kemale erince yapılmıyor öyle şeyler. Yeni mekan bostanlı çimleri 😂 konfor arıyoruz artık, tuvalet yakın olsun, totomuz sandalyede olsun, biramız soğuk olsun 😂

Mesajları okurken gülümsedim hep 😊 Çünkü İzmir insanlara tam da bunu yapıyor. İzmire ya hayran kalıyorsunuz ya da bildiğin taşra diye hayal kırıklığı yaşıyorsunuz. İzmir'li iseniz ya da ilk gençliğe orada girdiyseniz kopamazsınız çünkü sosyal açıdan ülkenin en rahat şehridir. Şortla gezen kadınlar, pijamayla çöp döken insanlar, bir genç kıza yan baktı diye adamı tartaklayıp dolmuştan atan kadınlar görmeniz çok doğaldır. (ben hepsini gördüm) 😊 30 küsur yıl Ankara'da yaşadıktan sonra bıktım bu gri memur şehrinden soğuk insanlardan diyerek yerleşmek için gittiğim İzmir de hiç sıkılmadım. Çok güzel dolu dolu ortamlarım oldu. Özgürlüğün insana saygının sosyalleşmenin en kolay şehri İzmir. Hafta sonu etrafındaki beldelere güzelliklere tatil merkezlerine kolayca gitmek gezmek müthiş. Eğer aradığınız bunlarsa bayılırsınız aşık olursunuz İzmire

15 yıldır izmirdeyim, küçük cocuk varken orda ailenizden destek gorebilecekken kimsenizin olmadığı bir yere gitmeyi sacma buluyorum. Buraya 15 yil once universite icin taşındım sonra ablam is bulup taşındı sonra ikimizde evlenip kaldık. Ama tabii 15 sene öncenin hicbir güzelliği yok, her yer inşaat her yer trafik ayrica habire sallaniyoruz.
Ayrica da is bulmak çok zor tasindiginizda eşiniz de is arayacak falan derken yazarken yoruldum.
İzmirin insani da sempatik falan degil herkesin belli bir grubu var ilkokuldan beri takıldığı aralarina girmeniz yillar aliyor. Ben Izmirli biriyle evlendim de arkadas grubuna girdim yoksa kolay kolay kimseyi aralarina almazlar
Bir İzmirli olarak bende yere göğe sığdıramamalarını anlamıyorum. Kime göre neye göre? Her insanın beklentisi, düşünceleri farklıdır. Bana sıcakkanlı gelen bir diğerine cıvık gelebilir. Her yerde iyi de var kötü de. Mesela çok aydın medeni görülen izmirimizde genelde aileler evlilerin üstüne çöker, ya gelinin ya damadın burnundan getirene kadar bırakmazlar. Geline yakın olma, yakın yaşama ve sürekli bir müdahale hali var, erkekler ağamsın, paşamsın, içersin dağıtırsın kafası mevcut burda da, üstelik de bir hayli.

Pahalı yerler de var, ucuz yerler de var fakat kalabalık, trafik çok yoğun bir İstanbul kadar olmasa da yine de kapışır. Alt yapı berbat. İmkanım olsa durmam burda. Hani şehir güzel de insanlar tat vermiyor.

Kordonun çimlerinde takılmayalı bi 15 sene olmuştur heralde, yaş kemale erince yapılmıyor öyle şeyler. Yeni mekan bostanlı çimleri 😂 konfor arıyoruz artık, tuvalet yakın olsun, totomuz sandalyede olsun, biramız soğuk olsun 😂
Ben de 43 oldum🤣 gidip gençliğimizi yadediyoruz...bi hasırım var benim taşıması kolay onu serip yayılıyoz üstünde..

Mesajları okurken gülümsedim hep 😊 Çünkü İzmir insanlara tam da bunu yapıyor. İzmire ya hayran kalıyorsunuz ya da bildiğin taşra diye hayal kırıklığı yaşıyorsunuz. İzmir'li iseniz ya da ilk gençliğe orada girdiyseniz kopamazsınız çünkü sosyal açıdan ülkenin en rahat şehridir. Şortla gezen kadınlar, pijamayla çöp döken insanlar, bir genç kıza yan baktı diye adamı tartaklayıp dolmuştan atan kadınlar görmeniz çok doğaldır. (ben hepsini gördüm) 😊 30 küsur yıl Ankara'da yaşadıktan sonra bıktım bu gri memur şehrinden soğuk insanlardan diyerek yerleşmek için gittiğim İzmir de hiç sıkılmadım. Çok güzel dolu dolu ortamlarım oldu. Özgürlüğün insana saygının sosyalleşmenin en kolay şehri İzmir. Hafta sonu etrafındaki beldelere güzelliklere tatil merkezlerine kolayca gitmek gezmek müthiş. Eğer aradığınız bunlarsa bayılırsınız aşık olursunuz İzmire
Ancaaakkk küçücük daracık bunaltıcı evleri, o evlerin hiç hak etmediği devasa yüksek kiraları, çoğu semtte dar ve çarpık sokakları, hatta caddeleri, trafik kurallarına (Ankaraya oranla) zerre uymayan sürücüleri, aşırı rahat karakterlerini iş hayatına yansıtan insanlar yüzünden bir türlü yola girmeyen, uzuunnn uzun sürünen işleriniz, tıbbi, teknik vs konularda sürekli Ankaradan malzeme ya da cevap bekliyoruz on gün sonra gelin gibi cevaplar, aşırı sıcak havası ile İzmire uzaktan bayılan ben bir buçuk sene sonra Ankaraya geri geldim. İş hayatındaki, trafiğindeki ciddiyetini özledim. Serin havasını, vıcık vıcık olmayan ilişkilerini özledim. Ankara'nın insani anlamda değil ama şehir modernliğini,, imkanlarını, lüks mekanlarını, özel mekanlarını, aradığını kaynağından şıp diye bulmayı özledim arkadaş!

X