İzmir'e taşınmak 🤔

Şimdi küçük yerler şöyledir Ayvalık'ta yaşamış biri olarak anlatayım. Tabi ki İzmir ve Ayvalık medeni bir yer orası tartisilmaz. Enazından ozgurluk daha fazla. Istedigin gibi giyinebilirsin, cogu koylu oldugu icin garipsenir ama heryer boyledir zaten. Heryerde oldugu gibi burasi da kucuk yer oldugu icin insanlarin haliyle hersey gozune batiyor. Mesela hayvan bakmak zor, herkes karisir. Kucuk yer oldugu icin herkes birbirini tanir, bazi insanlari gercekten yobazdir heryerde oldugu gibi. Disaridan yabanci biri geldiginde fiyati arttirirlar hemen. Kucuk yer oldugu icin is bulma soz konusu degil, zaten isverenler burda sigortasiz ve para vermeden calistirmak istiyor sezonluk diye. Hepsi olmasa da cogu isveren oyle. Sistem burda boyle isliyor. Disardan gelen biri asik olur orasi ayri, dogal guzelligi olan cok guzel bir yer zaten fakat icine girince gerceklerle yuzlesiyorsunuz. Ev fiyatlari yuksek, pahali bir yer. Surekli su sorunu olan, alt yapisi yetersiz surekli oturan icin eziyet olan bir yer. Tatil icin gelen biri tabi ki "harika" der. Bir yeri tanimak istiyorsaniz belli bir sure o bolgede yasamaniz gerekiyor. Mesela Cunda, ove ove bitiremezler ama cok kucuk bir sahili olan, restoranlarin pahali ve kisiye gore fiyat sunan bir yer. Buraya gelen insanin gozunun acik olmasi gerekir. Dort dortluk bir sey beklemek olmaz, parasi olan icin tabi ki sorun olmaz. Ben İstanbul'dan geldigim icin Izmir ve Ayvalik bana garip geldi cunku Istanbul kalabalik bir yer, sessiz sakin bir yer isteyen tabi ki Izmir'i ve Ayvalik gibi yerleri tercih eder. Yazin iyidir fakat kis geldigi zaman gencler icin sıkıcıdır. Insanlarin beklentileri farklidir, genc olunca boyle yerler insana iyi gelmez. Istanbul tabi ki buyuksehir haliyle orda yasayan insanlar buralari garipser. Ben sevemedim mesela Ayvaligi fakat bir baskasi icin mukemmel bir yer. Bana kasvetli ve bogucu geliyor ozellikle Cunda. Turkiye'nin neresine giderseniz gidin heryer ayni. Insanlarin iyisi de kotusu de var. Istanbul eskiden olsa daha iyi derim ama simdi her turlu insan var. Dedigim gibi nereye giderseniz gidin heryer ayni.

