Kadın Çalışıyorsa Evlilikte Bütçe Nasıl Olmalı

Kesinlikle atmazdim😐🙄 neden benim hesabimda durmasin onda dursun? Allerji
Mi
Yapiyo bana para😐😂 benimde basima birsey gelebilir yolda kalabilirim ani birsey lazim olabilir.
Sürekli nakitliyor beni 500 600 1000 lira. Yüksek miktarda da kredi kartım var. Erkek egosu eril enerji işte kontrol edince iyi hissediyor kendini. Bende eksiye düşüp kocacım alışveriş yaptım para atar mısın diye ağlıyorum onuda alıyorum 🤣

Sürekli nakitliyor beni 500 600 1000 lira. Yüksek miktarda da kredi kartım var. Erkek egosu eril enerji işte kontrol edince iyi hissediyor kendini. Bende eksiye düşüp kocacım alışveriş yaptım para atar mısın diye ağlıyorum onuda alıyorum 🤣
Ben aslan burcuyum fazlaca kontrolcuyum sanirim.. Allah beni erkek yaratmaliymis, bu konularda oyle hissediyorum..tabii Allahin isine karisilmaz😐

Sadece konuyu okudum. Paranı ayrı biriktir,hesabın ayrı olsun. Evin genel giderleri kocada kirası, elektriği, suyu, gıdası. Kendi paranla sadece kendi giderlerini karşıla. Benim ki benden para almaz,para ver bedava yaşıyorsun ne demek ya. Çalışmıyor olsan nolacakti,bu kız çalışmıyor boşa oğlum mu diyecekti anası.Senin paran benim param yoktur diyenlere de inanma..bu devirde babana bile guvenmeyeceksin hele ki kocaya ! Yarın obur gün ayrılırsan dımdızlak kalırsın,kimse donupte maaşını kocasına veriyordu eve harcıyordu demez. Insan oğlu nankördür.Annesinin müdahalesi ne alaka,kocanız birey değil mi belli ki degil. Yasa da kadının çalışma zorunluluğu yok,evet her kadın ekonomik özgürlüğünü eline alsın ama çalışmıyor diye bedava yaşıyorsun diyemez adam. Karım çalışmıyor diye dava açsa red verir hakim,sen kocam çalışmıyor diye dava açsan haklı bulur vs. Darda kalinan durumlarda tabiki destek olunur ama köru körune tum maasimi kocama vereyim diye sakin yanilgiya düşmeyin

Borçları bittiğinde 2 ay falan bunu biz de yaptık. Ortak hesapladık. İkimize harcayacak para bıraktık gerisini kenara koyduk falan. Sonra annesinin hastalığı çıkınca düzen yine bozuldu borca girdi şimdi ben de tamamen ayrı davranıyorum hem iddia meselesi yüzünden. Valla onun Borçlarının derdini niye çekeyim ödesin temize çıksın sonra bana versin kartlarını. Harcama için istediğimde verir sakınmaz.
Hastalık durumlarında anlayış gösterilebilir ama iddia durumları oluyorsa bence tüm finans işlerini siz üstlenin. Eğer siz de bu konular da iyiyseniz para da arttırırsınız, yatırım da yaparsınız. Çok ihtiyacı varsa birşeye gelip size göstersin siz alın, eve birşey alacaksa o kadar miktar verin eline alsın, çocuğu bakkala gönderir gibi yani 😅 bence bunu yapın bir deneyin en azından, öyle ayrı ayrı paramızı harcayalım olmaz sonuçta aynı evdesiniz ve bir bebeğiniz var.

