Kalk ve yorul!

Tiramis_u

Üye
Kayıtlı Üye
31 Ağustos 2022
132
99
30
Uzun zamandır hareketsiz bir yaşantıya sahibim. İş yapacak, okuyacak, ogrenecek motivasyon ve enerjiyi kendimde bulamıyorum. Sürekli uzanıyorum vaktimi verimsiz kullanıyorum. Nefeslerim dakikalarim saatlerim israf olup çöpe gidiyor. Bedenim hareketsiz kaldıkça zihnim daha çok yoruyor beni. Hiçbir şey yapmıyor olmanın verdiği suçluluk duygusu da cabası...

Bedenim ve zihnim uzerindeki beni sürekli uyumaya uzanmaya iten o güce artık dur diyorum. Vakitlerim heba olup gidiyor. Önümde bir hesap günü var. O gün "vaktini neye harcadın" diye sorulduğunda uzandım uyudum yattım demek istemiyorum.. kendim için dünyam için ve ahiretim için ayağa kalkıyorum...

İnşallah burayı günlük planlarımı yazdığım bir ajanda olarak kullanacağım. Okuduklarimdan izlediklerimden notlar alacağım ve paylaşacağım... Burayı kendim için en verimli şekilde kullanacağım. Belki benimle birlikte faydalanan biri olur.. belki de olmaz.. inşallah ben paylaşmaya devam edeceğim..

yapılmasi gereken ev işleri
Evi toplamak
Bulaşık makinesini yerleştirmek
Nevresimleri değiştirmek
Evi süpürmek (tüm bunları 30 dk da bitirmek) sonra kahve ödülü
Kahve içerken hayatımda sahip olduğum güzellikleri yazmak

Maneviyat programı
10 dakika dua
Tesbih çekmek
1 sayfa tefsir okumak
10 sayfa kitap okumak
1 video izleyip not almak

Kendime verdiğim yarım saatlik süre içerisinde nevresim değiştirdim
Kirlileri makineye attım
Odaları topladım havalandirdim
Mutfak masasini topladım
Bulaşık makinesini yerleştirdim

İşlerim bitmeden 30 dakika bitti. Ben de kahvemi aldım masama geçip biraz okuma yaptım. Şükür defterime notlar aldım..

5 dakikalık bir moladan sonra kalkıp kalan işlerime devam edeceğim inşallah... Şimdi kendimi daha dinç ve hafif hissediyorum. 😊

Saatler önce uyandım. Gün aymış mı aymamış mı düşünmeye vakit bulamadan bir baktım şu saat olmuş.. ne kadar da hızlı akıyor dakikalar. yapmam gerekenler beni bekliyor.

"amaaan biraz geçsin yaparım azcik TV ye/telefonu bakayım kalkarım" diyerek kendime kötülük yapmak istemiyorum. Kendimin en iyi versiyonuna beni ulaştıracak olan sloganımı söylüyorum. Hadi KALK VE YORUL!

bugünün okumalara araştırmalara ayrılmış dakikalarla dolu dolu geçen bir gün olmasına niyet ediyorum.

Temiz ve derli toplu bir evin enerjisi, dağınık, kirli, düzensiz bir eve kıyasla çok daha iyi oluyor. Benim günümden verim elde edebilmem icin etrafımın toplu ve temiz olması gerekiyor. Yapılacaklar listesinin en can sıkıcı görevlerinin bitmiş olması gerekiyor.

Yapılacaklar
*Evi topla
*Yastık elyaflarini boşalt kılıfları makineye at
*Çamaşırı katla yerleştir
*Utulenecekleri biriktirmeden ütüle
*detaylı bir şekilde odaları silip süpürüp tozunu al
*tuvalet ve banyoyu temizle

30 dakika ne kadarını yapabilirsem yapacağım alarm ile birlikte bir kahve molası vereceğim. Sonra tekrar bir 30 dakikalık hareket zamanı oluşturacağım. Hadi başlayalım 😊💕

Geri döndüm. Bu konuda ilk mesajı yazdığım günden beridir kendimde ilerleme fark ediyorum. . Kendi kendimin motivasyonunu en iyi ben sağlıyorum, bunu çok net fark ettim.

Kendime ve evime dair yaptığım her türlü şey benim için mutluluk sebebi. Mesela çoğu kişinin sevmedigi ev işleri beni mutlu eden şeyler. Terapi yontemim diyebilirim. Dışarda ne kadar zaman geçirsem gecireyim, ne kadar güzel yerlere gidersem gideyim evimde iş varsa ve kirliyse ben mutsuzum arkadaş🤭 yani kendime kazandırmaya çalıştığım her alışkanlık arasında eve dair şeyler de oluyor.

Öncelikle bugünle birlikte hergun vücuduma daha fazla dinçlik kazandırmasi ve sağlığıma iyi gelmesi için hafifte olsa bir spor ve egzersizle günüme başlamak istiyorum. Aynı zamanda daha hafif beslenmek ve su tuketimini arttırmak niyetindeyim. Bir gün başlarım demiyorum artık. O gün bugün😊

bugün aralıklı oruca basladim.
Şimdi limonlu tarçınlı bir kahve içtikten sonra 30 dklik bir egzersiz yapacağım

Bugün cuma.. bedenime iyi gelen şeyler yaparken maneviyatımıda ihmal etmek istemiyorum. Bu sebeple Kuranı kerim den bazı süreleri okuyup tesbihlerimi çekeceğim

Sonrası ev işleri 😊

Hadi mervis. Kalk ve yorul

Neler yaptım :)

Leslienin 30 dakikalık bir programını uyguladım
Hafif bir kahvaltı yaptım
Kakaolu tarçınlı bir Türk kahvesi içtim
Sabahtan beri İçine çubuk tarcin attığım bir sürahi dolusu su içtim. Surahideki suyu azaldıkça arttırdim
Aç hissediyorum evet😊 ama alışacagimi düşünüyorum ilk gün sonuçta. Olsun o kadar.

Eve dair birşey yapmadım. Sadece çamaşırları katladim. Şimdi artık akşam yemegi hazırlığına baslayacagim. Yemek pişerken çamaşırları yerleştireceğim.

Sonra kendime verdiğim 30 dakikalık bir hareket zamanında;

Balkonu yıkacağım
Tuvalet banyo temizliği yapacağım
Mutfağı ve oturma odasını dikey süpürge ile yüzeysel olarak supurecegim

Zamana karşı kendimle yarışmayı seviyorum 🤭🤭

X