Siz neden anlamak istediğiniz gibi yorumluyorsunuz ki onu anlayamıyorum , izmirli olmayıp izmir i sevmiş olabilirsiniz . Maalesef izmirli tek kuşak ile olunmuyor , yine de aileden dolayı farklı kültürlerde yetişiliyor. İzmirli'ler evet sıcak kanlılar, , benim demek istediğim izmir merkezi karışık ve her şehirden insan olduğu için de artık anlatıldığı gibi merkezi sıcak insanlarla kaynamıyor :) kimse kimsenin yüzüne bakmıyor. Canım izmir im çok fazla göç aldığı için eski izmir değil. 30 yıldır bornovadayım , izmir'li tanıdığım tek tük sadece....İzmir izmir olmaktan çıktı. Emin ol ki izmir in köylerine gidip asıl izmirli leri yerinde tanısan bu söylediklerimi çok rahatlıkla anlayabilirdin. Nereli olduklarının ne önemi olup olmadığını neden konuşuyoruz ki o zaman İstanbul'u da ele aldığımız da o zaman oranında çeşitliliğini göz ardı edebilriz arada ne fark var ki bu durumda ? Kategorize ediyorum çünkü has İzmir'den bahsediyorum :) Kozmopolit şehir demişsiniz ama ilk sırada İstanbul yer alıyor bunları karşılaştırırsak sırf bu sebepten İstanbul'dan taşınılmaz ... İzmir' in insanlara sıcaklığını hissetmek isterseniz köylerini muhakkak ziyaret edin , ben köyümüze otobüs ile giderken bindiğim otobüste teyzelerle kanka olarak gidiyorum , şöförü , muavini bile sohbet ediyorlar , sen kimlerdensin diye başlayan teyzeleri çok seviyorum mesela :) al bak bu benim bahçemden diyerek sana bişeyler vermeye çalışmaları ... araban ile geçerken amcaların , dedelerin dikkat kesilen bakışları sonra selam vermeleri , izmir e özgü yemekler yemek... İzmir de ot yemekleri çok meşhurdur. benim eşimde bulgaristan göçmeni , 50 senedir buradalar , eşim doğma büyüme izmir de ama aramızda kültür farklılığı çok fazla. Yemek anlayışından , misafir anlayışına kadar. Gerçek izmir insanını saat kulesi yada kordonda tanımak biraz zor bu da benim bakış açım , izmirli yi tanımak istiyorsan köylerine gitmenizi tavsiye ederim. İzmir i yaşamak içinde nezih yerlerinde oturulmalı , yoksa kadıköy den mesela bornova da , bayraklı da oturulmak için taşınılmaz. İnşallah bu kez cımbızlanmamak dileğiyle :)
İzmir'de çok köy gezdim çok köylü gördüm, tanıdım.
Nerede o tatlı teyzeler, nerede o minnoş amcalar.
İstanbul'dan gelecek birine ülkenin her yerindeki tüm köyler aynı gelir.
Yani kalburüstü köyler haricinde köylülerin İzmirli'yi yansıtacağına inanmıyorum.
Daha spesifik örneklere ihtiyacı olabilir yabancıların.

Benimde öyle
Aramızda 1 saat vardı özel araçla
Çabucak evlendik bu sebeple
Konakda kskda yürüyüş yapalım diyorduk falcılar çiçekçilerden yılmıştık hele bahar gelsin çimler insan yığını herkes sereserpe yatmış yayılmış eski muazzam insanlardan eser yok
İzmir eskiden güzeldi
Şimdi de güzel ama eski halinden eser yok malesef çok fazla göç aldı ulaşım sıkıntılı
Daral geldi şunlar yazarken 😁
Biz aslında otobus varken iyiydik Bornova-karsiyaka arası ama Karsiyaka da çok takiliyorduk bir ara otobus de kalkınca beni eve bırakmak zor geldi adama.
Çünkü Karsiyaka/Alaybey i bilenler bilir sokaklar dar,binalar eski ve otoparksiz belli bir saatten sonra park yeri bulmak zordur her gün en az yarim saat park yeri arıyormuş.
"Bi an önce ailene söyle artık park yeri aramaktan tükendim "dedi de evlilik sürecimiz başladı. Yoksa ben tek başıma yaşıyordum çok da evlilik hevesinde değildim:))

Biz aslında otobus varken iyiydik Bornova-karsiyaka arası ama Karsiyaka da çok takiliyorduk bir ara otobus de kalkınca beni eve bırakmak zor geldi adama.
Çünkü Karsiyaka/Alaybey i bilenler bilir sokaklar dar,binalar eski ve otoparksiz belli bir saatten sonra park yeri bulmak zordur her gün en az yarim saat park yeri arıyormuş.
"Bi an önce ailene söyle artık park yeri aramaktan tükendim "dedi de evlilik sürecimiz başladı. Yoksa ben tek başıma yaşıyordum çok da evlilik hevesinde değildim:))
İyi birşeye vesile olmuş yinede işte
Mutluluklar 😄