Merhaba ben 1 yıllık evliyim. 11 bin benim maaşım var. 14 bin kadar eşimin maaşı var. Evlendiğimiz günden beri ben, evimizde senin paran benim param olmasın, maaşlar birleştirilip giderler ödensin bireysel de ayrılsın kalanı ortak birikim yapılsın diye istiyordum. Benim son model arabam var. Ev de alırız birikimimiz olsun diyordum. Tabi biz evlendiğimizde maaşlar bu kadar yüksek değildi biliyorsunuz zamlar yeni geldi. Her neyse. Eşimin borçları olduğu için parası kalmadığı için bu isteğim olmadı hemen. Ama yine de aramızda senin para benim para sen aldın ben aldım yok sen almadın harcamadın gibi muhabbetler olmasın istedim. Kavgalarımız da çok oldu. Eşim ısrarla sen ben muhabbetleri dönderiyordu. Memleketindeki kız kuzeni eşiyle her şeyi ortak alıyorlarmış diye örnek gösterdi benim kafa gitti. Bu oğlan bunu nerden biliyor kim söyledi neden söyledi. Tabii ki kaynana söyledi diyordum. Bu izne gittiğimizde bi konu dönerken üstüne basa basa basa altını çize çize eşiyle ortak aldılar ortak yaptılar deyip duruyor kaynana. Yani yarısını kadın yarısını erkek alıyormuş her şeye. Ben iyice sinir oldum çünkü benim istemediğim olayı överek olması gerekenmiş gibi anlatıyor. Dolaylı doldurma🤣 yahu ev arkadaşı mıyız yarısını sen yarısını ben haksız mıyım😏 Eşime ya annesi akıl veriyordu hep oğluşunun paraları gider korkusuyla ya da ailece aynı aklı taşıyorlardı. Ben ayrı tutmayalım dedikçe kaynana oradan kuzeni anlatıp duruyor. Ama kuzenin eşi her fırsatta altın hediye ediyor bunu anlatan yok tabi. Neyse. Annesi hastalandı git gel yol paraları derken iyice borca girince habersiz kredi çekip iddiada kaybetmiş eşim. Ben bunu duyunca bundan sonra istesen de birleştirmem dedim Senin dediğin gibi herkesin parası kendine olsun senin ve annenin dediği gibi her şeyi ortak alalım bakalım ama kalan paramın aldığımın sattığımın hesabını vermem dedim. Yeni bebeğimiz oldu en ufak alışverişinde yarısını istiyorum hani ortakmış ya kuzeni🤣🤣🤣 Şimdi kendisi birleştirelim aylık şu kadar kenara atarız diyor da yanaşmıyorum hele az daha uğraştırayım az daha senin para benim para yapıp hesabıma karıştırmayım meraktan ölsün bakalım🤣 Bu durumun avantajı kendi paramın hesabını vermiyorum ama dezavantajı kocamın parasının da hesabını soramıyorum 😁🤣😂 Bence evlilikte bütçeler keskin bir şekilde ayrılmamalı. Sizce nasıl olmalı? Siz nasıl yapıyorsunuz ya da yapardınız? Bu durum böyle devam ederse parasını habersiz harcadığı bir yer var mı mesela ailesine sürekli para yediriyor mu haberim olmayacak. Sorduğumda yanlış anlıyor kavga çıkabiliyor. Ben istiyorum ki her kadın istiyordur eminim ne yaptığını bileyim hatta bana da sorsun ve de ailesine gereksiz para yedirmesin. Yani koca benim koca ama parasını ailesi yönetmesin bütçemize karışmasınlar. 30 yaşında insanlarız kaç yıllık memurlarız kaynana mı yön verecek benim evimin bütçesine. Haksız mıyım. Bu durum beni rahatsız ediyor bu kadar parayla yıllarca elle tutulan bir birikim olmaz diye endişe ediyorum. Bebeğimiz de var. Ben kendi ailemizin çıkarlarını düşünüyorum eşim ve ailesi kendi çıkarlarını daha çok düşünüyorlar galiba. Ne tavsiye edersiniz?

Bu konuyla ilgili aramızda şaka da olsa eş arasında hoş olmayan muhabbetler oluyor. Örneğin o bana kira ve faturaya karışmıyorum diye bedava hayat nasıl bişey dedi. (birkaç defa bunlar için de para yolladım, faturaları da ödemişliğim oldu) Ben de ona karının masrafı olmadan bedava yaşayan sensin, karısı çalışmayanlar karılarına da bakıyor ben kendi ihtiyaçlarımı kendim alıyorum dedim. Yani bunlara gülüp geçiyoruz ama ciddi düşüncelerimiz ve kavgamız da oldu. Biz evliliğimizde bütçe olayını ortak bir yola koyamamış haldeyiz. Ben paramı biriktirsem benim faydama ama aile olarak baktığımda böyle ayrı gayrı aile zararına. Nasıl olacak bilmiyorum.
Kusura bakmayın ama tüm bunlar "ben" "sen" den öteye gidememekten "biz" olamamaktan ileri geliyor.