Imkaniniz varsa Bostanli'dan ev tutmalisiniz, bence Izmirin en güzel semptlerinden. Daha cok orta iyi gelirli insanlar yasiyor genelde, cok güzel restoranlar, butikler falan var :) Istanbuldaki yabanci orani beni cok rahatsiz ediyor, toplu tasimalarda izmirde bence insan biraz daha rahat oluyor kadin olarak. Istanbulda toplu tasimaya binmekten nefret ederim, bazen cok az kadin oluyor adamlar insana yiyen gözle bakiyor. Bunu mesela izmirde asla bu abartida yasamadim. Ama benim takildigim yerler bostanli, karsiyaka genelde. Mesela Buca bölgesinde yasarsaniz ordada zorlaniyrsiniz yukarida arkadasin anlattigi menemenden bir farki yok... yani yasadiginiz bölgeyi iyi secerseniz Istanbuldan daha kaliteli bir yasaminiz olur bence :)

İzmir'de çok köy gezdim çok köylü gördüm, tanıdım.
Nerede o tatlı teyzeler, nerede o minnoş amcalar.
İstanbul'dan gelecek birine ülkenin her yerindeki tüm köyler aynı gelir.
Yani kalburüstü köyler haricinde köylülerin İzmirli'yi yansıtacağına inanmıyorum.
Daha spesifik örneklere ihtiyacı olabilir yabancıların.
Nerde , izmir i pazaryabileceğimiz boyozdan , gevrekten yada kıyılarından ötesi yok , tarihi yaşanmışlık çok ama bakım veya değer yok. İzmir 'imi severim ama belediyecilik anlayışı ''0''... Yıllardır bir körfezi temizleyemediler mesela... Yabancı ülkelere baktığımızda adamların boş bir tarihi olmasına rağmen reklamları ile popülaritesi ön planda. İzmir in kıymeti ve değerleri korunmuyor da ön plana da getirilmiyor. Ben sadece insanların sıcaklığı ve kültürünü görmek için köyü tavsiye ettim. İzmir i yaşamk istiyorsan gezersin ama o insanların sıcaklığını ruhunu hissetmek istiyorsan köyleri başta gelir.

Nerde , izmir i pazaryabileceğimiz boyozdan , gevrekten yada kıyılarından ötesi yok , tarihi yaşanmışlık çok ama bakım veya değer yok. İzmir 'imi severim ama belediyecilik anlayışı ''0''... Yıllardır bir körfezi temizleyemediler mesela... Yabancı ülkelere baktığımızda adamların boş bir tarihi olmasına rağmen reklamları ile popülaritesi ön planda. İzmir in kıymeti ve değerleri korunmuyor da ön plana da getirilmiyor. Ben sadece insanların sıcaklığı ve kültürünü görmek için köyü tavsiye ettim. İzmir i yaşamk istiyorsan gezersin ama o insanların sıcaklığını ruhunu hissetmek istiyorsan köyleri başta gelir.

Fazla söze gerek yok. Evet eksikler eleştirilecek noktalar çok ama sizin saydıklarınız değil.

Fazla söze gerek yok. Evet eksikler eleştirilecek noktalar çok ama sizin saydıklarınız değil.
o sizin görüşünüz , tunç soyer bir ahmet piriştina asla olamaz... sürekli aksini ispat etmek için lütfen alıntılamayın artık , sizden farklı düşünenlere biraz saygı duyun.

o sizin görüşünüz , tunç soyer bir ahmet piriştina asla olamaz... sürekli aksini ispat etmek için lütfen alıntılamayın artık , sizden farklı düşünenlere biraz saygı duyun.
Ahmet Priştinayla hiç bir belediye başkanı kıyaslanamaz ki. Kim kıyasladı?

Aksini ispat edeceğim, üzgünüm. Konunun başından beri söylüyorum İzmir’in eleştirilecek çok çok çok problemi var. Ama bunlar, dağlık olması, bazı semtlerinin sosyo-ekonomik/sosyo-kültürel düzeyinin düşük olması, ya da insanların sokakta rahatsız edilmesi değil.

Konuya tıklarken inşallah minik şirin bir kafe açıp sakin bir hayat sürmeli konu değildir demiştim, biraz öyle biraz değilmiş :))
İzmir'i bilmem iş için kısa kısa gittim hep fakat ülkenin üçüncü büyük kentinden öyle ucuz sakin bir yaşam beklememek gerektiğini bilmek için İzmir'i çok tanımaya gerek yok. Benim gördüğüm şehrin güzel tarafları da vardı, sıkış tepiş ruh bunaltıcı yerleri de. Ne kadar paranız olduğuyla ilgili, iyi bir maaş artışıyla İstanbul'dan gidecekseniz iyi şartlarda yaşayabilirsiniz. Onun dışında İstanbul'daki düzeninizi bozduğunuza değmez.

Yüzdelik dilimi bilemem, gördüğümü söylüyorum. 2 sene önce kuzenim geldi arkadaşlarınız gezdirmeye. Bana da uğradılar, dediler ki hiç umduğumuz gibi değilmiş baya bi şok olduk, beğenmedik, iyiki burda yaşamıyormuşuz. Her yer dağ bayır, izbe mahalle vs. Aynı gün de geri döndüler. Kaldı ki eşim 30 senedir izmirde, o da hep artık daha güzel yerlerde yaşamak istiyorum der. Her akşam 15 dk lık yolu 1 saatte geliyor çünkü.

Sonuç olarak devamlı yazdıklarıma karşı çıkmak, haklılığınızı ispatlamak yerine napsanız acaba farklı görüşlere, fikirlere saygı mı duysanız? Konu sahibi izmirde yaşayanlardan fikir istemiş, herkes fikrini yazmış. Nihayetinde herkesin beğendiği beğenmediği yerler de çok farklı. Başka birine daha yazmıştım sizin beğendiğinizi ben beğenmeyebilirim, benim beğendiğimi de siz beğenmeyebilirsiniz. O yüzden kendi yorumunuzu yapıp geçmek varken insanlara müdahale etme çabası içinde olmanız, fikirleri değiştirebileceğinizi sanmanız filan bana komik geliyor açıkçası.
Okuduğunuzu anlamada güçlük çekmeseniz bu kadar tepki vermenize de gerek kalmaz. Siz elmaya ısrarla armut derseniz doğal olarak hayır o armut değil elma denilir. Sizin sevip sevmemenizle ilgili bir sıkıntım yok, bununla ilgili hiçbir yorumda bulunmadım. İzmire hala ısrarla dağlık diyorsunuz ama DEĞİL. İzmir hakkında genel kanı olarak izbe diyebilmeniz için her yerini karış karış biliyor olmanız lazım. Mavişehire,bayraklıya,evka3,bornovaya gittiğinizde iyi bakın izbe mi diye. Sizin İzmirin en izbe ve çirkin yerinde yaşıyor olmanız İzmirin genel olarak öyle olduğunu kanıtlamaz. Umarım bu sefer düzgün okuyup doğru anlarsınız.

Okuduğunuzu anlamada güçlük çekmeseniz bu kadar tepki vermenize de gerek kalmaz. Siz elmaya ısrarla armut derseniz doğal olarak hayır o armut değil elma denilir. Sizin sevip sevmemenizle ilgili bir sıkıntım yok, bununla ilgili hiçbir yorumda bulunmadım. İzmire hala ısrarla dağlık diyorsunuz ama DEĞİL. İzmir hakkında genel kanı olarak izbe diyebilmeniz için her yerini karış karış biliyor olmanız lazım. Mavişehire,bayraklıya,evka3,bornovaya gittiğinizde iyi bakın izbe mi diye. Sizin İzmirin en izbe ve çirkin yerinde yaşıyor olmanız İzmirin genel olarak öyle olduğunu kanıtlamaz. Umarım bu sefer düzgün okuyup doğru anlarsınız.
Okuduğunu anlamayan sizsiniz. İzmir sadece mavişehir, bostanlıdan filan oluşsa hak verebilirdim. Gidio gidip en seçkin yerleri yazmanıza gerek yok, herkesin oralarda yaşayacak gücü mü var sanki. Evet o semtler elbet güzel ben de beğeniyorum ancak çoğu semt de bana göre izbe, başka şehirlerden gelen çoğu tanıdığıma göre de, 30 senedir izmirde oturan eşime göre de. Hatta burda da çok oldu benle aynı fikirde olan. Karış karış da biliyorum çünkü eşimin avucunun içi gibi burası. Size göre şehir dört dörtlük olabilir beni ilgilendirmez. Tıpkı benim fikrimin sizi ilgilendirmediği gibi. Artık alıntı yapıp yapıp uzatmazsanız sevinirim. Faydalı yorumlarınız varsa konu sahibine yardımcı olmaya harcayın vaktinizi. Zira karar vermeye çalışan o.