Ben aileme sabit yardım etmem. Kardeşlerime gerek olur bazen veririm. Babam annem benden para istemez. Kendisi sabit çok cüzi gönderiyor harçlık istiyorlar bazen ona sözüm olmaz. Hatta kayınbaba benden borç istedi verdim. Ben şuna kızıyorum. Kız kardeşine yeğenlerine sürekli harcamak zorundaymış gibi davranıyor davranmasa annesi hatırlatıyor zaten. Yani arada harcar hediyeleşir sorun yok ama mesela her izne gittiğimizde yeğenleri bi gezdirecek her özel günlerde kardeşini hediyeler alıyor mesela anneler gününde bile. Böyle yazınca hoş şeyler gibi ama bu sürekli görevmişcesine yapılınca... ee ben kendi masrafımı kendim ödeyim kocam kardeşine harcasın parayı. Ha bana da alıyor orası ayrı da. Ne biliyim görümcenin kocasından fazla ilgileniyor bizimki ve çocuklarıyla da. İlk tanıştığımızda oyuncaklara harçlıklara boğuyordu yeğenleri. Sürekli kaynana görümce ve çocuklarını anlatıp duruyordu bakılsın harcansın diye hala da anlatıyor acındırıyor, görümce de kolları bilezik şıngır şıngır. Yani bıraksam benim koca annesinden babasından(hadi bu normal olsun bi yere kadar), evli kız kardeşiyle yeğenlerinden de sorumlu.
Konuştuğumuz da oldu. Borçlarım varken sana haksızlık olur falan dedi. Aslında maaşı elinde kalmıyor şuanda. Sürekli parası yok ki. Şimdi kredi çekip tüm borçları kapayıp birleitirmek istedi onu da ben reddettim. Kendi istediği gibi hesabıma karıştırmayıp giderlere ortak olayım bakalım nereye kadar dayanacak böyle bilmeden.
Şöyle bir teklifte bulunabilirsiniz.
Bende eşimle tanışmadan hemen önce öyle çözüm bulmuştum.
Ortalama aylık ödemeniz var. Yarı yarıya ortalama bir bütçe biliyorsundur.
Borçlarını kapatmak için maksimum ödemeli bir kredi çeksin.
Ödeme planında ev için harcananı size + kredi ödemesi + harçlık gibi düşünerek yapın. En kısa ne zaman biterse kredi, ondan sonra birleştirin.
Çünkü böyle eşiniz borç girdabından çıkamayacak..
Hemde belirli miktar harcamaya alışınca sonrasında siz ben biriktiriyim deyip teklif sunabilirsiniz…

Biz de maaslar birlesmiyor, esimin maası evin genel gelir giderini karsılıyor benim maasım benim giyimime kalanı da birikiyor, sene icinde ekstra ihtiyacları ordan ödüyoruz.

maaşları ortak bir hesapta toplamıyorduk benim maaş günüm kiramıza denk geldiği için kirayı gönderiyordum,kalan kredi,faturalar vs. eşimdeydi mutfak alışverişi vs diğer giderler içinde o an kim denk gelirse.