Ayrıca en kötü semtte yaşıyorum demedim, buralar dağlık dedim. O sizin senaryonuz yani. Daha kötü yerler de gördü bu gözler. :)

Son düzenleme:
Okuduğunu anlamayan sizsiniz. İzmir sadece mavişehir, bostanlıdan filan oluşsa hak verebilirdim. Gidio gidip en seçkin yerleri yazmanıza gerek yok, herkesin oralarda yaşayacak gücü mü var sanki. Evet o semtler elbet güzel ben de beğeniyorum ancak çoğu semt de bana göre izbe, başka şehirlerden gelen çoğu tanıdığıma göre de, 30 senedir izmirde oturan eşime göre de. Hatta burda da çok oldu benle aynı fikirde olan. Karış karış da biliyorum çünkü eşimin avucunun içi gibi burası. Size göre şehir dört dörtlük olabilir beni ilgilendirmez. Tıpkı benim fikrimin sizi ilgilendirmediği gibi. Artık alıntı yapıp yapıp uzatmazsanız sevinirim. Faydalı yorumlarınız varsa konu sahibine yardımcı olmaya harcayın vaktinizi. Zira karar vermeye çalışan o.

Ayrıca en kötü semtte yaşıyorum demedim, buralar dağlık dedim. O sizin senaryonuz yani. Daha kötü yerler de gördü bu gözler. :)
Benim buralarda dağlık 🤭 bende sevmiyorum herkese göre değişir bizim burada avm bile yok 😭 sinema tiyatro vs sosyal alan hiç yok pavyon şehri mübarek 🙄

Benim buralarda dağlık 🤭 bende sevmiyorum herkese göre değişir bizim burada avm bile yok 😭 sinema tiyatro vs sosyal alan hiç yok pavyon şehri mübarek 🙄
Evet kişiden kişiye değişiyor. Bana 3-4 km ötede bi avm var ama gidiş yolu var dönüş yolu yok:) dönerken başka semte geçip ordan dönülüyor :) böyle yerlerde ulaşım çok zor oluyor.

Su platformda en cok gömülen sehir nedense Izmir.Nedir bu insanlarin Izmirden beklentisi ve arayip bulamadigi anlamadim..Bornovaya izbe denilmis.Turkiyenin en buyuk ilcelerinden biri Bornova.Hatta ilk 5 te sanirim.Benim yasadigim muhit Ozkanlar.Bunun Ataturk mahallesi var,Osmangazisi var Cay mahallesi de var.Konak ilcesinin Yesilderesi de var Goztepesi de,Esrefpasasi da.Oturmuyorsaniz Esrefpasada ne isiniz var dag bayirla.Gitmezsiniz olur biter..Korfezin eski halini bilmeyen koku var der tabi.Bu en temiz hali.Gidip konak iskelenin onundeki cimlere oturursaniz basiniza ususurler.Sanki baska hic bir sehirde bu tur durumlara rast gelinmiyor bir tek izmir Banliyö.

izmir merkezse belli kesimleri kiralar çok pahalı.
kardeşim uyguna zor ev buldu.
oda araba mesafeli işe gel git yapıyordu. (ev şans eseri idare ederdi)
şimdi ilçeye taşındılar tatil köyü gibi bir yerdeler.
iki katlı villa tarzı , toplam 4 aile var binada. bahçeli arkası zeytinlik olan bir yerde. ve kirası çok uygun sıfır daire.
tam hayalimdeki ev kirada olsa ama merkezler çok pahalı.
birde imkan varsa eğer merkezden çok ilçeyi tercih ederim.
her yere yürüme mesafesi çok iyi oluyor.
gezmek için avantajlı şehir bence. diğer illerede gezemeye gidilir.
bir kere gittim sahil kordonu güzeldi cıvıl cıvıldı.