Merhaba ben 1 yıllık evliyim. 11 bin benim maaşım var. 14 bin kadar eşimin maaşı var. Evlendiğimiz günden beri ben, evimizde senin paran benim param olmasın, maaşlar birleştirilip giderler ödensin bireysel de ayrılsın kalanı ortak birikim yapılsın diye istiyordum. Benim son model arabam var. Ev de alırız birikimimiz olsun diyordum. Tabi biz evlendiğimizde maaşlar bu kadar yüksek değildi biliyorsunuz zamlar yeni geldi. Her neyse. Eşimin borçları olduğu için parası kalmadığı için bu isteğim olmadı hemen. Ama yine de aramızda senin para benim para sen aldın ben aldım yok sen almadın harcamadın gibi muhabbetler olmasın istedim. Kavgalarımız da çok oldu. Eşim ısrarla sen ben muhabbetleri dönderiyordu. Memleketindeki kız kuzeni eşiyle her şeyi ortak alıyorlarmış diye örnek gösterdi benim kafa gitti. Bu oğlan bunu nerden biliyor kim söyledi neden söyledi. Tabii ki kaynana söyledi diyordum. Bu izne gittiğimizde bi konu dönerken üstüne basa basa basa altını çize çize eşiyle ortak aldılar ortak yaptılar deyip duruyor kaynana. Yani yarısını kadın yarısını erkek alıyormuş her şeye. Ben iyice sinir oldum çünkü benim istemediğim olayı överek olması gerekenmiş gibi anlatıyor. Dolaylı doldurma🤣 yahu ev arkadaşı mıyız yarısını sen yarısını ben haksız mıyım😏 Eşime ya annesi akıl veriyordu hep oğluşunun paraları gider korkusuyla ya da ailece aynı aklı taşıyorlardı. Ben ayrı tutmayalım dedikçe kaynana oradan kuzeni anlatıp duruyor. Ama kuzenin eşi her fırsatta altın hediye ediyor bunu anlatan yok tabi. Neyse. Annesi hastalandı git gel yol paraları derken iyice borca girince habersiz kredi çekip iddiada kaybetmiş eşim. Ben bunu duyunca bundan sonra istesen de birleştirmem dedim Senin dediğin gibi herkesin parası kendine olsun senin ve annenin dediği gibi her şeyi ortak alalım bakalım ama kalan paramın aldığımın sattığımın hesabını vermem dedim. Yeni bebeğimiz oldu en ufak alışverişinde yarısını istiyorum hani ortakmış ya kuzeni🤣🤣🤣 Şimdi kendisi birleştirelim aylık şu kadar kenara atarız diyor da yanaşmıyorum hele az daha uğraştırayım az daha senin para benim para yapıp hesabıma karıştırmayım meraktan ölsün bakalım🤣 Bu durumun avantajı kendi paramın hesabını vermiyorum ama dezavantajı kocamın parasının da hesabını soramıyorum 😁🤣😂 Bence evlilikte bütçeler keskin bir şekilde ayrılmamalı. Sizce nasıl olmalı? Siz nasıl yapıyorsunuz ya da yapardınız? Bu durum böyle devam ederse parasını habersiz harcadığı bir yer var mı mesela ailesine sürekli para yediriyor mu haberim olmayacak. Sorduğumda yanlış anlıyor kavga çıkabiliyor. Ben istiyorum ki her kadın istiyordur eminim ne yaptığını bileyim hatta bana da sorsun ve de ailesine gereksiz para yedirmesin. Yani koca benim koca ama parasını ailesi yönetmesin bütçemize karışmasınlar. 30 yaşında insanlarız kaç yıllık memurlarız kaynana mı yön verecek benim evimin bütçesine. Haksız mıyım. Bu durum beni rahatsız ediyor bu kadar parayla yıllarca elle tutulan bir birikim olmaz diye endişe ediyorum. Bebeğimiz de var. Ben kendi ailemizin çıkarlarını düşünüyorum eşim ve ailesi kendi çıkarlarını daha çok düşünüyorlar galiba. Ne tavsiye edersiniz?

Bu konuyla ilgili aramızda şaka da olsa eş arasında hoş olmayan muhabbetler oluyor. Örneğin o bana kira ve faturaya karışmıyorum diye bedava hayat nasıl bişey dedi. (birkaç defa bunlar için de para yolladım, faturaları da ödemişliğim oldu) Ben de ona karının masrafı olmadan bedava yaşayan sensin, karısı çalışmayanlar karılarına da bakıyor ben kendi ihtiyaçlarımı kendim alıyorum dedim. Yani bunlara gülüp geçiyoruz ama ciddi düşüncelerimiz ve kavgamız da oldu. Biz evliliğimizde bütçe olayını ortak bir yola koyamamış haldeyiz. Ben paramı biriktirsem benim faydama ama aile olarak baktığımda böyle ayrı gayrı aile zararına. Nasıl olacak bilmiyorum.
Bizde ortak oluyor. İkimizde maaşları aldığımız zaman birleştiriyoruz çocuğun kreşi ev kirası faturalar falan bütün giderler ayrılıyor paranın bir kısmını da birikim için bankaya atıyoruz. Kalan parayı ikimizinde bildiği yere koyuyoruz kimin ihtiyacı varsa alıyor. Alırken de söylüyoruz birbirimize şu kadar aldık bu kadar aldık diye. Böyle hiç sıkıntı çıkmadı bizim aramızda