Son düzenleme:
Hiç güleceğim yoktu. :KK70:
İstanbul ortalaması daha medenidir. İzmir'in yanından geçemez.

İstanbul'dan İzmir'e yerleşme niyeti olanlar için Menemen'i anlatmayı borç bilirim.
Kent2 ve ulukenti hariç tutuyorum. Tabii her mahallesi değil. Bunu da not alalım.

Bir kere Menemen İzmir değildir.
Menemenin yerlisi komşu ilçesi Çiğli ve ötesine giderken İzmir'e gidiyoruz der oradan bir çıkarım yapabilirsiniz.
Bir kaç tane kurtarılmış mahallesi haricinde bağcılardan hallicedir.
Küçük şehir fobiniz varsa üzerine benzin döküp odun atmaktır Menemen.
Mahalle baskısı, dedikodu gırla.
Hele yerlilerin arasında yaşıyorsan özellikle köyle bağlantısı varsa sen şehirde afedersin osursan karşı dağda, köyde duyulur.
Adım başı kıraathane zaten medeniyet seviyesini oradan bile ölçebiliriz bence. :KK70:
Merkezi iğrençtir. Adeta bir bağcılar, bir esenyurt.
En çok yerliyi perşembe günü görürsün. Köyden ve çevre mahallelerden akın akın insan gider pazara.
Haftanın her günü her yerde şalvar görebilirsin. Sakın ola garipseme İstanbul'lu kardeşim.
Menemeni geri kalan günler Asarlık2 olarak adlandırabilirsin.
Asarlık neresidir dersen bir semtidir. Genelde doğu kökenli insanların yaşadığı ama olayın, pisliğin, eksik olmadığı, girilmeye korkulan bir mahallesiymiş. Şimdilerde eskiden öyleydi artık o kadar kötü değil diyorlar.
Namını hak ediyor diyorlar ama doğulu olanların tamamına kürt diyerek ötekileştirip, ırkçılık yapmalarını normalleştiremeyiz.
Kürt demek küfür etmek gibi bir şey Menemende.
Mesela bir yerde hırsızlık olsun bir kürt çalmıştır derler, insanların beğenmediği bir iş olsun kürt yapsın derler.
Irksal bir statü meselesi var yani.
Seni övmek için "kürt ama bizim insanımızdan iyi" derler. O yerme ifadesini zihniyeti hissedersin.
Kısacası yerlisini al vur asarlıktakine.
Birbirinin laciverti.
Menemen kolay kolay İzmir kültürünü sindiremez.
Çünkü yerlisi de yerlisi olmayanı da büyük ölçüde yobaz.
Kusura bakmayın da siz nerelisiniz merak ettim :KK66: Tuhaf tuhaf yerlerden göçüp de İzmiri veya Menemeni küçümseyen çok gördüm de, bunlara sadece gülüyorum. Menemenin yerlisi Atatürkçüdür ve vatanına bağlıdır. Menemen, düşmana karşı ilk kurşunun atıldığı yerdir. Çok göç alıyor, siz kabul etseniz de etmeseniz de göç edenler burayı mahvettiler, ki İzmirin genelini de mahvettiler zaten. Boşverin Menemen çok kötü, İzmir berbat. Siz bence Türkiyedeki oruç tutulmadığında dövülen şehirlere yerleşin, oralar mutlaka harikadır :KK66: Ayrıca şalvarı küçümsemenizden zihniyetiniz anlaşılıyor zaten. Ne şalvar, ne de köylü olmak utanılacak bir şey değildir. Köylerimiz bizim gururumuzdur. Bir daha da cevap yazmayacağım size.

X