Genelde bizde olan ve benim gördüğüm bir taraf kredi ödüyor maaşının büyük kısmı ile diğer taraf da faturalar ve günlük ihtiyaçlar. Ki hemen hemen aynı oluyor zaten. Bişey kalırsa üstüne herkes birikimini kendisi yapiyor. Ekstra ortak hesap açıp oraya her ay para gönderip falan millet üşenmiyor sanırım

Bizim gelirimiz bir hesapta ortak toplanıyor. Gelir gider hesabını oradan yapıyoruz. Eşim arada benim fikrimi sormadan para göndermiş bu beni çok üzüyordu. Ben aldığım harcadigim hiçbir şeyi eşimden saklamazdim. Bu biraz güveni sarsıyor ama konuşup anlaştık diye düşünüyorum. Ortak hesabın en güzel yanı daha bereketli olduğunu düşünüyorum. Yaklaşık 10 yıllık evliyiz. Ve birkaç tane ev aldık. Zorlandığımız yerler de oldu tabi ama çok şükür sıkıntı yaşamadık.

Bizim hesaplarımız ayrı ancak ortak takip ettiğimiz bir ev bütçesi var. Oradaki kalemleri paylaşmış vaziyetteyiz. Ödemelerden kalan parayı kişisel harcamalar ve ev için kullanıyoruz.

Sadece konuyu okudum. Paranı ayrı biriktir,hesabın ayrı olsun. Evin genel giderleri kocada kirası, elektriği, suyu, gıdası. Kendi paranla sadece kendi giderlerini karşıla. Benim ki benden para almaz,para ver bedava yaşıyorsun ne demek ya. Çalışmıyor olsan nolacakti,bu kız çalışmıyor boşa oğlum mu diyecekti anası.Senin paran benim param yoktur diyenlere de inanma..bu devirde babana bile guvenmeyeceksin hele ki kocaya ! Yarın obur gün ayrılırsan dımdızlak kalırsın,kimse donupte maaşını kocasına veriyordu eve harcıyordu demez. Insan oğlu nankördür.Annesinin müdahalesi ne alaka,kocanız birey değil mi belli ki degil. Yasa da kadının çalışma zorunluluğu yok,evet her kadın ekonomik özgürlüğünü eline alsın ama çalışmıyor diye bedava yaşıyorsun diyemez adam. Karım çalışmıyor diye dava açsa red verir hakim,sen kocam çalışmıyor diye dava açsan haklı bulur vs. Darda kalinan durumlarda tabiki destek olunur ama köru körune tum maasimi kocama vereyim diye sakin yanilgiya düşmeyin
Ben kocaya verim diye değil de kocadan alayım benimkiyle beraber ortak birikim yapim diyordum ama bu niyetim artık kalmadı.

Şöyle bir teklifte bulunabilirsiniz.
Bende eşimle tanışmadan hemen önce öyle çözüm bulmuştum.
Ortalama aylık ödemeniz var. Yarı yarıya ortalama bir bütçe biliyorsundur.
Borçlarını kapatmak için maksimum ödemeli bir kredi çeksin.
Ödeme planında ev için harcananı size + kredi ödemesi + harçlık gibi düşünerek yapın. En kısa ne zaman biterse kredi, ondan sonra birleştirin.
Çünkü böyle eşiniz borç girdabından çıkamayacak..
Hemde belirli miktar harcamaya alışınca sonrasında siz ben biriktiriyim deyip teklif sunabilirsiniz…
Kendisi bu çözümü bana sundu. Ltedi çekip tek elde toplayım kalanıyla senin dediğin gibi birikim yapalım dedi de şuan için ben yanaşmıyorum. Aylarca uğraştım öyle yapalım diye ama borcu vardı şimdi hakkını yemeyim bor u bitince dediğim gibi yapmıştık yine borclandı. Zaten bende birikmesine karşı değil. Kendinde birikecekti sonra vazgecti bana yolladı paraları sen daha iyi anlarsın deyip.

Belkide beğenmeyecekler ama erkeğin parasını yiyen kadın daha değerli oluyor.
Valla seni linçlerler. Sabah bir yorumdan dolayı çalışmayan kadına eşi harcıyor dedim eşim bedava yaşıyosun faln dediği için, birileri yanlış anladı ne laflar etti bana. Kul hakkıdır moralimi baya bozdu. Bu sitenin en sevmediğim yönü, bir lafı yanlış anladın demene rağmen ısrarla çirkin yorumlara devam eden kadınlar çıkıyor.

X